Ինտերնետը Ադրբեջանի բնակչության խորը բեւեռացվածության ցուցիչն է
Հայաստանում եւ Ադրբեջանում դատական համակարգերի անկախության մասին են ստորեւ ներկայացվող հարցազրույցները: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի այսօրվա իրականություններն իրենց ամբողջության մեջ ուրվագծող մեր հարցումները (20 թեմաներով 40 տարբեր մասնագետների հետ զույգ հարցազրույցների շարք) «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի եւ Ադրբեջանում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ ծրագրի մեկ բաժինն են: Ծրագրին աջակցում են Հայաստանում եւ Ադրբեջանում Բրիտանիայի դեսպանատները: Հարցազրույցները միաժամանակ տպագրվում են «Հետք» եւ Ադրբեջանում «Նովոյե Վրեմյա» թերթերում: Ադրբեջանում հարցազրույցներն անց է կացնում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը:
Հարցազրույց անկախ բլոգեր, նոր մեդիայի փորձագետ Ալի Նովրուզովի հետ
Ինչպե՞ս կբնութագրեք Ադրբեջանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների տարածման եւ օգտագործման ներկա ընթացքը: Ուրիշ երկրների համեմատությամբ ի՞նչ տեղ է զբաղեցնում պետությունն այդ գործընթացի զարգացման մեջ: Ի՞նչ գործոններ են նպաստում կամ, ընդհակառակը, խոչընդոտում այդ ոլորտի զարգացմանը: Ի՞նչ մասնակցություն ունի պետությունը դրանում:
Դժվար է միարժեք գնահատական տալ Ադրբեջանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների տարածման գործընթացին: Մի կողմից` Ադրբեջանում բավական հաջողությամբ զարգանում են մասսայական ինտերնետային ռեսուրսները, օնլայն հեռուստատեսությունը, բլոգները: Ադրբեջանցի բլոգերները եւ օնլայն ակտիվիստները բավական կարեւոր դեր են խաղում երկրի հասարակական կյանքում: Մեծ մասսայականություն են վայելում այնպիսի սոցիալական ցանցեր, ինչպես Facebook-ը եւ Twitter-ը: Մյուս կողմից` երկրի բնակչության միայն 5-10%-ին է մատչելի արագ ինտերնետ: Կարելի է ասել, որ մայրաքաղաքից դուրս չկա ինտերնետային հանրություն:
Կան այնպիսի շրջաններ, որտեղ գործնականում անհնար է ADSL (ասիմետրիկ թվանշային աբոնենտային կապ) կապը: Շարժական ինտերնետի մակարդակը իրականում չի գերազանցել EDGE-ն (շարժական կապը բարելավող թվանշային տեխնոլոգիա)` չնայած նրան, որ երկրում կա շարժական կապի օպերատոր, որը պնդում է 3G-ի (շարժական կապի երրորդ սերնդի տեխնոլոգիաներ) կիրառության մասին:
Իհարկե, գնային քաղաքականության կարգավորման շնորհիվ` պետությունը հասել է որոշակի հաջողությունների ինտերնետային տեխնոլոգիաների ոլորտում: Բայց, ցավոք, վերջին շրջանում մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է պետությունը հրաժարվում ինտերնետային ոլորտը զարգացնելու ցանկությունից: Հատկապես արաբական աշխարհում տեղի ունեցած հայտնի իրադարձություններից հետո պաշտոնական շրջանակներն ընկալում են ինտերնետը որպես թշնամական, սպառնալի մի բան: Այս թշնամական վերաբերմունքի պատճառով իշխանությունը միջազգային հանրությանը ներկայանում է անբարենպաստ տեսանկյունից:
Իրականում իշխանությունը, օգտագործելով իր ունեցած հնարավորությունները, շատ բան կարող է անել ինտերնետի զարգացման համար: Առաջին հերթին պետք է փոխվի երկրի հաղորդակցական ենթակառույցը: Ցավոք, Ադրբեջանի ներկա հաղորդակցության գծերը, հեռախոսակայանները եւ մնացած ողջ սարքավորումները որակյալ ինտերնետի զարգացման հնարավորություն չեն տալիս: Մատուցվող բոլոր ինտերնետային ծառայությունների մակարդակը շատ ավելի ցածր է, քան նշված է պայմանագրերում: Ադրբեջանը զիջում է Արեւելյան Եվրոպայի երկրներին եւ ԱՊՀ-ի մի քանի երկրների ինտերնետի արագությամբ, որակով եւ գնով:
Ադրբեջանի ո՞ր ոլորտներում են (կառավարում, կրթություն, տնտեսություն, ԶԼՄ) առավել մեծ չափով ներդրված տեղեկատվական տեխնոլոգիաները: Կա՞ն ինչ-որ ակնառու նվաճումներ:
Ադրբեջանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառությունը հետ է մնում համաշխարհային չափանիշներից: Առայժմ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում առաջատարը մասնավոր բիզնեսի սեկտորն է: Այն գործընթացները, որոնք իրականացվում են պետության անմիջական ղեկավարությամբ, գտնվում են շատ ցածր մակարդակի վրա: Օրինակ` Հարկային նախարարությունը տրամադրում է օնլայն համակարգ` հաշվետվություններ ներկայացնելու համար, սակայն այսօր մարդկանց տրամադրության տակ եղած համակարգիչների կարողությունը թույլ չի տալիս աշխատեցնել առաջարկվող ծրագիրը:
Մյուս ամոթալի փաստն այն է, որ Ադրբեջանի համալսարաններում միայն հիմա են սկսում կիրառել օնլայն համակարգեր: Մի երկրում, որը խոսում է իր անօրինակ զարգացման մասին, համալսարաններում WI-FI համակարգերը ստեղծվում են USAID-ի միջոցներով: Բավական է այցելել պետական մարմինների ինտերնետային կայքերը` համոզվելու համար, թե պետությունը որքան անլուրջ է վերաբերվում տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին:
Մարդկանց առօրյա կյանքում ի՞նչ տեղ են զբաղեցնում տեղեկատվական տեխնոլոգիաները (օնլայն առեւտուր եւ այլ ծառայություններ, հաղորդակցության եւ ժամանցի ձեւեր): Ադրբեջանում հասարակության սոցիալական բեւեռացվածության պայմաններում ինչպե՞ս են հասարակության տարբեր խավերը (տարիքային տարբեր խմբերի ներկայացուցիչները, գյուղական եւ քաղաքային բնակչությունը) օգտվում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հնարավորություններից:
Ինտերնետը Ադրբեջանի բնակչության խորը բեւեռացվածության ցուցիչն է: Ամեն օր ինտերնետից օգտվում է բնակչության փոքրաթիվ ունեւոր խավը, որն ապրում է մայրաքաղաքում: Խոսքն ինտերնետային առեւտրի, պատվերների եւ այլ ծառայությունների մասին է: Իսկ երկրի բնակչության մեծ մասի համար ինտերնետը մի ինչ-որ վերացական բան է, որի հետ նրանք երբեք գործ չեն ունեցել: Կամ էլ ինտերնետից վերցնում են երաժշտություն` բջջային հեռախոսի համար, լուսանկարներ եւ վիդեո, զրուցում են ծանոթների հետ: Իսկ մայրաքաղաքից դուրս ինտերնետից օգտվելը դառնում է մեծ խնդիր:
Ի՞նչ կասեք ինտերնետում ադրբեջաներենով առկա պաշարների մասին: Ի՞նչ սոցիալական եւ քաղաքական դեր կարող են խաղալ սոցիալական ցանցերի վիրտուալ համայնքները:
Ինտերնետային բովանդակությունն ինքնին մեծ խնդիր է Ադրբեջանում: Քանի որ ակադեմիական ինստիտուտները, պետական գերատեսչություները մի կողմ են քաշվել այդ գործից, պետական լեզվով ինտերնետային բովանդակությունը Ադրբեջանում ստեղծվել է ուսանողների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառի մասնագետների եւ գրասենյակների աշխատակիցների կողմից: Ուստի որակը խիստ ցածր է:
Միայն վերջերս ադրբեջաներենով բովանդակության ստեղծումը ընդունեց համակարգված բնույթ: Այս գործընթացին մասնակցում են պետական կառույցներ, հասարակական կազմակերպություններ, սովորական մարդիկ: Օրինակ` հիմա ստեղծվել են Ադրբեջանի օրենսդրության օնլայն բազա, տարբեր օնլայն գրադարաններ, Ադրբեջանի մանրամասն օնլայն քարտեզը եւ այլն:
Ազատ մտքի համալսարան (www.azadfikir.org) նախագիծը, որին ես մասնակցում եմ, արդեն երկու տարի պատրաստում է օնլայն վիդեո դասախոսություններ:
Այդ դասախոսությունները ընդգրկում են սոցիալական, քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ փիլիսոփայական թեմաներ: Ինտերնետից ադրբեջանցի օգտվողների ընդհանուր ջանքերով ադրբեջաներեն է թարգմանվել Facebook-ը: Այժմ Նիդա քաղաքացիական շարժումը հանդես է եկել Twitter սոցիալական ցանցը ադրբեջաներենի թարգմանելու նախաձեռնությամբ: Ստեղծվել են մի քանի տեղական բլոգերային պլատֆորմներ: Ընթացքի մեջ է Wordpress պլատֆորմի թարգմանությունը ադրբեջաներենի:

Интернет является показателем глубокой поляризации населения Азербайджана
Как вы охарактеризуете процесс распространения и использования информационных технологий в Азербайджане сегодня? Какое место занимает государство в развитии этого процесса по сравнению с другими странами? Какие факторы способствуют или, наоборот, препятствуют развитию данной сферы? Какое участие занимает государство в этом?
