Ուգանդայում, Տանզանիայում,Կոնգոյում և Մոզամբիկում գիտությունը ավելի՞ է կարևորվում, քան Հայաստանում
Ինչպես հայտնի է, Ազգային ժողովում քննարկվում է 2013 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը: Փորձենք հասկանալ, թե, մասնավորապես գիտության մասով, որքա՞ն է ֆինանսավորման չափը:
Այսպիսով, ըստ ԱԺ-ում շրջանառության մեջ դրված բյուջեի նախագծի, 2013 թվականին գիտության ֆինանսավորումը կկազմի շուրջ 11.241 միլիոն դրամ: Եթե դրան գումարենք կառավարության խոստումը ԱԺ-ում հաջորդ ընթերցման ժամանակ ևս շուրջ 300 միլիոն ավելացնելու մասին, ապա կստանանք շուրջ 11.545 միլիոն դրամ:
Այսպիսով, 2013 թվականին գիտության ոլորտի ֆինանսավորումը 2012 թվականի համեմատ կաճի 13.5 տոկոսով` ճիշտ նույնքանով, որքանով որ կաճի պետական բյուջեի եկամուտների մասը, ինչը պահանջվում է «Գիտատեխնիկական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքով: Այսինքն, գիտության ֆինանսավորման ավելացումը կլինի ճիշտ այնքան, որքան օրենքը պարտադրում է իշխանություններին և ոչ ավելի:
Գիտության ֆինանսավորում/ՀՆԱ հարաբերակցությունը
Այս տարի գիտության ֆինանսավորումը կազմում է ՀՆԱ-ի 0,246 տոկոսը: Հաջորդ տարի, ըստ կանխատեսումների, այն կլինի աննշան չափով ավելի` 0,254 տոկոս (կանխատեսվող ՀՆԱ-ն` 4,54 տրիլիոն դրամ):
Այս թիվը ավելի հասկանալի դարձնելու համար բերենք օրինակներ` հիմնվելով ՅՈւՆԵՍԿՈ-ի 2010 թվականի զեկույցի վրա: Եվրոպական միությունում այդ ցուցանիշը ամենացածրն է Կիպրոսում և Սլովակիայում` 0,47 տոկոս և ամենաբարձրն է Շվեդիայում` 3,75 տոկոս:
Նույնիսկ Ուգանդայում գիտությանը տրվում է ՀՆԱ-ի 0,39 տոկոսը, Տանզանիայում` 0,32, Կոնգոյում` 0,48, իսկ Մոզամբիկում` 0,53: … Այսինքն` այդ երկրներում գիտության դերը ավելի է կարևորվում, քան Հայաստանում:
Ռուսաստանում այս թիվը 1,03 տոկոս է, Թուրքիայում` 0,81: Մեզ հետ համեմատաբար նույն հորիզոնականում են գտնվում Մոնղոլիան, Ղազախստանն ու Ղրղզստանը:
Աշխարհում բացարձակ առաջատարն է Իսրայելը (4.86 տոկոս), որը, շրջապատված լինելով թշնամիներով ու պարբերաբար պատերազմների մեջ մտնելով, որոշ հայ պաշտոնյաների տրամաբանությամբ, չպիտի գիտությանը այդքան մեծ գումարներ (պետական բյուջեի համարյա 20 տոկոսը) տրամադրեր:
«Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» նախաձեռնության ակտիվիստները, բազմաթիվ փորձագետներ և համարյա բոլոր կուսակցությունները (նախընտրական ծրարգերով) գտնում են, որ Հայաստանը պետք է հասնի գիտության ֆինանսավորման ՀՆԱ-ի 2-ից 3 տոկոսանոց մակարդակին:
Անշուշտ, դեռ հույս կա, որ ընդդիմադիր 4 կուսակցությունների («Ժառանգույթուն», ՀԱԿ, ՀՅԴ, ԲՀԿ)` գիտության ֆինանսավորումը ավելացնելու առաջարկները ԱԺ-ում Բյուջեի քննարկամն 2-րդ ընթերցման ժամանակ գոնե մասնակիորեն կընդունվեն իշխող մեծամասնության և կառավարության կողմից:
Սակայն, հակառակ պարագայում կստացվի, որ, ի թիվս այլ երկրների, նույնիսկ Ուգանդայում, Տանզանիայում,Կոնգոյում և Մոզամբիկում իշխանությունները ավելի են կարևորում գիտության դերը, քան Հայաստանում:

В Уганде, Танзании, Конго и Мозамбике науке придается большее значение, чем в Армении?
Как известно, в Национальном Собрании Армении обсуждается проект государственного бюджета 2013 года. Попробуем разобраться, каков объем финансирования, скажем, по части науки.
Итак, согласно введенному в обращение в НС проекту бюджета, в 2013 году фианнсирование науки составит 11.241 млн драмов. Если прибавить к этому обещание правительство о том, что во время следующего чтения в НС объем финансирования будет увеличен еще на 30 млн, то получим 11.545 млн драмов.
Таким образом, в 2013 году финансирование сферы науки возрастет на 13,5%, то есть ровно на столько, на сколько вырастет доходная часть госбюджета, что является требованием закона РА “О научно-технической деятельности”. То есть увеличение финансирования науки будет соответствовать требованию закона, не более того.
Соотношение финансирование науки/ВВП
В этом году финансирование науки составляет 0,246% от ВВП. В будущем году, согласно прогнозу, этот показатель будет чуть больше – 0,254% (прогнозируемый ВВП составит 4,54 триллиарда драмов). Для того, чтобы представленные цифры стали более понятными, приведем примеры из доклада ЮНЕСКО 2010 года. В Евросоюзе самый низкий показатель финансирования науки на Кипре и в Словакии – 0,47%, самый высокий в Швеции – 3,75%.
Даже в Уганде на науку отводится 0,39% ВВП, в Танзании – 0,32%, в Конго – 0,48%, а в Мозамбике – 0,53%. То есть в этих странах науке придается более важное значение, чем в Армении.
В России показатель финансирования научной сферы составляет 1,03%, в Турции – 0,81%. Примерно на одинаковой с нами горизонтали находятся Монголия, Казахстан и Киргизия.
Абсолютным лидером в мире является Израиль (4,86%), который, если следовать логике армянских должностных лиц, будучи окружен враждебными странами и периодически вступая с ними в войну, не должен был выделять на науку такие большие суммы (почти 20% госбюджета).
Активисты инициативы “Требуем увеличения финансирования науки”, многие эксперты и почти все партии (в соответствии с предвыборными программами) считают, что в Армении финансирование науки должно составлять 2-3% ВВП.
Конечно, еще есть надежда, что предложения об увеличении финансирования науки, представленные четырьмя оппозиционными партиями (“Наследие”, Армянский национальный конгресс, АРФ Дашнакцутюн и “Процветающая Армения) будут частично приняты правящим большинством и правительством во время второго чтения проекта бюджета.
В противном случае получится, что даже в Уганде, Танзании, Конго и Мозамбике власти придают науке большее значение, чем в Армении.