Մենք մի հայ բանաստեղծ ունենք, որը Հայաստանի ճակատագրով մտահոգ, Հայաստանի համար կյանքը զոհելու պատրաստ, մշտարթուն անհատների մասին ասում է` Հայաստանի` «վերարկուով քնած զավակները»: Այդպիսին էր Վասիլի Ստուսն իր Ուկրաինայի համար:
Ստուսի հետ իմ մտերմությունը 35 տարվա պատմություն ունի:
Ես ունեցել եմ ընկերներ, որոնք մարտի դաշտում իրենց կյանքը զոհել են հանուն իրենց երկրի անմահության: Ես այսօր էլ շարունակում եմ սիրել նրանց ու գնահատել նրանց գործը: Բայց Ստուսի արածն իր երկրի համար ավելին էր, քան կյանքը զոհաբերելը: Ստուսը պարզապես մարտիկ չէր: Նա գաղափարախոսություն էր` տեսակի նախատիպ: Ես ունեցել եմ նաև ընկերներ, որոնք իմ գաղափարական զինակիցն են եղել. խոհեմ, անձնուրաց: Բայց Ստուսն ինձ համար մի ուրիշ աշխարհ է: Նա համեմատությունից դուրս է, չափանիշերից` վեր: Իմ հարազատ, անզուգական Վասիլի Ստուսը:
Քաղաքականությունն այն ասպարեզն է, որտեղ, եթե բարոյական արժեքների կրողն ես, դժվար է ձեռքբերումներ ունենալը` հավատարիմ մնալով տեսակիդ: Գուցե ուրիշ ասպարեզներում էլ է դա դժվար, բայց քաղաքականության մեջ, հաստատ` շատ ավելի:
Մտքով եմ ցրում վիշտ ու տառապանք,
Որ ինչպես որ կամ, այնպես էլ մնամ:
Վ. Ստուս ( թարգմ.` Ռ. Պապայան)
Ստուսն այն եզակի քաղաքական գործիչներից էր, որի ցանկացած քայլի հիմքում բարոյականությունն էր` քրիստոնեական բարոյականությունը: Իսկ դա մշտապես վեհացնում է մարդուն: Դա մի վիճակ է, երբ առաքինությունդ սնվում է ինքն իրենով: Նման մարդիկ սովորաբար շատ համեստ են լինում: Նրանց համար խորթ ու անհասկանալի է մեջտեղում ցցվողի ապրելակերպն ու վարքագիծը: Նրանց ինքնադրսևորումը կայանում է ինքնաբերաբար, բնականորեն և չի պահանջում զոհեր կամ զոհողություն: Բարոյականությունը Ստուսի հավատամքն էր, նրա ուժի աղբյուրը:
Ես Ստուսի հետ ծանոթացել եմ մի վայրում, որտեղ մարդիկ ցայտուն կերպով են դրսևորվում: Այդ պայմաններում անհնար էր տևականորեն կեցվածք ընդունելը, կեղծելը: Դա մի վայր էր, որտեղ մարդը բացահայտվում էր ամբողջությամբ: Իսկ Ստուսն ինձ համար բանտային ու կալանքի այդ պայմաններում իսկապես բացահայտում էր` բառիս լավագույն իմաստով: Նա երբեք չէր վրիպում, հոգու ու մտքի մարտադաշտում երբեք տանուլ չէր տալիս: Ստուսը երբեք չէր առաջնորդվում «նպատակն արդարացնում է միջոցները» կարգախոսով: Նա վեր էր դրանից: Ստուսն իրեն բաժին ընկած վիճակը կրում էր ասպետորեն, առնաբար, և ինչպես ինքն էր ասում մի բանաստեղծության մեջ` «Խաչս ծանր է, թե թեթև` չեմ հարցնում»:
| Ստուսի գերեզմանը Կոչինոյում |
ԳՈՒԼԱԳ-ի գայլային օրենքների կատարյալ գերակայության այդ պայմաններում Ստուսը մինչև վերջ մնաց մարդ:
Մարդկանց`
Մահվան դատապարտված,
Հրացաններ տվեցին`
Կատարելով նրանց վերջին կամքը:
Եվ նրանք սկսեցին գնդակահարել
Մյուս մահապարտներին,
Որ հաշտվեն
Իրենց իսկ կործանման մտքի հետ:
Վ. Ստուս (թարգմ.` Ռ. Պապայան)
