Երբ օրն ու ես միանման մտամփոփ ենք լինում, մի ծանոթ մղում քայլերս ուղղում է այնտեղ, որտեղ ցանկապատված մի հողակտոր փարատում է ինձ` անտրտունջ ու անհատույց: Այնտեղ խտացած լռությունից ծնվող շշուկներն անցյալս թեթևորեն տեղավորում են ընթացող օրվա մեջ ու վերաքննում այն խղճիս օգտին: Հողեղենի և աննյութականի հատման այդ վայրը մշտապես ապրում է իր ինքնաբավ խաղաղության մեջ ու երբեք չի միջամտում օրերիս ընթացքին: Այդ ե՛ս եմ անցյալիս հետ հաշտ, ու արդեն հասուն հանդարտությամբ ընթացող իմ ներկան ժամանակ առ ժամանակ այնտեղ ամփոփված սիրելիիս նվիրաբերում` իբրև ուշացած ամոքում: Ժամանակ առ ժամանակ. դա կյանքի օրենքն է, որը ես երբեմն շրջանցում եմ` ավելին տալու մղումով: Այնտեղ ես բառերի չեմ վերածում ապրումներս, անգամ մտքերի՛ չեմ վերածում: Այդ հողակտորում խաղաղված, բայց ինձ համար իր մտահոգ գոյությունը շարունակող հարազատիս հետ ես այնպես եմ նույնանում, որ ոչինչ չի մնում նրան փոխանցելու: Մնում են լոկ հուշեր ու ափսոսանք. ափսոսանք, բայց ոչ զղջում: Քանզի չի կարելի զղջալ այն բանի համար, ինչ սահմանված է:
Եթե անգամ համոզված սկեպտիկ լինեի, չէի կարող չընդունել, որ խորհրդային բռնապետության հետ իմ մայրական տոհմի «առնչությունները» նախախնամության ձեռքի գործն էին: Ընդամենը յոթանասուն տարի գոյատևած գերտերությանը զոհ գնացած երեք սերնդի ներկայացուցիչ` մի ընտանիքում: Չի կարող պատահականություն լինել:
Սկիզբը 1930-ականներին էր, երբ պետական տեռորի ազդարարմամբ դեռևս սաղմնային կոմունիստների երակներում մակարդվեց մարդու արյունը: Ուղեղազուրկ արարածներին անսահմանափակ լիազորություն տրվեց՝ երկրի բնականոն զարգացումն ապահովելու կոչված ազգաբնակչությանը կորստյան մատնելու և երկիրը կանխորոշված ուղով զարգացնելու համար: Մարդկային ռեսուրսների հսկայական (համաշխարհային պատերազմից էլ ավելի) կորուստների համար որպես «պրոտոկոլային» հիմնավորում էին ծառայում հենց կորստյան գնացողների ձեռքով գրված մեղադրական խոստովանությունները, որոնք կորզելու մեխանիզմին ուղեղազուրկները տիրապետում էին կատարելապես: Ժողովրդի սերուցքի ձեռքը բահ տրվեց՝ սեփական գերեզմանը փորելու համար: Բահ չես ուզում, ձեռքով կփորես:
Հեղափոխությունից հետո` մինչև 1927 թիվը, մորս հոր` Լևոն պապիս նյութական վիճակը արձանագրվել է «միջին»: 1930-ին նույն կարողությամբ նա ճանաչվել է կուլակ ու դատապարտվել դաշնակցական կուսակցությանն անդամակցելու և հակասովետական ագիտացիա վարելու մեղադրանքով:
Պապս` Լևոն Հակոբյանը, չապացուցված մեղքի համար պատիժ է կրել՝ դառնալով մահվան ճամբարի` սոլովեցկյան ԳՈՒԼԱԳ-ի առաջին բնակիչներից մեկը: Կալանքից վերադառնալուց հետո` 1937-ին, պապս կրկին ձերբակալվել է` կուլակների հետ կապ պաշտպանելու, քայքայիչ գործունեություն վարելու կեղծ մեղադրանքով և դատապարտվել պատժի առավելագույն չափի` գնդակահարության՝ ունեցվածքի առգրավմամբ:
Մինչդեռ, երբ ճամբարի մի քանի կալանավորներ պապիս առաջարկել են միասին փախուստի դիմել դեպի Ֆինլանդիա, պապս հրաժարվել էր` մտքում ունենալով իր վեց զավակներին ու իր վերադարձը հայրենիք:
Մայրս, որ ծնողների առաջնեկն էր ու հոր գնդակահարության տարում` արդեն ամուսնացած, հորս բարեհաճ աջակցությամբ խնամել է իր վեց քույրերին ու եղբայրներին, որոնց գումարվում էին իր երեխաները: Մորս եղբայրներից ավագը, որն արդեն հասունացել էր ու թեթևացնում էր ծնողներիս հոգսը, հայրենական պատերազմի տարում զորակոչվել է բանակ, (թեև ուսուցիչ էր ու տարկետմամբ ազատված էր զինապարտությունից) գերի է ընկել ու մնացյալ կյանքն ապրել տարագրության մեջ:
Բայց դա դեռ ամենը չէր: 1948-ին կարմիր հրեշի որկորի զոհն է դառնում մորս քսանամյա եղբայրը` Պողոս Հակոբյանը: Նրան Յակուտիա աքսորելու նպատակով հրավիրված ժողովը լսում է «Որպես աշխատանքային գործունեությունից չարամտորեն խուսափողի և հակահասարակական կյանք վարողի դատավճռի մասին» զեկույցը: Ընդունված որոշումը մինչ օրս պահպանված է: Հայ մարդու ձեռքը գրառել է դատավճիռն իր հայրենակցի, որը ոտքի կոտրվածքի պատճառով ընդամենը մեկ ամիս անաշխատունակ է եղել. «Հաստատել ընդհանուր ժողովի հասարակական դատավճիռը Պողոս Լևոնի Հակոբյանի նկատմամբ` ինչպես աշխատանքը լքողի` ՍՍՌՄ հեռավոր շրջանները` ութ տարի ժամկետով: Մերժելով նրա տված դիմումը»:
ՀԽՍՀ ներքին գործերի ամփոփագիրը վկայում է, որ այդ շրջանում հազարից ավելի ընտանիքներ Հայաստանից ԽՍՀՄ-ի հեռավոր շրջաններ են արտաքսել՝ ութ տարի ժամկետով: Աշխատուժի կարոտ այդ վայրերում աքսորականները հանքեր էին պայթեցնում, և այդ պայթյուններն իրականացնելիս էլ զոհվում է «աշխատանքային գործունեությունից չարամտորեն խուսափող» Պողոս Հակոբյանը:
Զոհված հոր որբերին հազիվ մեծացրած, արդեն բազմազավակ մորս վրա ծանրանում է քսանամյա եղբոր կորստի կսկիծը: Դրան հետևում են քրոջ անժամանակ մահն ու նրա որբերի խնամքը (երեխաների հայրը զոհվել էր հայրենական պատերազմում): Այս ամենի հետ մեկտեղ մայրս զբաղվում է իր հարազատներին հետմահու արդարացնելու գործով: 1963-ին նա գտնում է հոր գործում առկա մարդկանց, կրկնակի հարցաքննություն է կազմակերպում ու կարողանում է արդարացնել հորը: Պապիս` Լևոն Հակոբյանի գնդակահարության «գործի» վրա այդպես էլ գրված է` «Արդարացվել է հանցակազմի բացակայության պատճառով: Դստեր բողոքի հիման վրա»: Երեսուն տարի անց պարզվել է, որ պապիս անտեղի էին սպանել, սխալմամբ էին գնդակահարել: «Արդարացված է»: Միակ փոխհատուցումը, որ կարելի էր սպասել խորհրդային պետությունից՝ անմեղ զոհի, խեղված ճակատագրերի դիմաց. մի թիվ այսկողմ կամ այնկողմ՝ պետական վիճակագրական վարչության մատյաններում:
Հետո… հետո, երբ թվում էր, թե խորհրդային բռնապետության ինքնակեր կրքերը մասամբ հանդարտվել էին, և իր վեց երեխաների հետ մեկտեղ հոր ու քրոջ որբերին մեծացրած մայրս կարող էր շունչ առնել … իմ հերթը հասավ:
Պետական տեռորը խորհրդանշող 37-ից 37 տարի էր անցել, և ահա մայրս ներկա էր իմ դատավարությանը, որտեղ մի կողմում այն նույն պետական կառույցն էր, որի դաժան անարդարության կենդանի զոհն ու վկան էր ինքը, իսկ մյուս կողմում` կրտսեր որդին, որի գործած միակ հանցանքն այն էր, որ հանդգնել էր բարձրաձայն ասել այն, ինչի մասին չարիքի կայսրությունում հրահանգված էր անգամ չմտածել. պատմական ճշմարտության ու պատմական ստի մասին: Իսկ կարմիր հրեշը չէր սիրում նման բաներ լսել և որքան էլ մռնչում էր, թե քաղաքակրթվել է, էությամբ նույնն էր, ինչ կազմակերպված պետական սպանդի տարիներին:
| Ռազմիկ Մարկոսյանի ծնողները |
Մայրս… Նա գրեթե չէր խոսում անցյալից: Նրա խոսքի մեջ երբեմն միայն հնչում էին որոշ դրվագներ ու սակավաբառ գնահատականներ: Ամենից շատ ոտքերն էին մատնում ամբողջ կյանքում կրած ուժից վեր հոգնությունը: Իսկ հոգու ցավն ինչպե՞ս է հայտնի դառնում: Մորս հոգու ցավը ես մորիցս թաքուն հայտնաբերել էի նրա աչքերի մեջ` հայացքի խորքերում պահված: Այնտեղ այնքան ուժ կար ու այնքան անուժություն: Ինձ տանջում էին թե՛ մեկը, թե՛ մյուսը, քանի որ երկուսն էլ չափից ավելի էին: Հետո ես այդ հայացքը տեսա, երբ դատարանում՝ դատից անմիջապես հետո, տարան ինձ: Երբ մայրս այն երկար ու տանջալից ճանապարհը կտրել-հասել էր Մորդովիա՝ ինձ տեսնելու, և դեռ ուզում էր մնալ ու ապրել ինձ հետ՝ աքսորավայրում, իսկ ես մերժեցի նրան:
Ես մորս հայացքում նրա հոգու ըմբոստ, բայց զուսպ ցավը տեսել ու այնպես դառնագին ճանաչել եմ այն, երբ իմ պայքարի ընկերներից ոմանք տեղի տալու գնով նպաստավոր պայմաններ էին ստեղծում իրենց համար, իսկ ես զրկանքն էի ընտրում որպես պայքարի ճանապարհի ազնիվ ընկեր: Նաև այնժամ, երբ իմ վերադարձից տասն օր առաջ փախուստի կեղծ մեղադրանքով կրկնակի դատապարտել էին ինձ: Երբ բանտից վերադառնալուց հետո շարունակում էի իմ քաղաքական գործունեությունը:
Ես այդ հայացքը տեսա նաև 1988-ին, երբ ուկրաինացի քաղաքական գործիչ Չերնովիլը Երևանում էր: Նա եկավ մեր տուն, մոտեցավ, համբուրեց մորս ձեռքն ու ասաց, որ մեր` քաղաքական կալանավորներիս ընտանիքները շատ են տառապել ու տուժել: Հետո նա խոնարհաբար ներում հայցեց: Մայրս սևեռուն նայեց Չերնովիլին ու միայն մի բան ասաց. «Դուք միասի՞ն էիք»:
Տարիների հեռվից հոգուս աչքով առավել պարզորոշ եմ տեսնում մորս զուսպ կսկիծը: Տեսնում եմ հստակ, թե ինչպես է նրա ձեռքերում դողում առաջին նամակս, որ գրել էի կալանավայրի ճանապարհին. «Սիրելի մայրիկ, այսպես, «հայրենի սիրով հանցապարտ», այսօր` իմ 25-ամյա տարեդարձի օրը, հաղթահարելով Թիֆլիսի, Ռոստովի, Խարկովի բանտերը (չգիտեմ` առջևում էլ ինչ բանտեր կան, բայց գիտեմ, որ Մորդովիա են տանում), գնում ենք դեպի «Դուբրովլագ»:
Ի՞նչ Մորդովիա, ի՞նչ «Դուբրովլագ»: Որքա՜ն կուզեր նա, որ որդին իր կողքին լիներ, որ գրկեր նրան, շնորհավորեր ծնունդը ու իբրև թե կատակով՝ հարցեր տար հարևան աղջիկների մասին:
