Երեխաները չեն ուզում առանց մոր հանդիպել հորը. դատարանը ստիպում է
Մերի Մարտիրոսյանն ու Հայկ Պապյանը շուրջ 8 տարի՝ 1999-2007 թթ., գտնվել են փաստացի ամուսնական կապի մեջ: Այդ ընթացքում նրանք ունեցել են երկու զավակ. 2000-ին ծնվել է Սիրանուշը, իսկ 2002-ին՝ Սամվելը: Մերին պատմում է, որ թեպետ Հայկը ճանաչել է երեխաների հայրությունը, սակայն հրաժարվել է գրանցել իրենց ամուսնությունը ՔԿԱԳ (ԶԱԳՍ) մարմնում: Թե Սիրանուշը, թե Սամվելը ծնվել են հիվանդություններով: Ըստ Մերիի՝ պատճառն այն է, որ պարբերաբար ծեծի է ենթարկվել ամուսնու կողմից: Արդյունքում աղջիկը վաղաժամ է լույս աշխարհ եկել, ի ծնե մանկական կաթված (պարալիչ) ունի, տեղաշարժվում է անվասայլակով: Մերին, սակայն, քանի որ չի ցանկացել կորցնել ընտանիքը, թաքցրել է իր հետ կատարվող միջադեպերը եւ շարունակել ապրել Հայկի հետ: Հիմա, հիշելով անցյալը, պատմում է. «Ասում էի՝ դե, եթե ծեծում է, ուրեմն սիրում է»: Մյուս կողմից՝ հիշում է, թե ինչպես ծեծի ենթարկվեց, երբ «համարձակվել էր» ճաշել մինչ ամուսնու գալը:
Հայկն ու Մերին վարձով էին ապրում, 2002-ին ծնվել է Սամվելը, որի մոտ ախտորոշվել է աուտիզմ: Այսքանից հետո վեճերն ու ծեծերը շարունակվել են, եւ ամուսինները Մերիի ծնողների որոշմամբ մոտ մեկ տարի առանձին են ապրել, բայց Հայկը 2-3 անգամ տեսակցել է երեխաներին: Մերին պատմում է, որ այդ ժամանակ էլ շարունակվել են վիճաբանությունները, ու ամուսինը իրեն ծեծել է հենց երեխաների ներկայությամբ:
2006-ին, ըստ Մերիի, Հայկն իր աշխատակցուհու հետ սկսել է դավաճանել իրեն, ինչից հետո հարաբերություններն ավելի են սրվել: 2007-ին Հայկը վերջնականապես հեռացել է Մերիից ու երեխաներից, իսկ 2010-ին ամուսնացել իր աշխատակցուհու հետ, որից այժմ երեխա ունի:
Մերին Հայկի հեռանալուց հետո շարունակել է վարձով ապրել, ճիշտ է՝ վարձը տվել է Հայկը, սակայն դա տեւել է մինչեւ 2011-ի գարուն: «Նա հրաժարվեց հետագայում վճարել մեր բնակարանի վարձի գումարները՝ հայտարարելով, որ այսքան պահել եմ, հիմա էլ գնա, թող քո ծնողները պահեն»,- ասում է Մերին, ում հայրը վիրահատության է ենթարկվել, իսկ մայրը քաղցկեղ ունի: Բաժանումից հետո Հայկը տեսակցությունների ժամանակ էլի ծեծել է Մերիին: Վերջինս պատմում է, որ եթե նախկինում կարող էր ներել ամուսնուն, ապա այդ դեպքում, երբ Հայկն այլեւս ուրիշի հետ էր, ինքը չէր կարող ներել նրան: Կինը դիմել է ոստիկանություն, հարուցվել է քրեական գործ, եւ դատարանը մեղավոր է ճանաչել Հայկին, սակայն բավարարվել է 40.000 դրամ տուգանքով:
2011-ի դեկտեմբերին Հայկը դիմել է դատարան՝ խնդրելով առանց Մերիի ներկայության թույլատրել տեսակցել երեխաների հետ: Մերին դեմ չի եղել տեսակցությանը. ասում է՝ հայրն ինքն է, իրավունք ունի տեսնել իր երեխաներին, սակայն բացառապես իր ներկայությամբ: Ավելին՝ Հայկը ցանկացել է ամռան ամիսներին մեկական շաբաթով իր մոտ պահել երեխաներին, ինչին Մերին կտրականապես դեմ է արտահայտվել:
