Կռացած` դեպի 3-րդ հազարամյակի մարտահրավերներ
Անգլիայում (հավանաբար ոչ միայն Անգլիայում) երբ որևէ տարածք կանաչապատում են, այդ տարածքի միջով անցնող ճանապարհներ ի սկզբանե չեն նախագծում: Որոշ ժամանակ անց խոտածածկույթի վրա հետիոտների տրորած տեղերով հստակ ուրվագծվում են անցուդարձի համար առավել հարմար ուղղությունները: Հենց այդ «նշված» ճանապարհներն էլ հետագայում սալարկում են՝ նպաստավոր անցուղի տրամադրելով բնակչությանը: Ճիշտ այդպես զարգացած երկրներում քաղաքացին մասնակցություն է ունենում իր երկրում կայացվող ցանկացած որոշման:
Մեր երկիրն Անգլիայից այնքան հեռու չէ, որքան այնպիսի քաղաքակրթությունից, երբ կառուցելիս նկատի է առնվում շահագործողի շահը, արտադրելիս` իրացնողի, որոշելիս` հետևանքները կրողի: Մեզանում լիարժեք շահագործվում է միայն մեր քաղաքացիների համբերատարությունը: Օրինակներ` ինչքան ուզեք: Բայց այս անգամ խոսենք առաջին հայացքից գուցե ոչ այնքան էական թվացող մի խնդրի` մեր մայրաքաղաքի տրանսպորտային սպասարկման որակի մասին: Չէ՞ որ բնակչության տեղափոխումն արյան հոսքի պես ապահովում է մեր երկրի կյանքն ու գոյության որակը:
Պարույր Սևակը կասեր` «հաշվեցեք հապա…», թե միայն վերջին հարյուրամյակում մեծ եղեռն, մեծ երկրաշարժ, պատերազմ ու շրջափակում տեսած, բայց հերոսաբար ոտքի վրա մնացած ժողովրդի հավաքական հոգեբանության վրա ինչ հետևանք կարող է ունենալ սեփական երկրում տարիներ շարունակ ամենաստորացուցիչ պայմաններում երթևեկելը:
Պարզ է` Երևանում միկրոավտոբուսային բիզնեսը մասնավոր ձեռներեցներին է պատկանում: Նույնքան պարզ է, որ ցանկացած բիզնես զարգանում է պետական վերահսկողությամբ: Ասենք, դա քաղաքային տրանսպորտին կարող է և չվերաբերել, քանի որ այդ բիզնեսը մեզանում առհասարակ չի զարգանում: Այն պարզապես ոտքի վրա են պահում տարիներ շարունակ ոտքի վրա երթևեկող մեր քաղաքացիները:
Հայտնի բան է, թե ինչ խորհուրդ ունի խոնարհումը: Ենթաստորադասության չափ հին այդ մարմնական շարժումը նշանակում է` «Ես քո ենթական եմ»: Հնում պետական ու կրոնական շինություններ հիմնելիս մարդու գոտկատեղի բարձրությամբ մուտքի դուռ էին կառուցում, որպեսզի ներս մտնողն իր կամքից անկախ, երբեմն էլ` կամքին հակառակ` խոնարհվի: Եվ ահա արդեն քանի տարի է` հիմնականում Երևանում կենտրոնացած մեր երկրի բնակչությունը կռացած երթևեկելով` իր խոնարհումն է բերում տրանսպորտային սարդոստայնի տերերին, որոնք ոչ մի կերպ նպատակահարմար չեն համարում զարգացնել իրենց բիզնեսը, իրենց շարժակազմը համալրել բարձր տանիք ունեցող, հարմարավետ տրանսպորտային միավորներով, որպեսզի ժողովուրդը ստիպված չլինի անվերջ գլուխ տալ:
Եթե նկատի ունենանք, որ մեր մայրաքաղաքի տրանսպորտից ամենից հաճախ օգտվում է աշխատող ու սովորող զանգվածը, ապա պարզ կդառնա, թե ինչ հոգեբանություն ու սեփական երկրի նկատմամբ ինչ վերաբերմունք է ձևավորվում մեր երկրի այսօրն ու վաղը ապահովող քաղաքացիների մեջ:
Իսկ հաշվե՞լ են արդյոք, թե պատերազմի մշտական վտանգի տակ գտնվող մեր ժողովուրդի համար հոգեբանական ինչ աղետ է օրվա ընթացքում մի քանի անգամ ընկճված հոգով, ոտնահարված արժանապատվությամբ, երկտակ ծալված, իրար խանգարելով ու իրար ատելով մի վայրից մյուսը փոխադրվելը: Եթե դրան գումարվում է մեր քաղաքային տրանսպորտի՝ ցինիկ դրսևորում ստացած մրցավազքը, երբ «բերնեբերան» լցված երթուղային տաքսիներն, իրենց «ուղեբեռի» մասին մոռացած, թույլատրելի արագությունը գերազանցելով ու տարբեր այլ խախտումներ կատարելով, փորձում են իրարից առաջ անցնել՝ խլելու համար կանգառում կանգնած պոտենցյալ խոնարհվողներին… Մշտապես վթարային իրավիճակ ստեղծող այս «շուկայական մրցակցությունը» չեն կասեցնում ո՛չ ճանապարհային ոստիկանության տեսուչները, ո՛չ հսկիչ սարքերը: Դե, «գծերի տերերը» հարգանք-պատիվ ունեն: Իսկ ժողովուրդն էլ… Այնինչ անկախացումից արդեն երկու տասնամյակից էլ ավելի է անցել: Ի դեպ, 90-ականների սկզբներին` հաղորդակցության գրեթե իսպառ բացակայության պայմաններում, հոգեբանության տեսանկյունից` մեր ժողովրդի վիճակը ներկայիս համեմատ գերադասելի էր: Այն ժամանակ մի տեսակ ներդաշնակություն կար:
Իսկ այսօր շքեղ նորակառույցներն ակոսող պողոտաներով անցնում են մեր բնակչությանը բարոյապես հալածող ուղևորափոխադրման գաճաճ միջոցները, որոնց մեջ հիգիենայի սահմաններից դուրս քիթ-քթի տված, ողնաշարները երկտակած ուղևորները, եթե նույնիսկ արդեն սովորել են ու չեն էլ գիտակցում, որ ծաղրվում են նրանց կողմից, ում վճարում են ու դեռ շարունակում են մի կերպ տեղ տալ տասներեք մարդու համար նախատեսված միկրոավտոբուսի քսանհինգերերդ ուևորին, վաղն անպայման տեղի կտան իրենց վիրավորված ենթագիտակցության առաջ: Չէ՞ որ այն, ինչ մեր քաղաքացու համար սովորական են դարձրել, կարող է հատուկ լինել միայն արտակարգ իրավիճակներին:
Ի դեպ, տասներեք ուղևորի մասին տեղեկացնող հայտարարության կողքին անտեսված-արհամարհված մի գրություն էլ կա քաղաքակրթության վերջին ճիչը հանդիսացող մեր ուղևորատարներում: Խոսքը օրինապահության նկատմամբ թքուն վերաբերմունքի հերթական վկայության՝ վարորդի ծխելն արգելող օրենքի մասին է: Այդ օրենքն անտեսվում է ոչ միայն վարորդների ու ավտոճանապարհային ոստիկանների, այլև հենց ուղևորների կողմից. նրանք իրենց հերթին պետք է վարորդին արգելեն ծխել: Դա նրանց իրավունքն է: Բայց դե գլուխը կախ վիճակի հետ լրիվ հարմարված ժողովրդի իրավունքը ո՞րն է:
Դե հիմա, ինչքան ուզում ենք` արտասահմանյան երկրներից ծրագրեր ներմուծենք ու, այսպես կոչված, «թրեյնինգներ» կազմակերպենք` քաղաքակրթելու, եվրոպականացնելու, երրորդ հազարամյակի մարտահրավերներին պատրաստելու համար մեր քաղաքացուն: Նա, միևնույն է, ստիպված կլինի օգտվել քաղաքային տրանսպորտից ու մեր ջանքերն ու արտասահմանցիների փողերը ջուրը կլցվեն: Երևանցու մեջ դարձյալ կարթնանա լավագույն դեպքում մի նստարանին երկու հոգով նստողի, կամ էլ, ինչպես ժողովուրդն է ասում` «փոստի ձիու» հոգեբանությունը:
Այնինչ մեր ձեռներեց գործարարների համար արժանապատիվ ուղևորափոխադրում կազմակերպելն ամենևին էլ բարդ բան չէ: Իսկ եթե նրանք չեն ուզում դա անել, կառավարությունը պետք է նրանց առաջ խնդիր դնի` պահանջելով հստակ նշված ժամկետում շտկել իրավիճակը (ինչպես որ դա արվեց ամրագոտիների դեպքում): Կարելի է նաև տրանսպորտային սպասարկման որակի բարելավումն առաջիկա ընտրություններում օգտագործել որպես բենզին՝ քարոզչական մեքենայի համար:
Մի ելք էլ կա. գուցե ժողովուրդը կազմակերպի «գծերի տերերի»` իրենց իսկ «կազմակերպած» տրանսպորտից ժողովրդի պես վնասվելով օգտվելը: Թող «գծերի տերերը» կանգառում մի քանի երթուղային բաց թողնելուց ու նյարդայնանալուց հետո մի կերպ խցկվեն հերթական երթուղային տաքսին ու զանազան հոտերի, ծխի ու ինչ-որ տարօրինակ, անծագում երաժշտության տարրալույծի մեջ, իրենց մարմնի մասերին անհաղորդ` գնան, ապա բախտավոր նստած ուղևորին հարցնեն` «Ո՞ւր ենք հասել, դուրսը չի երևում»:
Այ, սա կլինի կայացվելիք որոշումներին մասնակից լինելու, նոր տնկված խոտածածկույթը քաղաքացուն հարմար տեղերում տրորելու հայկական տարբերակը: Եվ այդ դեպքում գուցե մեր ձեռներեցներն ու նրանց վերահսկելու կոչված պատկան մարմինները ստիպված լինեն հարգել ողնաշարը լրիվ չծռած, արժանապատվությունը մինչև վերջ չկորցրած ժողովրդին:

STOOPING TO THE 3RD MILLENNIUM CHALLENGES
When the government in England (probably not only in England) initiates to plant greenery, they do not design the crossing passages through the greenery initially. After some time, the places on the grass where the pedestrians have walked are clearly outlined. Later they pave those “selected” places to make them favorable passages for population. In this way the citizens of developed countries directly take part in making decisions in their country.
