6 աշակերտ, 7 ընտանիք և անհետացող մի գյուղ
Երբեմնի հարուստ Գեղաքարից այսօր գրեթե ոչինչ չի մնացել: Գեղարքունիքի մարզի Գեղաքար համայնքը մարզի ամենանաանտեսված գյուղերից մեկն է: Գտնվելով սարերի լանջին, հատկապես ձմռան սեզոնին, գյուղը 2-3 ամիս կտրվում է արտաքին աշխարհից. ձնաբքի հետևանքով ճանապարհը փակվում է:
Գյուղն ավելի շատ սարի դերակատարում ունի: Ամռան ամիսներին մարդիկ իրենց անասուններով գալիս են Գեղաքար, իսկ ուշ աշնանը, փակելով իրենց տան դռները, վերադառնում այլ գյուղեր: «Սարվորները» Գեղաքարի նախկին բնակիչներն են, որոնք չդիմանալով գյուղի այսօրվա պայմաններին ստիպված բնակություն են հաստատել այլ գյուղերում: Ձմռան ամսիներին գյուղում ապրում է ընդամենը 7 ընտանիք:
Գեղաքարում մարդիկ հիմնականում զբաղվում են անասնապահությամբ: Հողագործությունը զարգացած չէ, քանի որ գյուղը ոռոգման ջրի պակաս ունի: Ոռոգման ջուրը գալիս է Ախպրաձոր համայնքից: Վերջինիս բնակիչները չեն թողնում, որ ջուրը հասնի գեղաքարցիներին: Գյուղացիներն ասում էին, որ ոռոգման ջրի պակասն էլ մարդկանց ստիպում է այլ գյուղեր տեղափոխվել:
Գեղաքարում խմելաջրի խնդիր էլ կա: Գյուղացիներից շատերն իրենց տան բակում ջուր չունեն: Հաճախ է պատահում, որ շաբաթներով ջուրը կտրվում է, եւ մարդիկ տաքսիներով կամ տրակտորով հարեւան գյուղերից են խմելաջուր բերում:
Մեր այցելության պահին գյուղի սկզբնամասում Մարիետա Հովհաննիսյանը հարսի հետ փողոցի ընդհանուր աղբյուրի տակ լվացք էր անում: Նա գիտակցում է, որ չի կարելի ընդհանուր ծորակն օգտագործել լվացք անելու համար, սակայն հոգնել են ձեռքով ջուր տեղափոխելուց:
Մարիետա Հովհաննիսյանը պատմում է, որ Գեղաքարում ապրելը դառնում է անհնար, քանի որ գյուղում ոչ մանկապարտեզ կա, ոչ մշակույթի տուն, ոչ էլ խանութ: Նույնիսկ ավտոբուս չկա, որ անհրաժեշտության դեպքում մարդիկ ազատ տեղաշարժվեն:
Մարիետա Հովհաննիսյանն ասում է, որ ամուսինը վատառողջ է եւ անցած ձմռանը կաթված է տարել: Քանի որ ճանապարհները փակ են եղել, չեն կարողացել հիվանդին հասցնել հիվանդանոց: Հարեւան գյուղում ապրող բուժքույրը հեռախոսով է խորհրդատվություն տվել եւ դեղեր նշանակել: Ցանկացել են, որ բուժքրոջը տրակտորով բերեն հիվանդի մոտ, սակայն հրաժարվել է տրակտոր նստել:
«Մեր գյուղում ընդամենը 2 երիտասարդ ընտանիք կա, որ աճող է, մնացածը թողել, գնացել են, մեծերն են մնացել: Սա նորմալ գյուղ է եղել, 22 տարի է ստեղ եմ ապրում, քանդեցին, ավերեցին, 80 ընտանիք կար ստեղ, հիմա ապրող 7 ընտանիք է մնացել: Մենք էլ ենք ուզում տեղափոխվել ներքեւի գյուղեր, որովհետեւ այստեղ հնարավոր չի ապրել: Ներքեւի գյուղերում ծանոթ ունենք, իրենց դատարկ տանը կմնանք մինչեւ տեսնենք` ինչ է լինելու, թոռներիս էլ այնտեղի դպրոց կուղղարկենք»,-ասում է տիկին Մարիետան:
Գեղաքարի հիմնական դպրոցի տնօրեն Թագուհի Աթայանը նշում է, որ գյուղի վիճակը վատ է: Դպրոցն ունի ընդամենը 6 աշակերտ, իսկ այս տարի 1-ին, 4-րդ եւ 7-րդ դասարաններ ընդհանրապես չեն ձեւավորվել:
«Կարելի է ասել` այս գյուղում գոյատեւում ենք, ոչ թե ապրում: Սկզբում Ադրբեջանից գաղթած փախստականներն էին այստեղ ապրում, բայց նրանք երկար չմնացին, ապրելու միջոց չունեին, գնացին: Տարվա ընթացքում 2-3 ամիս գյուղի ճանապարհները փակվում են: Հիվանդներին տրակտորով ու ձիով ենք իջացրել հարեւան գյուղերի բուժկետեր, դեպքեր են եղել, որ կանայք տանն են ծննդաբերել: Գյուղի միակ ավտոմեքենան մերն է, ավտոբուս էլ չկա: Մի քանի տարի առաջ շաբաթը մեկ անգամ էր ավտոբուս աշխատում, հիմա դա էլ չկա»,-ասում է դպրոցի տնօրենը:
Նշենք, որ դպրոցը գործում է նախկին խանութի շենքում, որը նույնիսկ դպրոցի սեփականությունը չէ: Ըստ նրա՝ շենքը շրջկոմի սեփականությունն է եւ դպրոցին տալու համար գումար է պահանջում:
Թագուհի Աթայանն ասում է, որ շատ հնարավոր է` գյուղի դպրոցն էլ փակվի, քանի որ աշակերտ չկա: Հնարավոր է` եկող տարի նույնպես առաջին դասարանցի չունենան, քանի որ այդ երեխայի ընտանիքը եւս պատրաստվում է լքել գյուղը:
«Եթե դպրոցը փակվի, ուսուցիչներն էլ կգնան, իսկ հարեւան գյուղը 7 կմ հեռու է, ձմեռն էլ ճանապարհները փակվում են, չգիտեմ, թե ոնց է լինելու»,-ավելացրեց Թ. Աթայանը:
Դպրոցի տնօրենի խոսքերով՝ դպրոցի պահպանման ծախսերի հաշվին են մանկավարժները աշխատավարձ ստանում, քանի որ դպրոցը ֆինանսավորվում է աշակերտի թվաքանակով ու այդ գումարով հնարավոր է միայն կես ամսվա աշխատավարձ վճարել:
Գայլերն էլ զգալով, որ գյուղը մոռացված է, հաճախ են հարձակումներ գործում: Տնօրենը պատմեց, որ անցյալ տարի գայլերը դաշտում հարձակվել եւ 120 գլուխ ոչխար են կերել ու սատկացրել, իսկ կառավարությունը ոչ մի փոխհատուցում չի տվել: Գյուղացիներին պատճառած վնասը հատուցել է նախրապանը:

6 Schoolchildren, 7 Families, and a Vanishing Village
Today nearly nothing remains from the once-prosperous village of Geghakar, one of the most neglected in the province of Gegharkunik. Situated in the mountain slopes, it is cut off from the outside world for 2–3 months, particularly during the winter season, as the road is closed from the snowstorms.
The village is more of a mountain than a village: in the summer, people come to Geghakar with their livestock, while in the late autumn, shutting their doors, they return to other villages. Geghakar's former residents, not being able to withstand the conditions of the village today, have been forced to settle in other villages. During the winter months, only 7 families live in the village.
In Geghakar, people mainly work in animal husbandry. Farming isn't developed because the village has a lack of irrigation water, which comes from the village of Akhpradzor, the residents of which don't allow their water to reach Geghakar residents. The villagers say the lack of irrigation water forces people to move to other villages.
There's also the problem of drinking water. Many of the villagers don't have water in their backyard. Often, water is cut off for weeks, and people bring drinking water from neighboring villages by taxi or tractor.
"In our village there are only two young families that are growing; the rest have left, gone; only the older folks have remained. This was a normal village. I've been living here for 22 years; they destroyed, demolished; there were 80 families here — now only 7 families remain. We too want to move to the villages below because it's not possible to live here. We have acquaintances in the villages below; we'll stay in their empty house until we see what will happen… we'll send our grandchildren to the school there too," says Mrs. Marieta.
Principal of Geghakar's main school Taguhi Atayan says that the situation of the village is bad. The school only has 6 children, while this year there weren't any 1st, 4th and 7th grade classes.
"It can be said that in this village we survive not live. At first, [Armenian] refugees from Azerbaijan were living here, but they didn't stay long; they had no means to live, so they left. During the year, the roads to the village are closed for 2–3 months. Using tractors and horses, we took those who were ill to medical clinics in neighboring villages; there were cases were women gave birth at home. The only car in the village is ours; there isn't even a bus. A few years ago, there was a bus working once a week — now there isn't even that," says the school principal.
Note, the school operates out of a building that was previously a shop, which the school doesn't even own. According to Atayan, the building belongs to the district committee and the school is required to pay for its use.
Atayan says it's quite possible that the village school will also shut down since there are no students. It's likely that there won't be a 1st grade class in the coming year either since that child's family is also preparing to leave the village.
"If the school shuts down, the teachers will leave too, while the neighboring village is 7 km away and the roads are shut in the winter… I don't know what will happen," Atayan said.
According to the principal, the teachers receive their salary on account of the school's maintenance costs, since the school is funded based on the number of students and with that amount it's possible to pay only half a month's salary (per month).
Furthermore, wolves, sensing that the village is forgotten, attack often. According to Atayan, last year, wolves attacked and killed 120 sheep, and the government provided no compensation to the villagers, who were subsequently reimbursed by the herdsman.