Դատարանի միջնորդությամբ Արաբկիր եւ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների խնամակալության եւ հոգաբարձության հանձնաժողովը անցկացրել է հետազոտություն եւ կազմել ակտ այն մասին, որ նպատակահարմար է գտնում երեխաների տեսակցությունը հոր հետ առանց մոր, քանի որ վերջիններիս հարաբերությունները չափազանց լարված են, ինչը բացասաբար է անդրադառնում երեխաների վրա: Հանձնաժողովի այս ակտը առնվազն տարօրինակ է, քանի որ Մերին ու մասնագետները բազմիցս շեշտել են, որ երեխաները խիստ կապված են մոր հետ, պարբերաբար ընդունում են համապատասխան դեղորայք եւ ունեն հատուկ սննդակարգ, որին տեղյակ է միայն մայրը, հենց վերջինս է դասերի ժամանակ ու այլ վայրերում մշտապես գտնվում երեխաների կողքին:
Երեխաների դպրոցի հոգեբան Անուշ Հովհաննիսյանը մասնագիտական կարծիք է հայտնել, որ «մոր ներկայությունը դստեր եւ հոր հանդիպման ժամանակ ցանկալի է երեխայի շահերից ելնելով», «մոր ներկայությունը հայր եւ որդի հանդիպման գործընթացում խիստ անհրաժեշտ է»: Մայրը պարզաբանում է. Սիրանուշն իսկապես կապված է հոր հետ, սակայն 12-ամյա աղջնակն այժմ գտնվում է անցումային փուլում, տեղի են ունենում հորմոնալ փոփոխություններ, որոնք տվյալ պարագայում ուղեկցվում են բարդություններով, բացի դրանից՝ երեխան ունի շլություն, տեսողության 50 տոկոսի կորուստ, առկա են ֆիզիկական աճի, հոգեկան առողջության խախտումներ, ինչը ենթադրում է մոր պարտադիր ներկայություն՝ անկանխատեսելի հանգամանքներում երեխային օգնելու համար: Իսկ ահա Սամվելի պարագայում ամեն ինչ ավելի բարդ է. տղան խուսափում է հորից, բացահայտ ագրեսիա ցուցաբերում նրա հանդեպ: Մայրը պատմում է, որ երբ մի անգամ թատրոն էին գնացել, Սամվելը չի ցանկացել իր ու Հայկի միջեւ նստել, այլ նախընտրել է լինել միայն իր կողքին:
Այսքանով հանդերձ՝ հանձնաժողովը առանց մոր տեսակցության վերաբերյալ ակտ է կազմել, ժամեր սահմանել: Մերին դիմել է օմբուդսմենին, սակայն երկրորդ անգամ էլ հանձնաժողովը նույնպիսի որոշում է կայացրել: Դատարանը հաշվի է առել այս եզրակացությունը, չնայած պարտավոր չէր: Մյուս կողմից՝ դատավոր Ռուբեն Բունիաթյանը հաշվի չի առել երեխաների հետ զբաղվող մասնագետների, Գայի անվան դպրոցի (երեխաներն այստեղ են սովորում) մանկավարժների կարծիքները, չի բավարարել պատասխանողի կողմից վկաներ կանչելու միջնորդութունները: Եվ ամենագլխավորը. ըստ օրենքի՝ 10 տարին լրացած երեխաների կարծիքը հաշվի առնելը պարտադիր է: Իսկ դատարանում թե՛ Սիրանուշը, թե՛ Սամվելն ասել են, որ առանց մոր չեն ցանկանում հանդիպել հորը: ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը նախկինում նման որոշում է կայացրել, որտեղ նշել է, որ հոգեբանական վիճակի վերաբերյալ բժշկական փաստաթղթի առկայության եւ մշտական խնամքի տակ գտնվելու անհրաժեշտության դեպքում երեխայի տեսակցությունը պետք է սահմանել մոր ներկայությամբ: Վճռաբեկի որոշումը պետք է ուղղորդող դեր ունենա մյուս ատյանների համար: Այնինչ Արաբկիր եւ Քանաքեռ-Զեյթուն շրջանների դատավոր Ռուբեն Բունիաթյանը բավարարել է Հայկի հայցը՝ նրան թույլատրելով շաբաթական երկու օր՝ ընդհանուր 6,5 ժամ տեւողությամբ, հանդիպել երեխաներին առանց Մերիի ներկայության:
Մայրը հակընդդեմ հայց էր ներկայացրել ալիմենտի պահանջով: Նա պատմում է, որ Հայկի հրաժարվելուց հետո «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը իր խնդրանքով գտավ հովանավոր, եւ այժմ տան վարձը հենց այդ անձն է մուծում, սակայն դժվար է ասել, թե որքան դա կտեւի: Մերին ցույց է տալիս լուսանկարներ ու ասում, որ Սամվելը կավագործության խմբակ է հաճախում, Սիրանուշն այցելում է երաժշտական դպրոց, նրանք զբաղվում են նաեւ նկարչությամբ, լուսանկարչությամբ, մասնակցում մրցույթների: Մայրն ամեն կերպ փորձում է ակտիվ կենսակերպ փոխանցել երեխաներին, ամենուր հաճախում է նրանց հետ: Ապրուստի միջոցները հոգալու եւ տեղաշարժման, հատուկ սննդակարգի, դեղորայքի հարցերը լուծելու համար Մերին Հայկից ալիմենտի պահանջ էր ներկայացրել: Հայկը դատարանում հայտնել է, որ պատրաստ է ամսական 100.000 դրամ վճարել: Դատարանն էլ գտել է, որ Մերին լրացուցիչ ծախսերի վերաբերյալ ապացույցներ չի ներկայացրել, մյուս կողմից՝ անհրաժեշտ է գտել որպես ապրուստի միջոց՝ ալիմենտ, յուրաքանչյուր երեխայի համար Հայկ Պապյանից բռնագանձել 50.000-ական դրամ, մինչեւ երեխաները դառնան չափահաս:
Սիրանուշին ու Սամվելին առանց իրեն տեսակցելու մասին վճիռը Մերին արդեն բողոքարկել է վերաքննիչ ատյանում: Նա չի պատրաստվում կանգ առնել ու ասում է, որ հարկ եղած դեպքում կհասնի Եվրադատարան, սակայն թույլ չի տա, որ երեխաների աչքի առաջ իրեն ծեծած նախկին ամուսինն առանց իր ներկայության տեսակցի այդքան խնդիրներ ունեցող երեխաներին, որոնց նորմալ կյանքի համար այսքան ժամանակ միայն ինքն է պայքարում ու կռիվ տալիս:

Дети не хотят встречаться с отцом в отсутствие матери, однако суд их заставляет
Мери Мартиросян и Айк Папян почти 8 лет – с 1999 по 2007 гг. – состояли в гражданском браке. За это время у них родилось двое детей: в 2000 году – Сирануш, в 2002 году – Самвел. По словам Мери, Айк хотя и признал детей, однако отказался зарегистрировать их брак в ЗАГСе. Сирануш и Самвел родились больными. Причина в том, что Мери подвергалась постоянным побоям со стороны мужа. В результате девочка родилась с детским церебральным параличем и сейчас передвигается в инвалидной коляске, а у Самвела врачи диагностировали аутизм. Однако Мери, не желая потерять семью, скрывала факты насилия со стороны гражданского мужа.
По настоянию родителей Мери, супруги примерно год жили раздельно. Айк несколько раз навещал детей, однако избиения и конфликты продолжались даже в этот период.
С 2006 года Айк начал изменять гражданской жене со своей сотрудницей. После этого их отношения еще больше обострились. В 2007-ом Айк окончательно ушел из семьи, а в 2010-ом женился на своей сотруднице, и вскоре у них появился ребенок.