Our country is not so far from England as from a civilization in which the interests of the exploiter are taken into account when constructing, or the interests of the consumer are taken into account when producing, or in which the interests of a bearer of the consequences are taken into account while making decisions. Only the patience of our citizens is abused in our country. We can see numerous examples. Now I would like to speak of a problem which at first glance seems not so significant; I would like to talk about the quality of transport service of our city. The transportation of population provides our country’s life and quality of existence like blood flow, doesn’t it?
Great poet Paruyr Sevak would say: “count now…” how the people, who survived a Genocide, a strong earthquake, Great War and blockade but heroically remained steadfast, now can ply in the most humiliating conditions in their own country for many years.
It is known that the bus business in Yerevan belongs to the private sector. And it is clear that any kind of business is supervised by state structure. However this statement may not refer to the urban transport as it is not developed generally. It is simply supported by our citizens who continuously ply on feet.
Everyone knows what bowing symbolizes. This body movement, which is as old as subordination, means “I'm your subordinate”. In ancient times doors of the entrances to the governmental and religious buildings were constructed at waist-high height for people to bend while entering. And nowadays for many years the population of Yerevan has to bow unwillingly before the owners of transportation network, who, in the contrary, do not find it necessary to enlarge their business and add new comfortable vehicles with high-roof for people not to bow endlessly.
If we take into consideration the fact that the students and working sector of the city are the main users of city transport, it becomes clear what attitude they may have towards their own city as they are the creators of our present day and future of our country.
If anybody has ever counted how many times our citizens, who are under the permanent threat of war, survive psychological distress in the course of the day because of inconvenience of transportation service as they move from one destination to another with violated dignity, depressed spirit, hampering and hating each other? This awful situation is followed by the cynical display of the race of the urban transport when minibus taxis forgetting about their passengers, exceed the permitted speed and commit many other violations to outpace one another to take the potential passengers standing in the station... This “market competition” that constantly creates accident-risky situations is suspended neither by traffic police inspectors nor by control devices. Well, the owners of minibuses are respected and honored. But population… Meanwhile it is more than two decades since we have gained independence. If we were to compare; in the beginning of 1990s, in the conditions of complete absence of communication means, our citizens were in better psychological spirit. There was a kind of harmony at that time.
But now our citizens are obliged to make use of morally distressing small transport vehicles that drive along the avenues ploughing the new magnificent buildings. Moreover, these transport units are deprived of any kind of hygiene conditions, in which the passengers are standing nose - a nose, bending their backs, and even if they are used to these conditions and do not even realize that they are being ridiculed by those whom they pay, even when they are obliged to find a place for the twenty fifth passenger in the minibus for thirteen people, but even then one day they will give up to their wounded subconsciousness. But the conditions that have become ordinary for our citizens can be appropriate only in emergency situations.
By the way, next to the announcement informing about the permissible number of passengers one can see another ignored note fixed on the minibus walls. The note announces about the driver’s smoking ban which is often neglected either. This law is ignored not only by the drivers and traffic policemen but by the passengers also who never ban the driver to smoke meanwhile they have the right to. But what law can people think about when they are always moving with their heads bowed?
Well, now how you want to import foreign programs, the so-called “training programs” from foreign countries to civilize and prepare our citizens for the 3rd millennium challenges. They still will have to use the urban transport and all your efforts and money imported from foreign countries will be lost. Our citizens will return to the habit of sharing the seat in minibus with someone else.
Meanwhile, it doesn’t take too much effort from our enterprising businessmen to organize adequate transportation for the citizens. But if they are not eager to organize proper urban transportation, in this case the government should assign tasks to them and require correcting the situation in specified period of time (as it was done in the case of seat belts). They can even use the improving of the transport service quality in the coming elections to strengthen their propaganda campaign.
But there is another solution: maybe people should organize the same kind of detrimental transportation for the owners of buses. Let the owners of bus business wait in the stop missing several buses and after getting nervous somehow get on the next minibus to go to the desired destination standing in the amalgamation of various smells, smoke and strange music, and later ask the fortunate passenger who has managed to sit, “where we have reached, I cannot see anything?”.
This will be the Armenian variant of participation in the making decisions as the citizens of England do it by trampling down the grass in the convenient places for them. And only then the businessmen and the relevant supervisory bodies, perhaps, will have to respect their citizens who have not finally lost their dignity and health.