Дать однозначную оценку процессу распространения информационных технологий в Азербайджане сложно. С одной стороны, в Азербайджане в достаточной степени успешно развиваются популярные Интернет ресурсы, онлайн ТВ, блоги. Азербайджанские блогеры и онлайн активисты играют достаточно важную роль в общественной жизни страны. Весьма популярны такие социальные сети, как Facebook, Twitter. С другой стороны, лишь у 5-10% населения страны есть выход на скоростной Интернет. Интернет сообщество за пределами столицы, можно сказать, отсутствует. Есть такие районы, где ADSL связь практически невозможна. Уровень мобильного Интернета реально не превысил EDGE. Несмотря на то, что в стране имеется мобильный оператор, утверждающий о применении 3G.
Конечно же, государство посредством регулирования ценовой политики достигло определенных успехов в области Интернет технологий. Однако, к большому сожалению, в последнее время мы становимся свидетелями того, что государство сводит на «нет» желание развивать интернет сферу. В особенности же, после известных событий в арабском мире официальные круги рассматривают Интернет как что-то вражеское и мятежное, тогда как Интернет всего лишь орудие. Создавая из него врага, власти представляют себя перед международной общественностью в невыгодном свете.
На самом же деле власти посредством имеющихся у них в руках возможностей могут сделать многое для развития Интернета. В первую очередь должна быть заменена коммуникационная инфраструктура страны. К сожалению, в настоящее время имеющиеся в Азербайджане коммуникационные линии, АТС и все другое соответствующее оборудование не дает возможности развивать качественный Интернет. Услуги, оказываемые всеми провайдерами, намного ниже, чем это указано в договорах. Азербайджан проигрывает странам Восточной Европы и некоторым странам СНГ в скорости, качестве и цене.
В каких именно сферах Азербайджана (управление, образование, экономика, СМИ) более всего внедрены информационные технологии? Есть ли какие-нибудь примеры их достижения?
Применение в Азербайджане информационных технологий отстает от мировых стандартов. Пока передовым в области информационных технологий является частный бизнес сектор. Процессы, осуществляемые под непосредственным руководством государства, находятся на очень низком уровне. К примеру, Министерство налогов предлагает систему онлайн для предоставления отчетности, однако предлагаемую ими программу невозможно загружать стандартными компьютерами, поскольку они обладают устаревшими параметрами. Другой позорный момент состоит в том, что в университетах Азербайджана лишь сейчас начинают применять онлайн систему. В стране, говорящей о не имеющем аналога развитии, системы WI-FI в университетах страны создаются на деньги USAID. Достаточно зайти на сайты госорганов, чтобы убедиться насколько государство несерьезно относится к информационным технологиям.
Какое место информационные технологии занимают в повседневной жизни людей (онлайн покупки и другие услуги, виды коммуникаций и развлечения)? В условиях социальной поляризации общества в Азербайджане как различные слои населения (представители различных возрастных групп, сельское и городское население) пользуются возможностями информационных технологий?
Интернет является показателем глубокой поляризации населения Азербайджана. Ежедневно Интернетом пользуется лишь малая зажиточная часть населения, проживающая в столице. Речь идет об интернет - покупках, заказах и других услугах. Однако для большей части населения страны Интернет является чем-то абстрактным, с чем они никогда не общались. Или же Интернет является средством загрузки музыки для мобильных телефонов, фотографий, видео, чаты для знакомств. За пределами столицы понимаешь, что просто пользование Интернетом является большой проблемой.
Что можете сказать о ресурсах в Интернете на национальном (азербайджанском) языке? Какую социальную и политическую роль могут играть виртуальные сообщества социальных сетей?
Сам по себе Интернет контент в Азербайджане является большой проблемой. Ввиду того, что академические институты, госучреждения оставались в стороне от создания содержания в Интернете, в Азербайджане содержание в Интернете на государственном языке создавали студенты, специалисты в области информационных технологий, работники офисов. Поэтому качество очень низкое. Лишь в последний период создание содержания в стране на азербайджанском языке приняло систематический характер. В этом процессе участвуют госучреждения, НПО, простые граждане. К примеру, в настоящее время в азербайджанском законодательстве создана онлайн база, различные онлайн библиотеки, детальная онлайн карта Азербайджана.
Проект Университет свободная мысль (www.azadfikir.org), в котором я участвую, на протяжении уже двух лет, готовит онлайн видео лекции. Эти лекции охватывают социальные, политические, экономические, культурные и философские темы. Общими усилиями азербайджанских интернет пользователей, на азербайджанский язык был переведен Facebook . В настоящее время Гражданское движение Нида выступило с инициативой перевода на азербайджанский язык социальной сети Twitter. Создано несколько местных блогерских платформ. Идет процесс перевода на азербайджанский язык платформы Wordpress.