Կարգ ու ավանդույթ գնահատող մեր ընտանիքում, ինչպես կատարյալ հայկական ընտանիքում, կրտսեր որդին ծնողների հույսն էր ու ապավենը, նրանց վաղվա օրը: Իսկ ես մերժել-մի կողմ էի դրել ամեն անձնական, դուրս էի եկել դարի գերտերության դեմ ու պահանջում էի պատմական ճշմարտության վերականգնում, ազգային ինքնորոշման և հանրաքվեի միջոցով անկախանալու իրավունք: Ինչ խոսք, իմ պայքարը ոչ միայն արդարացի էր, այլև օրինական: Բայց ԽՍՀՄ-ում ինձ պես արդարացի օրինապահների համար բանտեր կային նախատեսված:
Մայրս գրեթե չէր խոսում անցյալից: Նա սակավախոս էր նաև այնժամ, երբ իր անցյալն ինձանով տեղափոխվել էր ներկա: Մեր ընտանիքն առհասարակ շատ է տառապել իմ քաղաքական «անուղղելի» հայացքների պատճառով: Բայց ուրիշ էր մորս տառապանքը, և ոչ միայն այն պատճառով, որ նա մայրս էր: Իսկ էլ ի՞նչ պատճառ կարող էր լինել: Այդ հարցը չի հնչել երբեք: Անգամ չի էլ ձևավորվել: Այն իր պատասխանի հետ մեկտեղ թաքուն ապրել է մեր տան անդորրի ու աշխուժության, դարպասից ներս մտնող փոստատարի կանչի, մեր բակում իջևանող ձմեռների մեջ, որոնք հեռու վայրերի դաժան սառնամանիքների մասին էին հուշում:
Ես հիմա` շատ տարիներ անց, թաքստոցից հանել ու արդար լույսին եմ պարզել այդ հարցն ու նրա պատասխանը: Հիմա գիտեմ` հոգու խորքում մայրս իրեն պատասխանատու էր զգում իմ կատարած ընտրության համար: Նրա անցյալի արձագանքն էր իմ ներկան: Այն ժամանակ ես զգում էի մորս ցավի սաստկությունը, բայց երիտասարդ էի ու հեռվից այսպես էի փարատում նրան. «Եթե երեք օրվա կյանք էլ ունենամ, դարձյալ չեմ զղջում: Հայրենիքը զոհեր է պահանջում, և մենք այն պետք է տանք անտրտունջ: Չէ՞ որ դա ճանապարհ կհարթի մեր հետնորդների համար: Նրանք կանցնեն մեր դիակների վրայով»: Կամ այսպես` «Մի վհատվիր, մայր իմ: Վերջապես, ինչպես ժողովուրդն է ասում, ջրի կուժը ջրի ճամփին է կոտրվում»:
Մի վհատվիր: Այս տողերը ես գրել եմ բանտից ու աքսորից ու գրել եմ այնժամ, երբ երիտասարդությունս անարդարության հետ անհաշտ իմ բնավորության ձեռքը բռնած ընթանում էր այնքան արագ, որ ես չէի կարող շրջվել ու ոտքիս տակը նայել: Ես կարող էի տեսնել միայն հեռու անցյալը, պատմական ճշմարտությունն ու պատմական սուտը, ուժ առնել դրանցից ու նետվել առաջ:
Մարդու կյանքի ճանապարհներին հանգրվաններ կան: Եթե մարդը շիտակ է քայլում, այդ հանգրվաններում հանդիպում է ինքն իրեն: Իմ այս հանգրվանում ես հանդիպեցի ինձ` մորս հանդեպ խղճի խայթը սրտումս, որը զգում եմ այնպես, ինչպես որ նա պատասխանատվություն էր զգում իմ ընտրած ճանապարհի համար. մի տեսակ ափսոսանքով: Ափսոսանքով, բայց ոչ զղջումով: Քանզի չի կարելի զղջալ այն բանի համար, ինչ սահմանված է:
Հ.Գ. Գոհություն քեզ, Տեր, որ նա երկինք վերացավ, աշխարհի տրտմությունից դեպի երկնային ուրախությունն անցավ, հողեղեններիցս բաժանվելով՝ դեպի լուսեղենները բարձրացավ և արդարների հետ դասակարգվեց:

Когда день и я одинакого бываем задумчивы, знакомый порыв направляет мои шаги туда, где обнесенный оградой клочок земли, безропотно и бескорыстно утешает меня. Там, рожденная из густой тишины молва легко помещает мое прошлое в текущий день и пересматривает его в пользу моей совести.
Это место, на пересечении бренного и нематериального, вечно живет в своем самодостаточном успокоении и никогда не вмешивается в течение моих дней. Это я в согласии со своим прошлым, и уже со зрелым спокойствием мое протекающее настоящее время от времени подношу почившейся там любимой, словно запоздалое утешение. Время от времени - таков закон природы, который я иногда обхожу, стремясь отдать большее. Там мои переживания я не слова в и даже в мысли не превращаю. Я настолько сливаюсь с покоящимся на этом клочке земли, но для меня продолжающим свое озабоченное существование родным человеком, что не остается ничего, чтобы ему передать. Остаются лишь воспоминания и сожаление; сожаление, но не раскаяние. Ведь нельзя раскаяться в том, что предначертано.
Если бы даже я был убежденным скептиком, то не смог бы не принять то, что «отношения» с советской диктатурой семьи моей матери - дело рук провидения. Империя, просуществовавшая всего семьдесят лет, отняла представителей трех поколений одной семьи. Это не может быть случайностью.
Началось все в 1930-х, когда с провозглашением государственного террора в жилах еще эмбриональных коммунистов свертывалась человеческая кровь. Безмозглые существа получили безграничные полномочия: обрекая на гибель население, призванное обеспечить естественное развитие страны, и ведя страну по предрешенному пути. В качестве «протокольных» оснований огромных потерь человеческих ресурсов (больше, чем в мировую войну) служили обвинительные признания, написанные самими идущими на погибель, а механизмами выуживания информации безмозглые владели в совершенстве. В руки сливки народа была дана лопата для выкапывания собственной могилы. Не хочешь лопатой, будешь рыть руками.
После революции, до 1927 года, материальное состояние отца моей матери, деда Левона, было отнесено к числу «средних». В 1930, обладая теми же возможностями, он был признан кулаком и осужден по обвинению в членстве партии дашнакцутюн и ведении антисоветской пропаганды. Мой дед, Левон Акопян, понес наказание по недоказанной вине, став одним из первых жителей лагеря смерти - Архипелага ГУЛАГ. По возвращению из заключения в 1937 г. дед был снова арестован за связи с кулаками по ложному обвинению за ведение подрывной деятельности и был приговорен к высшей мере наказания – расстрелу с конфискацией имущества.
