40 միլիոն դոլար ներդրում, 500 աշխատատեղ Արմավիրի մարզում
Էդուարդո Էռնեկյանի հիմնադրած «Տիեռաս դե Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերությունը Արմավիրի մարզում դեռևս ութ տարի առաջ ձեռք է բերել մոտ 2300 հա անմշակ ու քարքարոտ հողատարածք: Այսօր արդեն 450 հա խաղողի այգիներ են: Մեր այցելության օրը հողամասի տարբեր հատվածներում խաղողի տունկերն էին թաղում հողի մեջ, մի քանի այլ տեղերում ջրագծեր էին կառուցում, մի ուրիշ մասում հարթեցնում էին այգու համար նախատեսված տարածքի ձորակները… Հայաստանում դժվար է գտնել աշխատանքային նման եռուզեռ:
Վերջերս տեղի ունեցավ ընկերությանը պատկանող գինու գործարանի բացումը, որ գտնվում է այգու տարածքում: Գործարանում օգտագործում են 450 հա հողատարածքում աճող խաղողի տարբեր տեսակներ: Այգիների և գործարանի բիզնեսի համար ներդրված գումարը մոտ 40 մլն դոլար է: Ներդրումային բիզնեսը, գործարանի վաճառքի գծով մենեջեր Վահե Քուշգերյանի խոսքով, դեռ շահույթ չի ապահովում: Սակայն շահույթ չապահովելը ոչ թե անհաջողություն է, այլ փուլ, որը հաղթահարելու ժամանակը կգա՝ կարծում է Է.Էռնեկյանի ներկայացուցիչը Հայաստանում, «Արմենիա. միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի գլխավոր մենեջեր Մարսելո Վենդեն: «Որևէ մեկը ներդրում չի անում գումար կորցնելու համար»,- ասում է նա: Առայժմ հիմնադիրների հաշվարկների մեջ է մտնում գյուղացիների համար ապահովել աշխատատեղեր, գինու համար՝ որակ, և ամեն տարի խաղողի տնկիներով «բնակեցենել» ևս 50-60 հա:
«Ութ տարուց հայկական գինեգործությունը չենք ճանաչելու»
Դաշտում աշխատողները հողի մեջ էին թաղում խաղողի տնկիները: Հողի մեջ «դնովի-հանովի» բիզնեսը սեզոնային աշխատողների համար աշխատանք է ապահովում նաև գարնանը, երբ պետք է տնկիները դարձյալ հողից հանել: Այստեղ մշտական աշխատում են 300, իսկ գարնանը, ամռանը եւ աշնանը` 500 հոգի: Աշխատողները հիմնականում Արմավիրի գյուղերից են: Նելլի Հակոբյանը Քարակերտ գյուղից է, վեցերորդ տարին է արդեն, որ աշխատում է, ինչպես ինքն է ասում, Էռնեկյանի այգիներում: Ասում է՝ գյուղից շատերն են ուզում աշխատել, իր՝ աշխատանքի անցնելու հիմնական չափանիշը շուտ դիմելն էր:
1 հա-ի վրա խաղողի տնկիները թաղելը և հետո բացելը ընկերության վրա, Վահե Քուշգերյանի խոսքով, նստում է մոտ 1000 եվրո: «Ուրիշ երկրներում չեն անում, որովհետև թանկ է, միայն Կանադայում կա մի քանի տեղ, Չինաստանում և Նյու Յորքում», - ասում է նա: Յուրաքանչյուր տարի «Տիեռաս դե Արմենիա»-ն Արմավիրում ներդնում է մոտ 3 մլն դոլար:
Այգիներում սկզբում եղել են խաղողի հայկական տեսակների տնկիներ, որոնք հաջող բերք չեն տվել: Հետո բերվել են ֆրանսիական տեսակները: «Տիեռասը» խաղողի հայկական տեսակներից այգում տնկել է «կանգունը»: «Ոսկեհատի» քանակը շատ փոքր է, իսկ «արենու» տնկարկումը փորձնական է: «Մինչև որոշ ժամանակ չանցնի, դժվար է հասկանալ, թե ինչպես են սորտերը հարմարվել հողին, ընդհանրապես ութ տարի է ժամկետը, խաղողագործության արդյունքները երկար ժամկետում են որոշվում: Մենք չենք ճանաչելու հայկական գինեգործությունը 8 տարի անց` շնորհիվ նաեւ այլոց կողմից կատարված բազմաթիվ ներդրումների»,- ասում է Վ. Քուշգերյանը:
«Բանակից ով եկել է, տեղավորել են աշխատանքի»
Ընկերության հողատարածքում գործում է ջերմոց, որ բանջարեղեն է ապահովում գործարանին պատկանող մոտակա հյուրանոցի համար: Այնտեղ մնում են հիմնականում Էռնեկյանի հյուրերը` նշում է Քուշգերյանը:
Ջերմոցի աշխատողներից տիկին Էմման Մյասնիկյան գյուղից է, ասում է, որ այգիներում շատ են երիտասարդ աշխատողները, իր հաշվարկով՝ մոտ 10-12 ավտոբուս: «Բանակից ով եկել է, տեղավորվել են հիմնականում էստեղ աշխատանքի»,- ասաց տիկին Էմման:
«Լավ աշխատելու համար պարգևատրում ենք, - պատմում է նա,- խաղող հավաքելը հիմնականում ժետոններով է, ով շատ ժետոն հավաքեց, պարգևատրում է ստանում, մի զամբյուղ խաղող տանելն արժի մի ժետոն: Վերջում հաշվում են. ով շատ ժետոն ունի, ուրեմն ինքն ավելի շատ է աշխատել»:
Տանը այգի ունեն, իսկ դաշտում էլ՝ 1 հա հող, բայց չեն մշակում, ասում է՝ ջերմոցում աշխատելն ավելի է ձեռք տալիս, քան սեփական հողը մշակելը:
Աշխատում են օրական ութ ժամ: Ընկերությունը թե դաշտերում, թե ջերմոցում պահում է հիմնական և սեզոնային աշխատողներ: Հիմնական աշխատողները ստանում են 130 000 դրամ աշխատավարձ, իսկ ոչ հիմնականները աշխատում են 6000 դրամ օրավարձով:
Ձմռանը հիմնական աշխատողները աշխատավարձ են ստանում: Տանն են մնում մինչև գարնանային աշխատանքների սկսվելը:
«Էստեղի լավն էն է, որ տարին մեկ անգամ բուժզննում ենք անցնում, մենք բժշկական ապահովագրություն ունենք, - ասում է ջերմոցի աշխատողներից տիկին Արաքսյան, - ինձ անվճար վիրահատել են հիմնարկի հաշվին, միոմայի վիրահատություն էր, 350 000 դրամ փոխանցեցին»:
Եթե խաղողը «ունակություններ» ունի, նրան ուղարկում ենք «սովորելու» նոր տակառների մեջ
Վահե Քուշգերյանն (ձախից) ու Արման Մանուկյանը |
Շաղդոնը՝ ծագումով ֆրանսիացի խաղողն ու տեղացի Կանգունը գինեգործ Արման Մանուկյանի նախաձեռնությամբ շուտով «կպսակվեն»: Խաղողի երկու տեսակների խմորման փուլը, որ տևում է մոտ 20 օր, արդեն ավարտվել է, մնում է՝ ճիշտ չափաբաժիններով դրանք միավորել գինու մեկ տեսակի մեջ: «Կանգունը մարմնեղ է, ունի կառուցվածք, համը ունի լիքություն, անվերջ լիքություն, - ասում է Արմանը գինու գործարանում,- իսկ շարդոնեն նուրբ է է, նիհարիկ, երկուսը միասին կստացվեն հետաքրքիր ասամբլյաժ` համախառնուրդ, մենք պետք իմանանաք՝ ինչ չափերով պետք է իրար խառնել, որ լինի մեր ուզածը»:
Արմանը ավարտել է Ագրարային համալսարանի ագրոնոմիայի բաժինը, հետո կրթությունը շարունակել է Ֆրանսիայում` Մոնպելյեի Գինեգործության բարձրագույն դպրոցում:
«Շուտվանից գիտեի այդ դպրոցի մասին, գրքերում էի կարդացել, հայրիկիցս գիտեի, նա նույնպես գինեգործ է… Մի քանի անգամ սեփական ուժերով դիմեցի: Նպատակ կար դրված, իհարկե յոթ-ութ տարի տևեց մինչև հասա էդտեղ, լիքը նամակներ էի ուղարկում տարբեր տեղեր»,- պատմում է Արմանը:
