Երբ օրն ու ես միանման մտամփոփ ենք լինում, մի ծանոթ մղում քայլերս ուղղում է այնտեղ, որտեղ ցանկապատված մի հողակտոր փարատում է ինձ` անտրտունջ ու անհատույց: Այնտեղ խտացած լռությունից ծնվող շշուկներն անցյալս թեթևորեն տեղավորում են ընթացող օրվա մեջ ու վերաքննում այն խղճիս օգտին: Հողեղենի և աննյութականի հատման այդ վայրը մշտապես ապրում է իր ինքնաբավ խաղաղության մեջ ու երբեք չի միջամտում օրերիս ընթացքին: Այդ ե՛ս եմ անցյալիս հետ հաշտ, ու արդեն հասուն հանդարտությամբ ընթացող իմ ներկան ժամանակ առ ժամանակ այնտեղ ամփոփված սիրելիիս նվիրաբերում` իբրև ուշացած ամոքում: Ժամանակ առ ժամանակ. դա կյանքի օրենքն է, որը ես երբեմն շրջանցում եմ` ավելին տալու մղումով: Այնտեղ ես բառերի չեմ վերածում ապրումներս, անգամ մտքերի՛ չեմ վերածում: Այդ հողակտորում խաղաղված, բայց ինձ համար իր մտահոգ գոյությունը շարունակող հարազատիս հետ ես այնպես եմ նույնանում, որ ոչինչ չի մնում նրան փոխանցելու: Մնում են լոկ հուշեր ու ափսոսանք. ափսոսանք, բայց ոչ զղջում: Քանզի չի կարելի զղջալ այն բանի համար, ինչ սահմանված է:
Եթե անգամ համոզված սկեպտիկ լինեի, չէի կարող չընդունել, որ խորհրդային բռնապետության հետ իմ մայրական տոհմի «առնչությունները» նախախնամության ձեռքի գործն էին: Ընդամենը յոթանասուն տարի գոյատևած գերտերությանը զոհ գնացած երեք սերնդի ներկայացուցիչ` մի ընտանիքում: Չի կարող պատահականություն լինել:
Սկիզբը 1930-ականներին էր, երբ պետական տեռորի ազդարարմամբ դեռևս սաղմնային կոմունիստների երակներում մակարդվեց մարդու արյունը: Ուղեղազուրկ արարածներին անսահմանափակ լիազորություն տրվեց՝ երկրի բնականոն զարգացումն ապահովելու կոչված ազգաբնակչությանը կորստյան մատնելու և երկիրը կանխորոշված ուղով զարգացնելու համար: Մարդկային ռեսուրսների հսկայական (համաշխարհային պատերազմից էլ ավելի) կորուստների համար որպես «պրոտոկոլային» հիմնավորում էին ծառայում հենց կորստյան գնացողների ձեռքով գրված մեղադրական խոստովանությունները, որոնք կորզելու մեխանիզմին ուղեղազուրկները տիրապետում էին կատարելապես: Ժողովրդի սերուցքի ձեռքը բահ տրվեց՝ սեփական գերեզմանը փորելու համար: Բահ չես ուզում, ձեռքով կփորես:
Հեղափոխությունից հետո` մինչև 1927 թիվը, մորս հոր` Լևոն պապիս նյութական վիճակը արձանագրվել է «միջին»: 1930-ին նույն կարողությամբ նա ճանաչվել է կուլակ ու դատապարտվել դաշնակցական կուսակցությանն անդամակցելու և հակասովետական ագիտացիա վարելու մեղադրանքով:
Պապս` Լևոն Հակոբյանը, չապացուցված մեղքի համար պատիժ է կրել՝ դառնալով մահվան ճամբարի` սոլովեցկյան ԳՈՒԼԱԳ-ի առաջին բնակիչներից մեկը: Կալանքից վերադառնալուց հետո` 1937-ին, պապս կրկին ձերբակալվել է` կուլակների հետ կապ պաշտպանելու, քայքայիչ գործունեություն վարելու կեղծ մեղադրանքով և դատապարտվել պատժի առավելագույն չափի` գնդակահարության՝ ունեցվածքի առգրավմամբ:
Մինչդեռ, երբ ճամբարի մի քանի կալանավորներ պապիս առաջարկել են միասին փախուստի դիմել դեպի Ֆինլանդիա, պապս հրաժարվել էր` մտքում ունենալով իր վեց զավակներին ու իր վերադարձը հայրենիք:
Մայրս, որ ծնողների առաջնեկն էր ու հոր գնդակահարության տարում` արդեն ամուսնացած, հորս բարեհաճ աջակցությամբ խնամել է իր վեց քույրերին ու եղբայրներին, որոնց գումարվում էին իր երեխաները: Մորս եղբայրներից ավագը, որն արդեն հասունացել էր ու թեթևացնում էր ծնողներիս հոգսը, հայրենական պատերազմի տարում զորակոչվել է բանակ, (թեև ուսուցիչ էր ու տարկետմամբ ազատված էր զինապարտությունից) գերի է ընկել ու մնացյալ կյանքն ապրել տարագրության մեջ:
Բայց դա դեռ ամենը չէր: 1948-ին կարմիր հրեշի որկորի զոհն է դառնում մորս քսանամյա եղբայրը` Պողոս Հակոբյանը: Նրան Յակուտիա աքսորելու նպատակով հրավիրված ժողովը լսում է «Որպես աշխատանքային գործունեությունից չարամտորեն խուսափողի և հակահասարակական կյանք վարողի դատավճռի մասին» զեկույցը: Ընդունված որոշումը մինչ օրս պահպանված է: Հայ մարդու ձեռքը գրառել է դատավճիռն իր հայրենակցի, որը ոտքի կոտրվածքի պատճառով ընդամենը մեկ ամիս անաշխատունակ է եղել. «Հաստատել ընդհանուր ժողովի հասարակական դատավճիռը Պողոս Լևոնի Հակոբյանի նկատմամբ` ինչպես աշխատանքը լքողի` ՍՍՌՄ հեռավոր շրջանները` ութ տարի ժամկետով: Մերժելով նրա տված դիմումը»:
ՀԽՍՀ ներքին գործերի ամփոփագիրը վկայում է, որ այդ շրջանում հազարից ավելի ընտանիքներ Հայաստանից ԽՍՀՄ-ի հեռավոր շրջաններ են արտաքսել՝ ութ տարի ժամկետով: Աշխատուժի կարոտ այդ վայրերում աքսորականները հանքեր էին պայթեցնում, և այդ պայթյուններն իրականացնելիս էլ զոհվում է «աշխատանքային գործունեությունից չարամտորեն խուսափող» Պողոս Հակոբյանը:
Զոհված հոր որբերին հազիվ մեծացրած, արդեն բազմազավակ մորս վրա ծանրանում է քսանամյա եղբոր կորստի կսկիծը: Դրան հետևում են քրոջ անժամանակ մահն ու նրա որբերի խնամքը (երեխաների հայրը զոհվել էր հայրենական պատերազմում): Այս ամենի հետ մեկտեղ մայրս զբաղվում է իր հարազատներին հետմահու արդարացնելու գործով: 1963-ին նա գտնում է հոր գործում առկա մարդկանց, կրկնակի հարցաքննություն է կազմակերպում ու կարողանում է արդարացնել հորը: Պապիս` Լևոն Հակոբյանի գնդակահարության «գործի» վրա այդպես էլ գրված է` «Արդարացվել է հանցակազմի բացակայության պատճառով: Դստեր բողոքի հիման վրա»: Երեսուն տարի անց պարզվել է, որ պապիս անտեղի էին սպանել, սխալմամբ էին գնդակահարել: «Արդարացված է»: Միակ փոխհատուցումը, որ կարելի էր սպասել խորհրդային պետությունից՝ անմեղ զոհի, խեղված ճակատագրերի դիմաց. մի թիվ այսկողմ կամ այնկողմ՝ պետական վիճակագրական վարչության մատյաններում:
Հետո… հետո, երբ թվում էր, թե խորհրդային բռնապետության ինքնակեր կրքերը մասամբ հանդարտվել էին, և իր վեց երեխաների հետ մեկտեղ հոր ու քրոջ որբերին մեծացրած մայրս կարող էր շունչ առնել … իմ հերթը հասավ:
Պետական տեռորը խորհրդանշող 37-ից 37 տարի էր անցել, և ահա մայրս ներկա էր իմ դատավարությանը, որտեղ մի կողմում այն նույն պետական կառույցն էր, որի դաժան անարդարության կենդանի զոհն ու վկան էր ինքը, իսկ մյուս կողմում` կրտսեր որդին, որի գործած միակ հանցանքն այն էր, որ հանդգնել էր բարձրաձայն ասել այն, ինչի մասին չարիքի կայսրությունում հրահանգված էր անգամ չմտածել. պատմական ճշմարտության ու պատմական ստի մասին: Իսկ կարմիր հրեշը չէր սիրում նման բաներ լսել և որքան էլ մռնչում էր, թե քաղաքակրթվել է, էությամբ նույնն էր, ինչ կազմակերպված պետական սպանդի տարիներին:
| Ռազմիկ Մարկոսյանի ծնողները |
Մայրս… Նա գրեթե չէր խոսում անցյալից: Նրա խոսքի մեջ երբեմն միայն հնչում էին որոշ դրվագներ ու սակավաբառ գնահատականներ: Ամենից շատ ոտքերն էին մատնում ամբողջ կյանքում կրած ուժից վեր հոգնությունը: Իսկ հոգու ցավն ինչպե՞ս է հայտնի դառնում: Մորս հոգու ցավը ես մորիցս թաքուն հայտնաբերել էի նրա աչքերի մեջ` հայացքի խորքերում պահված: Այնտեղ այնքան ուժ կար ու այնքան անուժություն: Ինձ տանջում էին թե՛ մեկը, թե՛ մյուսը, քանի որ երկուսն էլ չափից ավելի էին: Հետո ես այդ հայացքը տեսա, երբ դատարանում՝ դատից անմիջապես հետո, տարան ինձ: Երբ մայրս այն երկար ու տանջալից ճանապարհը կտրել-հասել էր Մորդովիա՝ ինձ տեսնելու, և դեռ ուզում էր մնալ ու ապրել ինձ հետ՝ աքսորավայրում, իսկ ես մերժեցի նրան:
Ես մորս հայացքում նրա հոգու ըմբոստ, բայց զուսպ ցավը տեսել ու այնպես դառնագին ճանաչել եմ այն, երբ իմ պայքարի ընկերներից ոմանք տեղի տալու գնով նպաստավոր պայմաններ էին ստեղծում իրենց համար, իսկ ես զրկանքն էի ընտրում որպես պայքարի ճանապարհի ազնիվ ընկեր: Նաև այնժամ, երբ իմ վերադարձից տասն օր առաջ փախուստի կեղծ մեղադրանքով կրկնակի դատապարտել էին ինձ: Երբ բանտից վերադառնալուց հետո շարունակում էի իմ քաղաքական գործունեությունը:
Ես այդ հայացքը տեսա նաև 1988-ին, երբ ուկրաինացի քաղաքական գործիչ Չերնովիլը Երևանում էր: Նա եկավ մեր տուն, մոտեցավ, համբուրեց մորս ձեռքն ու ասաց, որ մեր` քաղաքական կալանավորներիս ընտանիքները շատ են տառապել ու տուժել: Հետո նա խոնարհաբար ներում հայցեց: Մայրս սևեռուն նայեց Չերնովիլին ու միայն մի բան ասաց. «Դուք միասի՞ն էիք»:
Տարիների հեռվից հոգուս աչքով առավել պարզորոշ եմ տեսնում մորս զուսպ կսկիծը: Տեսնում եմ հստակ, թե ինչպես է նրա ձեռքերում դողում առաջին նամակս, որ գրել էի կալանավայրի ճանապարհին. «Սիրելի մայրիկ, այսպես, «հայրենի սիրով հանցապարտ», այսօր` իմ 25-ամյա տարեդարձի օրը, հաղթահարելով Թիֆլիսի, Ռոստովի, Խարկովի բանտերը (չգիտեմ` առջևում էլ ինչ բանտեր կան, բայց գիտեմ, որ Մորդովիա են տանում), գնում ենք դեպի «Դուբրովլագ»:
Ի՞նչ Մորդովիա, ի՞նչ «Դուբրովլագ»: Որքա՜ն կուզեր նա, որ որդին իր կողքին լիներ, որ գրկեր նրան, շնորհավորեր ծնունդը ու իբրև թե կատակով՝ հարցեր տար հարևան աղջիկների մասին:
Կարգ ու ավանդույթ գնահատող մեր ընտանիքում, ինչպես կատարյալ հայկական ընտանիքում, կրտսեր որդին ծնողների հույսն էր ու ապավենը, նրանց վաղվա օրը: Իսկ ես մերժել-մի կողմ էի դրել ամեն անձնական, դուրս էի եկել դարի գերտերության դեմ ու պահանջում էի պատմական ճշմարտության վերականգնում, ազգային ինքնորոշման և հանրաքվեի միջոցով անկախանալու իրավունք: Ինչ խոսք, իմ պայքարը ոչ միայն արդարացի էր, այլև օրինական: Բայց ԽՍՀՄ-ում ինձ պես արդարացի օրինապահների համար բանտեր կային նախատեսված:
Մայրս գրեթե չէր խոսում անցյալից: Նա սակավախոս էր նաև այնժամ, երբ իր անցյալն ինձանով տեղափոխվել էր ներկա: Մեր ընտանիքն առհասարակ շատ է տառապել իմ քաղաքական «անուղղելի» հայացքների պատճառով: Բայց ուրիշ էր մորս տառապանքը, և ոչ միայն այն պատճառով, որ նա մայրս էր: Իսկ էլ ի՞նչ պատճառ կարող էր լինել: Այդ հարցը չի հնչել երբեք: Անգամ չի էլ ձևավորվել: Այն իր պատասխանի հետ մեկտեղ թաքուն ապրել է մեր տան անդորրի ու աշխուժության, դարպասից ներս մտնող փոստատարի կանչի, մեր բակում իջևանող ձմեռների մեջ, որոնք հեռու վայրերի դաժան սառնամանիքների մասին էին հուշում:
Ես հիմա` շատ տարիներ անց, թաքստոցից հանել ու արդար լույսին եմ պարզել այդ հարցն ու նրա պատասխանը: Հիմա գիտեմ` հոգու խորքում մայրս իրեն պատասխանատու էր զգում իմ կատարած ընտրության համար: Նրա անցյալի արձագանքն էր իմ ներկան: Այն ժամանակ ես զգում էի մորս ցավի սաստկությունը, բայց երիտասարդ էի ու հեռվից այսպես էի փարատում նրան. «Եթե երեք օրվա կյանք էլ ունենամ, դարձյալ չեմ զղջում: Հայրենիքը զոհեր է պահանջում, և մենք այն պետք է տանք անտրտունջ: Չէ՞ որ դա ճանապարհ կհարթի մեր հետնորդների համար: Նրանք կանցնեն մեր դիակների վրայով»: Կամ այսպես` «Մի վհատվիր, մայր իմ: Վերջապես, ինչպես ժողովուրդն է ասում, ջրի կուժը ջրի ճամփին է կոտրվում»:
Մի վհատվիր: Այս տողերը ես գրել եմ բանտից ու աքսորից ու գրել եմ այնժամ, երբ երիտասարդությունս անարդարության հետ անհաշտ իմ բնավորության ձեռքը բռնած ընթանում էր այնքան արագ, որ ես չէի կարող շրջվել ու ոտքիս տակը նայել: Ես կարող էի տեսնել միայն հեռու անցյալը, պատմական ճշմարտությունն ու պատմական սուտը, ուժ առնել դրանցից ու նետվել առաջ:
Մարդու կյանքի ճանապարհներին հանգրվաններ կան: Եթե մարդը շիտակ է քայլում, այդ հանգրվաններում հանդիպում է ինքն իրեն: Իմ այս հանգրվանում ես հանդիպեցի ինձ` մորս հանդեպ խղճի խայթը սրտումս, որը զգում եմ այնպես, ինչպես որ նա պատասխանատվություն էր զգում իմ ընտրած ճանապարհի համար. մի տեսակ ափսոսանքով: Ափսոսանքով, բայց ոչ զղջումով: Քանզի չի կարելի զղջալ այն բանի համար, ինչ սահմանված է:
Հ.Գ. Գոհություն քեզ, Տեր, որ նա երկինք վերացավ, աշխարհի տրտմությունից դեպի երկնային ուրախությունն անցավ, հողեղեններիցս բաժանվելով՝ դեպի լուսեղենները բարձրացավ և արդարների հետ դասակարգվեց:

Do not Fall into Despair
When my thoughtful mood is identical with the day, a familiar impulsion leads me to a place where a fenced piece of land is gratuitously soothing me. The clatters born from the silence fixed over there gently set my past in the passing day and review it in favor of my conscience. The crossing point between earthen and incorporeal permanently exists in its self-sufficient peace and never interferes with my present. It is me who lives in harmony with the past but from time to time I devote my present harmony with already mature placidity to my beloved as late consolation. From time to time – it is the law of life that I sometimes bypass in order to give more. There, I can’t change my feelings into words and not even into thoughts. And I feel myself so identical with my beloved lying peacefully in that piece of land but living anxiously in my heart that nothing remains to give. There are only memories and regret; regret but never repentance because we cannot repent for things that are established.