Ահա այսպես է բանաձևում Ստուսն այն աշխարհը, որի ակամա բնակիչն էինք մենք: Մի աշխարհ, որտեղ պիտի գերմարդ լինես, որպեսզի կրես անհամար պատիժներ, ստորացումներ, զրկանքներ ու միաժամանակ կարողանաս Ստուսի նկարագրած մահապարտների հոգեվիճակին հասնելու փոխարեն բանաստեղծութուն կարդալ, էլ չեմ ասում` գրել: Ու գրել` հանճարեղ:
Մորդովիայի 19-րդ ճամբարի պատժախցում Ստուսը մի անգամ ինձ համար կարդաց իր «Այստեղ ես, այստեղ» բանաստեղծությունը: Կարդաց բնագրով` ուկրաիներեն: Ես չհասկացա, բայց փշաքաղվեցի: Նրա բանաստեղծությունը աղոթքի նման էր հնչում: Ստուսն ինձ ներկայացրեց բանաստեղծության բովանդակությունը: Ես հասկացա ու կրկին փշաքաղվեցի: Ես ցնցված էի… Այս պահին աչքիս առաջ է այդ բանաստեղծության հայերեն թարգմանութունը*: Ես կարդում եմ, հուզվում, հիանում: Բայց այնպես կուզեի լսել Ստուսի ուկրաիներեն աղոթքը` «Այստեղ ես, այստեղ»: Կուզեի նրա համար փոխադարձաբար կարդալ իմ ուշացած աղոթքը` հայ բանաստեղծ Սևակի խոսքերով.
Օգնիր ինձ, Մարիամ,
Անաղարտ մնամ
Այս ճահճանման աղտ-աղարտի մեջ,
Որ դժգոհություն բառով է կոչվում:
Պերմի 35-րդ ճամբարում Աստծո կամոք հանդիպեցի Ստուսի մեձավոր ընկերոջը` Էվգեն Սվերստյուկին: Ստուսն, իհարկե, պատմել էր ինձ Սվերստյուկի մասին: Հանդիպումից ես անմիջապես հասկացա, որ նա նույնպես քաղաքական գործիչների ստուսյան աննկուն տոհմից է: Երբ հանդիպում են մարդիկ, ովքեր այդ արժեքների կրողն են, ապա նրանց շփումը դառնում է մի իսկական տոն: Մենք երկուսս էլ այն ժամանակ պահանջ ունեինք Ստուսին հիշելու և դա անում էինք շատ հաճախ: Մեր զրույցներում Ստուսը միշտ ներկա էր: Հետագայում մենք այդ «տոնի» ուրախությունն ապրում էինք նամակների միջոցով: «Հիշում եմ մեր հանդիպումը Պերմի մարզի 35-րդ ճամբարում, -գրում էր ինձ Սվերստյուկը:- Հիշում եմ, թե Դուք ինչպես ներկայացաք ինձ. «Ես Վասիլի Ստուսի հետ միասին եմ եղել»: Ես զգացի, որ Ստուսը դեռևս իմ ընկերն է, բայց նա արդեն առաքյալ է»:
Քաղաքակիրթ աշխարհն այսօր նախկին խորհրդային հանրապետությունների մասին դատում է նաև չարիքի կայսրության տարիներին այդ հանրապետություններում ծավալված քաղաքական պայքարով: Ասենք, քաղաքակիրթ աշխարհը նախկինում էլ էր այդպես դատում: Մնում է, որ գաղափարական շղթաները քանդողներին այսօր իրենց իսկ երկրներն ու ժողովուրդը գնահատեն:
Այս տարի լրանում է Վասիլի Ստուսի նկատմամբ կատարված ոճրագործության 25 տարին. ոճրագործություն, որով կասեցվեց ընթացքը մի մարդու, ով իր կյանքով վճարեց այն բանի համար, որ իր ժողովուրդն իմանա իսկական ազատության իրական արժեքը:

Есть у нас армянский поэт, кто о личностях зорких, озабоченных судьбой Армении, готовых отдать жизнь свою за неё, говорит: «Спящие в пальто сыны Армении». Таким был Василь Стус для своей Украины.
Наша душевная близость со Стусом имеет 35-летную историю.