Չի կարելի ցույց տալ մի բան, որ դեռ կիսատ է՝ ասում է նա, երբ մոտենում ենք հայկական արենի խաղողից պատրաստվող գինու տարային: Ամեն դեպքում համտեսում ենք գինուց, որից հետո թվում է, թե գինեգործը չափազանցնում էր. ոչինչ էլ կիսատ չէ: «Դեռ ճանապարհ ունի անցնելու այս գինին: Պտղամսի մեջ եղած բոլոր կառուցվածքները, ամեն ինչը էստեղ կոպիտ է, հետագայում ներքին խմորումների հաշվին պետք է նստի, զուլալ, մաքուր գինին մնա,- ասում է Արմանը,- եթե խաղողը լավ ծագում, «ունակություններ» ունի, ոնց որ մարդը, կուղարկենք իրեն լավ տեղ «սովորելու»՝ նոր տակառների մեջ, որտեղ ձեռք կբերի ուրիշ հատկություններ, ուրիշ արոմատներ»:
Գինու հոտի մեջ բանվորներն արագ-արագ աշխատում են: Մեկը մտել է հսկա տարայի մեջ ու ներսից դուրս է թափում ճզմված խաղողի մնացորդը: Բանվորները նույնպես Արմավիրի գյուղերից են: Ասում են, որ գինու որակի ու համի մեջ իրենք էլ ներդրում ունեն, քանի որ «գինու արտադրության մեջ ամենկարևորը սարքերը մաքուր պահելն է», ինչն էլ հեշտ չէ, անդադար աշխատանք է պահանջում:
«Առաջին դեպքն է, որ էս հողի մեջ, էս կլիմայական դաշտում կարելի է էս արոմատներն ունենալ, այսպիսի խաղողի այգիներ Հայաստանում չի եղել»,- ասում է Արմանը: Թե ինչպես ֆրանսիական սորտերը հարմարվեցին տեղական կլիմայական պայմաններին, պատասխանում է. «Արարատյան դաշտի «ջերմությունն ու լույսը, ուրիշ տեղ չկա»: Իսկ Վահե Քյուշգերյանն էլ ավելացնում է, որ մեծ դեր խաղաց դաշտերում կանոնավոր կաթիլային ոռոգման համակարգի ստեղծումը:
«Կարաս» գինու շիշը բերվում է Իտալիայից: Տեղական արտադրանքի գինը, Քյուշգերյանի խոսքով, իտալականին շատ չի զիջում, այդ պատճառով ընկերությունը ներկրում է դրսից ավելի որակյալը: «Էստեղ 38 ցենտ է (նկատի ունի Սարանիստի գործարանը արտադրվող շշերը- Մ.Մ.), իսկ Իտալիայում` 45: Յոթ ցե՞նտն է խնդիրը»:
«Զուգարանն էի մաքրում, Էռնեկյանը ձեռքով բարևեց ինձ, գնաց»
Աշխատանքային օրվա վերջն էր: Ավտոբուսները, որն ընկերությունը վարձել է դաշտում աշխատողներին տուն տանելու համար, լցվում էին ու շարժվում:
Քնարիկ Եղոյանը հիմնարկի 19 զուգարանները մաքրողն է արդեն երրորդ տարին: Մենակ է ապրում, ամուսինն անցած տարի է մահացել, իսկ տղան Ռուսաստանում է: «Յոթ տարի ա` էնտեղ ա: Բռնված ա Ռուսաստանում: Գնաց աշխատելու, բռնվավ, եսիմ: Չեմ իմանում՝ ինչի: Հեռախոսով չի ասում: Ինը տարի են տվել»: Քնարիկը կուզեր, որ որդին աշխատեր Հայաստանում, ոչ գնար Ռուսաստան, ոչ էլ բռնվեր, միայն, ասում է, դրա համար պետք է լինեն գործարաններ: Ինքը 130 հազար դրամ է ստանում: «Մի քիչ կեղտոտ գործ է, բայց հիմնարկից գոհ եմ,-ասում է նա,- իրենց միջոցներով ինձ օպերացիա արեցին»:
Տիկին Քնարիկը ուզում է անձամբ տեսնել իրենց «շեֆին»` է. Էռնեկյանին, միայն թե, ասում է, չի հաջողեցնում: Երբ Էռնեկյանը գալիս է, «իրենց մոտ չեն թողնում», մի անգամ է տեսել նրան զուգարանի մոտով անցելիս, հազիվ հասցրել է բարևել. «Զուգարանն էի մաքրում, ձեռքով բարևեց ինձ, գնաց, նշան արեց, որ լավ եմ աշխատում»:

40 млн долларов инвестиций и 500 рабочих мест в Армавирской области
