Ինքնութեան ու պատկանելիութեան մասին․ Մոնթէ Մելքոնեանի յիշատակին
Վերջերս յաճախ կը մտածեմ իմ հրաշալի, ապահով բայց տեսակ մը կղզիացած մանկութեանս մասին: Լիբանանին պատկանող մեր հայկական գիւղին մէջ որ յաճախ կը կոչէին Փոքրիկ Հայաստան, մենք ուրախ էինք մեր ինքնութեամբ: Հիմա կը հասկնամ թէ հոն ազգայնամոլութիւնը գլուխը առած կ'երթար, բայց մենք հպարտ էինք մեր ապրածով, մեր պապերուն պայքարով ու մեր պատկանելիութեամբ: Դպրոցական էի երբ գիւղին մէջ բանավէճ մը կազմակերպուեցաւ «Նախ հա՞յ կը ծնիս թէ՞ մա՛րդ» վերնագրով: Վստահաբար ինծի սերնդակից շատերը կը յիշեն զիս տանջած սա նախադասութիւնը: Մինչեւ հիմա կը զարմանամ թէ ինչպէ՞ս կրնար նման քննարկում անգամ տեղի ունենալ:
Մեզի յաճախ կ'ըսէին որ Լիբանանը մեր իսկական հայրենիքը չէ, թէ մենք ուշ կամ կանուխ «պիտ երթանք Հայաստան վերաշինենք տուներ»: Ցեղասպանութեան վերապրողներու զաւակներ ըլլալով, մենք կ՚ընտրէինք հաւատալ աս քարոզներուն ու կ՚օտարանայինք մեր օրինական երկրին մէջ:
Տարիներ ետք անգամ մը Մոնթէին հետ կը զրուցէինք Լիբանանի մասին:
–Վերջ ի վերջոյ որքա՞ն Լիբանանցի եմ ես: Հայկական կեանքով ապրած ու տասնութ տարեկանիս Խորհրդային Հայաստան գացած, ատիկա որքա՞ն Լիբանանցի կ՚ընէ ինծի– ըսի:
Մոնթէն զարմացած ինծի նայեցաւ:
–Դուն նոյնքան Լիբանանցի ես որքան ոեւէ ուրիշ Լիբանանցի: Ծնողքդ եւ տեղի մնացեալ ժողովուրդը բոլորդ միասին լիբանանցի եղած էք,– ըսաւ:
Անշուշտ Մոնթէն ճիշդ էր: Ես էի որ ինքնութեան ու պատկանելիութեան խնդիր ունէի: Բան մը՝ որ պիտի շարուանկէր մնալ եւ ես պիտի սկսէի բազմամշակութային բառը յաճախակի գործածել:
1993-ի ապրիլին պատմական հողերու ազատագրման մեծ յաջողութիւններէ ետք, Արցախ ժամանած էին լեցուն եւրոպացի թղթակիցներ ու վավերագրողներ: Օր մը առտու կանուխ Մոնթէին հետ կ'իջնենք պեթոնէ աստիճաններէն ու կը միանանք դուրսը հաւաքուած խումբին: Չորրորդ դարուն կառուցուած Ամարասի վանքը պիտի երթանք: Նախ ես կը մտնեմ վիլիսը եւ կը նստիմ ինծի համար նախատեսուած, վարորդին ու Մոնթէին միջեւ դրուած փայտէ տուփին վրայ ու կը հրճուիմ: Խոշոր քամերաներով տղամարդիկ կը տեղաւորուին ետեւի նստարանին ու բարձր-բարձր կը խօսին: Մոնթէն քովս կը տեղաւորուի: Ինչ որ խնդրի մը համար ետ կը կանչեն զինք: Ձայները կը բարձրանան, մէկը կ'ըսէ որ այլ տղաք պիտի միանան մեզի, վիլիսը լեփ-լեցուն պիտի ըլլայ: Լուռ կ'իջնեմ ու կը կենամ մօտեցող Մոնթէին դիմաց.
–Դուք գացէք, վնաս չունի ես կը մնամ, ուրիշներ ալ պիտի միանան ձեզի,– կ'ըսեմ:
Մոնթէն ապշած ինծի կը նայի մինչ իր վարորդը՝ Կոմիտաս կը կանչէ.
