Արդյոք գազի և հոսանքի հաշվիչները չե՞ն խաբում
Հասարակության մեջ ձմռան այս շեմին բավականին արդի են էլեկտրտաէներգիայի և գազի գների շուրջ քննարկումները: Բոլորին էլ հայտնի է, որ բնակարանը գազով ջեռուցելը ավելի էժան է, քան էլեկտրաէներգիայով ջեռուցելը: Այն հարցին, թե իրականում ճշգրիտ որքանով է մեր երկրում գազը ավելի էժան էլեկտրաէներգիայից և որքան գումար արժե ծախսել բնակարանի գազաֆիկացման համար, մենք կանդրադառնանք առաջիկա օրերին:
Իսկ այժմ եկեք տեսնենք, թե որքանով են գազի և էլեկտրաէներգիայի հայտարարված գները համապատասխանում իրականությանը և արդյոք գազ և էլեկտրաէներգիա բաշխող կազմակերպությունները չունե՞ն չարաշահումների հնարավորություն:
Ինչպես հայտնի է, բնական գազի սպառման չափման միավորը դրա խորանարդ մետրն է (բնակարանների համար մեկ խորանարդ մետր գազի գինը 132 դրամ է): Հաշվիչները, որոնք տեղադրված են մեր բնակարաններ մտնող գազի խողովակների վրա, չափում են իրենց միջով անցնող գազի քանակը` առանց տարբերակելու այդ գազի պարունակությունը: Այսինքն, եթե այդ գազի մեջ բացի նախատեսված բնական գազից ավելացված լինի նաև օդ, ապա մենք կվճարենք նաև այդ օդի համար` բնական գազի գնով (թեև, օդը, կարծես, անվճար է):
Բնական գազի ֆիզիկական հատկություններից հայտնի է, որ այն չի դառնում պայթյունավտնագ, քանի դեռ դրանում օդի պարունակությունը չի գերազանցում 75-80 տոկոսը: Այսպիսով, տեսականորեն, մեզ բնական գազի փոխարեն կարող է մատակարարվել մի գազ, որի բաղադրության 75 տոկոսը օդ կլինի և միայն 25 տոկոսը` բնական գազ: Այդ դեպքում բնական գազի համար մենք չորս անգամ ավել կվճարենք:
Անշուշտ, եթե բնական գազում օդի պարունակությունը գերազանցի 20-25 տոկոսը, ապա դա բավականին ակնհայտ կլինի (վառարանները և այլ սարքեր թույլ կաշխատեն): Սակայն, եթե մեզ մատակարարվող գազում օդի պարունակությունը լինի փոքր (մինչև 10-15 տոկոս), ապա, հավանաբար, մենք դա չենք զգա, բայց կվճարենք համապատասխանաբար 10-15 տոկոս ավել:
Հարկ է նշել, որ բազմաթիվ քաղաքացիներ իրենց մտահոգությունն են հայտնել գազի կալորիականության մասին, ինչը հիմք է տալիս գազի մեջ օդ խառնելու վարկածը չբացառելու համար:
Ինչ վերաբերում է էլեկտրաէներգիային, ապա այստեղ ամեն ինչ ավելի բարդ է: Ինչպես հայտնի է, հոսանքի լարումը պետք է լինի 220-ից 230 Վոլտ, սակայն մեր բնակարաններ հաճախ մտնում է ավելի փոքր լարում (երբեմն, այն իջնում է մինչև 200 Վոլտ):
Էլեկտրական սարքերում (ջեռուցիչ, լուսավորող սարք, և այլն) հոսանքի փաստացի սպառումը ուղիղ համեմատական է լարման քառակուսիին: Այսինքն, երբ լարումը իր նոմինալից 10 տոկոսով ցածր է, մեր սարքերը թուլանում են շուրջ 20 տոկոսով:
Էլեկտրաէներգիայի սպառման չափման միավորը կիլո Վատտ ժամն է (մեկ կիլո Վատտ ժամը արժե 30 դրամ ցերեկը և 20 դրամ գիշերը): Մեր բնակարանների հոսանքի հաշվիչները, որոնք իրենց էությամբ ամպերմետր են, լարման ցածր լինելու դեպքում հոսանքի ծախսի հաշվարկը փոխում են գծայնորեն: Այսինքն, եթե լարումը ցածր է 10 տոկոսով, ապա հաշվիչը կիլո Վատտ ժամ է հաշվում է 10 տոկոսով քիչ:
Այսպիսով, եթե հոսանքի լարումը 220 Վոլտի փոխարեն 200 Վոլտ է (այն է` 10 տոկոսով ցածր), ապա մենք, սպառելով շուրջ 20 տոկոսով քիչ հոսանք, վճարում ենք միայն 10 տոկոսով քիչ, իսկ եթե լարումը 210 Վոլտ է, ապա սպառելով 10 տոկոս քիչ` վճարում ենք 5 տոկոսով քիչ: Այսինքն, կարելի է մոտավորապես ասել, որ եթե հոսանքի լարումը իր նոմինալից քիչ է, ապա մենք գերվճարում ենք այնքան տոկոսով, որքան տոկոսով որ քիչ է լարումը:
Ի տարբերություն գազի կալորիականության, հոսանքի լարումը շատ հեշտ է ստուգել: Ընդամենը պետք է սովորական վոլտմետրով (տեստեռով) ստուգել հոսանքի լարումը և 220 Վոլտից ցածր թիվ ֆիքսելու դեպքում` այդ մասին ահազանգել Էլեկտրացանցի տարածքային ստորաբաժանում, որտեղից պարտավոր են միջոցներ ձեռնարկել, որ բնակարան մտնի 220 Վոլտ լարում:

Не обманывают ли счетчики газа и электроэнергии?
