Կռացած` դեպի 3-րդ հազարամյակի մարտահրավերներ
Անգլիայում (հավանաբար ոչ միայն Անգլիայում) երբ որևէ տարածք կանաչապատում են, այդ տարածքի միջով անցնող ճանապարհներ ի սկզբանե չեն նախագծում: Որոշ ժամանակ անց խոտածածկույթի վրա հետիոտների տրորած տեղերով հստակ ուրվագծվում են անցուդարձի համար առավել հարմար ուղղությունները: Հենց այդ «նշված» ճանապարհներն էլ հետագայում սալարկում են՝ նպաստավոր անցուղի տրամադրելով բնակչությանը: Ճիշտ այդպես զարգացած երկրներում քաղաքացին մասնակցություն է ունենում իր երկրում կայացվող ցանկացած որոշման:
Մեր երկիրն Անգլիայից այնքան հեռու չէ, որքան այնպիսի քաղաքակրթությունից, երբ կառուցելիս նկատի է առնվում շահագործողի շահը, արտադրելիս` իրացնողի, որոշելիս` հետևանքները կրողի: Մեզանում լիարժեք շահագործվում է միայն մեր քաղաքացիների համբերատարությունը: Օրինակներ` ինչքան ուզեք: Բայց այս անգամ խոսենք առաջին հայացքից գուցե ոչ այնքան էական թվացող մի խնդրի` մեր մայրաքաղաքի տրանսպորտային սպասարկման որակի մասին: Չէ՞ որ բնակչության տեղափոխումն արյան հոսքի պես ապահովում է մեր երկրի կյանքն ու գոյության որակը:
Պարույր Սևակը կասեր` «հաշվեցեք հապա…», թե միայն վերջին հարյուրամյակում մեծ եղեռն, մեծ երկրաշարժ, պատերազմ ու շրջափակում տեսած, բայց հերոսաբար ոտքի վրա մնացած ժողովրդի հավաքական հոգեբանության վրա ինչ հետևանք կարող է ունենալ սեփական երկրում տարիներ շարունակ ամենաստորացուցիչ պայմաններում երթևեկելը:
Պարզ է` Երևանում միկրոավտոբուսային բիզնեսը մասնավոր ձեռներեցներին է պատկանում: Նույնքան պարզ է, որ ցանկացած բիզնես զարգանում է պետական վերահսկողությամբ: Ասենք, դա քաղաքային տրանսպորտին կարող է և չվերաբերել, քանի որ այդ բիզնեսը մեզանում առհասարակ չի զարգանում: Այն պարզապես ոտքի վրա են պահում տարիներ շարունակ ոտքի վրա երթևեկող մեր քաղաքացիները:
Հայտնի բան է, թե ինչ խորհուրդ ունի խոնարհումը: Ենթաստորադասության չափ հին այդ մարմնական շարժումը նշանակում է` «Ես քո ենթական եմ»: Հնում պետական ու կրոնական շինություններ հիմնելիս մարդու գոտկատեղի բարձրությամբ մուտքի դուռ էին կառուցում, որպեսզի ներս մտնողն իր կամքից անկախ, երբեմն էլ` կամքին հակառակ` խոնարհվի: Եվ ահա արդեն քանի տարի է` հիմնականում Երևանում կենտրոնացած մեր երկրի բնակչությունը կռացած երթևեկելով` իր խոնարհումն է բերում տրանսպորտային սարդոստայնի տերերին, որոնք ոչ մի կերպ նպատակահարմար չեն համարում զարգացնել իրենց բիզնեսը, իրենց շարժակազմը համալրել բարձր տանիք ունեցող, հարմարավետ տրանսպորտային միավորներով, որպեսզի ժողովուրդը ստիպված չլինի անվերջ գլուխ տալ:
Եթե նկատի ունենանք, որ մեր մայրաքաղաքի տրանսպորտից ամենից հաճախ օգտվում է աշխատող ու սովորող զանգվածը, ապա պարզ կդառնա, թե ինչ հոգեբանություն ու սեփական երկրի նկատմամբ ինչ վերաբերմունք է ձևավորվում մեր երկրի այսօրն ու վաղը ապահովող քաղաքացիների մեջ:
Իսկ հաշվե՞լ են արդյոք, թե պատերազմի մշտական վտանգի տակ գտնվող մեր ժողովուրդի համար հոգեբանական ինչ աղետ է օրվա ընթացքում մի քանի անգամ ընկճված հոգով, ոտնահարված արժանապատվությամբ, երկտակ ծալված, իրար խանգարելով ու իրար ատելով մի վայրից մյուսը փոխադրվելը: Եթե դրան գումարվում է մեր քաղաքային տրանսպորտի՝ ցինիկ դրսևորում ստացած մրցավազքը, երբ «բերնեբերան» լցված երթուղային տաքսիներն, իրենց «ուղեբեռի» մասին մոռացած, թույլատրելի արագությունը գերազանցելով ու տարբեր այլ խախտումներ կատարելով, փորձում են իրարից առաջ անցնել՝ խլելու համար կանգառում կանգնած պոտենցյալ խոնարհվողներին… Մշտապես վթարային իրավիճակ ստեղծող այս «շուկայական մրցակցությունը» չեն կասեցնում ո՛չ ճանապարհային ոստիկանության տեսուչները, ո՛չ հսկիչ սարքերը: Դե, «գծերի տերերը» հարգանք-պատիվ ունեն: Իսկ ժողովուրդն էլ… Այնինչ անկախացումից արդեն երկու տասնամյակից էլ ավելի է անցել: Ի դեպ, 90-ականների սկզբներին` հաղորդակցության գրեթե իսպառ բացակայության պայմաններում, հոգեբանության տեսանկյունից` մեր ժողովրդի վիճակը ներկայիս համեմատ գերադասելի էր: Այն ժամանակ մի տեսակ ներդաշնակություն կար:
Իսկ այսօր շքեղ նորակառույցներն ակոսող պողոտաներով անցնում են մեր բնակչությանը բարոյապես հալածող ուղևորափոխադրման գաճաճ միջոցները, որոնց մեջ հիգիենայի սահմաններից դուրս քիթ-քթի տված, ողնաշարները երկտակած ուղևորները, եթե նույնիսկ արդեն սովորել են ու չեն էլ գիտակցում, որ ծաղրվում են նրանց կողմից, ում վճարում են ու դեռ շարունակում են մի կերպ տեղ տալ տասներեք մարդու համար նախատեսված միկրոավտոբուսի քսանհինգերերդ ուևորին, վաղն անպայման տեղի կտան իրենց վիրավորված ենթագիտակցության առաջ: Չէ՞ որ այն, ինչ մեր քաղաքացու համար սովորական են դարձրել, կարող է հատուկ լինել միայն արտակարգ իրավիճակներին:
Ի դեպ, տասներեք ուղևորի մասին տեղեկացնող հայտարարության կողքին անտեսված-արհամարհված մի գրություն էլ կա քաղաքակրթության վերջին ճիչը հանդիսացող մեր ուղևորատարներում: Խոսքը օրինապահության նկատմամբ թքուն վերաբերմունքի հերթական վկայության՝ վարորդի ծխելն արգելող օրենքի մասին է: Այդ օրենքն անտեսվում է ոչ միայն վարորդների ու ավտոճանապարհային ոստիկանների, այլև հենց ուղևորների կողմից. նրանք իրենց հերթին պետք է վարորդին արգելեն ծխել: Դա նրանց իրավունքն է: Բայց դե գլուխը կախ վիճակի հետ լրիվ հարմարված ժողովրդի իրավունքը ո՞րն է:
Դե հիմա, ինչքան ուզում ենք` արտասահմանյան երկրներից ծրագրեր ներմուծենք ու, այսպես կոչված, «թրեյնինգներ» կազմակերպենք` քաղաքակրթելու, եվրոպականացնելու, երրորդ հազարամյակի մարտահրավերներին պատրաստելու համար մեր քաղաքացուն: Նա, միևնույն է, ստիպված կլինի օգտվել քաղաքային տրանսպորտից ու մեր ջանքերն ու արտասահմանցիների փողերը ջուրը կլցվեն: Երևանցու մեջ դարձյալ կարթնանա լավագույն դեպքում մի նստարանին երկու հոգով նստողի, կամ էլ, ինչպես ժողովուրդն է ասում` «փոստի ձիու» հոգեբանությունը:
Այնինչ մեր ձեռներեց գործարարների համար արժանապատիվ ուղևորափոխադրում կազմակերպելն ամենևին էլ բարդ բան չէ: Իսկ եթե նրանք չեն ուզում դա անել, կառավարությունը պետք է նրանց առաջ խնդիր դնի` պահանջելով հստակ նշված ժամկետում շտկել իրավիճակը (ինչպես որ դա արվեց ամրագոտիների դեպքում): Կարելի է նաև տրանսպորտային սպասարկման որակի բարելավումն առաջիկա ընտրություններում օգտագործել որպես բենզին՝ քարոզչական մեքենայի համար:
Մի ելք էլ կա. գուցե ժողովուրդը կազմակերպի «գծերի տերերի»` իրենց իսկ «կազմակերպած» տրանսպորտից ժողովրդի պես վնասվելով օգտվելը: Թող «գծերի տերերը» կանգառում մի քանի երթուղային բաց թողնելուց ու նյարդայնանալուց հետո մի կերպ խցկվեն հերթական երթուղային տաքսին ու զանազան հոտերի, ծխի ու ինչ-որ տարօրինակ, անծագում երաժշտության տարրալույծի մեջ, իրենց մարմնի մասերին անհաղորդ` գնան, ապա բախտավոր նստած ուղևորին հարցնեն` «Ո՞ւր ենք հասել, դուրսը չի երևում»:
Այ, սա կլինի կայացվելիք որոշումներին մասնակից լինելու, նոր տնկված խոտածածկույթը քաղաքացուն հարմար տեղերում տրորելու հայկական տարբերակը: Եվ այդ դեպքում գուցե մեր ձեռներեցներն ու նրանց վերահսկելու կոչված պատկան մարմինները ստիպված լինեն հարգել ողնաշարը լրիվ չծռած, արժանապատվությունը մինչև վերջ չկորցրած ժողովրդին:

Согнувшись навстречу вызовам 3-его тысячелетия
В Англии (и по всей видимости,/вероятно, не только в ней) когда озеленяют какое-либо пространство/территорию, изначально не проводят дорожку/тропинку по этой территории. Некоторое время спустя на траве следами протоптанными пешеходами ясно вырисовываются няиболее удобные для передвижениая направления. Именно эти дорожки/трапинки и становятся “официальными”, обеспечивая прохожих удобными тропинками. Именно так в развитых странах гражданин участвует в каждом решении, принимаемом в государстве.
Наша страна не столь далеко от Англии, сколько от такой/той цивилизации, где строя, учитываются интересы пользователей, производя, потребителей, и решая, интересы того, кто будет иметь дело с последствиями. В нас полноценно эксплуатируется только наше гражданское терпение. Примеров сколько хотите. Но в этот раз поговорим о с первого взгляда незначительной проблеме, о транспортной системе нашей столицы. Ведь перемещение наших граждан как кровоток, обеспечивает жизнь страны и качество существования.
Паруйр Севак сказал бы – “ну-ка посчитайте…”, какое последствие может иметь в собственной стране в самых унизительных условиях годы напролет езда на транспорте на народ и на его коллективную психологию, только за последнее столетие повидавший геноцид, великое землетрясение, войну и блокаду, но геройски не павший и поднявшийся на ноги.
Ясно как день, что в Ереване микроавтобусный бизнес принадлежит частным предпринимателям. Так же понятно, что любой бизнес развивается под контролем государства. Допустим, что это может и не касаться городского транспорта, так как этот бизнес у нас как таковой не развивается. Его годы напролет на своих плечах тащат наши стоя путешествующие/ездящие граждане.
Известно, какой смысл в себе несет поклон. Старое как подчинение, это телодвижение означает, что «я подчиняюсь тебе». В старые времена, когда строились государственные и религиозные здания, двери делали ниже человеческой талии, чтобы когда люди входили, они невольно, а иногда и поневоле, кланялись. И вот уже который год, в основном сконцентрированное в Ереване наше население согнувшись ездя на транспорте, отдает поклон хозяевам нашей транспортной паутины, которые никак не считаяют нужным развивать свой бизнес, оборудовать свой автопарк имеющими высокий потолок, удобными транспортными средствами, чтобы народ не обязан был каждый раз преклонять голову.
