Օսկանյանը երկրից գումար չի տարել, «ատկատներից» չի օգտվել, ընդհակառակը գումարներ է բերել
«Եթե մարդը գող չի, ավազակ չի, չի մտածում ամեն իր գործունեությունը թաքցնելու մասին»,- ասաց Վարդան Օսկանյանը` խոսելով ԱԺ ամբիոնից:
ԲՀԿ-ական պատգամավորը նշեց, որ գլխավոր դատախազի փաստարկները իրականությանը չեն համապատասխանում, քանի որ դրանք քաղաքական բնույթի են:
Վարդան Օսկանյանը փաստերով ներկայացրեց, որ ինքը որեւէ յուրացում չի կատարել եւ ինքը «Սիվիլիթասին» ոչ տալիք ունի, ոչ առնելիք: Ըստ պատգամավորի` «Սիվիլիթասի» խորհրդի անդամների հետ խորհրդակցելուց հետո, հակառակ գումարներ փոխանցած Հանթսման ընտանիքի պնդումներին, 2 օր առաջ իր հաշվեհամարի գումարները փոխանցել է «Սիվիլիթաս» հիմնադրամին: «Այդ գումարները համապատասխանում են կոպեկ առ կոպեկ, կարող եք հաշվել»,- ավելացրեց Վարդան Օսկանյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ մինչեւ Հանթսման ընտանիքի կողմից գումարներ փոխանցելը ինքն ու իր կինը հաշվեհամարին ունեցել են 410 հազար դոլար: «Հանթսմանն իմ առաջ որեւէ խնդիր չի դրել, թե ես ինչպես ծախսեմ այդ գումարները: Ես դրանք դրել եմ որպես ավանդ, որպեսզի եկամուտ ստանա հիմնադրամը, եւ դրա արդյունքում ստացվել է 129 հազարի եկամուտ: Այդ գումարները բոլորը տեղում են եւ փոխանցվել են «Սիվիլիթաս» հիմնադրամին»,-ավելացրեց Վ. Օսկանյանը:
«Փողը կա, բողոքող չկա, այլ հակառակի պնդումը կա` Հանթսմանն ասում է, որ հենց այդպես էլ պետք է լիներ: Ես վիրավորված եմ, 10 տարվա արտգործնախարարին այսպիսի վերաբերմունքի են արժանացնու՞մ: Ես խորապես վիրավորված եմ»,- ավելացրեց Վ. Օսկանյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ Հայաստանը վերադարձել է 1937 թվական` մարդ լինի հոդված կգտնենք. «Մարդ գտել եք, բայց չեք գտել փաստ»,- ավելացրեց Վ. Օսկանյանը: Նա ասաց, որ այդ գումարների կարիքը չունի եւ նույնիսկ իր անշարժ գույքը անվճար օգտագործման իրավունքով տվել է «Սիվիլիթաս» հիմնադրամին: «Ես պատրաստ եմ. եկեք ինձ ձերբակալեք տարեք, եթե սխալ եմ արել: Ես այդ փողերի կարիքը չունեմ, հավատացեք»,- ավելացրեց Վ. Օսկանյանը:
Պատգամավորը նաեւ նշեց, որ ինքը երկրից գումար չի տարել, «ատկատներից» չի օգտվել, ընդհակառակը գումարներ է բերել եւ Հանթսմանի փողերից «կես կոպեկ» չի օգտվել:

Осканян не вывозил из страны деньги и откатами не пользовался
«Если человек не вор, не разбойник, не думает о том, чтобы скрывать свою деятельность....»,- отметил в своем выступлении с трибуны Национального Собрания депутат фракции «Процветающая Армения», председатель фонда «Сивилитас» Вардан Осканян.
По его словам, аргументация генпрокурора не соответствует действительности, поскольку носит политический характер.
Вардан Осканян представил факты, свидетельствующие о том, что никакого хищения он совершал и фонду «Сивилитас» ничего не должен. Осканян сказал, что, посовещавшись с членами совета фонда, он, вопреки утверждениям перечислившей деньги семьи Хантсман, два дня назад перевел деньги со своего счета на счет «Сивилитаса». «Эти суммы совпадают с точностью до копейки, можете посчитать сами»,- предложил депутат.
По словам Осканяна, до перевода денег семьей Хантсман он и его супруга имели на своих счетах 410 тысяч долларов. «Хантсман не ставил передо мной какие-либо требования относительно того, как я должен тратить эти деньги. Я оформил их вклад, чтобы фонд получал прибыль. В результате прибыль составила 129 тысяч долларов. Все эти деньги на месте и перечислены фонду «Сивилитас»,- сказал Вардан Осканян. Он также добавил: «Деньги есть, недовольных нет. Наоборот, есть противоположное утверждение: Хантсман говорит, что именно так и должно было быть. Я оскорблен. Неужели такого отношения достоин человек, который 10 лет был министром иностранных дел? Я глубоко оскорблен».
Депутат заявил, что Армения вернулась в 1937 год, когда действовал принцип: был бы человек, а статья найдется. «Человека нашли, но факты - нет»,- заметил В.Осканян, добавив что в этих деньгах не нуждается и что даже свою недвижимость он передал в безвозмездное пользование фонду «Сивилитас». «Я готов, задержите меня, если я что-то не так сделал. Но поверьте, я в этих деньгах не нуждаюсь»,- подчеркнул депутат.
Он также отметил, что не вывозил из страны деньги, откатами не пользовался, наоборот, привлекал в страну деньги и из перечисленных Хантсманом сумм «не брал ни копейки».