Հայաստանն ու Ադրբեջանը դեպի խաղաղություն կարևոր քայլեր են ձեռնարկել. Ֆրանսիայի ԱԳՆ
Ադրբեջանը և Հայաստանը մեկ տարվա ընթացքում կարևոր և վճռական քայլեր են ձեռնարկել՝ խաղաղությունը երկու երկրների ժողովուրդների համար շոշափելի իրականություն դարձնելու համար: Այդ մասին նշվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Պասկալ Կոնֆավրյոյի հայտարարության մեջ, որը տարածվել է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթի տարելիցի կապակցությամբ։
«2026 թվականի օգոստոսի 8-ին նշվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված պատմական համաձայնագրի առաջին տարելիցը: Անցած տարվա ընթացքում երկու երկրների իշխանությունները կարևոր ու համարձակ քայլեր են ձեռնարկել խաղաղությունն իրենց ժողովուրդների համար շոշափելի իրականություն դարձնելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիան ակնկալում է, որ այդ գործընթացը կշարունակվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ և վավերացմամբ, սահմանների բացմամբ և տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի զարգացմամբ, որպեսզի «Հարավային Կովկասը կրկին դառնա լիարժեք համագործակցության տարածք ու կապող օղակ Եվրոպայի և Ասիայի միջև»:
Ֆրանսիացի դիվանագետը նաև հավելել է, որ Ֆրանսիան իր եվրոպացի գործընկերների հետ միասին կշարունակի ակտիվորեն աջակցել այդ գործընթացին՝ լիովին հարգելով Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը:

France marked the first anniversary of the Trump-brokered peace deal between Armenia and Azerbaijan as a historic agreement to normalize relations between Yerevan and Baku.
The French Foreign Ministry, in a statement releaed today, praised the leaders of Armenia and Azerbaijan for taking important and bold steps to make peace a tangible reality for their peoples.
«France expects that this process will continue with the signing and ratification of a peace treaty between Azerbaijan and Armenia, the opening of borders and the development of transport links in the region, so that the South Caucasus once again becomes a territory of full cooperation and a connecting link between Europe and Asia,» the statement reads.
The statement says that France, together with its European partners, will continue to actively support this process, fully respecting the sovereignty and territorial integrity of Armenia and Azerbaijan.