Моя мать, первенец у родителей, в год расстрела отца уже была замужем и при благосклонной поддержке отца заботилась о шестерых братьях и сестрах, в том числе и о собственных детях. Старший брат матери, который был уже зрелым юношей и облегчал тяготы моих родителей, был призван в армию в год начала отечественной войны (несмотря что был учителем и отсрочкой был освобожден от воинской обязанности), попал в плен и всю оставшуюся жизнь провел в изгнании.
Но это еще не все. В 1948 г. жертвой чрева красного чудовища становится двадцатилетний брат мамы - Погос Акопян. Собрание, созванное с целью его высылки в Якутию, заслушивает доклад «О приговоре злостно уклоняющемуся от работы и ведущему антиобщественную жизнь». Принятое решение хранится по сей день. Рука армянина записала приговор своему соотечественнику, который из-за сломанной ноги не мог выйти на работу всего лишь один месяц: «Утвердить общественный приговор, вынесенный общим собранием Погосу Левоновичу Акопяну как оставившему работу, сроком на восемь лет в отдаленные районы СССР. Отказав в удовлетворении его заявления».
Сводка внутренних дел АрмССР свидетельствует о том, что в этот период в отдаленные районы СССР сроком на восемь лет были высланы более тысячи семей из Армении. В этих местах с нехваткой рабочей силы ссыльные занимались взрывами шахт, и во время проведения этих взрывов погибает «злостно уклоняющийся от работы» Погос Акопян.
На мою многодетную мать, с трудом воспитавшую сирот погибшего отца, тяжким бременем ложится и горе потери двадцатилетнего брата. За этим следует безвременная кончина сестры и необходимость заботы о ее сиротах (отец детей погиб в отечественную войну). Вместе с тем, мать занимается делами по посмертному оправданию своих близких. В 1963 г. она находит людей присутствующих по делу отца, организовывает повторное следствие и добивается оправдания отца. На «деле» деда, Левона Акопяна, так и написано: «Оправдан по причине отсутствия состава преступления. На основании жалобы дочери». Тридцать лет спустя выяснилось, что деда убили ни за что, расстреляли по ошибке. «Оправдан». Единственная компенсация, которую можно было ожидать от советского государства за невинную жертву, за искалеченные судьбы – одна цифра туда или сюда в журналах государственной статистической службы.
После... после, когда казалось, что самопожирающие страсти советской диктатуры частично утихлись и мама, вырастившая сирот отца и сестры вместе с ее шестерыми детьми, может перевести дух.... настал мой черед.
37 лет прошло после 37-го года, символизирующего государственный террор, и вот мама присутствует на моем суде, где, с одной стороны, была та же государственная структура, живой жертвой и свидетелем жестокой несправедливости которой была она сама, а с другой стороны – ее младший сын, единственным преступлением которого было то, что осмелился вслух сказать о том, о чем в империи зла нельзя было даже думать - об исторической справедливости и исторической лжи. А красное чудовище не любило подобного и сколько бы не рычало о своей цивилизованности, сущностью своей осталось таким же, что и в годы организованной государственной бойни.
Моя мама... Она почти не говорила о прошлом. В ее речах лишь иногда можно было услышать определенные отрывки и немногословные оценки. Но более всего ее неимоверную усталось, вынесенную за всю жизнь, выдавали ноги. А как проявляется боль души? Душевную боль матери я в тайне от нее обнаружил в ее глазах, скрытую в уголках взгляда. Там было столько силы и столько бессилия. Меня мучали и одна и другая, поскольку обеих было слишком много. А потом я увидел этот взгляд, когда в суде меня увели сразу после вынесения приговора. Когда мать, преодолев длинную и мучительную дорогу, добралась до Мордовии, чтобы увидеть меня и еще хотела остаться и жить со мной в ссылке, а я ей отказал. Я увидел во взгляде мамы мятежную, но сдержанную боль души и так горько познал ее, в то время как некоторые из моих товарищей по борьбе ценой уступок создавали себе благоприятные условия, я выбирал лишения как честного товарища по борьбе. И в тот час, когда за десять дней до моего возвращения, я был вновь осужден по ложному обвинению в подготовке к побегу. Когда после возвращения из тюрьмы я продолжал политическую деятельность. Я увидел этот взгляд и в 1988 г., когда украинский политический деятель Чорновил был в Ереване. Он пришел к нам домой, подошел, поцеловал руки матери и сказал, что семьи политических заключенных много выстрадали и пережили. Потом он смиренно попросил прощения. Мама пристально посмотрела на Чорновила и сказала лишь одно: “Вы были вместе?”
