Շրջակա միջավայրի նախարարությունն անհամեստությո՞ւն է համարում դրամաշնորհային ծրագրի «բարձր կատարողականը» հանրայնացնելը
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը չգիտի (կամ թաքցնում է), թե որտեղ և ինչպես են ծախսվել հողերի դեգրադացիայի դեմ պայքարի համար հատկացված ավելի քան 804 մլն դրամի դրամաշնորհային միջոցները: ՄԱԿ-ի կոնվենցիաներով ստանձնած հանձնառությունների շրջանակում իրականացված եռամյա ծրագրի կատարողականի վերաբերյալ «Հետքի» գրավոր հարցմանը նախարարությունից պատասխանել են, թե կատարված աշխատանքների վայրերի մասին «այլ տեղեկություն առկա չէ»։
Հայաստանը, ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության և Անապատացման դեմ պայքարի կոնվենցիաները ստորագրելով, արոտների դեգրադացիան կանխելու և անտառների կայունությունը բարելավելու հանձնառություն է ստանձնել։ Մոտ 70% տարբեր աստիճանի դեգրադացվածություն և 15% խիստ դեգրադացված արոտների վիճակը բարելավելու նպատակով Կառավարությունը 2021թ․-ին «Հայաստանում հողերի դեգրադացիայի չեզոքացման ծրագիր» է ընդունել (N 725–Լ)։ Ծրագրով նախատեսված միջոցառումների հիմնական կատարողը Շրջակա միջավայրի նախարարությունն է (ՇՄՆ)։
Ծրագիրն իրականացնելու հարցում նախարարությանն աջակցել է «Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամը», որը հաստատել է ավելի քան 804 մլն 561 հազար դրամ արժողությամբ դրամաշնորհային ծրագիր։ «Հայաստանում հողերի դեգրադացման կանխման (LDN) հանձնառությունների/պարտականությունների իրականացումը՝ դեգրադացված մարգագետինների կայուն կառավարման և վերականգնման միջոցով» եռամյա ծրագիրն իրականացրել է ՄԱԿ-ի «Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը» ՇՄՆ–ի «Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի հետ միասին։
Շրջակա միջավայրի նախարարին ուղղված գրավոր հարցումով ցանկացել էինք պարզել, թե Կառավարության ծրագրի գործողություններից որոնք և ինչ չափով են իրականացվել։ Ինչպես տեղեկացրել ենք մեր նախորդ հոդվածում, ՇՄ նախարարությունը ծավալուն, միաժամանակ վերացական պատասխան էր տվել։ Կատարված աշխատանքների ցուցանիշներ էր ներկայացրել, սակայն չէր նշել, թե դրանք որտեղ են իրականացվել։
ՇՄՆ–ին ուղղված նոր գրությամբ խնդրեցինք որոշակիություն մտցնել գրությունը՝ յուրաքանչյուր կետում հստակություն մտցնելով իրականացված գործողության տեղի, ժամանակի, մասնակիցների բնակավայրերի և այլնի մասին։
ՇՄՆ գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կատարող Արկադի Խաչատրյանը կարճ և հատու պատասխան է ուղարկել։ «Ձեզ տրամադրվել է դրամաշնորհային ծրագրով իրականացված գործողությունների և ստացված արդյունքների վերաբերյալ առկա տեղեկությունը: Նշված հարցերի վերաբերյալ Շրջակա միջավայրի նախարարությունում ներկայումս այլ տեղեկություն առկա չէ»,– հայտնել է նա։ Այսինքն՝ նախարարությունը չգիտի՞, թե երբ և որտեղ է իրականացրել ծրագրային միջոցառումները։
Բաց աղբյուրներից պարզեցինք, որ ծրագիրն իրականացվել է Սյունիքի մարզի Սիսիան և Լոռու մարզի Թումանյան համայնքներում՝ 2022թ․–ի դեկտեմբերի 5-ից մինչև 2025թ․–ի փետրվարի 11-ը։ Ծրագրով նախատեսված՝ «օրենսդրության բարելավում` ուղղված Հայաստանում հողերի դեգրադացիայի չեզոքացմանը» միջոցառման շրջանակում, նախարարության տեղեկացմամբ, մի քանի օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախագծեր են մշակվել։ Գրությամբ չի տեղեկացվում, թե ինչ նպատակ ունեն օրենսդրական փոփոխությունները, ինչպե՞ս են նպաստելու հողերի դեգրադացիան կանխելուն։
