Նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանը քաղաքապետարանի թույլտվությամբ մանսարդ է կառուցում
Կասկադ համալիրի աստիճաններով իջնելիս անհամաչափության զգացողություն կունենաք: Դա Երևանի քաղաքապետարանի նոր նախագիծն է:
Թամանյան 3 շենքը շուրջ հիսուն տարի է, ինչ բնակեցված է: Նախկինում շենքի առաջին հարկում մանկապարտեզ է գործել, որի կոյուղին վնասված է եղել: Տարիների ընթացքում կոյուղու ջրի մեծ մասը հոսել է շենքի տակ և խարխլել հիմքը: Անմիջապես շենքի տակով է անցնում մետրոյի երթուղին: Բնակչուհի Անուշ Առաքելյանի` 68 բնակարանում ինձ անընդհատ թվում էր, թե երկրաշարժ է, հատակը դղրդում էր: Նա պատմեց, որ ամռանը իրենց բնակարանը վերանորոգող վարպետները ասել են, որ տան պատերը անընդունելի չափով ծռված են:
Մեկ ամիս առաջ Թամանյան 3-ի վրա շինարարություն սկսվեց: 74 և75 բնակարանների սեփականատեր, Հայաստանի նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանը իրեն պատկանող բնակարանների վրա մեկ հարկ էլ է ավելացնում: Շինարարությունը իրականացնում է «ՄՈՎԱՐԹՍՏՈՒԴԻՈ» ՍՊԸ-ն:
«Ես մեկ շաբաթ հիվանդ էի, երբ տուն եկա, ապշել էի. հարկն արդեն կանգնած էր»,-պատմում է տիկին Անուշը:
Ըստ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 224 հոդվածի առաջին կետի՝ «Բնակարանի կամ ոչ բնակելի տարածքների սեփականատիրոջ ընդհանուր բաժնային սեփականություն հանդիսացող հողամասի բաժինները սահմանվում և գրանցվում են շենքի կառուցման ու սպասարկման համար նախատեսված հողամասի գրանցման հետ միասին և կարող են փոփոխվել միայն շենքի բոլոր սեփականատերերի համաձայնությամբ շենքում բնակարան կամ ոչ բնակելի տարածք ավելացնելու կամ պակասեցնելու կամ շենքի առկա բնակարանների կամ ոչ բնակելի տարածքների չափերը փոփոխելու դեպքում»:
Մեր հարցին, թե շինարարությունը սկսելուց առաջ անցկացվե՞լ է համապատասխան սեյսմիկ ստուգում և շենքի բնակիչները տվե՞լ են իրենց թույլտվությունը, ինչպես դա նախատեսված է «Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» ՀՀ օրենքով, Արմեն Սարգսանի Լոնդոնում գտնվող գրասենյակից պատասխանեցին. «Բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգերը պահպանված են և դրա հաշվի առմամբ է, որ Երևանի քաղաքապետարանն ընթացք է տվել կառուցապատման գործընթացին»
Բնակիչները հիշում են, որ կողքի մուտքի վերջին հարկի բնակարաններից մեկի սեփականատերը մեկ տարի առաջ իրենց դիմել էր` շենքի կտուրին շինարարություն կատարելու համաձայնություն վերցնելու: Մի քանի բնակչուհիների անհամաձայնությամբ շինարարությունը չի իրականացվել: Այս պարագայում հարցնողներ չեն էլ եղել: 28 բնակարանից Վլադիմիր Դիլանյանը, նկատելով շինարարությունը, դիմել է քաղաքապետարանի թեժ գիծ, եկել են երկու երիտասարդ, որոնք հավաստիացրել են, որ խնդիրը կլուծվի ու հեռացել:
Բնակիչները մտահոգված նամակ են ուղարկել ՀՀ նախագահին. «... Դիմում ենք Ձեզ, ակնկալելով Ձեր անհապաղ միջամտությունը` դադարեցնելու ապօրինի շինարարությունը, վերականգնելու շենքի նախկին տեսքը Երևանի ամենագեղեցիկ վայրերից մեկում և պատասխանատվության ենթարկել այն կառույցներին, որոնք շրջանցելով քաղաքաշինութան օրենքները, թույլ են տալիս աղավաղել մեր քաղաքի տեսքը և վտանգել բնակիչների կյանքը»,- ասված է նամակի վերջին պարբերության մեջ:
Նամակը նախագահականից ուղարկում են քաղաքապետարան, որից հետո մամուլում տարածվում է քաղաքապետարանի հայտարարությունը: Բնակիչների նամակին մոռանում են պատասխանել:
Քաղաքպետարանի հայտարարության մեջ ասված է, որ այս առաջարկը նրանք ստացել են դեռ ամիսներ առաջ Կենտրոն վարչական շրջանի կողմից, որ սա ամբողջական նախագիծ է` մանսարդների համակարգված իրականացում, որը նախատեսված է իրականացնել ամբողջ շենքի երկայնքով ու նաև դիմացի շենքի վրա. «զուգահեռ շենքի շինարարությամբ ակնհայտ կդառնա, որ ծավալատարածական համաչափությունները չեն խախտվում և ճարտարապետական առումով շենքերը համահունչ են»:
Դիմացի շենքի բնակիչները, այս լուրը լսելով, խառնվում են իրար ու զանգում քաղաքապետարան, որտեղ իրենց հանգստացնում են, ասելով, որ իրենց շենքի վրա ոչինչ չի արվելու:
Ըստ քաղաքաշինարար Սարհատ Պետրոսյանի՝ նման նախագծերը ընդունելի են, եթե իրականցվում են պրոֆեսիոնալ ձևով: Սրանք իրականացնելիս հաշվի են առնվում շենքի ֆիզիկական վիճակը, սեյսմակայունությունը և տարածքի քաղաքաշինական իրավիճակը: Բայց անկասկած նման շինարարությունները սկսում են ամբողջ համալիրով միաժամանակ, շինարարությունն իրականացնում է նույն ընկերությունը, այլապես կստացվեն կարկատաններ:
