«Հայաստան. բաց դուռ». ցուցահանդես մեծ հայրենադարձության՝ հույսի և հիասթափության մասին
«Ես հիշում եմ, երբ փոքր էի, մամաս սովորեցրել էր, մենք աղոթում էինք Կահիրեում` Աստված ջան, մեզի շուտ Հայաստան տար»: Ցուցասրահում Եգիպտոսից Աննա Սեմիրջյանի հուշերից է։
Նրանց աղոթքները տեղ հասան 1946 թվականին. սկսվեց մեծ հայրենադարձությունը դեպի Խորհրդային Հայաստան։ 1946–1949 թվականներին Հայաստան ներգաղթեց շուրջ 90 000 հայ աշխարհի 11 երկրից: Ոգևորության մեծ ալիքը շուտով բախվեց իրականության ժայռերին։
Հետպատերազմյան Հայաստանը գտնվում էր ծանր տնտեսական ու սոցիալական վիճակում, դրան գումարվում էին խորհրդային կարգերի ճնշող սահմանափակումները։ Այս պատմական իրադարձությունների մասին է պատմում հուլիսի 3-ից Հայաստանի պատմության թանգարանում բացված «Հայաստան. բաց դուռ» ցուցահանդեսը՝ նվիրված Մեծ հայրենադարձության 80-ամյակին։ Ցուցասրահում իրար հյուսված բաժինները այցելուին տանում են պատմական իրադարձությունների շղթայով՝ «Հույս և սպասում», «Դեպի հայրենիք», «Կյանքը Հայաստանում», «Բռնաճնշումներ և աքսոր»։
Ցուցահանդեսի շրջանակներում առաջին անգամ մեծ ծավալով ներկայացվում են 1946-1949 թթ․ հայրենադարձված ընտանիքների մասնավոր արխիվները՝ Հայաստանի պատմության թանգարանի պահոցներից ընտրված ինքնատիպ նյութերի համադրությամբ։
Ցուցահանդեսը կազմակերպել է «Ֆակտում» փաստագրական կենտրոնը՝ հետազոտողներ Տիգրան Պասկևիչյան, Սաթենիկ Ֆարամազյան։ Այն համադրել է Արա Հայթայանը, գեղարվեստական ձևավորումը՝ Սարգիս Հովհաննիսյանի։ Ցուցահանդեսի բացմանը զուգահեռ կանցկացվի եռօրյա միջազգային գիտաժողով «Հայրենադարձության շերտերը» խորագրով, որի շրջանակներում զեկույցներով հանդես կգան հետազոտողներ Հայաստանից և արտերկրից։
«2011 թվականն էր, հայրենադարձության ծրագրի համար Ամերիկայում նկարահանումների էինք, խորհուրդ տվեցին Հարութ Պարսանյանի հետ խոսել։ Զանգեցի այդ մարդուն, ասացի՝ սենց մարդ եմ, այսպիսի բան եմ ուզում անել, երկար լռություն տիրեց հեռախոսի մեջ, ու խռպոտ ձայնը ասաց. «Ու՞ր ես, 50 տարի քեզ կը սպասեմ»։ Հայրենադարձության պատմությունները մեր ընդհանուր պատմության մեջ ոնց որ պահված լինեն խորդանոցում։ Այսօր այդ պատմությունները ցուցադրվում են Հայաստանի պատմության թանգարանում»,- ցուցահանդեսի բացմանն ասաց Տիգրան Պասկևիչյանը։ «Հայաստան. բաց դուռ» ցուցահանդեսը Հայաստանի պատմության թանգարանում բաց կլինի մինչև սեպտեմբերի 2-ը:

Hope and Disappointment: Yerevan Exhibition Dedicated to Great Repatriation
“I remember when I was little, my mother taught me. We used to pray in Cairo. God, take us to Armenia soon.”
This is from the memoirs of Anna Semirjyan now on display at the “Armenia: Open Door” exhibition that opened today at the History Museum of Armenia in Yerevan dedicated to the 80th anniversary of the Great Repatriation.
The family’s prayers were answered in 1946. Between 1946 and 1949, some 90,000 Armenians immigrated to Soviet Armenia from eleven countries in what is called the Great Repatriation. The enormous wave of enthusiasm soon collided with the rocks of reality.
The interwoven sections in the exhibition hall take the visitor through a chain of historical events: “Hope and Waiting,” “Towards the Homeland,” “Life in Armenia,” “Repression and Exile.”
For the first time, the private archives of families who repatriated in 1946-1949 are presented, with a combination of unique items selected from the archives of the History Museum of Armenia.
The exhibition is organized by the Factum documentary center; researchers Tigran Paskevichyan, Satenik Faramazyan. It is curated by Ara Haytayan, and artistic design by Sargis Hovhannisyan.
Alongside the exhibition opening, a three-day international conference titled “Layers of Repatriation” will bring together researchers from Armenia and abroad for presentations.
“It was 2011, we were filming in America for a repatriation project, and they recommended that we talk to Harut Parsanian. I called that man, said, ‘I’m such and such a person, I want to do such and such a thing’. There was a long silence on the phone, and a hoarse voice said, ‘Where are you? I’ve waited for you for fifty years.’ The stories of repatriation are as if kept in a storage room in our common history. Today, those stories are now exhibited at the History Museum of Armenia,” said Tigran Paskevichyan at the opening of the exhibition.