ՌԴ հայազգի սենատորը հանձնում է Այվազովսկու գողացված նկարը (վիդեո)
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության իրավապահ մարմինների ուղեկցությամբ Հովհաննես Այվազովսկու 21 տարի առաջ գողացված կտավը տեղափոխվել է Ազգային պատկերասրահ։ Տարբեր հավաքորդների կողմից մի քանի անգամ վերագնված այս կտավի վերջին սեփականատերը դարձել է ՌԴ հայազգի սենատոր Հովհաննես Օհանյանը:
«Երևի ինչ-որ տեղ վերևում, երկնքում էր այդպես որոշված, որ այս կտավը հենց ես պետք է ձեռք բերեմ»,- Ազգային պատկերասրահում ասել է ՌԴ հայազգի սենատորը:
Կտավը այս տարվա փետրվարի 26-ին վաճառքի էր հանվել Մոսկվայի հնարժեք իրերի «Գելոս» աճուրդատանը։ Հովհաննես Այվազովսկու «Փոթորիկ ժայռոտ ափերում» կտավը եղել է թոփ-լոտերի շարքում: Այվազովսկու կտավի մեկնարկային գինը կազմակերպվող աճուրդում սահմանված էր 5,5-8 մլն ռուբլի:
Երկար տարիներ նկարի գտնվելու վայրն անհայտ է եղել, մինչեւ արվեստաբան Շահեն Խաչատրյանը, նայելով աճուրդատան կայքը, պատահաբար հայտնաբերել է նկարը: Կտավը հանվում է վաճառքից, երբ ՀՀ կենտրոնական քննչական վարչության աշխատակիցները Շահեն Խաչատրյանի հետ ուղեւորվում են Մոսկվա:
Հավաքորդը, ում հավաքածուում կան 200-ից ավելի աշխատանքներ, իմանալով, որ նկարը գողացված է, որոշում է կայացրել վերադարձնել նկարը Հայաստան: Օհանյանը տեղելացրեց, որ նկարը նա գնել է մարդկանցից, ովքեր Ռուսաստանի ամենահայտնի անձանցից են, սակայն խուսափեց անուններ տալ: «Գնելիս այդ պատճառով ոչ մի կասկած չունեի, թե նկարը կարող է որեւէ քրեական անցյալ ունենալ: Այդ մարդկանց հեղինակությունն այնքան բարձր էր ու անբիծ, որ ոչ մի կասկած չկար»,- ասաց նա:
Սենատորն ասում է, որ նկարը նա ձեռք է բերել մոտ յոթ տարի առաջ` նախապես ստուգելով նրա ծագումը: Նկարը գնելիս ինքը դիմել է Ինտերպոլին` պարզելու` այն հետախուզվում է, թե ոչ, սակայն նրան Ինտերպոլից տղեկացրել են, որ «Փոթորիկ ժայռի ափերին» գործը հետախուզվող կտավների թվին չի պատկանում: Փաստը, որ Ինտերպոլի և Ռուսաստանի մշակութային պահպանության ստուգումները ոչինչ չեն հայտնաբերել, նրան թույլ է տվել ձեռք բերել այդ գործը:
Ենթադրություն կա, որ այս նկարը Հայաստանից դուրս է բերվել 1996 թվականին, իսկ այդ ժամանակ ընդհանուր հետախուզական համակարգի մեջ Հայաստանը ներգրավված չի եղել: Թերեւս դա է եղել պատճառը, որ գողացված նկարը պարզապես ֆիքսված չի եղել:
Նկարի տեղափոխման առիթով Երեւան են ժամանել նաեւ Մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված օրենսդրության կատարման վերահսկողության դաշնային ծառայության ղեկավար Վիկտոր Պետրակովը եւ նույն ծառայության մշակութային արժեքների հայտնաբերման ու վերադարձման բաժնի պատասխանատու Օլեգ Դերեւյանկոն:
«Ցանկացած նման քրեական գործի պատմության մեջ այնպես է լինում, որ տարիների ընթացքում նկարը երբեմն փոխում է տասից ավելի սեփականատեր: Փորձը ցույց է տալիս, որ եթե գողություն է տեղի ունենում, ամենակարեւորը` պետք է մաքսիմալ կերպով տեղեկացնել բոլոր նրանց, ում հնարավոր է, եւ ոչ թե թաքցնել տեղեկատվությունը: Երբ դրա մասին իմանում են բոլորը, այդ նկարը հնարավոր չէ վաճառել»,- ասում է Վիկտոր Պետրակովը:
«Փոթորիկ ժայռոտ ափերին» նկարը Երեւան էր տեղափոխվել 1957-ին ֆրանսահայ հայտնի նկարահավաք Աբրահամ Ջինջյանի նվիրաբերած 40 աշխատանքների հետ միասին: Ֆրանսահայ երիտասարդաց միությունը (ԺԱՖ) Այվազովսկու 1875 թվականին ստեղծած գործը նվիրում է ԱՕԿՍ-ին: Նկարը գողացվել է այս կազմակերպության ընդունելությունների դահլիճից 1990-ին:
Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը մինչ նախարար նշանակվելը ղեկավարում էր 1944 թ. ստեղծված ԱՕԿՍ կազմակերպությունը: Այվազովսկու հայտնի կտավը գողացել էին այն օրերին, երբ ԱՕԿՍ-ում վերանորոգման աշխատանքներ էին ընթանում: «Առավոտյան, երբ բոլորս եկանք աշխատանքի, հայտնաբերեցինք դեն նետած շրջանակներ, շրջանակի վրա մի փոքր հատված, եւ պարզ դարձավ, որ շտապելով, արագորեն եւ ոչ պրոֆեսիոնալ ձեւով առեւանգվել է»,- ասում է մշակույթի նախարարը:
Նրա խոսքերով ԱՕԿՍ-ին ընդհանրապես մի քանի անգամ տարբեր ժամանակներում հավաքածուներ են նվիրաբերվել, եւ հիմնականում դրանք տեղափոխվել են տարբեր թանգարաններ: Այվազովսկու նկարը միակն էր, որը կազմակերպությունը որոշել է պահել իրեն:
«Այսօր, երբ վերադարձնում էինք, կարող էինք նույն ճանապարհով ետ վերադարձնել կազմակերպությանը, բայց որոշում կայացվեց, որ դա պետք է անմիջապես գա պետական պատկերասրահ, որ մենք այսուհետ ապահովենք այս կտավի անվտանգությունը»,- ասում է Հասմիկ Պողոսյանը:
Հավելենք նաեւ, որ դեռեւս հետախուզման մեջ է գտնվում վերջին տասնամյակներում գողացված Այվազովսկու վրձնին պատկանող 4 կտավ:

Aivazovsky Painting Returned to Armenia
Escorted by a joint Russian-Armenian security detail, Tempest Storm at Rocky Shores, an 1875 painting by Hovhannes Aivazovsky that was stolen 21 years ago was finally returned to Armenia's National Gallery in Yerevan.
Sold and resold several times, the latest owner of the painting was Hovhannes Ohanyan, a senator in Russia.
"It's as if some strange force from above determined that I should be the person who obtains this painting," said Ohanyan. It was scheduled for sale at the Gelos auction house in Moscow on February 26 and the opening bid was pegged at 5.5 – 8 million rubles.
Ohanyan says he obtained the painting around seven years ago after having checked with Interpol if it had been stolen. The reply he received from the international agency was negative.
This canvas by the famed artist went missing in suspicious circumstances from the Armenian Cultural Relations Society in 1990. The painting was pulled from the auction block after employees of the RA Central Department of Investigation, accompanied by art critic Shahen Khachatryan, followed the trail leading to Moscow.
Mr. Khachatryan told the newspaper Azg that, "When we got to Moscow, we supplied convincing evidence that the painting had indeed been stolen. We showed where the canvas had been cut with a knife. I also presented my five books on Aivazovsky that included information on the theft. We saw how the canvas was restored and placed on a new background. The size of the original had gotten smaller as well."
Storm at Rocky Shores was transferred to Armenia in 1957 in a collection of other Aivazozsky works held by the famous French-Armenian art lover Abraham Zintchian that were donated. It was shipped by the organization J.A.F (Jeunesse Aménienne de France) as a gift to the Cultural Relations Society
Shahen Khachatryan told Hetq that they came upon the painting by chance in the auction house's catalogue a mere three days before the bidding was to start.
"It was a great help that the books published 15 years back mention that the painting had been stolen. I was able to verify without any doubt that it was the original. It should be returned home to Armenia in 2-3 weeks. There have been four Aivazovsky works stolen in Armenia in recent decades. We've found one, and with God's help we'll locate the others," says Mr. Khachatryan.
The art expert says that the painting was crunched up a bit when stolen and that it was touched up a bit here and there.
For a time, Storm at Rocky Shores was on display at the National Picture Gallery and that's where it's destined to stay once returned. The Cultural Society no longer enjoys its former clout.
RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan also assisted in the painting's return to Yerevan. She used to head the Cultural Society, founded in 1944, before becoming minister.