Even if I were a true skeptic, I couldn’t help admitting of the fact that the “ties” of my mother’s family with the Soviet dictatorship were the work of providence. The victims of three generations in a family were the victims of the power of seventy years. This cannot be accidental.
The beginning was in the 1930s when the human blood in the veins of still embryonic communists was curdled by the intimation of state terror. Unlimited power was given to the stupid creatures who should lead the country by the predetermined path and the population destined to provide the normal development of the country to loss. The “protocol” justifications for the huge losses of human resources (more than during the World War) were based just on the accusatory confessions written by people who were condemned to oblivion. The stupid leaders had masterly command of the mechanism to extort the confessions. The toffs of people were a spade to dig their own graves. If you don’t want a spade, dig with hands.
After the revolution, until the year 1927, the riches of my maternal grandfather Levon was considered as “average”. In 1930 he was acknowledged as a tonsure for his riches and was sentenced to be a party membership in the “ARF” (Armenian Revolutionary Federation) and was accused of implementing anti-Soviet agitation. My grandfather, Levon Hakobyan, bore the penalty for non-proven guilt and became one of the first residents of the GULAG archipelago - the death camp. After returning he was again arrested in 1937 artificially accused of having been connected with tonsures and was sentenced to the maximum punishment – execution with confiscation of property.
My mother had already been married when her father was executed. As her parents firstborn she took care for her 6 brothers and sisters together with her own children with my father’s favorable support. My mother's eldest brother had already grown up and was helping my parents to relieve the family burden when he was called up to the army during the Great Patriotic War (though he was a teacher and was exempted from military service with deferent). He was captured and spent the rest of his life in deportations.
But it was not all. In 1948 my mother’s brother, Poghos Hakobyan, 20-year-old boy became the victim of the red monster. The assembly invited to exile him to Yakutia listened to the report about “the verdict of a person violating the work activity and living antisocial life”. The adopted decision had been preserved up till now.
The verdict of an Armenian was made by his compatriot for he had been disabled for a month because of leg fracture: “To approve the social verdict of the general assembly against Poghos Hakobyan to exile him to remote regions of SSRM for eight years as a deserter from work refusing his application”.
The bulletin of internal affairs of SSRA proves that in those days thousands of Armenian families were exiled to remote regions ofUSSRfor eight years. The deportees were exploding mines in those places where the workforce was in need. And Poghos Hakobyan who “had violated the work activity” dies during one of those explosions.
The grief of her twenty-year-old brother’s loss obsesses my mother who has taken care for her orphan sisters and brothers and her own children as well. It is followed by her sister’s untimely death and the care of her orphan children falls on her shoulders (their father died during the Great Patriotic War). Along with all this my mother was actively engaged in the case to justify posthumously her relatives. In 1963 she finds people involved in the case of her father; then she organizes re-examination and manages to justify him. It is written in the documents of my grandfather Levon Hakobyan’s execution: “Justified because of the lack of evidence; based on his daughter’s complaint. Thirty years later it turned out that he was killed by accident. “Justified”. It was the only compensation possible to get from theSoviet Unionfor innocent victims or distorted fates; more or less in the registers of the state bureau of statistics.