Если иметь ввиду, что транспортом в нашей столице наиболее часто пользуются рабочие и учащиеся, то станет ясно, какую психологию и какое отношение к собственной стране формирует наш транспорт в гражданах, которые обеспечивают/создают сегодняшний и завтрашний день страны/государства.
А кто-нибудь считал, какое бедствие для народа, каждый день стоящего на пороге войны, сталкивающегося с угрозой войны, несколько раз на дню с удрученной душой, потоптанным достоинством, согнувшись в три погибели, мешая и ненавидя друг друга перемещаться из одного места в другое. Если к этому еще прибавить циничное соперничество/гонку нашего городского транспорта, когда битком набитые маршрутные такси забывают о своем «грузе» и, превышая допустимую скорость и совершая другие нарушения, пытаются обогнать друг друга, чтобы отнять друг у друга ждущих на остановке потенциальных “поклоняющихся”.
Постоянно создающую нештатные ситуации эту “рыночнаю конкуренцию” не предотвращают ни полицейские инспектора, ни приборы контроля скорости. Видите ли, “хозяева линий” имеют почет и уважение. Ну а народ... Тем временем с момента приобретения независимости прошло белее двух десятков лет. Между прочим, в начале 90-ых, в условиях полнейшего отсутствия коммуникаций, в плане душевного/психологического, состояние наше населения было более предпочтительным. В то время была своего рода гармония.
А сегодня по улицам, проходящим между роскошными новостройками, проезжают нравственно/морально подавляющие наше население карликовые средства перемещения, в которых вне гигиенических пределов/всякой гигиены, стоящие нос к носу, скривившие позвоночники пассажиры, если уже и привыкли и не осознают, что над ними смеются те, кому они платят и еще продолжают пытаться дать место в микроавтобусе, предназначенному для тринадцати человек, двадцать пятому пасажиру, завтра обязательно поддадуться своему раненному/больному подсознанию. Ведь то, что стало обычным для нашего гражданина, может быть особенным лишь в экстренных ситуациях.
Кстати, рядом с табличкой/обьявлением, информируещим о триннадцати пасажирах, есть еще одно, пренебрегаемое и игнорируемое, в наших, являющийся последним писком/криком цивилизации, транспортных средствах. Речь идет об очередном свидетельстве плевательского отношения к закону – закону, запрещающему водителям курить. Этот закон пренебрегается/игнорируется не только со стороны водителей и инспекторов ГАИ, но и со стороны самих пасажиров, - они в свою очередь должны запретить водителям курить. Это их право. Но о каком праве может идти речь у народа с опущенной/склоненной головой.
Вот и сколько душе угодно, сколько пожелаете, внедряйте/привносите программы из зарубежных стран и организуйте так называемые тренинги, чтобы цивилизовать, европеизировать, подготовить нашего гражданина к вызовам третьего тысячелетия. Он, все равно, вынужден будет пользоваться городским транспортом, и наши усилия/старания и деньги иностранцев будут истраченны в пустую. В Ереванце в лучшем случае проснется психология сидящего вдвоем на одном сидении, или, как говорится в народе, психология «почтовой лошади».
Меж тем, организация приличного перемещения граждан для наших предприимчивых предпринимателей/бизнесменов абсолютне не сложна. А если они не хотят этим заняться, государство должно поставить перед ними такую задачу, требуя в четко указанный срок исправить ситуацию (как это было сделано в случае ремней безопасности). Можно также использовать улучшение предоставления транспортного сервиса использовать в качестве горючего/бензина для агитационной машины.
Существует еще один выход – если население организует такое же небезвредное передвижение «хозяев линий» на ими же организованном транспорте. Пусть «хозяева линий», пропустив несколко маршрутных и понервничав порядком, кое-как втиснутся в маршрутное, в смеси различных запахов, дыма и какой-то непонятной безродной музыки не чувтвуя частей тела/конечностей поездят, спрашивая сидящих счастливчиков: «где мы/куда мы доехали – улицы не видно».
Вот это будет участием в принимаемых решениях, армянской версией протаптывания только что посаженной травы на удобном для гражданина месте. В этом случае возможно наши предпринематели и те учреждения, которые должны контолировать их, вынужденны будут уважать народ, окончательно не скрививший позвоночника и не потерявший остатки своего достоинства.