Սպանել երկխոսությունը համատեղ
Մայիսի 31-ի հանրահավաքից հետո ստեղծված ներկայիս իրավիճակը ապացուցում է, որ ոչ իշխանությունը եւ ոչ էլ Հայ ազգային կոնգրեսը երկխոսությունը չեն սկսել կառուցողական իրական տրամադրվածությամբ, ինչն էլ գործընթացը տանում է անփառունակ վախճանի:
ՀԱԿ-ն ի սկզբանե հասկացնում էր, որ գործընթացը տանում է արտահերթ ընտրությունների տրամաբանությամբ, թեեւ հասկանում էր, որ այն չի կարող իշխանության համար քննարկման առարկա դառնալ. որեւէ իշխանություն, եթե ծայրահեղ աննպաստ վիճակում չէ, երբեք չի ստորագրի իր կապիտուլյացիայի փաստաթուղթը:
Մի բան, որ փաստացի նրան փորձում էր պարտադրել Կոնգրեսը` առանց այդ ծայրահեղ վիճակը, անհրաժեշտ նախադրյալները ստեղծելու: Այսինքն` Կոնգրեսը սկսեց մի գործընթաց, որն ի սկզբանե դատապարտված էր ձախողման եւ չէր ծառայելու իր իրական նպատակին` հասարակական ու քաղաքական լարված մթնոլորտի թուլացմանը:
Իրականում երկխոսությունը ՀԱԿ-ի համար պարզապես մարտավարական միջոց էր` առանց ցնցումների իշխանությանը փաստի առաջ կանգնեցնելու համար: Այս իմաստով ՀԱԿ-ի այն բացատրությունները, թե երկիրը սոցիալ-տնտեսական, քաղաքական ճգնաժամից դուրս բերելու միակ միջոցը արտահերթ նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններն են, անհամոզիչ են եւ սկզբունքորեն սխալ ձեւակերպված, որովհետեւ խնդիրը ոչ թե բուն ընտրություններ անցկացնելն է, այլ ազատ ու ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելը եւ դրա համար իշխանություններից հստակ երաշխիքներ ստանալը: Իսկ թե դրանք արտահերթ, թե հերթական ընտրություններով կապահովվեն, երկրորդական է:
Իրական կառուցողական երկխոսության օրակարգը, որի շուրջ բանակցությունների կարող էր նստել նաեւ իշխանությունը, միայն դա պետք է լիներ: Բայց քանի որ երկխոսության միջոցով ՀԱԿ-ն ընդամենը մարտավարական խնդիր էր փորձում լուծել, արեց շատ էական սխալներ, որոնք ներկայումս փակուղու առջեւ են կանգնեցրել ավելի շատ նրան, քան իշխանությանը:
Նախ` բացարձակապես ավելորդ էր երկխոսության միարժեք եւ հակառակ կողմից ի սկզբանե մերժելի օրակարգ սահմանելն այն դեպքում, երբ իշխանությունը, ընդդիմության երեք պահանջները կատարելով, ցույց էր տալիս, որ պատրաստ է գործընթացը շարունակել այդ տրամաբանությամբ:
Երկրորդ` եթե նման օրակարգ է առաջարկվում թեկուզ մարտավարական նկատառումներով, ապա պետք է իշխանության արձագանքի համար ողջախոհ ժամկետներ դրվեին, եւ հստակ հայտարարվեր, թե այն խախտելն ինչ գործընթացների է հանգեցնելու:
Ի դեպ, մարտից սկսած` ՀԱԿ-ն այս սկզբունքով էլ առաջնորդվում էր: Փաստացի հենց դրա արդյունքում էր, որ իշխանությունն իրար ետեւից կատարեց նրա երեք պահանջները: Մինչդեռ այս իրավիճակում ՀԱԿ-ն իսկապես փակուղում է հայտնվել: Այն բանից հետո, երբ Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, թե իրենք բացառում են հեղափոխական, ապստամբական գործընթացները, չեն առաջնորդվելու ըմբշամարտի կանոններով, վերջնագրերի լեզվով խոսելը դառնում է ոչ միայն անիմաստ, այլեւ անտրամաբանական: Կոնգրեսն ուզում է տպավորություն ստեղծել, որ եթե իշխանությունը չնստի բանակցությունների, հասարակությունն ինքը կարող է ընդվզել, եւ ամեն ինչ կարող է վերահսկողությունից դուրս գալ: Այսինքն` իշխանության` երկխոսությունից հրաժարվելը կարող է ինքնաբուխ հեղափոխության հանգեցնել:
Սա եւս խիստ անտրամաբանական հիմնավորում է, որովհետեւ մինչեւ հիմա ՀԱԿ-ն անընդհատ համոզում էր, թե ներկայացնում է ողջ ժողովրդին, ներկայացնում է հասարակության պահանջներն ու տրամադրությունները, եւ որ կայացված որոշումները ոչ թե կոնկրետ ՀԱԿ-ինն են, այլ բաց համահասարակական ֆորումինը: Հետեւաբար, եթե մեծամասնության համար է հեղափոխությունը մերժելի, ապա այն չի կարող ինքնաբուխ սկսվել:
Բայց այսքանով հանդերձ` սա այն է, ինչ կարողանում է անել արմատական ընդդիմությունը: Մինչդեռ իշխանությունն իր ներկայիս վարքագծով ապացուցում է, որ իրական երկխոսության լեզուն իր համար անհասկանալի է, եւ որեւէ քայլ անելու ընդունակ է միայն ճնշումների ազդեցությամբ: Չկա ճնշում, չկա նաեւ խնդիր, հետեւաբար չկա նաեւ երկխոսելու անհրաժեշտություն:
Իշխանությունը պարզապես օգտվեց ՀԱԿ-ի արած մարտավարական սխալներից ու հիմա կողքից հետեւում ու հաճույք է ստանում, թե ինչպես է վերջինս գալարվում իր իսկ լարած թակարդում: Ի սկզբանե այս ամենին իշխանությունը վերաբերվում էր որպես խաղի` իր հերթին առաջնորդվելով ցեխից չոր դուրս գալու սկզբունքով:
Այս իմաստով բացարձակապես անտեղի են երկխոսությունը շարունակելու մասին պնդումները: Որովհետեւ երկխոսությունը ոչ թե դրա պատրաստակամության մասին պարզունակ լոզունգներն ու հայտարարություններն են, այլ կոնկրետ գործողությունները, քայլերը:
Իշխանությունը փորձում է ներկայացնել, թե չի պատրաստվում ենթարկվել ՀԱԿ-ի ահաբեկումներին եւ առաջնորդվել նրա իմպերատիվներով: Բայց փոխարենը, հայտարարելով հանդերձ, թե տեսնում է հասարակական երկխոսության, լարված մթնոլորտի թուլացման անհրաժեշտություն, չի պարզաբանում, թե ինչպես, ինչ ձեւաչափով, ինչ օրակարգով է դա պատրաստվում անել:
Ձեռնտու չէ պատվիրակությունների միջոցով քննարկել արտահերթ ընտրությունների թեման` ներկայացրու սեփական օրակարգը, նախատեսիր սեփական ձեւաչափը եւ այն ուժերի շրջանակը, որոնց հետ պատրաստվում ես մտնել երկխոսության մեջ: 2008-ին եւ 2009-ին քաղաքական ուժերի հետ լայն ընդգրկմամբ երեք հանդիպում է կայացել նախագահի նախաձեռնությամբ: Սակայն այսօր որեւէ մեկը չի կարող ասել, թե ինչպիսին է եղել դրանց օգտակար գործողության գործակիցը, թե այդ մասշտաբային քննարկումների արդյունքում որքանով են հաշվի առնվել ներկայացված ուժերի կարծիքները:
Նույնը վերաբերում է նաեւ 2009-ին ստեղծված Հանրային խորհրդին, որի գործունեության արդյունքները որեւէ ոլորտում զգալի չեն: Չի եղել որեւէ հրատապ, հասարակական հնչեղության խնդիր, որի կապակցությամբ Հանրային խորհուրդը իշխանության մոտեցումներից տարբերվող տեսակետ արտահայտեր, եւ այն ընդունվեր որպես հիմք: Այսինքն` առ այսօր ոչ թե երկխոսության, այլ պարզապես գոլորշի բաց թողնելու, դրա իմիտացիան ստեղծելու խնդիր է լուծվել, որն այսօր ակնհայտորեն սպառել է իրեն: Առկա հարցերը պետական գերատեսչությունների հետ քննարկելու շարմազանովյան ներկայիս առաջարկները նույնիսկ վիրավորական են ոչ միայն ՀԱԿ-ի, այլեւ ողջ քաղաքական դաշտի համար, որովհետեւ այն փաստացի երկխոսության իրական նշանակության նսեմացում, այդ կատեգորիայի նկատմամբ բացահայտ արհամարհանք է նշանակում: Ընդդիմության, հասարակության պահանջները ոչ թե առանձին վերցրած պետական մարմիններից են, այլ իշխանության քաղաքական ընդհանուր կուրսից, որն ադեկվատ չէ ստեղծված վիճակին:
Այս իմաստով ընդհանրապես անհասկանալի է մնացած քաղաքական ուժերի ընդունած դիտորդի կարգավիճակը: Վերջիններս, անընդհատ փորձելով հիշեցնել իրենց գոյության մասին, խցկվել երկխոսության շրջանակներ, իրենց հերթին դրան ուղղված ոչ մի քայլ չեն ձեռնարկում, ոչ մի այլընտրանքային ձեւաչափ, օրակարգ չեն առաջարկում, փոխարենը տուրք են տվել գործելակերպ դարձած բամբասանքներին ու ինտրիգներին:

Совместно убить диалог
Ситуация, сложившаяся после митинга 31 мая, доказывает, что ни власти, ни Армянский национальный конгресс не начинали диалог с конструктивным настроем, что и стало причиной того, что процесс идет к бесславному концу.