–Չէ՜, արի, արի, քեզ համար տեղ կայ,– կ'ըսէ:
–Գացէք, գացէք,– կ'ըսեմ ու օթոյին շարժելուն հետ կը նկատեմ հեռուն կեցած երիտասարդ կնոջ մեզի սեւեռած աչքերը: Տհաճութիւն կը զգամ այդ նայուածքէն: Մեծ մամաս պիտի ըսէր «աս կնոջ չար աչքը դպաւ» կը մտածեմ: Ակնթարթի մէջ կը զղջամ որ Մոնթէին հետ չգացի ու գիտեմ որ ամբողջ կեանքս այդ զղջումը հետս պիտի տանիմ:
1999-ի սեպտեմբերին առաջին Հայաստան-Սփիւռք համահայկական խորհրդաժողովը տեղի ունեցաւ Երեւանի մէջ: Մասնակցութեան հրաւէր ստացայ որպէս Արցախի Պատուիրակութեան անդամ: Միաժամանակ զարմացած ու շոյուած էի աս կապէն: 1988-ի փետրուարէն ի վեր, երբ դեռ համալսրանի ուսանող էի, Արցախը դարձած էր մեր կեանքի շատ կարեւոր մէկ մասը: Պատմական ամէն փաստ նոր կարեւորութիւն կը ստանար ու իրարու կը յիշեցնէինք թէ Հայ գիրերը ստեղծող՝ Մեսրոպ Մաշտոց ի՛նք հինգերորդ դարուն առաջին դպրոցը բացած էր Ամարասի վանքին մէջ, թուագրուած ամէնահին խաչքարը կը գտնուէր Արցախի Վաղուհաս գիւղին մէջ, ու նման բաներ: Կարծես մեր ճիգն էր աշխարհին ըսելու որ այս տարածքի դարաւոր բնիկները հայերն են: Արցախը, Պատմական Մեծ Հայքի Թագաւորութեան սա տասերորդ նահանգը պայքարի երկար ճամբայ անցած էր: Հայագետ-բանահաւաք Արամ Ղանալանեան իր Աւանդապատում գիրքին մէջ կը գրէ թէ «Թուրքական հրոսակախմբերը Լեռնային Ղարաբաղ մտնելու համար միշտ անցել են Մարտունու շրջանում գտնվող ձորով: Նրանցից ամէն մէկը մեծ կոտորածներ է արել ձորում. դրա համար էլ այն ստացել է Արիւնոտ ձոր (Կանլը դարա) անունը»: Արցախը անցած էր մոնկոլ- թաթարական արշաւանքներու,  պարսկական տիրակալութեան, Օսմանեան ծաւալապաշտական բռնատիրութեան մէջէն ու յայտնուած էր Ռուսական կայսրութեան ենթակայութեան տակ: Բայց Արցախցիք պահած էին իրենց ինքնութիւնը:
Շուշի ծնած Պատմաբան Լէօ «Իմ յիշատակարանը» ճամբորդական նոթերուն մէջ կը նկարագրէ իր անցած վայրերը: Ան կը գրէ թէ անգամ մը թշնամիներէն պաշարուած Մարտակերտի Ջրաբերդ գիւղը ծայրայեղ սովի կը մատնուի, բայց հնարամիտ մարդիկ չեն ձգեր որ սովը գերութեան տանի զիրենք: Անոնք բերդի պատերէն դուրս կը մաղեն հոն եղած կիրը: Կարծելով որ ալիւր է եւ երկար ժամանակ կրնայ պահել բերդի բնակիչներուն, թշնամին յուսահատ կը ձգէ պաշարումն ու կը հեռանայ: Այսպէս դարաւոր ճնշումներու դիմանալով Արցախցին պահած էր իր ազգային ու մշակութային ինքնութիւնը: Ու Խորհրդային Միութեան փլուզման սեմին, Արցախը դարձեալ ոտքի էր:
19 Օգոստոս 1988-ին Մոնթէն ինծի կը գրէր.
