Նախադեպ չկա, որ ապօրինի հէկ կառուցողին պատժեն
«Փոքր հէկերի մեծ խնդիրները» թեման վերջին շրջանում լայն արձագանք է գտել և դարձել հասարակությանն անհանգստացնող հիմնահարցերից մեկը: Այս խնդրի շուրջ քննարկում-ասուլիսի ընթացքում մասնագետները և հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչներն իրենց դիտարկումներով հերթական անգամ փորձեցին ներկայացնել իրավիճակը և խոսեցին այն ռիսկերի մասին, որոնք անխուսափելի են փոքր հէկերի կառուցման և շահագործման դեպքում:
Ստորև ներկայացնենք որոշ դիտարկումներ, որոնք ավելի հստակ և մատչելի տարբերակով են պատկերն ուրվագծում.
Ինգա Զառաֆյան. «Էկոլուր» ՀԿ նախագահ, բնապահպան
Փոքր հէկերը տարեկան գոնե 2 ամիս, հատկապես ամառվա շջանում, պետք է չաշխատեն, բայց ամենուր այդ կետն անտեսվում է:
Փոքր հէկերից ստացված էլեկտրաէներգիան ընդհանուրի մեջ կազմում է ընդամենը 10 %, իսկ թե որքան հիասքանչ լանդշաֆտ է ոչնչացվում, երբ գետը մտցվում է խողովակների մեջ, անզեն աչքով էլ երևում է:
Արամ Գաբրիելյան. ֆիզիկոս, ՄԱԿ-ի կլիմայական փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի Հայաստանի ազգային համակարգող
Պետք է համեմատության մեջ դնել էներգետիկ անվտանգությունն ու էկոլոգիական անվտանգությունը և փորձել հասկանալ, թե որն է առավել առաջնային մեզ համար:
Հէկերը սոցիալական տեսանկյունից նույնպես, բացի դրանց սեփականատերերից, մեծ հաշվով նույնիսկ տեղացիներին օգուտ չեն տալիս, հէկերի աշխատանքը մեծ մասամբ ավտոմատացված է, և այստեղ խոսք անգամ չի կարող լինելնոր աշխատատեղերի ստեղծման մասին:
Պատկերացնելու համար, թե ինչ է իրենից ներկայացնում փոքր հէկը, բավական է նշել միայն այն, որ յուրաքանչյուր այդպիսի էներգիայի աղբյուր շահագործելու համար գետը միջին հաշվով 4-5 կմ մտցվում է խողովակների մեջ, էկոլոգիական թողքի համար 5 %-է բաց թողնվում:
Գեւորգ Պետրոսյան. բնապահպան, Գյումրու «Օրհուս» կենտրոնի համակարգող
Որոշ դեպքերում, օրինակ Եղնաջուր գետը, ամբոջությամբ վերցվել է խողովակների մեջ:
Շիրակի մարզում «Արփի» ջրամբարի երկու կղզիները, որոնք Կարմիր գրքում գրանցված էնդեմիկ թռչնատեսակների ձվադրման վայր էին, վերածվել են թերակղզիների, պատճառը հէկերի համար վերցվող ջրի մեծ թողքն է:
Հայաստանում հէկերի շահագործումն իրականացվում է առանց հաշվի առնելու երկրի իսկական տերերի` ՀՀ քաղաքացիների կարծիքը: Չկա հանրային մասնակցության հստակ մեխանիզմ, հանրային լսումների ընթացակարգը չի արդարացնում իրեն և հասարակության մասնակցությունն այդ գործընթացին չի ապահովվում:
Հատկանշական մի իրողություն ևս` փոքր հէկերի կառուցման համար նախագծերին նախարարությունները բացառապես դրական եզրակացություններ են տալիս, սակայն դրանք որպես կանոն կառուցվում և հետագայում շահագործվում են սահմանված նորմատիվների ակնհայտ խախտումներով, և դեռ նախադեպ չի եղել, որ ապօրինի գործող որևէ հէկի սեփականատիրոջ պատասխանատվության կանչեն և պատժի ենթարկեն:

За незаконное строительство еще никого не наказывали
В последнее время широкий резонанс и обеспокоенность в обществе вызвала тема, обозначенная как “Большие проблемы малых ГЭС”. В ходе организованного по этому вопросу обсуждения специалисты и представители общественного сектора попытались в очередной раз представить ситуацию и те риски, которые неизбежны в случае строительства и эксплутации малых ГЭС.
Ниже представляем мнения некоторых участников обсуждения, которые наиболее конкретно и доступно обрисовали сложившуюся картину.
Инга Зарафян, председатель ОО “Эколур”, эколог:
- Малые ГЭС хотя бы 2 месяца в году не должны работать, однако этот пункт повсеместно нарушается. Электроэнергия, вырабатываемая малыми ГЭС, составляет лишь 10% от общего объема электроэнергии, но при этом даже невооруженным глазом видно, какие прекрасные ландшафты уничтожается, когда река берется в трубы.
Арам Габриелян, физик, национальный координатор рамочной конвенции о климатических изменениях ООН:
- Необходимо провести сравнение между энергетической безопасностью и экологической безопасностью и постараться понять, что является для нас приоритетом. С социальной точки зрения ГЭС никому, кроме их владельцев, выгоды не приносят, даже местным жителям. Работа ГЭС в основном автоматизирована, а в этом случае о создании новых рабочих мест говорить не приходится. Чтобы понять, что из себя представляет малая ГЭС, достаточно отметить, что для эксплуатации каждого такого источника энерегии река в среднем на 4-5 километров берется в трубы, а на экологические попуски отводится 5%.
Геворк Петросян, эколог, координатор гюмрийского центра “Орхус”:
- В некоторых случаях в трубы берется вся река, например Ехнаджур. В Ширакской области два островка в водохранилище “Арпи”, являющиеся местом кладки яиц занесенных в Красную книгу эндемических видов птиц, превратились в полуострова. Причина – большое количество забираемой для гидроэлектростанций воды. В Армении эксплуатация ГЭС осуществляется без учета мнения истинных хозяев страны – граждан РА. Нет четкого механизма общественного участия, а порядок проведения общественных слушаний не оправдывает себя и не обеспечивает участие общества в данном процессе. Еще одна примечательная реалия: по проектам строительства малых ГЭС министерства дают только положительные заключения, однако эти объекты строятся и в дальнейшем эксплуатируются с явными нарушениями установленных нормативов. До сих пор не было ни одного случая, чтобы владелец действующей с нарушениями закона какой-либо ГЭС был привлечен к ответственности и наказан.