«Նորաշեն 2007»-ի գործով հետաքրքիր զարգացումներ են սպասվում
Վաղը Աջափնյակ եւ Դավթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի կունենա «Նորաշեն 2007» սպառողական կոոպերատիվի նախագահ Արմեն Թադեւոսյանի եւ նրա տեղակալ Լուսաբեկ (Լյովա) Սամվելյանի դատավարության հերթական նիստը: Թադեւոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քր.օր.-ի 178 (խարդախությունը) եւ 205 (հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելը) հոդվածներով, իսկ Սամվելյանին՝ միայն 178-ով: Դատավորը Վազգեն Ռշտունին է:
Հիշեցնենք, որ «Նորաշեն 2007»-ի գործով անցնում է եւս 4 հոգի՝ Ցոլակ Պետրոսյանը, Արտակ Մարտիրոսյանը, Վարդան Օհանյանը ու Դավիթ Երեմյանը: Սակայն նրանց մասն առանձնացված է: Ի դեպ, Ցոլակ Պետրոսյանը, որն այս գործի ամենանշանակալի դեմքերից է, կալանքից ազատ է արձակվել, եւ հիմա, ըստ տեղեկությունների, անհայտ է նրա գտնվելու վայրը:
Վերջերս Արմեն Թադեւոսյանը նամակ էր գրել նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որտեղ հնչեցրել էր «արդարադատությունը խեղաթյուրողների» անունները՝ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյան, նրա ամուսինը՝ պետեկամուտների կոմիտեի տարածքային հարկային տեսչության (ՏՀՏ) նախկին պետ Դավիթ Բեգլարյան, պաշտպանության նախարարության աշխատակից Վիտալի Մանուչարյան, ԲՀԿ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյան, Վայոց ձորի մարզի ԱԱԾ վարչության պետ Գագիկ Առաքելյան, ԲՀԿ նախկին պատգամավոր Արսեն Ավագյան, պաշտպանության նախարարության աշխատակից, գնդապետ Արթուր Պողոսյան, պետեկամուտների կոմիտեի իրավաբանական վարչության պետ Ռազմիկ Ավագյան, «Էսկո» կոնցեռնի նախագահ Սարգիս Աղաբեկյան եւ էլի ուրիշներ:
«Հետքի» աղբյուրները նշում են, որ Արմեն Թադեւոսյանը լրատվության միջոցներին իր ստորագրությամբ մոտ 10 օրինակ նամակ է ուղարկել քրեակատարողական հիմնարկից, սակայն միայն մեկն է հասել լրատվամիջոցին ու տպագրվել: Մի նամակ էլ Թադեւոսյանը ուղարկել էր «Հետքին», սակայն դա էլ տեղ չի հասել: Այդուհանդերձ, «Նորաշեն 2007» ՍԿ-ին առնչություն ունեցող անձինք պատմում են, որ Թադեւոսյանի բաց նամակը նախագահին, իսկ հետո նաեւ նմանատիպ գրությունը տուժած շահառուների կողմից իրավիճակը փոխելու որոշակի հույսեր տալիս են: Բնակիչների միակ ցանկությունն այն է, որ կոոպերատիվի ղեկավարները դուրս գան կալանավայրից եւ իրենց պարտատերերի հետ համաձայնության գալուց հետո շահառուներին վերադարձնեն նրանց պատկանող բնակարանները:
Թադեւոսյանն իր նամակում եւս մեկ անգամ շեշտել է, որ այժմ ճաղերից դուրս են նրանք, ովքեր կոոպերատիվի ղեկավարներին տոկոսով գումար են տվել, ինչը վաշխառություն է՝ օրենքով արգելված գործունեություն: Չնայած դատարանը մի քանի անգամ ցուցմունք տալու համար հրավիրել է վկայի կարգավիճակ ունեցող մի շարք հայտնի դեմքերի, նրանք այդպես էլ չեն անսացել դատական մարմնի կոչին: Ըստ դատավարության մասնակիցների՝ վաղը նրանցից Վիտալի Մանուչարյանն ու Արսեն Մելիքյանը (Դմո) պետք է բերման ենթարկվեն դատարան: Եթե մյուսները նույնպես չներկայանան, նրանց հետ էլ պետք է որ նույն ձեւով վարվեն:

По делу “Норашен-2007” ожидаются интересные события
Завтра в суде общей юрисдикции столичных административых райнов Ачапняк и Давидашен состоится очередное заседание по делу председателя потребительского кооператива “Норашен-2007” Армена Тадевосяна и его заместителя Лусабека (Левы) Самвеляна. Тадевосяну обвинение  выдвинуто по ст.ст.178 (мошенничество) и 205 УК РА (злостное уклонение от выплаты налогов, пошлин ил других обязательных выплат), а Самвеляну – только по ст.178 УК РА.  Судьей по данному делу является Вазген Рштуни.
Напомним, что по делу “Норшен-2007” проходят еще 4 человека – Цолак Петросян, Артак Мартиросян, Вардан Оганян и Давид Еремян. Кстати, Цолак Петросян, который является одной из ключевых фигур этого дела, был отпущен на свободу, и сейчас, по некоторым сведениям, его местонахождение неизвестно.
Недавно Армен Тадевосян обратился с письмом к президенту РА Сержу Саргсяну, в котором назвал имена “искажающих правосудие” лиц – депутата Национального Собрания Эрмине Нагдалян, ее мужа – бывшего начальника территориальной налоговой инспекции Комитета госдоходов Давида Бегларяна, сотрудника Министерства обороны Виталия Манучаряна, депутата фракци «Процветающая  Армения” Ваге Энфиаджяна, начальника управления СНБ по Вайоцдзорской области Гагика Аракеляна, бывшего депутата фракции ППА Арсена Авакяна, сотрудника МО, полковника Атура Погосяна, начальника юридического управления КГД Размика Авакяна, председателя концерна “Эско” Саркиса Агабекяна и др.
Источники “Hetq” отмечают, что Армен Тадевосян направил из уголовно-исполнтельного учреждения средствам массовой инфорамции около 10 писем, однако дошло только одно, которое и было опубликвано. Еще одно письмо Тадевосян отправил “Hetq”, однако оно не дошло. Несмотря на это, имеющие отношение к ПК “Норашен-2007” лица рассказывают, что адресованное президенту открытое письмо Тадевосяна, а также записка аналогичного содержания дают выгодоприобретателям определенные надежды на изменение ситуации.
Единственое, что хотят жильцы, это скорейшего выхода на свободу руководтелей кооператива, которые смогут договориться со своими заемщками и вернуть выгодоприобретателям принадлежащие им квартиры.
В своем письме Тадевосян ее раз подчеркивает: лица, давшие руковителям кооператива деньги под проценты, что является ростовщичеством, то есть запрещенной законом деятельностью, находятся на свободе.
И хотя суд несколько раз вызывал для дачи показаний ряд известных лиц, имеющих статус свидетелей, они так и не отклкнулись на этот вызов. Завтра в принудительном порядке в суд должны быть доставлены Виталий Манучарян и Арсен Меликян (Дмо). В случае, если на судебное заседание не явятся и остальные свидетели, с ними поступят аналогичным образом.