«Չգիտեմ, թե ինչու է Օսիպյանի նկատմամբ կալանք ընտրվել, և չպետք է իմանամ». Սրբուհի Գալյան
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ արդեն 23 օր հացադուլի մեջ գտնվող արցախցի Արթուր Օսիպյանի առողջական վիճակը կայուն է, ամեն օր օպերատիվ կարգով տեղեկություններ է ստանում։ Իսկ երեկ՝ 2026թ. հունիսի 9-ին, նրան այցելել է Քրեակատարողական ծառայության սոցիալ հոգեբանական աշխատանքներ իրականացնող ստորաբաժանման ղեկավարը։ Սակայն Գալյանն անձամբ չի այցելել։
Սրբուհի Գալյանի խոսքով՝ Արթուր Օսիպյանին առաջարկվել է հաղորդում ներկայացնել հանցագործության մասին այն դեպքերի կապակցությամբ, որոնք նա հանցավոր է համարում։ Նախարարն ընդգծել է, որ բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկվում են Օսիպյանի իրավունքները պատշաճ ապահովելու համար, ներառյալ հացադուլ հայտարարելու իրավունքը, ինչպես նաև նրան տրամադրվում է զբոսնելու հնարավորություն և այլ անհրաժեշտ պայմաններ։
Գալյանի փոխանցմամբ՝ ոչ մի միտում չպետք է փնտրել անձի նկատմամբ վատ վերաբերմունք ցուցաբերելու առումով, քանի որ այդպես չի կարող լինել։
Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ Ս. Գալյանն ասաց, որ չգիտի, թե ինչու է Արթուր Օսիպյանի նկատմամբ ընտրվել կալանք խափանման միջոցը, և այդ մասին չպետք է իմանա, քանի որ պաշտոնն արգելում է։
Գալյանը հույս ունի, որ բանը չի հասնի նրան, որ Օսիպյանի առողջական վիճակով պայմանավորված խափանման միջոցը փոխվի, քանի որ անձը դուրս կգա հացադուլից և իր բարձրացրածը, եթե խնդիր է, լուծում կստանան։ Միևնույն ժամանակ Գալյանը հայտնեց, որ այդ հարցին գուցե «էգոիստական» մոտենա, բայց ինչպես բոլորի, այնպես էլ Օսիպյանի դեպքում խիստ ցանկալի է փոխել խափանման միջոցը։
Հիշեցնենք, որ Արթուր Օսիպյանը ձերբակալվել է 2026թ․ մայիսի 18-ին Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանությունից հետո, երբ քարոզարշավի ժամանակ մոտեցել էր վարչապետին և քննադատել նրան։ Նիկոլ Փաշինյանը կոշտ բառապաշարով հակադարձել էր Օսիպյանին․ «... Ռադդ քաշի, համբալի մեկը: «Արթուր Օսիպյանն եմ», գլուխդ պատին ես տվել, գնայիր զոհվեիր մեր էրեխեքի տեղը: «Արթուր Օսիպյանն եմ», թալանչի անասուններ: Դու խի՞ ես կենդանի, որ մի հատ էլ հինգ հազար զոհի մասին ես խոսում, ա՛յ տականք»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:
Մինչ այդ միջադեպը, Արթուր Օսիպյանը սոցիալական ցանցի իր էջում գրել էր, եթե Նիկոլ Փաշինյանի տեղն իմացող կա, ասեք` «բմբուլները օդ հանեմ։ Բա կերավ մեր միսը»։
Ձերբակալման օրվանից Օսիպյանը հացադուլ է հայտարարել։ Փաստաբան Դավիթ Հովհաննիսյանն ասում է, որ նա հյուծված է, շատ քաշ է կորցրել։
2026թ․ մայիսի 21-ին դատարանը երկու ամսով կալանավորել է Արթուր Օսիպյանին։ Նրա նկատմամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը), 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը):

“Я не знаю и не должна знать, почему в отношении Осипяна избран арест” - Србуи Галян
Министр юстиции Србуи Галян в беседе с журналистами сообщила, что состояние здоровья уроженца Арцаха Артура Осипяна, который уже 23 дня проводит голодовку, стабильное, о чем она ежедневно получает информацию в оперативном порядке. Вчера, 9 июня, Осипяна навестил начальник подразделения по социально-психологической работе уголовно-исполнительного учреждения. Сама Галян не навещала Артура Осипяна.
По словам министра, Осипяну было предложено представить сообщение о преступлении по поводу событий, которые он считает преступными. Галян подчеркнула, что принимаются все необходимые меры для надлежащего обеспечения его прав, включая право на объявление голодовки. Кроме того, Осипяну предоставлена возможность выходить на прогулку, обеспечены другие необходимые для него условия.
Србуи Галян призвала не проявлять излишнюю мнительность относительно плохого обращения с данным лицом, поскольку это недопустимо.
Отвечая на вопрос журналиста, она заявила, что не знает и не должна знать, почему в качестве меры пресечения к Артуру Осипяну избран арест, так как это запрещено занимаемой ею должностью.
Галян также выразила надежду, что дело не дойдет до изменения меры пресечения в связи со состоянием здоровья Осипяна, поскольку он выйдет из голодовки. И если поднятый им вопрос действительно представляет из себя проблему, то он будет решен. В то же время министр отметила, что как в случае с Осипяном, так и в случае с остальными лицами, крайне желательно изменить меру пресечения.
Напомним, что Артур Осипян был арестован 18 мая 2026 года после того, как вступил в словесную перепалку с проводившим предвыборную агитацию премьер-министром Николом Пашиняном. Последний ответил ему в резкой форме.
А до этого инцидента Артур Осипян написал на своей странице в социальной сети: “Если кто-то знает, где Никол Пашинян, скажите ему, что я ощипаю ему перья, что он выпил из нас всю кровь”.
Осипян объявил голодовку с первого же дня ареста. Сейчас, по словам его адвоката Давида Ованнисяна, он сильно истощен и очень похудел.
21 мая 2026 года суд заключил Артура Осипяна под арест на два месяца. В отношении него возбуждено уголовное дело по п.3 ч.2 ст. 330 УК (публичные призывы к применению насилия, публичное оправдание или пропаганда насилия, а также распространение материалов или предметов с этой целью), по ч.1 ст. 297 (хулиганство) и ч.1 ст.211 (принуждение к проведению пропаганды или отказ от проведения пропаганды, или иное воспрепятствование проведению пропаганды).