Թուրքիան և Ադրբեջանը դատապարտում են Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման որոշումը
Թուրքիայի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունները դատապարտել են Իսրայելի կառավարության որոշումը՝ ճանաչելու 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրությունում հայերի նկատմամբ իրականացված զանգվածային սպանությունները որպես ցեղասպանություն։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության համաձայն՝ Իսրայելի կառավարության որոշումը «քաղաքական դրդապատճառներ ունի» և նպատակ ունի «քողարկելու Գազայի հատվածում իրականացվող ցեղասպանությունը»։
Թուրքական արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նշել է, որ Իսրայելը Գազայում պաղեստինցիների դեմ իրականացվող գործողությունների համար կանգնել է Միջազգային քրեական դատարանի քննության առջև ու «1915 թվականի իրադարձությունների վերաբերյալ քաղաքական որոշում ընդունելով՝ փորձում է թաքցնել սեփական հանցագործությունները»։
Անկարան նաև հայտարարել է, որ Իսրայելի իշխանությունների ընդունած որոշումը «անտեսում է պատմական փաստերը» և արտացոլում Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի և նրա կառավարության «աղետալի վիճակը»։ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն ընդգծել է, որ շարունակելու է ջանքեր գործադրել՝ տարածաշրջանում Իսրայելի «էքսպանսիոնիստական և ապակայունացնող քաղաքականությունը» դադարեցնելու ու Նեթանյահուի կառավարությանը՝ պաղեստինցի խաղաղ բնակիչների նկատմամբ հանցագործությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։
Իր հերթին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ լուրջ մտահոգությամբ է ընդունել Իսրայելի կառավարության այս որոշումը, որը վերաբերում է, ինչպես նշված է հայտարարության մեջ, «այսպես կոչված Հայոց ցեղասպանությանը»։
Բաքուն պնդում է, որ 1915 թվականի իրադարձությունների վերաբերյալ պատմական փաստերի «խեղաթյուրումը» և «բարդ պատմական գործընթացներին քաղաքական գնահատական տալը, որը հիմնված չէ իրավական և գիտական սկզբունքների վրա, անընդունելի է»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի գնահատմամբ՝ նման որոշումները չեն նպաստում խաղաղության և փոխըմբռնման ամրապնդմանը, այլ խորացնում են առկա հակասությունները և խոչընդոտում տարածաշրջանում հաշտեցման գործընթացներին։
Ադրբեջանական կողմն Իսրայելի կառավարությանը կոչ է արել վերանայել այդ երկրի կառավարության կողմից նախօրեին ընդունված որոշումը՝ նշելով, որ Բաքուն շարունակելու է պաշտպանել «պատմական փաստերը, միջազգային իրավունքի սկզբունքները և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ջանքերը»։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը հայտարարել էր, որ Իսրայելի կառավարությունը հավանություն է տվել Օսմանյան կայսրությունում 20-րդ դարի սկզբին հայերի զանգվածային մահվան պատճառ դարձած իրադարձությունների ցեղասպանություն ճանաչող բանաձևին: Ամբողջական ընդունման համար Իսրայելի կառավարության որոշումը պետք է վավերացվի նաև Կնեսետի՝ խորհրդարանի կողմից։
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարի խոսքով՝ «ավելի քան 100 տարի առաջ տեղի ունեցած այս սարսափելի ցեղասպանությունը, որի մասին պատմական փաստերը իրական վեճեր չեն առաջացնում, հանգեցրել է 1,5 մլն մարդու սպանության և հնագույն մշակութային ու պատմական ժառանգության ոչնչացման»։
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը բազմիցս քննարկվել է Իսրայելում, սակայն մինչ օրս այն չէր դարձել երկրի կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումը։ 2016 թվականին Իսրայելի խորհրդարանի Կնեսետի կրթության հանձնաժողովը հանդես եկավ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հայտարարությամբ։ 2018 թվականի մայիսին, Իսրայելի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների սրման պայմաններում, Կնեսետի լիագումար նիստը հավանություն տվեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը քննարկման և քվեարկության դնելուն։ Այդուհանդերձ, Իսրայելի կառավարությունը մինչ օրս պաշտոնապես չէր ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։

Turkey and Azerbaijan have condemned the Israeli government’s June 28 decision to recognize the mass killings of Armenians in the Ottoman Empire in the early 20th century as genocide.
According to a statement from the Turkish Foreign Ministry, the Israeli government’s decision is “politically motivated” and aims to “cover up the genocide being committed in the Gaza Strip.”
The Turkish Foreign Ministry notes that Israel, which is facing investigation by the International Criminal Court for its actions against Palestinians in Gaza, “seeks to cover up its own crimes through the political decision it has adopted regarding the events of 1915.”
Ankara describes the Israeli decision as a “malicious attempt, which disregards legal and historical facts, and exposes the predicament of Netanyahu and his accomplices.”
The Turkish Foreign Ministry stressed that it would continue its efforts to end Israel’s “expansionist and destabilizing policies” in the region and to hold the Netanyahu government accountable for crimes against Palestinian civilians.
Azerbaijan’s Foreign Ministry today stated that it was seriously concerned by the Israeli government’s decision that concerns the “so-called Armenian Genocide.”
Baku insists that such a “distortion” of historical facts regarding the events of 1915, which reduces a complex historical issue to a political decision without a sound legal or scholarly basis, is unacceptable.”
The ministry says such decisions do not contribute to the strengthening of peace and mutual understanding but rather deepen existing contradictions and hinder reconciliation processes in the region.
Azerbaijan called on the Israeli government to reconsider its decision, noting that Baku will continue to defend “historical truth, respect principles of international law and promote efforts to establish lasting peace in the region.”
The Israeli government’s approval of the resolution introduced by Foreign Minister Gideon Saar recognizing the Armenian Genocide, must be ratified by the Knesset (parliament) to become the country's official position on the issue.
The issue of recognizing the Armenian Genocide has been discussed repeatedly in Israel but has yet not become the official position of the country. In 2016, Israel’s Knesset Education Committee issued a statement recognizing the Armenian Genocide. In May 2018, amid worsening relations between Israel and Turkey, the Knesset plenary session approved the issue of recognizing the Armenian Genocide for discussion and voting.
Israel DID NOT recognize the Armenian Genocide. It was approved by a lower Cabinet and must be approved by its Parliament/Knesset to be officially recognized. Even then, who cares! Armenia will be VERY STUPID to believe or fall in any Jewish trap being laid by Israel for trying to recognize the Armenian Genocide. ARMENIA: DO NOT BE STUPID. Ignore and move on. Continue strengthening your economy, education and military. Continue having thousands of Armenian babies (DO NOT ABORT GIRLS!). Continue promoting travel and tourism. Continue building alliances and take on a PORCUPINE DEFENSE STRATEGY and be an IRON FORTRESS. Train every man, woman, and child to use weapons. SURVIVE AND THRIVE.