С долика лет моя душа ясно видит сдержанную скорбь матери. Отчетливо вижу, как в ее руках дрожит мое первое письмо, которое было написано мной по дороге к месту заключения: «Любимая мамочка, так, «преступник с отеческой любовью», сегодня в день моего 25-летия, справившись с тюрьмами Тбилиси, Ростови, Харькова (не знаю, какие тюрьмы ждут меня еще впереди, но знаю, что везут в Мордовию), едем в «Дубровлаг».
Какая Мордовия, какой Дубровлаг?! Как бы она хотела, чтобы сын был рядом, как бы хотела обнять его, поздравить с днем рождения и, как бы шутя, расспросить о соседских девочках.
В нашей семье, ценящей порядок и традиции, как в идеальной армянской семье, младший сын является надеждой и опорой родителей, их завтрашним днем. А я отказался, отставил в сторону все личное, пошел против сверхдержавы века и требовал восстановления исторической справедливости, права на национальное самоопределение и независимость путем референдума. Что сказать, моя борьба была не только справедливой, но и законной. Но в СССР подобных мне борцов за закон и справедливость ждали тюрьмы.
Мама почти не говорила о прошлом. Она была немногословна даже тогда, когда ее прошлое мной было перенесено в настоящее. Наша семья вообще много страдала из-за политически “непоправимых” взглядов. Но страдания матери были другими и не только потому, что она моя мать. А какая еще может быть причина? Этот вопрос никогда не поднимался. Он даже и не созревал. Он вместе со своим ответом тайно жил в покое и оживленности нашего дома, в голосе почтальона с порога, в зимах, останавливающихся в нашем дворе и напоминающих о суровых морозах дальних стран.
Сейчас, много лет спустя, я извлек из тайника и направил этот вопрос и его ответ к праведному свету. Теперь я знаю, в глубине души мама чувствовала ответственность за свой выбор. Мое настоящее было отголоском ее прошлого. В то время я чувствовал тяжесть боли матери, но был молод и издалека утешал ее: «Если бы у меня было три дня жизни, я все равно не жалею. Родина требует жертв и мы должны безропотно их отдавать. Ведь это проложит дорогу нашим последователям. Они пойдут вперед по нашим трупам». Или так: «Мама, не отчайвайся! Наконец, как говорит народ: кувшин с водой разбивается на пути к воде». Не отчайвайся. Такие слова я писал из тюрьмы и ссылки тогда, когда моя молодость с непримиряющимся с несправедливостью характером, проходили так быстро, что не было времени оглянуться и посмотреть под ноги. Я видел лишь далекое прошлое, историческую справедливость и историческую ложь, получал их силу и бросался вперед.
На путях человеческой жизни существуют пристанища. Если человек идет по жизни честно, то видит там самого себя. На этом моем пристанище я встретил себя, испытывая угрызения совести по отношению к маме так, как она чувствовала свою ответственность за избранный путь, с каким-то сожалением. С сожалением, но не раскаянием. Поскольку нельзя раскаяться в том, что предначертано.
P.S. Благодарение Господу, что вознеслась Она на небо, от мирских унынии к небесной радости, отдаляясь от смертных, превознеслась к светозарным и причислилась к праведникам.