Տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հեռախոսազրույցը
Վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ 2026 թվականի օգոստոսի 8-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը զանգահարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում անցկացված Խաղաղության գագաթնաժողովի առաջին տարեդարձի առիթով, որի ընթացքում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հաստատվեց խաղաղություն, ինչպես նաև նախաստորագրվեց Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստը։
Կողմերը հատկապես նշել են նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կառավարության կարևոր դերը խաղաղության գործընթացի առաջխաղացման գործում։
Կողմերը նշել են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում վերջին մեկ տարվա ընթացքում արձանագրված առաջընթացը։
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացումը՝ որպես խաղաղության օգուտների շոշափելի դրսևորում։ Այս համատեքստում, կողմերը նշել են ադրբեջանական նավթամթերքի արտահանումը Հայաստան, ինչպես նաև տարանցիկ բեռների փոխադրումը Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան և Հայաստանից դեպի այլ ուղղություններ։
Բացի այդ, կողմերը մտքեր են փոխանակել TRIPP երթուղու իրականացման վերաբերյալ՝ համաձայն Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների։
Կողմերն ընդգծել են խաղաղության գործընթացի առաջմղման և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության, կայունության, կապակցվածության և տնտեսական համագործակցության ապահովման ջանքերը շարունակելու կարևորությունը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Состоялся телефонный разговор премьер-министра Армении и президента Азербайджана
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян 8 августа 2026 года позвонил президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
В ходе телефонного разговора стороны обменялись мнениями по случаю первой годовщины Саммита мира, который состоялся 8 августа 2025 года в Вашингтоне при поддержке президента США Дональда Трампа и в ходе которого между Азербайджаном и Арменией был установлен мир, а также парафирован текст мирного соглашения между двумя странами.
Стороны особо отметили важную роль президента Дональда Трампа и правительства Соединенных Штатов Америки в продвижении мирного процесса.
Стороны констатировали прогресс, достигнутый за прошедший год в деле урегулирования отношений между Азербайджаном и Арменией.
В ходе беседы было особо отмечено развитие торгово-экономических связей между двумя странами как ощутимое проявление плодов мира. В этом контексте стороны указали на экспорт азербайджанских нефтепродуктов в Армению, а также на перевозку транзитных грузов через территорию Азербайджана в Армению и из Армении в других направлениях.
Кроме того, стороны обменялись мнениями относительно реализации проекта TRIPP в соответствии с договоренностями, достигнутыми в Вашингтоне.
Стороны подчеркнули важность продолжения усилий по продвижению мирного процесса и обеспечению в регионе долгосрочного мира, стабильности, взаимосвязанности и экономического сотрудничества.