Ապրում են Թուրքիայում, որ Հայաստանում տուն ունենան
Երբ գյումրեցի Արտաշին հարցրինք, թե ինչու է հայտնվել Ստամբուլում, պատասխանեց. «Ամենաէժան տոմսն էստեղ էր, ստեղ եկա»: Բանակից վերադառնալուց հետո այդպես էլ աշխատանք չի գտել Հայաստանում, որոշել է արտագաղթել: Եթե նախկինում միայնակ էր մեկնել Ռուսաստան, այս անգամ` մոր ու քրոջ հետ բռնել է Թուրքիայի ճամփան:
Արտաշն աշխատում է կոշիկի արտադրամասում` հայերի, վրացիների, թուրքերի ու քրդերի հետ: Ասում է, որ հարմարվել է միջավայրին, գիտի ում հետ շփվի, ում հետ` ոչ: «Էստեղ կարեւորը դու քեզ հանգիստ պահես, շատ չխառնվես, մարդկանց չխաբես, մարդիկ էլ քեզ նորմալ կվերաբերվեն: Լիքը դեպքեր են լինում. մեկը մյուսին ծեծում, սպանում են, իրարից գողանում են, բայց մարդուց է կախված` իրեն ոնց կընդունեն: Եթե նորմալ մարդ եղար, նորմալ էլ կընդունվես»,- ասում է Արտաշը:
Գյումրիում գտնվող իրենց տունն Արտաշենք կորցրել են երկրաշարժի ժամանակ: Մայրը ստիպված է եղել իրեն եւ քույրերին միայնակ մեծացնել` փոքրիկ վագոն-տնակում: Փոքր տարիքում միգուցե տուն չունենալու փաստից այդքան չի նեղվել, բայց բանակից հետո արդեն չի համակերպվում այդ մտքի հետ:
Արտաշը որեւէ աղջկա դեռեւս ամուսնության առաջարկ չի արել` իմանալով, որ տանը բավականաչափ սենյակներ չկան բոլորի համար:
Արտաշն աշխատել է Գյումրու կարուսելների պարկում` նվազագույն աշխատարձով: Հիմա նախընտրում է ապօրինի ապրել Թուրքիայում, բայց իմանալ, որ իր աշխատանքով որեւէ բան կարող է փոխել կյանքում:
| Արտաշը | Զինան |
«Շատ հայերի է ոստիկանությունն արտաքսում: Թուրքիայի կառավարությունը լավ էլ գիտի, թե քանի հոգի են օրինական, քանիսը` չէ: Բայց եթե գալիս ես, աշխատանք ես գտնում ու առանց մյուսներին վնասելու աշխատում ես, հանգիստ են թողնում: Եթե չէ, ուղղակի փողոցում կանգնեցնում են, փաստաթղթերդ են ուզում, չունեցար, տանում են ոստիկանություն, մի քանի օրից արտաքսում Հայաստան»,- պատմում է Արտաշը:
Մայրը` Զինան, աշխատում է թուրք ընտանիքում` տունն է մաքրում, ամենօրյա ճաշը եփում ու հետեւում ծերերին: Քույրը` համեմատաբար ավելի լավ աշխատանք է գտել. Ստամբուլի ոսկու շուկայի արտադրամասերից մեկի մասնագետն է: Տանը յուրաքանչյուրը հոգում է իր բաժին հոգսը. Արտաշի պարտականությունը նոր տան համար գումար հավաքելն է: Տուն գնելու է Երեւանում կամ Գյումրիում, քանի որ մշտապես Թուրքիայում մնալ չի պատրաստվում:
Ստամբուլում հայաստանցիները երբեք չեն խոսում իրենց հաջողությունների մասին, քանի որ չեն վստահում միմյանց: Արտաշը ճանաչում է հայաշատ Կումկափի թաղամասի գրեթե բոլոր բնակիչներին: «Հայերն էստեղ հաջողություններ ունենում են, բայց էդ մասին չեն պատմում ոչ ոքի, քանի որ գողությունն ու հանցագործությունը շատ է: Հայը հայից արդեն որերորդ անգամ է` գողություն է անում: Բոլորն էլ վախենում են ասել, որ փող ունեն: Կան հայեր էլ, որ թուրքերի հետ համագործակցում են, բիզնես են դնում, բայց քանի որ իրենք օրինական չեն էստեղ, բոլոր փաստաթղթերը թուրքի վրա են գրանցում»,- ասում է Արտաշը:
Հայաստանցիները շատ շուտ են աշխատանք գտնում, իսկ մի քանի ամսում լիարժեք տիրապետում են թուրքերենին: Արտաշի մայրն ընտանիքում ամենաառաջինն է Թուրքիա եկել, բայց դեռեւս վարժ չի խոսում թուրքերեն: Նա դժվարությամբ է հարմարվում միջավայրին, բայց այդ մասին լռում է. երեխաների համար տուն գնելն իր վերջին պարտականությունն է համարում:
«Ես ինչի՞ պիտի Թուրքիա հասնեի… Հայերն իրենց քրտինքով աշխատող ժողովուրդ են, թող չքանդեին էդ երկիրը, ես կմնայի, կաշխատեի: Էդ կարոտը, տառապանքը, որ ես եմ տանում… Ինչի՞, ինչի՞ պիտի ես իմ երկիրը թողնեի, գայի թուրքի մեջ ապրեի: Չնայած մեզ վատ չեն վերաբերվում, բայց ինչքան էլ լավ լինեն, իմ հողը չեն, իմ երկիրը չեն: Էրեխեքիս որբ մեծացրի, ուսումները կիսատ թողած` բերեցի Թուրքիա, ինչի՞… մեր տեղը չէր սա»,- հուզմունքով ասում է Զինան:

Живут в Турции, чтобы купить дом в Армении
Бывший житель Гюмри Арташ на наш вопрос, как он оказался в Стамбуле, ответил: “Самый дешевый билет был до Стамбула, поэтому я и приехал сюда». После демобилизации из армии Арташу не удалось найти работу на родине, и он решил эмигрировать. Раньше Арташ один отправлялся в Россию, но сейчас решил вместе с матерью и сестрой перебраться в Турцию.
Арташ работает в цехе по пошиву обуви. Вместе с ним там трудятся армяне, грузины, турки и курды. Арташ говорит, что приспособился к здешней среде, знает, с кем общаться, а с кем – нет. “Здесь главное вести себя спокойно, не обманывать людей, тогда и люди будут относиться к тебе нормально. Много было случаев, когда друг друга избивали, убивали, совершали кражи. Но отношение к тебе зависит от тебя самого. Если ты нормальный человек, то и относиться к тебе будут нормально”,- уверяет Арташ.
Дом в Гюмри они потеряли во время землетрясения. Матери пришлось одной растить сына и дочь в домике-вагончике. В детстве Арташа не очень волновало отсутствие жилья, но по возвращении из армии он уже не мог смириться с этим фактом.
Из-за отсутствия жилищных условий Арташ не мог жениться. В Гюмри он работал в парке аттракционов, получал мизерную зарплату. Сейчас предпочитает нелегально жить в Турции, но знать, что на свою зарплату сможет что-то изменить в своей жизни. “Полиция депортировала многих армян. Турецкое правительство хорошо знает, сколько человек проживает здесь легально, а сколько – нелегально. Но если ты приезжаешь сюда, находишь работу и никому не мешаешь, то тебя не трогают. В противном случае останавливают на улице, требуют документы, и если их у тебя нет, то доставляют в полицию, а через несколько дней депортируют в Армению”,- рассказывает Арташ.
Его мать Зина работает в турецкой семье – убирает дом, варит обед, ухаживает за стариками. Сестра нашла боле престижную работу – она специалист в одном из цехов рынка золота в Стамбуле. В семье у каждого свои обязанности. Арташ, например, копит деньги на покупку нового дома в Ереване или Гюмри, так как не собирается навсегда остаться в Турции.
Приехавшие в Стамбул армяне никогда не рассказывают о своих успехах, так как не доверяют друг другу. Арташ знает почти всех жителей армянонаселенного квартала Кумкап. “Армяне здесь добиваются успехов, но никому об этом не рассказывают, поскольку краж и преступлений здесь случается много. Очень часто бывает , что армянин крадет у армянина. Есть армяне, которые начинают с турками бизнес, но поскольку они живут здесь нелегально, то все документы оформляют на турок”,- говорит Арташ.
Армяне очень быстро находят работу, а турецким овладевают за несколько месяцев. В Турцию первой приехала мать Арташа, но она пока не может бегло говорить по-турецки. Женщина с трудом приспосабливается к среде, но об этом предпочитатет молчать – покупку дома для детей считает своей последней обязанностью.
“Почему я должна была оказаться в Турции... Нельзя было разрушать нашу страну. Армяне работящий народ, я бы осталась там, нашла работу. Меня мучает ностальгия, я страдаю. Правда, здесь к нам относятся неплохо, но все равно это не моя земля, не моя страна. Детей вырастила одна, не дала им доучиться, привезла в Турцию. Почему? Мы не должны были оказаться здесь”,- с волнением в голосе говорит Зина.