«Նաիրիտի» բանվորները պահանջում են վճարել իրենց աշխատավարձերը և աշխատեցնել գործարանը (վիդեո)
Նախագահական նստավայրի մոտ հավաքվել են «Նաիրիտ գործարանի» աշխատողները, որոնք պահանջում են աշխատեցնել գործարանը եւ վճարել իրենց աշխատավարձերի պարտքերը: Հավաքվածները հիմնականում բանվորներ են, որոնք չեն ստացել 11 ամսվա աշխատավարձ: Հիշեցնենք, որ «Նաիրիտ գործարանի» հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապերի ծառայության պետ Անուշ Հարությունյանը մեր հարցմանն ի պատասխան ասել էր, որ բանվորներին չի վճարվել 6 ամսվա աշխատավարձ, իսկ սպասարկող անձնակազմին և ղեկավարության՝ 8: Նոյեմբերի սկզբին բանվորներին խոստացել էին վճարել 1 ամսվա աշխատավարձերը մինչեւ նոյեմբերի 25-ը, սակայն չեն վճարել:
Գործարանի ներկայացուցիչները առավոտյան հավաքվել են գործարանի մոտ, այնուհետև եկել են ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարություն, հետո նաեւ նախագահական նստավայր: Նախարարությունում նրանց խոստացել են վճարել 2 ամսվա աշխատավարձերը, իսկ նախագահականից ասել են, որ մինչեւ դեկտեմբերի վերջ նրանք կստանան 3 ամսվա փողերը. առաջիկա շաբաթվա մեջ՝ 1 ամսվանը, մինչեւ դեկտեմբերի 25-ը՝ եւս 2 ամսվանը: Իսկ մինչ դեկտեմբերի 25-ը կլուծվի նաև «Նաիրիտ գործարանի» գործարկման հարցը:
Բանվորները դժգոհ են թե նախարարության, թե նախագահականի պատասխաններից: Նրանք դեռեւս Բաղրամյան 26-ի դիմաց են: Միաժամանակ նրանք որոշեցին վաղը՝ առավոտյան 8-ին, հավաքվել գործարանի դիմաց, և այդպես ամեն օր՝ մինչև իրենց պահանջներն ամբողջովին չբավարարվեն:

Рабочие завода “Наирит” требуют выплатить им зарплату и задействовать завод (видео)
Перед резиденцией президента РА собрались работники завода “Наирит”, которые требовали задействовать предприятие и выплатить им задолженность по зарплате. В акции участвовали в основном рабочие, которые 11 месяцев не получали денег. Напомним, что руководитель пресс-службы “Наирита” Ануш Арутюнян в ответ на наш запрос сообщила, что рабочим не была выплачена зарплата за 6 месяцев, а руководству и обслуживающему персоналу – за 8 месяцев. В начале этого месяца рабочим пообещали до 25 ноября выплатить зарплату за месяц, но обещание не было выполнено.
Утром работники предприятия собрались около завода, откуда направились к Министерству энергетики и природных ресурсов, а затем – к резиденции президента РА.
В Министерстве работникам “Наирита” пообещали выплатить зарплату за два месяца, а в резиденции президента сказали, что до конца декабря они получат деньги за 3 месяца, при этом до 25 декабря будет решен также вопрос запуска предприятия.
Рабочие выразили недовольство как ответом Министерства энергетики, так и ответом президентской администрации.