Основанное Эдуардо Эрнекяном закрытое акционерное общество "Тиеррас де Армения" еще 8 лет назад приобрело в Армавирской области 2300 га необработанных каменистых земель. Сегодня на площади 450 га уже разбиты виноградники. В день нашего приезда виноградные черенки зарывали в землю, в некоторых местах проводили водовод, а там, где предусмотрено разбить новый виноградник, засыпали ямы и рытвины. В Армении трудно найти другой такой район, где бы так кипела работа.
Недавно состоялось открытие построенного на территории виноградника винного завода, принадлежащего компании. На заводе используют выращиваемые на 450 га различные сорта винограда. В создание виноградников и завода инвестировано около 40 млн долларов. По словам менеджера завода по линии продаж Ваге Кюшгеряна, инвестиционный бизнес пока не обеспечивает прибыль. Это не неудача, а этап, который необходимо пройти, говорит представитель Эдуардо Эрнекяна в Армении, главный менеджер ЗАО "Международные аэропорты "Армения" Марсело Венде. Сейчас учредители проводят расчеты с целью обеспечения рабочих мест для крестьян, качества для вина и посадки каждый год виноградных черенков на площади 50-60 га.
"Через восемь лет виноделие в Армении нельзя будет узнать"
На винограднике работники зарывали в землю виноградные черенки. Этой работой сезонные рабочие обеспечиваются и весной, когда нужно вытаскивать черенки из земли. Постоянную работу здесь имеют 300 человек, а весной, летом и осенью – 500. Основная часть работников – жители сел Армавирской области. Нелли Акопян из Каракерта, на виноградниках Эрнекяна работает уже шестой год. Говорит, что в их селе работать здесь хотят многие. Ей повезло, что она вовремя представила заявление.
Зарывание виноградных черенков в землю на площади 1 га и обратный процесс обходятся компании примерно в 1000 евро. "В других странах этого не делают, потому что дорого. Исключение составляют некоторые районы Канады, Китай и Нью-Йорк",- говорит Ваге Кюшгерян. Каждый год "Тиеррас де Армения" вкладывает в армавирские виноградники около 3 млн долларов.
Здесь сперва были посажены армянские сорта винограда, которые дали не очень хороший урожай. Потом привезли французские сорта. Из армянских оставили лишь "Кангун" и небольшое количество "Воскеата", а посадка "Арени" носит экспериментальный характер. "Должно пройти некоторое время, чтобы можно было определить, как эти сорта приспособились к земле. В целом этот срок составляет 8 лет. В виноделии для получения результатов требуется много времени. Через 8 лет мы армянское виноделие мы не узнаем, и это благодаря в том числе осуществленным здесь многочисленным инвестициям",- отметил В.Кюшгерян.
"Всех, кто вернулся из армии, взяли на работу"
На принадлежащем компании земельном участке действует теплица, которая поставляет овощи гостинице, принадлежащей винному заводу. Здесь проживают в основном гости Эрнекяна, рассказывает Кюшгерян.