На пороге зимы довольно актуальными становится обсуждение цен на электроэнергию и газ. Всем известно, что отопление с помощью природного газа обходится дешевле, чем электроэнергией. О том, насколько газ реально дешевле электроэнергии и какую сумму стоит потратить на газификацию квартиры, мы поговорим в ближайшие дни.
А пока посмотрим, соответствуют ли действительности цены, установленные на газ и электроэнергию, и имеют ли возможности для злоупотреблений организации, распределяющие эти энергоресурсы.
Как известно, единицей измерения расхода газа является кубометр (для частных абонентов один кубометр газа стоит 132 драма). Установленные для наших квартир газовые счетчики измеряют количество проходящего по трубам газа без определения его содержания. То есть если в потребляемом нами газе, помимо предусмотренного природного газа, будет содержаться также воздух, то мы и за него будем платить по цене голубого топлива (хотя воздух как будто бесплатен).
Из физических свойств природного газа известно, что он не взрывоопасен до тех пор, пока содержание воздуха в нем не превышает 75-80 процентов. Таким образом, теоретически вместо природного газа нам могут подавать газ, который на 75 процентов будет состоять из воздуха и лишь на 25 процентов из природного газа. В этом случае мы будем платить за природный газ в четыре раза больше.
Разумеется, если содержание воздуха в природном газе будет превышать 20-25 процентов, то мы это явно почувствуем (печи и другие приборы будут работать слабо). Но если в поставляемом нам газе содержание воздуха небольшое (до 10-15 процентов), то мы наверняка этого не почувствуем, однако будем платить на 10-15 процентов больше.
Следует отметить, что многие граждане выражают тревогу по поводу калорийности газа, что дает основание не исключать версию о смешивании газа с воздухом.
Что касается электроэнергии, то здесь все намного сложнее. Как известно, напряжение тока должно составлять 220-230 вольт, однако в наши квартиры часто подается более слабое напряжение (иногда оно снижается до 200 вольт).
В электрических приборах (обогреватель, осветительный прибор и др.) фактический расход электроэнергии прямо пропорционален квадрату напряжения. То есть когда напряжение ниже своего номинала на 10 процентов, наши приобры работают слабее почти на 20 процентов.
Единицей измерения расхода электроэнергии является кВт/час (один киловатт-час стоит днем 30 драмов, ночью – 20). Установленные в наших квартирах электросчетчики, которые фактически являются амперметрами, в случае низкого напряжения меняют расчет расходования электроэнергии в линейной форме. То есть если напряжение ниже на 10 процентов, то счетчик рассчитывает киловатт-час на 10 процентов меньше.
Таким образом, если напряжение вместо 220 вольт составляет 200 (то есть на 10 процентов ниже), то мы, потребляя почти на 20 процентов меньше электроэнергии, платим меньше лишь на 10 процентов. Если же напряжение составляет 210 вольт, то мы, потребляя электроэнергию на 10 процентов меньше, платим меньше на 5 процентов. То есть можно приблизительно сказать, что если напряжение электрического тока меньше своего номианала, то мы переплачиваем на столько процентов, на сколько процентов меньше напряжение.
В отличие от калорийности газа проверить напряжение электроэнергии очень просто. Надо лишь обычным вольтметром (тестером) проверить напряжение электрического тока, и если этот показатель окажется ниже 220 вольт, то об этом нужно сообщить в территориальную службу электросети, которая обязана принять меры по повышению подаваемого в вашу квартиру напряжения до 220 вольт.