АНК изначально понимал, что осуществляет процесс в соответствии с логикой внеочередных выборов, хотя и знал, что этот вопрос не может стать предметом обсуждения с властями – ни одна власть, не будучи в крайне неблагоприятном положении, не станет подписывать документ о собственной капитуляции. Между тем именно это пытался навязать властям конгресс, не поспособствовав, однако, созданию тяжелой ситуации и необходимых предпосылок. То есть АНК начал процесс, который изначально был обречен на провал и не служил своей истинной цели – ослаблению напряженной общественной и политической атмосферы. На самом деле для АНК диалог был лишь средством бросить вызов, чтобы без потрясений поставить власть перед фактом.
В этом смысле объяснения АНК о том, что единственный путь выхода страны из социально-экономического и политического кризисов – это проведение внеочередных парламентских и президентских выборов, неубедительны и в принципе неверно сформулированы, так как проблема не просто в проведении выборов, а в проведении свободных и справедливых выборов и получении от властей необходимых для этого гарантий.
Только это могло составить повестку реального конструктивного диалога, в котором могли бы участвовать также власти. Но поскольку посредством диалога АНК пытался решить всего лишь тактическую задачу, то допустил много существенных ошибок, которые в настоящее время завели в тупик скорее конгресс, а не власти.
Во-первых, абсолютно излишне было устанавливать изначально неприемлемую повестку диалога в том случае, когда власть, выполнив три требования оппозиции, показала, что готова продолжить процесс с той же логикой.
Во-вторых, если подобная повестка предлагается хотя бы из тактических соображений, то для отклика властей должны были быть установлены разумные сроки и сделано четкое заявление о том, к каким процессам может привести нарушение этих сроков.
Кстати, начиная с марта АНК руководствовался этим принципом, и фактически благодаря именно этому власть выполнила друг за другом три требования оппозиции. Между тем в данной ситуации АНК действительно оказался в тупике. После того, как Тер-Петросян заявил, что они исключают революционные процессы, бунты и не будут руководствоваться правилами бокса, использование языка ультиматумов теряет не только смысл, но и логику. Конгресс хочет создать такое впечатление, что если власть не сядет за стол переговоров, то общество может взбунтоваться, а процесс – выйти из-под контроля. То есть отказ властей от диалога может привести к стихийной революции.
Это тоже крайне нелогичное обоснование, поскольку до сих пор АНК всегда заявлял, что он представляет весь народ, общественные требования и настроения и что решения принимает не конкретно АНК, а открытый общеармянский форум. Следовательно, если большинство не приемлет революцию, то она не может начаться стихийно. Вместе с тем это то, что может сделать радикальная оппозиция.
Между тем власти своим сегодняшним поведением доказывают, что язык реального диалога им не понятен и что пойти на какой-либо шаг они могут только под давлением. Нет давления, нет и проблемы, а значит нет необходимости вести диалог.
Власти просто воспользовались допущенными АНК тактическими ошибками и сейчас со стороны наблюдают и получают удовольствие от того, как конгресс корчится в конвульсиях в им же установленном капкане. Власти изначально относились к этому как игре, руководствуясь, в свою очередь, принципом выйти сухими из воды.
В этом смысле утверждения о продолжении диалога абсолютно неуместны, поскольку диалог – это не примитивные лозунги и заявления о готовности к диалогу, а конкретные действия и шаги.
Власть пытается создать впечатление того, что не собирается подчиняться угрозам АНК и руководствоваться его императивами. Но вместо этого, несмотря на заявления о том, что видит необходимость в общественном диалоге и ослаблении напряженной атмосферы, власть не поясняет, каким образом, в каком формате и с какой повесткой собирается это сделать.
Считаешь, что невыгодно обсуждать тему внеочередных выборов посредством делегаций – представь собственную повестку, собственный формат и рамки тех сил, с которыми собираешься начать диалог. В 2008-ом и 2009-ом по инициативе президента состоялись три встречи с широким участием политических сил. Однако сегодня никто не может сказать, каким был КПД этих встреч и в какой степени были учтены мнения участвовавших в обсуждениях сил.
То же самое можно сказать о созданном в 2009 году Общественном совете, результаты деятельности которого не видны ни в одной сфере. Нет ни одной актуальной, получившей широкую общественную огласку проблемы, по которой Общественный совет высказал бы мнение, отличное от подходов власти. То есть до сих пор решался вопрос не ведения диалога, а выпуска пара или создания соответствующей имитации, что сегодня уже исчерпало себя. Последние предложения Шармазанова обсудить существующие вопросы с государственными ведомствами оскорбительны не только для АНК, но и для всего политического поля, так как принижают истинное значение диалога, содержат открытое пренебрежение этой категорией. Оппозиция, общество выдвигают требования не к отдельно взятым государственным органам, а к общему политическому курсу властей, который не адекватен сложившейся ситуации.
В этом смысле непонятна позиция остальных политические сил, которые выступают в роли сторонних наблюдателей. Эти силы, пытаясь постоянно напоминать о своем существовании, втиснуться в рамки диалога, не предпринимают никаких шагов, не предлагают альтернативный формат, альтернативную повестку. Вместо этого они заняты ставшими уже привычными сплетнями и интригами.