Afterwards… when it seemed that the passions of the Soviet dictatorship were partially moderated and my mother, who had grown up her father’s and sister’s orphans together with her own six children, now could breathe quietly… my turn came.
37 years passed from the year of 1937 symbolizing the state terror, and now my mother was present at my lawsuit. On the one side of the court was the state structure the alive victim of which she was and the witness of its injustice; on the other side was her son whose only guilt was that he had dared to speak about the historical truth and lie to think about which was even forbidden. The red monster could not listen to such things. Even if the state of terror roared that it was civilized, although it was the same state of the years of organized slaughter.
My mother… she did not talk about the past. Sometimes she remembered some episodes and gave some assessments. Her feet were the evidence she bore on her shoulders during all her life. But how people become aware of the sorrow of the soul? My mother's soul was in pain, I saw it in her eyes hidden in the depth of her look. There was so much strength in it and so much fatigue at the same time. Either of them forced me to worry as both were too much. Later I saw the same look when I was taken to prison after the court. When my mother had overcome the difficult and long way to Mordovia to see me – and moreover, she wanted to stay with me there in the exile, but I refused her, I saw the same look. In her look I had recognized the restrained pain of her rebellious soul, when some of my fighting friends were yielding and trying to find more favourable conditions, meanwhile I had chosen the way of hardship as an honest friend. I felt the same pain and sorrow in her eyes when I was twice sentenced because of false accusation for escape, and that was ten days before my return. I noticed that pain in her eyes even after my return as I continued my political activities. I saw the same look in 1988 as well, when Ukrainian political figure Chernovil was in Yerevan. He came to our home, approached to kiss my mother’s hand and said that the families of political prisoners had greatly suffered. Then he humbly apologized. Then my mother stared at him and asked, “Were you together?”
After years, I see clearly the restrained grief in my mother’s soul. I see clearly my first letter, written from the exile, trembling in her hands: “Dear Mom, today – on my 25th birthday anniversary, “blameworthy of the love for our country”, we are taken to Mordovia having passed already prisons of Tbilisi, Rostov, Kharkov (I do not know what prisons wait for us ahead, but we are going to Mordovia)”.
Mordovia… How much she desired to see her son next to her… How much she would like to embosom him on his birthday and, as a joke, question him about the neighboring girls.
Our family was an ordinary family with customs and traditions and the youngest son was to be his parents’ hope for the future. But I had forgotten and put aside any personal life pursuing the restoration of historical truth, the right to become independent through national self-determination and a referendum. Of course, my struggle was not only fair but also legal. But the prisons of theSoviet Unionwere waiting for such law-abiding fighters like me.
My mother was very little talking about the past. She was silent even when my present life reminded her of her past. My family had been greatly suffering because of my political views. But my mother's suffering was other, but not only because she was my mother. But what was the reason? This question has never been raised. It was living in the secrecy of peace and liveliness of our home. It was perceived in the voice of the postman coming in from the gates and in the coldness of winters that prompted about the severe frosts of remote regions.
Today, after many years, I have raised this question to find an answer to it. Now I know for sure that deep in her soul my mother felt herself guilty for my choice. My present was the response of her past. On those days I noticed my mother suffering greatly, but I was younger and I comforted her with the following words: “Even if I had only three days to live I would never regret. The homeland needs victims, and we should give them without complaining. It will pave the way for our descendants. They will pass through the way paved by our victims”. I wrote to her, “Do not fall into despair, mom. Finally, as people say, water pitcher is broken on the way to water”. I wrote these words from prison, in those times when my young heart, irreconcilable with the injustice of time, held my hand and lead me to the future so fast that I could not turn back to look underneath the feet. I could see only the remote past, historical truth and the lie that forced me to be stronger and to go ahead.
There are some havens in our life. If a person is walking straightforward, he meets himself in the haven of life. When I collided with myself I felt the remorse in my heart towards my mother, in the same way as she felt her responsible for my chosen path, with regret, regret but never with repentance because we cannot repent for things that are established.
P.S. Thanks to thee, Lord for she rose to the sky, she left the world full of sorrow and rose to the heaven, leaving us earthen people, she rose to light and was equal with the righteous.