Թե ինչ եղավ հետո, երբ Տիգրան Սարգսյանը դարձավ բնության պաշտպան...
Այսօր` ժամը 20:00-ին, Երևանի Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոնում կայանալու է Հայաստանի բնության պաշտպանությանը նվիրված համերգ` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հովանու ներքո:
Այս առիթով հարկ ենք համարում հարգանքի տուրք մատուցել «մեծ բնասեր» Տիգրան Սարգսյանի բնապահպանական գործունեությանը:
Հիշեցնենք, որ նրա վարչապետության տարիներին Հայաստանում աննախադեպ զարկ է տրվել հանքերի շահագործման ծրագրերին` հարյուրավոր հեկտար անտառներ կտրելու, միլիոնավոր տոննա թունավոր թափոններ տեղակայելու, ջրերն աղտոտելու, հազվագյուտ բուսական ու կենդանական տեսակներ վնասելու և ոչնչացնելու հաշվին:
1. Չնայած բնապահպանների և հազարավոր քաղաքացիների բողոքներին և Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի Օրհուսի կոնվենցիայի համապատասխանության կոմիտեի բացասական եզրակացությանը` որոշումների ընդունման գործընթացների ոչ պատշաճ լինելու և տվյալ կոնվենցիայի պահանջների խախտման վերաբերյալ` ՀՀ կառավարությունը շարունակում է հովանավորել Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքի շահագործման ծրագիրը: Հիշեցնենք, որ այս ծրագրի հետևանքով Լոռու մարզում ոչնչացվում է պաշտոնական տվյալներով 357 հա, իսկ մասնագետների կարծիքով ավելի քան 1000 հա անտառ, կենդանական և բուսական աշխարհի բազմաթիվ հազվագյուտ տեսակներ, գետեր, առաջանում է ստորգետնյա ջրերի թունավորման մեծ վտանգ և այլն:
2. Սյունիքի մարզում շարունակվում են ուրանի արդյունահանման համար երկրաբանահետազոտական աշխատանքները` չնայած տեղի բնակչության և բնապահպանական կազմակերպությունների բողոքներին:
3. Հրազդանում նախատեսվում է երկաթի հանքերի շահագործում` վտանգի ենթարկելով զբոսաշրջության համար կարևոր այս տարածաշրջանի չքնաղ բնությունը և Հրազդան գետի ավազանը:
4. Անօրինական կերպով շարունակվում է Սոթքի հանքավայրի շահագործումը` արհամարհելով Կովկասի քաղցրահամ ջրի ամենամեծ պաշարի` Սևանա լճի թունավորման վտանգը:
5. Օրակարգից չի իջնում Կապանի պղնձամոլիբդենային հանքի բաց շահագործման նախագիծը, որն ուղեկցվելու է հազարավոր ծառերի հատումով, բնակչության առողջության համար առավել մեծ վտանգներով:
6. Նախատեսվում է շահագործել Սվարանցի երկաթի հանքավայրը` վտանգի տակ դնելով Հարավային միջանցքի ծրագրով նախատեսվող զբոսաշրջության զարգացման հեռանկարը:
Այսքանը միայն հանքարդյունաբերության մասով... Ցանկը շարունակելի է...
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն արհամարհում է Հայաստանի բնակչության, բնապահպանների ու մասնագետների կարծիքներն ու բողոքները և հանդես գալիս որպես կեղծ բնապաշտ:

Что произошло после того, как Тигран Саргсян стал защитником природы...
Сегодня в 20.00 в Ереванском театре музкомедии им.Пароняна под патронажем премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна состоится концерт в защиту природы Армении.
В связи с этим считаем необходимым отдать дань уважения экологической деятельности "великого любителя природы" Тиграна Саргсяна.
Напомним, что в годы его пребывания на посту главы правительства в Армении началась реализация беспрецедентной по своим масштабам программы по эксплуатации месторождений за счет вырубки сотен гектаров лесов, размещения миллионов тонн ядовитых отходов, загрязнения вод, нанесения ущерба и уничтожения редких видов флоры и фауны.
1. Несмотря на протесты экологов и тысяч граждан, а также отрицательное заключение комитета по соответствию Орхусской конвенции Европейской экономической комиссии Организации Объединенных Наций (ООН), в котором указываются недостатки процесса принятия решений и нарушения требований данной конвенции, правительство РА продолжает программу по эксплуатации Техутского медномолибденового месторождения. Напомним, что вследствие этой программы в Лорийской области, по официальным данным, будут уничтожены 357 гектаров, а по мнению специалистов – более 1000 гектаров леса, многочисленные редкие виды животного и растительного мира, реки, возникнет угроза отравления грунтовых вод и т.д.
2. В Сюникской области, несмотря на протесты местного населения и экологических организаций, продолжаются геолого-разведочные работы с целью добычи урана.
3. В Раздане предусмотрена эксплуатация железорудного месторождения, что поставит под угрозу великолепную природу этого региона, имеющего важное значение для туризма, а также бассейн реки Раздан.
4. Продолжается незаконная эксплуатация Соткского месторождения, что означает игнорирование угрозы отравления самых крупных на Кавказе запасов питьевой воды – озера Севан.
5. С повестки не сходит проект открытой эксплуатации Капанского медномолибденового месторождения, которая будет сопровождаться вырубкой тысяч деревьев и серьезной угрозой здоровью населения.
6. Предусмотрена эксплуатация Сваранцского железорудного месторождения, что поставит под угрозу перспективу развития туризма, предусмотренного программой "Южный коридор".
Это только по части горнорудной промышленности. Список можно продолжить...
Премьер-министр РА Тигран Саргсян игнорирует мнение и протесты населения, экологов и специалистов Армении, выступая в качестве лжелюбителя природы.