«…Շատ-շատ հպարտ եւ քաջալերուած պետք է ըլլանք, որ այսօր մեր ժողովուրդը (մանաւանդ Արցախի մեր հայրենակիցները, այդ 130.000-նոց փոքրիկ բնակչութիւնը 282 միլիոն ժողովուրդ ունեցող երկրի մէջ) Ս. Միութեան մէջ յառաջապահի դեր ստացած է գոնէ ազգութիւններու հարցին մէջ: Մեծ բան է: Նաեւ շատ մեծ բան է, որ մեր ժողովուրդը զօրաշարժուեցաւ, լճացման սովորութիւնները կտրեցին եւ սորվեցան ինչպէս ժողովրդական եւ զանգուածայնօրէն իրենց ճակատագիրը առնել իրենց իսկ ձեռքերուն մէջ: Մեր ժողովուրդը սկսած է նոր ընթացք մը, նոր ընթացք մը` որ ամէն մարզերու մէջ կրնայ իր շատ դրական եւ շինիչ հետեւանքները ունենալ: Ճիշդ է, որ ներկայիս Արցախի հարցը պատի դիմաց է, բայց այս վիճակը ժամանակաւոր է: Եթէ մեր ժողովուրդը շարունակէ քաղաքականապէս հասուննալ եւ աշխուժանալ, եթէ ընկերվարական եւ միջազգայնական սկզբունքները ա՛լ աւելի առաջ տանին, եւ եթէ շարունակեն զանգուածային ժողովրդավարութեամբ իրենց որոշումները առնել թէ՛ ապագային Արցախի հարցը պիտի լուծուի, թէ՛ մեր հայրենիքի եւ ժողովուրդի կեանքը պիտի նոր «տինամիզմ» մը ստանայ որ ամէն տեսակետով մեծ օգուտ պիտի ըլլայ բոլորիս: Շատ յստակ է, որ Արցախի ժողովուրդի նախաձեռնութիւնը ճիշդ, արդար եւ գիտական համայնավարութեան միակ տրամաբանական լուծումն է: …Անձնապէս ես ուրախ եմ եւ հոն տեղի մեր հայրենակիցներուն կ’ողջունեմ իրենց յառաջապահ գործունէութեան համար: Օրինակելի գործ ըրած են եւ պէտք է շարունակեն (թէեւ թերեւս իրենց թաքթիքները փոխելով)»:
Քսան տարի Խորհրդային Հայաստանի, ապա Հայաստանի Հանրապետութեան ու քիչ մըն ալ Արցախի մէջ ապրած ըլլալով ու ամէնաշատը հոն պատկանելիութիւն զգալով 1999-ին կը դիմեմ քաղաքացիութեան ստանալու։  Դիմումս սակայն կը մնայ անպատասխան ու յետոյ ինծի կ'ըսեն որ թղթապանակս կորսուած է: Երեք տարի ետք նոր թղթապանակովս դարձեալ կը յայտնուիմ ՕՎԻՐ: Գրասեղանին ետեւ նստած պաշտօնաւորին գլխուն ետեւ կը նկատեմ ինծի համար տխրահռչակ «Գաղտնի բանակ»-ի բռնապետին պատէն կախուած նկարը: Անպատկառ աշխատողը աչքերուս մէջ կը նայի:
–Հայաստանի քաղաքացիութիւնը քո ինչի՞ն է պէտք,– կ'ըսէ:
Ապշահար կը տատամսիմ: Այդպէս ալ քաղաքացիութեան դիմումիս երբեւէ պատասխան չեմ ստանար:
Արցախի ընկերներս կը կատակեն.
–Մենք քեզ քաղաքացիութիւն կտանք: Արի: Տուն էլ կտանք,– կ'ըսեն:
Ժամանակ կար, երբ բոլորս կը հաւատայինք թէ Արցախը գոյացած է ու կը թուէր թէ եւս մէկ անգամ առաջինը պիտի ըլլար որպէս մարզ ինքնորոշում ձեռք բերելու գործին մէջ: ԽՍՀՄ ազգերու ինքնորոշման եւ անկախ պետութիւն կազմելու սահմանադրական իրաւունքը հանրաքուէի եւ անցումային շրջանի կիրառմամբ պիտի պայմաններ ստեղծէր սրբագրելու պատմական սխալ մը:  Այդ գործըթացին հետեւելով Արցախ Խորհրդային ինքնավար մարզերուն մէջ պիտի ըլլար առաջինը որ ունենար իր պապենական հողին վրայ ինքնուրոյն ապրելու արդար իրաւունք: Մենք կը հաւատայինք որ այս իրական նպատակը գրեթէ մեր ափերուն մէջ էր: Գրեթէ: Ու փուֆ: Թռաւ գնաց:

About Identity and Belonging. In Memory of Monte Melkonian
Recently, I have often thought about my wonderful, safe but somewhat isolated childhood in our Armenian village in Lebanon, often called Little Armenia.
We were happy with our identity. I now understand that nationalism was rampant there, but we were proud of our life, of our ancestors’ struggle, and of our connectedness. I was a schoolgirl when a debate was organized in the village titled “Are you born Armenian first or human?” Certainly, many people from my generation remember this sentence that has haunted me. To this day, I still wonder how such a debate could have taken place.
We were often told that Lebanon was not our true homeland, that sooner or later we would “Go to Armenia and rebuild our homes.” Being the children of Genocide survivors, we chose to believe these sermons and felt alienated in our rightful country.
Once, years later, Monte and I were talking about Lebanon.
“How much Lebanese am I, after all? I lived an Armenian life and I left for Soviet Armenia at the age of eighteen. How Lebanese does that make me?” I asked.
Monte looked at me perplexed.
“You are as Lebanese as any other Lebanese. Your parents and the rest of the people all became Lebanese together,” he said.
Monte was right, of course. I was the one who had issues with identity and belonging. Something that would persist and I would start using the word multicultural frequently.
In April 1993, after great successes of liberating historical lands, many European journalists and documentarians arrived in the Armenian enclave of Artsakh, also known as Nagorno Karabagh.
