Ստոկհոլմի արբիտրաժային տրիբունալը բավարարել է ՀԷՑ-ի գործով Հայաստանի կառավարության առանցքային միջնորդությունը
Ստոկհոլմի արբիտրաժային տրիբունալը 2026 թվականի հունիսի 16-ի որոշմամբ ամբողջությամբ բավարարել է վարույթի երկատման Հայաստանի միջնորդությունը` Liormand Holdings Limited ընկերությունը և Կարապետյաններն ընդդեմ Հայաստանի արբիտրաժային գործով: Այս մասին հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Հայաստանը ներկայացրել էր փաստարկներ, որոնցով հիմնավորել է, որ արբիտրաժային տրիբունալի կողմից գործի քննության իրավազորությունը բացակայում է։ Միջազգային տրիբունալը բավարար հիմքեր է տեսել Հայաստանի Կառավարության ներկայացված բոլորը փաստարկները վարույթի նախնական փուլում առանձին քննության առարկա դարձնելու համար։
Հայաստանի էական փաստարկներից է այն, որ Կարապետյանները չեն բավարարում համապատասխան միջազգային համաձայնագրով ամրագրված «ներդրող» հասկացության պահանջներին, ինչպես նաև խախտել են այդ համաձայնագրի 9(2)-րդ հոդվածի պահանջները։
Այս կարևոր որոշումը հնարավոր է դարձնում, որ միջազգային տրիբունալը շատ ավելի վաղ փուլում քննարկի իրավազորության հարցերը և ամբողջությամբ մերժի Հայաստանի դեմ ներկայացված բոլոր պահանջները»,- նշված է Կառավարության հաղորդագրությունում:

Стокгольмский арбитражный трибунал удовлетворил ключевое ходатайство правительства Армении по делу ЗАО «Электрические сети Армении»
Решением от 16 июня 2026 года Стокгольмский арбитражный трибунал полностью удовлетворил ходатайство Армении о разделении производства в арбитражном деле Liormand Holdings Limited и Карапетяны против Армении.
Армения представила аргументы, обосновывающие отсутствие у арбитражного трибунала юрисдикции для рассмотрения данного дела. Международный трибунал счел наличие достаточных оснований для того, чтобы рассмотреть все представленные правительством Армении аргументы в качестве отдельного предмета рассмотрения на предварительной стадии производства.
Одним из существенных аргументов Армении является то, что Карапетяны не соответствуют требованиям понятия «инвестор», закрепленного в соответствующем международном соглашении, а также нарушили требования статьи 9(2) данного соглашения.
Это важное решение позволяет международному трибуналу рассмотреть вопросы юрисдикции на значительно более ранней стадии и полностью отклонить все требования, предъявленные против Армении.