Բժիշկները մեղավոր չեն հիվանդի մահվան մեջ, բայց իրավապահները չեն դադարեցնում քննությունը
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին վանաձորցի 60-ամյա Վաչագան Մարկոսյանը ողնաշարի գոտկային շրջանի սալջարդով, կրծքավանդակի ձախ կեսի վնասվածքով դիմել էր Վանաձորի Արեշյանի անվան թիվ 1 հիվանդանոցային համալիր՝ հայտնելով, որ վնասվել է շքամուտքում անզգուշությամբ վայր ընկնելու հետևանքով:
Նույն օրը շտապօգնության մեքենայով իր տնից տեղափոխվել էր հիվանդանոց, որտեղ 1 ժամ հետո մահացել էր: Մինչ այդ հիվանդանոցի բժիշկ-ռենտգենաբան Վարդան Մխիթարյանը, նրան հետազոտելով, արձանագրել էր 1 կողի կոտրվածք և տուբերկուլիոզ հիվանդություն: Բուժող բժիշկ Գեորգի Իլոյանն էլ ուղեգրել էր ինֆեկցիոն հիվանդանոց, քանի որ տուբերկուլիոզով հիվանդին համալիրում պահելու իրավունք չուներ:
Հիվանդի մահվան փաստով հարուցված քրեական գործի շրջանակում նշանակված դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությամբ՝ մահվան պատճառը տրավմատիկ և հեմոռոգիկ շոկն է եղել: Բժիշկ Մխիթարյանի ախտորոշումը ճիշտ չէր, նա չէր արձանագրել թոքերում արյան առկայությունը, 4 կողի կոտրվածքի փոխարեն 1-ն էր նշել, իսկ բժիշկ Իլոյանը սխալ բուժում էր իրականացրել:
Բժիշկներին մեղադրանք առաջադրելով՝ նրանց ձերբակալեցին և 3 օր ՁՊՎ-ում պահելով՝ կալանավորման միջնորդություն ներկայացրին: Դատարանը, այն բավարարելով, սակայն, նրանց նկատմամբ այլընտրանաքային խափանման միջոց կիրառեց՝ գրավ 500 հազար դրամ, որը բժիշկները հաջորդ օրը վճարելով ազատ արձակվեցին: «Հետքն» անդրադարձել է այս պատմությանը:
Հատկանշական է, որ դեպքը տեղի էր ունեցել հոկտեմբերին, այդ պահից սկսած նյութեր էին նախապատրաստվել, և բժիշկներն այդ ընթացքում մի քանի անգամ կանչվել էին հարցաքննության, բայց նրանց ձերբակալեցին դեպքից 7 ամիս անց՝ հեռախոսով կանչելով ոստիկանություն:
Բժիշկների ձերբակալվելուց, կալանավորվելուց և գրավի դիմաց ազատվելուց հետո պաշտպանական կողմը միջնորդեց նախաքննական մարմնին՝ նշանակել կրկնակի դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննություն: Սույն թվականի սեպտեմբերի 3-ին ստացվել է կրկնակի փորձաքննության եզրակացությունը, որով հերքվում է, որ հիվանդը հեմոռոգիկ և տրավմատիկ շոկից է մահացել: Մահվան պատճառ է նշվում տուբերկուլիոզով պայմանավորված սուր շնչառական անբավարարությունը՝ խիստ արտահայտված թարախային միաձուլվող բրոնխոպլևմանիայով և նմանատիպ այլ հիվանդություններով: Նույն եզրակացությամբ՝ բժիշկների կողմից որևէ թերություն, սխալ չի եղել, որը կհանգեցներ հիվանդի մահվան:
Այս եզրակացությունն ստանալուց հետո, սակայն, նախաքննական մարմինը, ի դեմս ոստիկանության Լոռու մարզի քննչական բաժնի քննիչ Տարոն Թադևոսյանի, սեպտեմբերի 20-ին կայացրել է որոշում՝ նոր փորձաքննություն նշանակելու մասին՝ պատճառաբանելով, թե գործում 2 հակասական եզրակացություն կա, որոնցից մեկով՝ բժիշկները մեղավոր են հիվանդի մահվան մեջ, մյուսով՝ ոչ: Մինչդեռ, ինչպես բժիշկներից Վարդան Մխիթարյանի շահերի պաշտպան, փաստաբան Ռուբեն Հակոբյանն է նշում, քննիչի նշված՝ նոր փորձաքննություն նշանակելու մասին որոշումն անօրինական է:
«Քննիչն ասում է՝ հակասող եզրակացություններ կան, 3-րդն ենք նշանակում: Ստացվում է՝ մեկ սխալ և մեկ ճիշտ եզրակացություն, 3-րդն էլ նշանակում են, որ տեսնեն սխալը սխա±լ էր, թե± ճիշտը ճիշտ: Ընդ որում՝ առաջինն իրենք արդեն իսկ համարել են սխալ՝ կրկնակի փորձաքննություն նշանակելով: Կրկնակի փորձաքննություն նշանակելու հիմքերը օրենքով հստակ սահմանված են. կրկնակի նշանակվում է, երբ ստացված եզրակացությունը սխալ է: Հետևաբար, եթե քննիչը բավարարել է մեր միջնորդությունը և նշանակել է կրկնակի հանձնաժողովային փորձաքննություն, նշանակում է՝ առաջին եզրակացությունը, որ բժիշկներն են մեղավոր հիվանդի մահվան մեջ, ինքը ճանաչել է սխալ, չհիմնավորված»,-պարզաբանում է փաստաբանը: Չնայած համոզված է, որ 3-րդ փորձաքննության եզրակացությամբ էլ պետք է հաստատվի բժիշկների անմեղությունը:
«Եթե 3-րդը ստացվի, պետք է քրգործով վարույթը կարճվի, որն արդեն այս փուլում պետք է կարճվեր: Երբ որ արդեն վերջնական քրեական գործի վարույթը կկարճվի՝ արդարացման հիմքով, այսինքն, որ բժիշկների գործողություններում հանցակազմ չկա, կոնկրետ ես միջոցներ եմ ձեռնարկելու, որպեսզի ապօրինի մեղադրանքի և ապօրինի ձերբալակալման համար նման ցուցումներ տվողները և այդպիսի ապօրինի ցուցումներ կատարողները ենթարկվեն համապատասխան պատասխանատվության: Համենայնդեպս, իրենց սխալ որոշումների համար պետք է որոշակի հետևություններ անեն իրենք»,-ասում է Ռուբեն Հակոբյանը:

Doctors Not Guilty for Patient's Death, But Attorneys Continue to Pursue Investigation
In October of last year, Vanadzor resident Vachagan Markosyan, 60, was rushed to Vanadzor's No. 1 Hospital named after Areshyan for an injury to his spinal region and chest, saying that he was injured due to a careless fall in the foyer.
He was taken by ambulance to the hospital on the same day where he died one hour later. Meanwhile, Dr. Vardan Mkhitaryan, examining him at the hospital, had noted that the patient had tuberculosis and one side fracture. The doctor treating him, Georgy Iloyan, assigned him to the hospital for infectious diseases, since he wasn't allowed to keep a patient with tuberculosis in the hospital complex.
According to the autopsy in the criminal case launched following the patient's death, the cause of death was traumatic and hemorrhagic shock. Dr. Mkhitaryan's diagnosis was wrong; he hadn't taken note of the blood in the patient's lungs; instead of 4 side fractures, he had noted only one, while Dr. Iloyan had given the wrong treatment.
Charges were laid against the doctors and they were arrested. They were kept for 3 days in detention facilities after which a motion for imprisonment was made. The court sustained the motion, however, applying an alternative punishment — a bail of 500,000 AMD (about $1,227 USD), which the doctors paid the following day and were released.
It's important to note that the incident took place in October, material was gathered and prepared since that time, and several times the doctors were called for questioning, but they were arrested 7 months later, with a phone call to come to the police precinct.
After the doctors were arrested, detained and subsequently released on bail, the defense motioned the investigative body to appoint another autopsy. On Sept. 3 of this year, the second autopsy report was produced, which refuted the first one. The new report cites the cause of death as an acute respiratory failure conditioned by the tuberculosis. Accordingly, there was no shortcoming or mistake on the doctors' part that would lead to the patient's death.
After receiving this conclusion, the investigative body, in particular, Lori Police Investigator Taron Tadevosyan, however, decided on Sept. 20 to assign a new investigation, explaining that there are two contradictory conclusions in the case, one of which supports the doctors' guilt; the other, their innocence. Meanwhile, as Dr. Vardan Mkhitaryan's attorney Ruben Hakobyan states, the investigator's decision to assign a new autopsy is unlawful.
"The investigator says there are opposing conclusions, let's appoint a third. It turns out, there's one wrong and one right conclusion, a third is assigned to see if the wrong was wrong and the right was right. However, by assigning a second autopsy, they determined that the first [autopsy] was wrong. The grounds for assigning another autopsy are clearly defined by law: a repeat examination is assigned when the conclusion from the initial examination is determined to be wrong. Consequently, when the investigator sustains our motion and appoint another autopsy it means that he recognized the first conclusion, that the doctors are guilty in the patient's death, was wrong, unfounded," explains the attorney, though he's convinced that a third autopsy report will confirm the doctors' innocence.
"If a third autopsy takes place, the criminal proceedings have to be dropped, which already at this stage should've been dropped. When the criminal case proceedings are finally dropped, on the grounds of acquittal, that there was no crime in the doctors' actions, I will take action so that those giving instructions for illegal charges and illegal arrest and those fulfilling such illegal orders are subject to the appropriate responsibility. In any case, they have to draw some conclusions for their wrong decisions," says the attorney, Hakobyan.