Ուգանդայում, Տանզանիայում,Կոնգոյում և Մոզամբիկում գիտությունը ավելի՞ է կարևորվում, քան Հայաստանում
Ինչպես հայտնի է, Ազգային ժողովում քննարկվում է 2013 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը: Փորձենք հասկանալ, թե, մասնավորապես գիտության մասով, որքա՞ն է ֆինանսավորման չափը:
Այսպիսով, ըստ ԱԺ-ում շրջանառության մեջ դրված բյուջեի նախագծի, 2013 թվականին գիտության ֆինանսավորումը կկազմի շուրջ 11.241 միլիոն դրամ: Եթե դրան գումարենք կառավարության խոստումը ԱԺ-ում հաջորդ ընթերցման ժամանակ ևս շուրջ 300 միլիոն ավելացնելու մասին, ապա կստանանք շուրջ 11.545 միլիոն դրամ:
Այսպիսով, 2013 թվականին գիտության ոլորտի ֆինանսավորումը 2012 թվականի համեմատ կաճի 13.5 տոկոսով` ճիշտ նույնքանով, որքանով որ կաճի պետական բյուջեի եկամուտների մասը, ինչը պահանջվում է «Գիտատեխնիկական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքով: Այսինքն, գիտության ֆինանսավորման ավելացումը կլինի ճիշտ այնքան, որքան օրենքը պարտադրում է իշխանություններին և ոչ ավելի:
Գիտության ֆինանսավորում/ՀՆԱ հարաբերակցությունը
Այս տարի գիտության ֆինանսավորումը կազմում է ՀՆԱ-ի 0,246 տոկոսը: Հաջորդ տարի, ըստ կանխատեսումների, այն կլինի աննշան չափով ավելի` 0,254 տոկոս (կանխատեսվող ՀՆԱ-ն` 4,54 տրիլիոն դրամ):
Այս թիվը ավելի հասկանալի դարձնելու համար բերենք օրինակներ` հիմնվելով ՅՈւՆԵՍԿՈ-ի 2010 թվականի զեկույցի վրա: Եվրոպական միությունում այդ ցուցանիշը ամենացածրն է Կիպրոսում և Սլովակիայում` 0,47 տոկոս և ամենաբարձրն է Շվեդիայում` 3,75 տոկոս:
Նույնիսկ Ուգանդայում գիտությանը տրվում է ՀՆԱ-ի 0,39 տոկոսը, Տանզանիայում` 0,32, Կոնգոյում` 0,48, իսկ Մոզամբիկում` 0,53: … Այսինքն` այդ երկրներում գիտության դերը ավելի է կարևորվում, քան Հայաստանում:
Ռուսաստանում այս թիվը 1,03 տոկոս է, Թուրքիայում` 0,81: Մեզ հետ համեմատաբար նույն հորիզոնականում են գտնվում Մոնղոլիան, Ղազախստանն ու Ղրղզստանը:
Աշխարհում բացարձակ առաջատարն է Իսրայելը (4.86 տոկոս), որը, շրջապատված լինելով թշնամիներով ու պարբերաբար պատերազմների մեջ մտնելով, որոշ հայ պաշտոնյաների տրամաբանությամբ, չպիտի գիտությանը այդքան մեծ գումարներ (պետական բյուջեի համարյա 20 տոկոսը) տրամադրեր:
«Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» նախաձեռնության ակտիվիստները, բազմաթիվ փորձագետներ և համարյա բոլոր կուսակցությունները (նախընտրական ծրարգերով) գտնում են, որ Հայաստանը պետք է հասնի գիտության ֆինանսավորման ՀՆԱ-ի 2-ից 3 տոկոսանոց մակարդակին:
Անշուշտ, դեռ հույս կա, որ ընդդիմադիր 4 կուսակցությունների («Ժառանգույթուն», ՀԱԿ, ՀՅԴ, ԲՀԿ)` գիտության ֆինանսավորումը ավելացնելու առաջարկները ԱԺ-ում Բյուջեի քննարկամն 2-րդ ընթերցման ժամանակ գոնե մասնակիորեն կընդունվեն իշխող մեծամասնության և կառավարության կողմից:
Սակայն, հակառակ պարագայում կստացվի, որ, ի թիվս այլ երկրների, նույնիսկ Ուգանդայում, Տանզանիայում,Կոնգոյում և Մոզամբիկում իշխանությունները ավելի են կարևորում գիտության դերը, քան Հայաստանում:

Is Science More Important in Uganda, Tanzania, Congo and Mozambique, than in Armenia?
As we know, the draft state budget for 2013 is being discussed in the National Assembly. Let's try to understand the amount of funding, particularly for science.
In accordance with the draft budget circulating in the National Assembly, in 2013 science funding will be about 11.2 million dram. If we consider the government's promise to add another 300 million dram atthe next reading in the National Assembly, the funding will amount to about 11.5 million dram.
Therefore, compared with 2012 science funding will grow by 13.5%in 2013, exactly as much asthe state budget inflows will grow, which is required in accordance withthe Armenian law "On Scientific Activity."Thus, the risein science funding will be exactly as much as the government is obliged to increase according to the law, not more.
Science funding/GDP ratio
This year science funding comprises 0.246%of GDP. Next year, according to forecasts, it will be slightly more -- 0.254% (the expected GDP is 4.54 trillion dram).
In order to make this number more understandable, let's examine some examples based on the UNESCO 2010 science report. Cyprus and Slovakia have the lowest rate (0.47%), while Sweden has the highest rate (3.75%) in the European Union.
Even in Uganda 0.39% of GDP is spent on science, while Tanzania spends 0.32%, Congo spends 0.48% and Mozambique, 0.53%. Thus, the role of science is more important in those countries than in Armenia.
In Russia the percentage is 1.03% and in Turkey, 0.39%. Armenia is relatively close to Mongolia, Kazakhstan and Kyrgyzstan.
Israel (4.86%) is the absolute leader in the world. According to some Armenian officials Israel, which is surrounded by enemies and is often involved in armed conflict, logically should not dedicate such a large amount for science (almost 20% of state budget).
Activists representing the "We require an increase in science funding"initiative, several experts and almost all political parties (according to their campaign programs) agree that in Armenia 2–3% of GDP should be dedicated to science funding.
Indeed, there is still hope that the suggestions of four opposition parties (Heritage, Armenian National Congress, Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun and Prosperous Armenia) on an increase in science funding would be partially accepted by the ruling majority and government on the second reading of the budget in the National Assembly.
Otherwise, we will see that the role of science is more important in other countries, even Uganda, Tanzania, Congo and Mozambique, than in Armenia.