Կառավարության ծրագրի հաջորդ միջոցառման՝ 4000 հեկտար դեգրադացված մարգագետինների վերականգնման մասին հայտնում են, որ «նախապայմաններ են ստեղծել 4000 հա դեգրադացված մարգագետինների վերականգնման համար»։ Դարձյալ չի ասվում, թե որ համայնքից քանի հեկտար մարգագետին նկատի ունեն, որ տարածքում են գտնվում, և որոնք են այն նախապայմանները, որ ապագայում պետք է բարելավեն մարգագետինների վիճակը։ Հայտնում են, որ իրականացված գործողությունները 15–20 տարվա ընթացքում կնպաստեն 3500–4000 հա դեգրադացված բնական կերհանդակների դեգրադացիայի չեզոքացմանը։
Տեղեկացնում են, որ 404,3 հա վարելահողերի կուլտիվացիա են իրականացրել, բարելավել են 420 հեկտար դեգրադացված արոտավայրերի և խոտհարքների վիճակը։
Հետաքրքիր է, որ նույն գործողության մասին ՄԱԿ–ի «Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը» գրասենյակի կայքում հրապարակված մամուլի հաղորդագրության մեջ բոլորովին այլ թիվ է ներկայացնում։ «Ծրագիրն աջակցել է 300 հա դեգրադացված վարելահողերի բարելավմանը, որտեղ մշակվել են տեղական տեսակներ, ինչպիսիք են կորնգանը, առվույտն ու տարբեր հացահատիկներ․․․»,– ասվում է ծրագրի արդյունքներն ամփոփող հաղորդագրության մեջ:
Դրանից կարո՞ղ ենք հետևություն անել, որ ՇՄՆ–ն մեզ ոչ թե իրականացված աշխատանքների արդյունքների մասին իրական տեղեկատվությունն է տրամադրել, այլ Կառավարության ծրագրում գրված թվերն է հրամցրել իբրև կատարողական։ Այդ պատճառով չի նշում, թե որտեղ են կատարվել նկարագրված աշխատանքները։ Անգամ ծրագրի ընթացքում հիմնված 1.2 հեկտար «հատապտղային ցուցադրական այգին» չեն ցուցադրում։
Հիմնարկի ֆեյսբուքի էջը այս ծրագրի «տպավորիչ» արդյունքների մասին ընթացիկ տեղեկատվություն գրեթե չի հրապարակել։ Բացառությամբ երկու համայնքների բնակիչներին տրամադրված 120 մեղվափեթակներից մեղրաքամի արարողությունը և գյուղացիների բանջարանոցներում արված մի քանի լուսանկար։ Լուսանկարներում երևում են տնկված սյուներ և անհասկանալի ինչ–որ թփեր, որոնք «հատապտղային ցուցադրական այգու» հետ նույնականացնել հնարավոր չէ։
Կառավարության ծրագրի՝ «50 000 հա մարգագետին և 6000 հա մշակովի հողեր կայուն կառավարման պրակտիկայի ոլորտ տեղափոխում» միջոցառման վերաբերյալ ՇՄՆ–ն հետևյալն է հայտնել․ «իրականացված այցերի, մշակված կառավարման պլանների և վարելահողերի արդյունավետ մշակության վերաբերյալ իրականացված ուսուցումների արդյունքում ընդհանուր առմամբ շուրջ 50 000 հա մարգագետիններ և 6 000 հա մշակովի հողեր տեղափոխվել են կայուն կառավարման պրակտիկայի կիրառման ոլորտ»:
Դարձյալ ոչ մի հստակեցում, թե որ համայնքից որքան է ներառվել ծրագրում։ Նախարարության ֆեյսբուքյան էջում մի տեսագրություն է տեղադրված և ասվում է, որ Թումանյան և Սիսիան համայնքներում իրականացվել է դրոնով պարարտացում։ Անօդաչու թռչող սարքի միջոցով բուսածածկ տարածքներին մատակարարվել է օրգանական կենսահեղուկ՝ ապահովելով բարձր արդյունավետությամբ արտարմատային սնուցում։ Չի ասվում, թե որտեղ են իրականացվել աշխատանքները, և ինչ ծավալի հողատարածքներ են ներառվել։