Սա հետստալինյան ժամանակաշրջանի շենք է, որ կառուցվել է հիսունականներին: Այն նախատեսված էր դեռ թամանյանական նախագծում: Ըստ ճարտարապետ Գուրգեն Մուշեղյանի՝ շենքն ունի հստակ տեսք և ամբողջականություն, որը սահմանել է նախագծողը, և այժմ արդեն նրա վրա հավելումներ անելը կոպիտ ճարտարապետական սխալ է:
Շինարարությունը հիմա արդեն կարծես վերջին փուլում է: «Անկախ շինարարությունից՝ մեզ մտահոգում է մեր շենքի սեյսմիկ վիճակը և մեր կյանքի ապահովությունը»,- այսպես ինձ ճանապարհեց տիկին Լիա Օսիպյանը:

Walking down the steps of Yerevan’s Cascade Complex, I suddenly felt a sense of asymmetry; that something was amiss.
What is “out of place” is the construction project of Armen Sargsyan, a former Armenian Prime Minister.
One month ago, work began on a one story addition atop a building that overlooks the Cascade’s manicured lawns and Cafesjian Museum.
It seems that Sargsyan, who owns apartments 74 and 75 at #3 Tamanyan Street, wants more living space on this prime piece of Yerevan real estate.
The building was built in the 1950s and is part of a series of buildings that encircle the Cascade’s green space; a popular meeting place for tourists and locals alike.
But the edifice has structural problems brought on by a damaged sewer pipe that serviced a kindergarten that used to operate on the ground floor. The escaping water has damaged the building’s foundation.
The fact that the subway passes right beneath the building also increases the concerns of building residents that it cannot safely hold the weight of the additional floor now being built.
Anoush Arakelyan, a building resident, says that her floors shake when the subway passes by. This summer, Arakelyan was told by workers renovating her apartment that the walls were dangerously out of line.
“I was sick for a week. When I returned home, I was dumbstruck by what I saw. The new floor was already standing,” says Arakelyan.
According to the RA Civil Code, a home owner in a multi-family building must obtain the permission of all home owners before making any changes to the overall dimensions of the building. In a nutshell, this means that Armen Sargsyan had to obtain the permission of Anoush Arakelyan and the other property owners before starting construction of the additional floor.
When I asked whether Sargsyan had indeed obtained such permission and whether a structural examination of the building had been conducted, the former prime minister’s office in London assured me that all the legal procedures had been followed and that the Yerevan Municipality had given the green light for the construction to go ahead.
Residents claim they were never consulted prior to the construction. Vladimir Dilanyan, who owns apartment #28, says he called the municipality hot-line when the construction began. He says that two young men came around and assured him that the issue would be resolved. They left and Dilanyan never heard back from them.
Irate residents have also sent a letter to President Sargsyan, requesting that he personally intervene and halt the construction. Their letter was forwarded to the municipality.
The municipality issue a statement to the press, saying that it had received a project proposal several months back from the Kentron Administrative District to add mansard roofs atop #3 Tamanyan Street and a building facing it. The statement said that such additions would not violate the symmetry of the buildings or their architectural cohesiveness.
When residents of the building opposite #3 Tamanyan Street heard about the plan they went into a panic and immediately called the mayor’s office. They were told that nothing would be done to their building.
According to construction specialist Sarhat Petrosyan, such projects are acceptable if done in a professional manner, after examining the building’s structural integrity.
According to architect Gourgen Mousheghyan, the building has a unique exterior and symmetry that will be violated by such an addition.