Ֆիզիկական բռնության դեպքերի նվազումը դեռ մամուլի ազատություն չէ. Աշոտ Մելիքյան
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը ներկայացրեց 2012 թվականի երրորդ եռամսյակային զեկույցը Հայաստանում խոսքի ազատության վիճակի և ԶԼՄ-ների իրավունքների խախտումների մասին:
ԽԱՊԿ-ի հետազոտության արդյունքների համաձայն` հուլիսից սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում գրանցվել է լրագրողների հանդեպ ֆիզիկական բռնության 1 դեպք, ԶԼՄ-ների և դրանց աշխատակիցների նկատմամբ ճնշումների 9, տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումների 6 դեպք:
ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ գրանցվել է 5 միջադեպ, որոնցից մեկը ֆիզիկական բռնության դեպք էր, երբ քաշքշել, ապտակել և փորձել են «Ցայգ» հեռուստաընկերության օպերատորի ձեռքից խլել տեսախցիկը, իսկ մնացած 4 դեպքը եղել են տեղեկություններ ստանալու իրավունքի խախտումներ:
Աշոտ Մելիքյանի դիտարկմամբ, չի կարելի Հայաստանում մամուլի ազատության վիճակը բավարար գնահատել, քանի որ միայն այն հանգամանքը, որ, ի տարբերություն նախորդ տարիների, ԶԼՄ-ներկայացուցիչների հանդեպ բռնության դեպքերը նվազել են, դեռ չի վկայում խոսքի լիարժեք ազատության և ինֆորմացիայի տարածման խոչընդոտների նվազման մասին. ֆիզիկական բռնություններին ուղղակի փոխարինելու են եկել ԶԼՄ-ների դեմ ուղղված բազմաթիվ դատական հայցերը և ֆինանսական հետապնդումները:
Ամփոփելով եռամսյակի արդյունքները` Աշոտ Մելիքյանը մամուլի ազատության տեսանկյունից կարևորեց այն, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ընդունել է վարույթ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթն ընդդեմ ՀՀ կառավարության գործով, որում, մասնավորապես, լրատվամիջոցը պահանջում է վնասի փոխհատուցում 2008 թվականի մարտի 1-ից 20-ը Երևանում հայտարարված արտակարգ դրության ժամանակ երկրի այն ժամանակվա նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրի համաձայն հարկադրաբար չտպագրվելու դիմաց: Թերթը պահանջում է 9 մլն դրամ չաշխատած օրերին կրած վնասի համար, 20 հազար եվրո բարոյական վնասի և 10 հազար եվրո փաստաբանական ծախսերի փոխհատուցման համար:

Сокращение случаев физического насилия еще не означает свободу прессы – Ашот Меликян
Председатель Комитета защиты свободы слова Ашот Меликян представил доклад о положении дел в сфере свободы слова и нарушениях прав СМИ в Армении за третий квартал 2012 г.
Согласно результатам изучения КЗСС, в период с июля по сентябрь зарегистрирован 1 случай физического насилия в отношении журналистов, 9 случаев давления на СМИ и их сотрудников и 6 случаев нарушения права на получение и распространие информации.
В ходе выборов в органы местного самоуправления было зарегистрировано 5 инцидентов, в том числе один случай применения физического насилия в отношении оператора телекомпании “Цайг” и 4 случая нарушения права на получение информации.
По словам Ашота Меликяна, ситуацию в сфере свободы прессы нельзя считать удовлетворительной, поскольку сокращение случаев насилия в отношении представителей СМИ еще не свидетельствует о полноценной свободе слова и уменьшении препятствий распространению информации. Просто на смену физическому насилию пришли направленные против СМИ многочисленные судебные иски и финансовые репрессии, отметил председатель КЗСС.
Обобщая результаты первого квартала, Ашот Меликян отметил важность того факта, что Европейский суд по правам человека принял в производство дело “Газета “Айкакан жаманак” против правительства РА”, в котором средство массовой информации требует, в частности, возместить ущерб за вынужденный простой во время чрезвычайного положения, введенного с 1-го по 20-е марта 2008 г. по указу тогдашнего президента страны Роберта Кочаряна, Газета требует 9 млн драмов в качестве возмещения убытков за вынужденное бездействие, 20 тысяч евро в качестве возмещения морального ущерба и 10 тысяч евро на адвокатские расходы.