После ухода Айка Мери продолжала жить на съемной квартире, за которую платил Айк. Однако это продолжалось до весны 2011 года. «Он отказался давать деньги на квартиру, заявив, что столько времени содержал нас, теперь пусть содержат мои родители»,- говорит Мери, отец которой перенес операцию, а мать больна раком. После того, как они развелись, Айк во время одного из приходов избил Мери. По ее словам, если раньше она могла ему простить такие поступки, то сейчас, когда у него уже другая семья, она не смогла этого сделать. Женщина обратилась в полицию, возбудили уголовное дело, и суд признал Айка виновным, однако подверг его штрафу в размере 40.000 драмов.
В декабре 2011 г. Айк обратился в суд с просьбой видеться с детьми в отсутствие матери. Мери не была против, считая что отец имеет право встречаться с детьми, но только в ее присутствии. Но Айк захотел также в летние месяцы на неделю забирать детей к себе, с чем Мери была категорически не согласна.
По ходатайству суда комиссия по опеке и попечительству столичных административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун провела проверку и составила акт о том, что считает целесообразными свидания отца с детьми без участия матери, поскольку отношения бывших супругов крайне напряжены, что может плохо сказаться на детях.
Принятый комиссией акт по меньшей мере вызывает удивление, поскольку Мери и специалисты неоднократно подчеркивал, что дети сильно привязаны к матери, регулярно принимают лекарства, имеют особый режим питания, о котором знает только мать. Кроме того, именно она находится рядом с детьми во время их уроков и в других местах.
По мнению школьного психолога Ануш Ованнисян, присутствие матери во время свиданий отца с сыном и дочерью желательно исходя из интересов именно детей. Мери говорит, что Сирануш очень привязана к отцу, однако в настоящее время у 12-летней девочки переходный период, происходят гормональные изменения, которые сопровождаются определенными сложностями. Кроме того, ребенок видит на 50 процентов, у нее имеются нарушения физического роста, психического здоровья, что предполагает присутствие матери. В случае с Самвелом все гораздо сложнее – мальчик избегает отца, проявляет к нему откровенно агрессивное отношение.
Несмотря на это, комиссия составила акт о свиданиях отца с детьми в определенные часы без присутствия матери. Мери обратилась к Омбудсмену, однако комиссия и во второй раз приняла аналогичное решение. Судья Рубен Буниатян не учел мнения занимающихся с детьми специалистов и учителей школы имени Гая, где учатся Сирануш и Самвел, не удовлетворил ходатайство о вызове свидетелей со стороны ответчика. Между тем в суде дети заявили, что не хотят встречаться с отцом без матери. В прошлом Кассационный суд принял решение о том, что с учетом медицинской справки о психологическом состоянии детей и необходимости их нахождения под постоянной опекой матери свидания следует проводить в ее присутствии. Однако судья общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун Рубен Буниатян удовлетворил иск Айка Папяна, разрешив ему два свидения в неделю продолжительностью 6,5 часов без присутствия Мери.
Женщина подала встречный иск о взыскании алиментов с бывшего мужа. По словам Мери, после отказа Айка платить за квартиру она с помощью Общеармянского фонда «Айастан» нашла спонсора, который сейчас оплачивает их жилье. Мери показывает фотографии и рассказывает, что Самвел занимается в кружке гончарного дела, Сирануш посещает музыкальную школу. Они также занимаются рисованием, фотографированием, участвуют в конкурсах. Мать всячески пытается организовать для дочери и сына активный образ жизни. С целью удовлетворения необходимых потребностей детей Мери требует с Айка алименты. В суде Айк заявил, что готов платить ежемесячно 100 тысяч драмов.
Решение суда о встречах детей с отцом в отсутствие матери Мери уже обжаловала в Апелляционном суде. Женщина говорит, что в случае необходимости дойдет до Евросуда, но не позволит, чтобы бывший муж, избивавший ее на глазах детей, за нормальную жизнь которых она одна ведет борьбу уже столько лет, виделся с ними в ее отсутствие.