Ինչպե՞ս են ընթանում ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահի տան շինարարական աշխատանքները
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանից հետաքրքրվեց, թե հաշվետու ժամանակաշրջանում ինչպես է ընթանում նրա տան շինարարական աշխատանքները, որը կառուցվում է Նոր Նորքում:
Իշխան Զաքարյանը խուսափողական պատասխան տվեց: Ասաց, թե հարցը քննարկվող թեմայի հետ կապ չունի, սակայն կպատասխանի: Ըստ նրա` իր տունը կառուցվում է արդեն 7 տարի, մինչդեռ վերահսկիչ պալատի նախագահ է 5 տարի: Վերահսկիչ պալատի նախագահը նշեց, որ իր տան հետ կապված պարզաբանումներ տվել է եւ չի ցանկանում նորից անդրադառնալ:
Հիշեցնենք, որ այսօր վերահսկիչ պալատի նախագահը Ազգային ժողովում ներկայացնում է 2011թ-ի հաշվետվությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե ներկայացված հաշվետվությունը հանրության համար նորություն չէ եւ դեկլարատիվ բնորոշեց ներկայացվածը, քանի որ հաշվետվությունը զերծ է կոնկրետ փաստերից: Չկան կոնկրետ դեպքեր, թե ովքեր են հակամրցակցային հարաբերությունների մեջ մտել կամ հավելագրումներ արել եւ այլն:
Պատգամավորը նկատեց, որ հաշվետվության մեջ թեեւ ընդհանուր առմամբ բացակայում են կոնկրետ անուններ, սակայն տեղ են գտել կադաստրի Ամասիայի եւ Ճամբարակի ստորաբաժանումների անունները: «Տպավորությունն այնպիսին է, որ խեղճերի անուններն է գրվել, որպեսզի մյուսներն ավելի շահեկան վիճակում լինեն»,-ավելացրեց Ն. Փաշինյանը:
Պատգամավոր Կորյուն Նահապետյանն էլ հետաքրքրվեց, թե վերահսկիչ պալատը ինչու է 3 հաղորդում ներկայացրել դատախազություն, երբ բազմաթիվ չարաշահումներ են հայտնաբերել:
Իշխան Զաքարյանը հավելեց, թե բոլոր հաշվետվությունները տեղադրվում են վերահսկիչ պալատի կայքում եւ դատախազությունն էլ կարող է ուսումնասիրել եւ քրեական գործեր հարուցել: «Հասկանում եմ, որ իմ պատասխանները ձեզ չի գոհացնում, բայց ասացի այն, ինչ ասացի»,-հավելեց վերահսկիչ պալատի նախագահը:

Как идет строительство дома председателя Контрольной палаты РА?
Депутат парламентской фракции оппозиционного Армянского национального конгресса Никол Пашинян в ходе представления в Национальном Собрании отчета Контрольной палаты РА поинтересовался у председателя этого органа Ишхана Закаряна, как идет строительство его дома в Нор Норке.
И.Закарян дал уклончивый ответ, сказав, что вопрос не имеет отношения к обсуждаемой теме, однако он на него ответит. По словам председателя КП, его дом строится уже 7 лет, тогда как пост председателя Контрольной палаты он занимает 5 лет. Ишхан Закарян также заявил, что уже давал объяснения по поводу строительства своего дома и не хочет возвращаться к этому вопросу.
Напомним, что сегодня председатель КП представлял в Национальном Собрании отчет за 2011 г.
Никол Пашинян отметил, что отчет носит декларативный характер, поскольку не содержит конкретных фактов и имен.
В свою очередь депутата Корюна Наапетяна интересовало, почему Контрольная палата представила в прокуратуру всего 3 сообщения, хотя выявила многочисленные злоупотребления.
Ишхан Закарян сказал, что все отчеты размещаются на сайте КП, и прокуратура может их изучить и возбудить уголовные дела. “Я понимаю, что мои ответы вас не удовлетворяют, но я сказал то, что сказал”,- добавил председатель КП.