One early morning, Monte and I climbed down the concrete stairs and joined the group outside. We were going to the fourth century Amaras Monastery. I entered the UAZ staff car first and sat on my designated wooden box, between the driver and Monte. I was excited. Men with large cameras squeezed in the back seat and talked out loud. Monte sat next to me. Someone called him back for an issue. Voices increased, someone said that other men were to join us, the car would be cramped. I got out as Monte was returning to the car.
“You go, it’s okay, I’ll stay. Others are going to join you,” I said.
Monte looks at me confused while his driver, Gomidas, called out.
“No, come on, come on, there’s a place for you,” he said.
“Go, go,” I said, and as the car pulled away, I noticed a young woman at a distance staring at us. Her eyes made me feel uncomfortable. I reckon my grandmother would have said, “This woman gave the evil eye.” Instantly, I felt regret for not having gone with Monte. I would carry this regret for the rest of my life.
In September 1999, the first Armenia-Diaspora conference took place in Yerevan.
I was both surprised and flattered to receive the invitation to participate as a member of the Artsakh Delegation. Since February 1988, when I was still a student, Artsakh had become an important part of our lives. Every historical fact took on new importance, and we reminded each other that Mesrob Mashdots, the creator of the Armenian alphabet, opened the first school in the Amaras monastery in the fifth century, that the oldest dated khachkar was found in the village of Vaghuhas in Artsakh, and so on. It was as if we were trying hard to tell the world that Armenians had lived on this land for millennia.
Artsakh, the tenth province of the historical Kingdom of Greater Armenia, had endured long struggles. Armenian philologist and folklorist Aram Ghanalanian wrote in his book Avantabadum that, “To enter Nagorno-Karabagh Turkish bandits always passed through the valley in the Martuni region. Each time they committed great massacres in the canyon. That’s how it got the name Bloody Valley.” Artsakh had survived Mongol-Tatar invasions, Persian rule, the expansionist Ottoman tyranny, and Tzarist Russia. Nevertheless, the people of Artsakh had safeguarded their identity.
In his travel notes Im Hishadagaraneh, the historian Leo, a native of the town of Shushi in Artsakh, described the places he visited. He wrote that once, when the villagers of Chrapert were besieged by enemies and faced famine, they did not let hunger take them captive. They collected lime, sifted it, and let it blow outside the walls of the fortress. Thinking that it was flour and could sustain the inhabitants of the fortress for a long time, the dispirited enemy abandoned the siege and left. Enduring centuries of oppression, the people of Artsakh preserved their national and cultural identity. On the verge of the collapse of the Soviet Union, Artsakh was rising again.
On 19 August 1988, Monte wrote to me:
“…We should be very, very proud and encouraged that today our people (especially our compatriots in Artsakh, that small population of 130,000 in a country with 282 million people) have taken on the role of a vanguard in the S. Union, at least on the issue of nationalities. It’s a great thing. It is also an extremely great thing that our people have mobilized, broken the habits of stagnation and learned how to popularly and en masse take their destiny into their own hands. Our people have begun a new process, a new process that can have very positive and constructive results in all aspects. It is true that the Artsakh issue is currently hitting a wall, but this situation is temporary. If our people continue to mature politically and become active, if they further advance socialist and internationalist principles, and if they continue their decision making in a mass democracy, the Artsakh issue will be resolved in the future, and the life of both our homeland and our people will get a new “dynamism” that will be of great benefit to all of us in every way. It is very clear that the initiative of the people of Artsakh is right and just, and that it is the only logical solution from the perspective of scientific communism. … Personally, I am delighted and I congratulate our compatriots there for their vanguard efforts. They have done an exemplary job and should continue (although perhaps by changing their tactics).”
For twenty years, I lived in Soviet Armenia and then the Republic of Armenia, and for a while in the Republic of Artsakh. Having nurtured a feeling of belonging there, I applied for Armenian citizenship in 1999. My application, however, remained unanswered. I was told that my file had been lost. Three years later, I appeared at OVIR again with my new application file. On the wall behind the official sitting at the desk, I notice the framed photo of the infamous “Secret Army” dictator. The arrogant employee looked straight in my eyes.
“What do you need Armenian citizenship for?” he asked.
I was stunned, not knowing what to say. I never received a response to my citizenship application.
My friends from Artsakh joke.
“We will give you citizenship. Come here,” they say. “We will provide housing too”.
There was a time when we all believed that Artsakh was becoming a reality. It seemed that Artsakh would be the first oblast to achieve self-determination. The constitution of the USSR provided the right of self-determination to nations, including independent statehood through a referendum and a transitional period. We thought that this transitional period would create conditions for correcting a historical mistake, and that following this process, the people of Artsakh would be the first among the peoples of the Soviet autonomous oblasts to win the legitimate right of independence on their ancestral land. We believed that this goal was almost in our hands. Almost. And then poof. It flew away.