У меня были друзья, которые отдали свою жизнь на поле брани во имя бессмертия своей страны. Я и сегодня продолжаю любить их и ценю их дело. Но то, что сделал Стус во имя своей страны, больше, чем самопожертвование. Стус был не просто боец. Он был идеологией – прототипом вида. У меня также были друзья, которые были моими идейными соратниками: благоразумные, самоотверженные. Но Стус для меня – совершенно иной мир. Он вне сравнений, выше любых критериев. Мой родной, неподражаемый Василь Стус!
Политика – та сфера, где трудно иметь достижения, если ты приемлешь моральные ценности и остаёшься верен себе. Может, это трудно и в других областях, но в политике – уж точно намного сложнее.
Думой печаль развеиваю,
чтобы быть мне таким всегда.
(Перевод Любови Сироты).
Стус один из тех редких политических деятелей, у кого в основе каждого шага лежала мораль, христианская мораль. А это всегда возвышает человека. Это состояние, когда добродетель питает самое себя. Такие люди обычно бывают очень скромными. Им чужда и непонятна позиция и житие тех, кто норовит быть в центре. Их самовыражение происходит невольно, естественно и не требует никакой отдачи или благодарности. Нравственность была вероисповеданием Стуса, источником его силы.
Я познакомился со Стусом там, где люди проявляют себя довольно чётко. В тех условиях невозможно долго притворяться, фальшивить. Это место, где человек раскрывается полностью. А Стус для меня в условиях заключения и тюрьмы был открытием в лучшем смысле этого слова. Он никогда не ошибался, никогда не проигрывал в противостоянии души и идей. Он никогда не руководствовался девизом «Цель оправдывает средства». Он был выше этого. Доставшиеся на его долю испытания Стус переносил рыцарски, доблестно и, как он писал в одном из стихотворений: «не спрашиваю, тяжек ли мой крест».
| Кладбище Стуса в Кочино |
При абсолютном верховенстве волчьих законов ГУЛАГа, Стус до конца оставался человеком.
Людям,
приговоренным к смерти,
выдали винтовки
(исполнили их последнюю волю).
И они стали расстреливать
других приговоренных к смерти,
чтобы смириться
с собственной гибелью.
Вот так определяет Стус тот мир, невольными обитателями которого стали мы. Мир, где нужно быть сверхчеловеком, чтобы суметь снести бесчисленные наказания, унижения, лишения и вместе с тем суметь не впасть в душевное состояние смертников, описанных Стусом, а вместо этого читать стихи, уж не говорю – писать! И гениально писать!
Однажды в карцере 19-го лагеря Мордовии Стус прочёл мне своё стихотворение «Ты тут. Ты тут». Прочёл в оригинале – на украинском. Я не понял содержания, но мурашки по телу побежали. Его стихотворение звучало как молитва. Стус передал мне содержание стихотворения. Я понял… И вновь по телу дрожь пошла. Я был потрясён… Сейчас передо мной армянский перевод этого стихотворения*. Я читаю, волнуюсь, восхищаюсь. Но как бы я хотел вновь услышать украинскую «молитву» Стуса «Ты тут, Ты тут»! Хотел бы в свою очередь прочесть ему свою запоздалую молитву словами армянского поэта Севака:
Помоги мне, Мариам,
Остаться непорочным
В этой болотной скверне-нечисти,
Называемой недовольством.
По Божьей воле, в 35-м лагере в Пермской области я встретился с близким другом Стуса Евгеном Сверстюком. Стус, конечно, рассказывал мне о Сверстюке. При встрече я сразу понял, что он тоже из непреклонного стусовского рода политических деятелей. Когда встречаются люди – носители этих ценностей, то их общение становится настоящим праздником. Нам обоим тогда необходимо было вспоминать Стуса, и мы это делали часто. Стус всегда присутствовал в наших беседах. Впоследствии мы переживали радость этого «праздника» в письмах. Сверстюк писал мне: «Помню нашу встречу в 35-ом лагере Пермской области. Помню, как Вы мне представились: «Я был с Василием Стусом». Я почувствовал, что Стус все еще мой друг, но он уже апостол».
Цивилизованный мир сегодня судит о бывших советских республиках по той политической борьбе, которую они вели против Империи Зла. Впрочем, цивилизованный мир и раньше так судил. Остаётся желать, чтобы сокрушителей идеологических цепей, ценили их собственные страны и народы.
В этом году исполняется 25 лет злодеянию, совершённому в отношении Василия Стуса. Злодеянию, прервавшему путь человека, заплатившего жизнью за то, чтоб его народ познал реальную цену настоящей свободы.