Работающая в теплице Эмма Мясникян живет в деревне. Говорит, что на виноградниках работает много молодых рабочих. "Большинство тех, кто вернулся из армии, взяли на работу",- сообщила Эмма и продолжила: "За хорошую работу награждают. Сбор винограда осуществляется по жетонам. Кто наберет больше жетонов, тот получает вознаграждение. Одна корзина винограда – один жетон. В конце подсчитывают, у кого сколько жетонов, и определяют, кто лучше поработал".
В селе у Эммы есть приусадебный участок и один гектар земли на поле, но они его не обрабатывают, так как работать в теплице выгоднее. Рабочий день длится 8 часов. Для работы на виноградниках и в теплице компания нанимает как основных, так и сезонных работников. Основные работники получают 130 тысяч драмов в месяц, сезонные – 6000 драмов в день.
"Раз в год мы проходим медобследование, у нас есть медицинская страховка,- говорит другая работница теплицы Араксия. – Меня прооперировали за счет компании, которая перечислила за мою операцию 350 тысяч драмов".
Если виноград обладает достоинствами, то его отправляют в новые бочки
По инициативе винодела Армана Манукяна французский сорт "Шардоне" и армянский сорт "Кангун" в ближайшее время "поженятся". Этап брожения этих двух сортов винограда, который длится около 20 дней, уже завершился. "Кангун" имеет плотную консистенцию и очень насыщенный вкус, а у "Шардоне" очень тонкий аромат. Вместе эти два сорта создадут интересный ассамбляж. Мы должны знать, в какой пропорции их смешать, чтобы получить нужный нам вкус",- говорит Арман. Он окончил отделение агрономии Аграрного университета, потом продолжил обучение в Высшей школе виноделия во французском городе Монпелье.
"Об этой школе я знал давно, читал о ней в учебниках, да и отец мне рассказывал. Он тоже винодел",- говорит Арман. Когда мы подошли к таре с вином, которое получали из армянского "Арени", Арман предупредил: нельзя показывать то, что еще полностью не готово. Несмотря на это, мы продегустировали вино и пришли к выводу, что винодел несколько преувеличивал – ничего "половинчатого" в этом напитке не было. Но Арман еще раз отметил, что вину, которое мы попробовали, еще предстоит пройти путь.
В помещении, где стоял сильный запах вина, рабочие продолжали споро делать свое дело. Все они из сел Армавирской области. Рабочие с гордостью говорят, что они тоже вносят свою лепту в создание вина, поскольку в этом деле самое главное – чистота, которая требует беспрестанной работы.
"Впервые на этой земле и в таких климатических условиях мы получаем подобные ароматы. В Армении таких виноградников еще не было",- говорит Арман. На вопрос, как французские сорта адаптировались к местным климатическим условиям, Арман ответил: "Тепла и света Араратской долины больше нигде нет". А Ваге Кюшгерян добавил, что большую роль сыграло создание на виноградниках системы регулярного капельного орошения.
Бутылки для вина "Карас" привозятся из Италии. Местные цены на эту продукцию не уступают итальянским, поэтому компания предпочитает ввозить из-за границы более качественную тару.
"Я чистила туалет, а Эрнекян поздоровался со мной за руку и ушел"
Наступил конец рабочего дня. Автобусы, которые компания арендовала, чтобы развозить работников по домам, заполнялись людьми и по очереди отъезжали.
Кнарик Егоян уже третий год чистит на заводе 19 туалетов. Она живет одна, муж в прошлом году умер, сын в России. "Он там уже семь лет, в тюрьме сидит. Поехал на заработки, а оказался в тюрьме. Не знаю, за что. По телефону не говорит. Ему девять лет дали". Кнарик очень хочет, чтобы сын работал в Армении. Если б он не уехал в Россию, то не оказался бы за решеткой. Но для этого нужно, чтобы здесь строились заводы. Кнарик получает 130 тысяч драмов. "Работа, конечно, грязная, но учреждением я довольна. Они заплатили за мою операцию",- рассказывает женщина.
Она очень хочет лично встретиться со своим шефом – Эрнекяном, но пока не получается. Один раз Кнарик увидела его, когда он проходил мимо туалета. Еле успела поздороваться. "Я чистила туалет, а Эрнекян поздоровался со мной за руку и знаком показал, что я хорошо работаю",- сказала Кнарик.