Հետաքրքիր է, որ անգամ Սիսիան և Թումանյան համայնքների պաշտոնական կայքերում ոչ մի տեղեկատվություն չկա ՇՄՆ–ի ներկայացրած այդքան «տպավորիչ» արդյունքների մասին։ Համայնքներում միշտ չէ, որ 804 մլն 561 դրամ արժողությամբ դրամաշնորհային ծրագիր է իրականացվում, և այս ծրագրի արդյունքները, եթե իրողություն են, պետք է որ լուրջ իրադարձություն լինեին նրանց համար։ Հանրապետության 1 մլն 50 000 հա արոտավայրի մեջ 50 000 հա մարգագետինը մեծ թիվ չէ, բայց երկու համայնքների համար բավականին տպավորիչ արդյունք է: Եթե հաջողվել է այդքան հողատարածք փրկել դեգրադացումից, ինչո՞ւ համայնքներում կարևորություն չի տրվել դրան։
Ահա այսպիսի կասկածելի ցուցանիշներով ավարտելով Կառավարության ընդունած հողերի դեգրադացիան չեզոքացնելու ծրագիրը՝ ՇՄՆ–ն այս տարի անցել է Կառավարության նույն ծրագրով պլանավորված և անտառների կայունությունը բարելավելու հանձառության կատարմանը։
ՄԱԿ-ի «Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը» ՇՄՆ–ի «Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի հետ 2026թ․ հուլիսի 13-ից ծրագրի երկրորդ փուլն է սկսել։ Շուրջ 343 մլն 240 հազար դրամ արժողությամբ դրամաշնորհային նոր ծրագիրը միտված է անտառների կայունության բարելավմանը, տարածքում ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատմանը, ինչպես նաև հարմարվողականության բարձրացմանը։ Ծրագիրը դարձյալ իրականացվելու է Սյունիքի և Լոռու մարզերում՝ հստակ տեղը չի ասվում։ Այն կտևի մինչև 2027 թվականի սեպտեմբերի 30-ը։
Լուսանկարները՝ ՇՄՆ-ի «Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի Ֆեյսբուքյան էջից

Armenia’s Environment Ministry Fails to Support ‘High-Performance’ Claims with Specifics on $2.2 Million Grant Spending
Armenia’s Environment Ministry does not know, or is concealing, where and how the more than AMD 804 million (currently US$2.213 M) of grant funds allocated for combating land degradation have been spent.
Hetq asked the ministry in writing about the implementation of the three-year program that was conducted as part of Armenia’s commitments under UN conventions. The ministry replied that “no other information is available” about where the work was conducted.
By signing the UN Conventions on Biodiversity and Desertification, Armenia has undertaken a commitment to prevent pasture degradation and improve forest sustainability. To improve the condition of approximately 70% of pastures with varying degrees of degradation and 15% of severely degraded pastures, the government adopted the “Land Degradation Neutralization Program in Armenia” in 2021 (N 725–L).
The Ministry of Environment (ME) is responsible for implementing the program’s planned measures.
The Global Environment Facility supported the ministry’s implementation of the program by approving a grant of more than AMD 804 million. The three-year initiative, “Implementation of Land Degradation Prevention (LDN) Commitments/Responsibilities in Armenia through Sustainable Management and Restoration of Degraded Meadows,” was conducted by the UN Food and Agriculture Organization in partnership with the Ministry of Environment’s “Environmental Program Implementation Office” state institution.
The Global Environment Facility (GEF) is the world's largest multilateral trust fund dedicated to helping developing countries tackle urgent environmental challenges like biodiversity loss, climate change, pollution, and land degradation.
