Սկսվել է Վահե Ավետյանի գործով դատավարությունը
Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Դավիթ Հարությունյանի գլխավորությամբ, ընթանում է «Հարսնաքարում» ծեծի ենթարկվելու հետևանքով մահացած Վահե Ավետյանի գործով առաջին դատական նիստը:
Գործով մեղադրյալներ Գարիկ Մարգարյանին,Դավիթ Ադամյանին, Արթուր Բաբլոյանին, Արման Բաղդասարյանին, Արման Խաչատրյանին և Նորայր Հայրապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել, որ նրանք ծեծի են ենթարկել Վահե Ավետյանին, Արտակ Բայադյանին , Գարիկ Սողոմոնյանին , Արկադի Աղաջանյանին և Էդգար Նիկոյանին` Վահե Ավետյանի առողջությանը դիտավորությամբ պատճառելով կյանքի համար վտանգավոր ծանր վնաս, որն անզգուշությամբ առաջացրել է վերջինիս մահը, Արտակ Բայադյանի և Գարիկ Սողոմոնյանի առողջությանը` միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով, իսկ Արկադի Աղաջանյանին և Էդգար Նիկոյանին ծեծի արդյունքում մարմնական վնասվածքներ չեն պատճառվել:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Գ. Մարգարյանին, Դ. Ադամյանին, Ա. Բաբլոյանին, Ա. Բաղդասարյանին, Ա. Խաչատրյանին եւ Ն. Հայրապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 14-րդ կետերով, 113-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով և 118-րդ հոդվածով:
Փաստաբանները գտնում են, որ Վահե Ավետյանի նկատմամբ կատարվածը պետք է որակվի որպես սպանություն, այլ ոչ թե դիտավորությամբ ծանր մարմնական վնասվածքների պատճառում:
Դատական նիստի ժամանակ Վահե Ավետյանի հոր ներկայացուցիչները միջնորդություն ներկայացվեց փաստաբան Վահե Գրիգորյանին ևս որպես Վահե Ավետյանի իրավահաջորդի` հոր ներկայացուցչի գործում ներգրավելու պահանջով: Մեղադրյալների փաստաբանները առարկեցին, սակայն դատարանը վերջիվերջո բավարարեց միջնորդությունը:
Նորայր Հայրապետյանի փաստաբանը բացարկ հայտնեց դատախազ Արթուր Դավթյանին` հիմնավորելով, որ դատախազը հաշվի չի առել Նորայրին ապօրինի ու անհիմն ձերբակալելու փաստը: Փաստաբանը նաև միջնորդեց կրկնակի դատաբժշկական փորձաքննություն անցկացնել Վահե Ավետյանի նկատմամբ` պարզելու, թե ինչ հաջորդականությամբ է վնաս հասցվել Վահեին և ում կողմից:
Նիստերի դահլիճը մարդաշատ է, աղմուկը` շատ, դահլիճում ներկաներին նիստի մասնակիցների խոսքը գրեթե չի հասնում, իսկ դահլիճում բարձրախոսներ չկան: Դատավորն արդեն 3 սանկցիա է կիրառել` նիստը խոչընդոտելու համար, իսկ «խոչընդոտողները» խնդրում էին բարձր խոսել, որպեսզի իրենց էլ լսելի լինի:

Начался судебный процесс по делу Ваге Аветяна
В суде общей юрисдикции ереванских административных районов Аван и Нор-Норк под председательством судьи Давида Арутюняна началось первое судебное заседание по делу Ваге Аветяна, умершего в результате избиения в ресторане “Арснакар”.
Обвиняемым Гарику Маркаряну, Давиду Адамяну, Артуру Баблояну, Арману Багдасаряну, Арману Хачатряну и Норайру Айрапетяну выдвинуто обвинение в избиении Ваге Аветяна, Артака Баядяна, Гарика Согомоняна, Аркадия Агаджаняна и Эдгара Никояна, умышленном причинении тяжкого, опасного для жизни вреда здоровью Ваге Аветяна, повлекшего за собой по неосторожности его смерть, вреда средней тяжести с длительным расстройством здоровью Артака Баядяна и Гарика Согомоняна.
Аркадию Агаджаняну и Эдгару Никоян телесные повреждения не были причинены.
На основе полученных доказательств Г.Маркаряну, Д.Адамяну, Д.Баблояну, А.Багдасаряну, А.Хачатряну и Н.Айрапетяну выдвинуто обвинение по пп.6 и 14 ч.2 ст.112, пп.1 и 3 ч.2 ст.113 и ст.118 УК РА.
Адвокаты считают, что преступление, совершенное в отношении Ваге Аветяна, должно быть квалифицировано как убийство, а не как умышленное причинение тяжких телесных повреждений.
В ходе судебного процесса представители отца Ваге Аветяна подали ходатайство о привлечении к делу в качестве представителя правопреемника В.Аветяна – его отца адвоката Ваге Григоряна. Адвокаты обвиняемых возразили, однако судья удовлетворил ходатайство.
Адвокат Норайра Айрапетяна дал отвод прокурору Артуру Давтяну на том основании, что прокурор не учел факт незаконного и необоснованного задержания его подзащитного. Адвокат также ходатайствовал о проведении повторной судмедэкспертизы в отношении Ваге Аветяна с целью установить, в какой последовательности и кем ему был причинен вред.
В зале суда было многолюдно и шумно, а из-за отстуствия в зале динамиков присутствующие не могли расслышать слов участников судебного процесса.
Судья применил 3 санкции за препятствование заседанию, а "виновные" просили говорить громче, чтобы им было слышно.