Hetq contacted the ministry to find out which of the actions of the government’s program had been implemented and to what extent. Earlier, Hetq reported that the Ministry of Environment had provided a comprehensive, albeit an abstract response. It had presented statistics for the work conducted but did not indicate where.
In our new inquiry, we asked the ministry to clarify its previous response, specifying where and when the work was conducted and by whom.
Arkady Khachatryan, the ministry's acting secretary general, sent a brief response. “You have been provided with the available information on the activities implemented under the grant program and the results obtained. There is currently no other information available in the Ministry of Environment on the above issues,” he wrote.
In other words, is the ministry saying it does not know when or where it implemented the program’s measures?
Hetq found out from open sources that the program was implemented in the Sisian communitiy of Armenia’s Syunik province and the Tumanyan communities of Lori between December 5, 2022 and February 11, 2025. Within the framework of the event “Improvement of legislation aimed at neutralizing land degradation in Armenia” provided for by the program, the ministry says that drafts of amendments to several laws have been developed. The letter does not say what the purpose of the legislative amendments is or how they will contribute to preventing land degradation.
Regarding the next phase of the government program, the restoration of 4,000 hectares of degraded meadows, the ministry reports that “prerequisites have been created for the restoration of 4,000 hectares of degraded meadows
Again, it is not stated how many hectares of meadows and from which communities, the sites, and what are the prerequisites that should improve the condition of the meadows in the future. The ministry reports that the implemented actions will contribute to the neutralization of the degradation of 3,500–4,000 hectares of degraded natural pastures within 15–20 years.
The ministry claims that 404.3 hectares of arable land have been cultivated, and the condition of 420 hectares of degraded pastures and grasslands has been improved.
Interestingly, a completely different number is presented in a press release published on the website of the UN Food and Agriculture Organization about the same action. “The program supported the improvement of 300 hectares of degraded arable land, where local species such as corn, alfalfa and various cereals were cultivated…”, says the report summarizing the results of the program.
Thus, can we conclude that the Ministry of Environment did not provide accurate information about the work conducted, but instead presented the figures set out in the government program as results? Is that why it has not identified where the work took place, or even the location of the 1.2-hectare “berry demonstration garden” established under the program?
The EPIU’s Facebook page has published almost no current information about the “impressive” results of this program apart from covering the honey extraction ceremony at two villages where residents were given 120 beehives and a few photos taken in the villagers’ vegetable gardens. The photos show planted posts and various shrubs that cannot be identified with the “berry demonstration garden.”
Regarding the government’s “Transferring 50,000 hectares of meadows and 6,000 hectares of cultivated land to sustainable management practices” program, the ministry stated the following.
“As a result of the visits carried out, the developed management plans and the training conducted on the effective cultivation of arable lands, a total of about 50,000 hectares of meadows and 6,000 hectares of cultivated land have been transferred to the field of application of sustainable management practices.”
Again, the ministry did not specify which communities were included in the program. A video posted on the EPIU’s Facebook page claims that drone fertilization was conducted in the Tumanyan and Sisian communities. The drone supplied organic bioliquid to vegetated areas, providing highly efficient foliar nutrition. However, the ministry did not specify where the work was conducted or how much land was covered.
Notably, even the official websites of the Sisian and Tumanyan communities provide no information about the “impressive” results presented by the Ministry of Environment.
A grant program worth AMD 804.561 million is not implemented in communities every day, and if its reported results are real, they should have been a significant development for them. While 50,000 hectares is a small share of Armenia’s 1.05 million hectares of pastures, it would be an impressive result for two communities. If that much land was saved from degradation, why did the communities not treat it as important?
Having completed the program to neutralize land degradation adopted by the government with such dubious indicators, the Ministry of Environment this year moved on to the work of improving the sustainability of forests planned under the same government program.
The UN’s Food and Agriculture Organization (FAO) and Armenia’s EPIU launched the second phase of the project on July 13, 2026.
The new grant program, worth AMD 343.2 million is aimed at improving the sustainability of forests, reducing greenhouse gas emissions in the region, as well as increasing adaptation. The project will again be implemented in the Syunik and Lori provinces. The exact locations are not specified. It will last until September 30, 2027.