Երբ որս անողը... «ոսկե ձկնիկն» է
Փետրվարին կայանալիք նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար թեկնածուների առաջադրման փուլին մնացել են հաշված օրեր, սակայն ողջ քաղաքական դաշտը, բացառությամբ իշխանությունը ներկայացնող ուժերի, դեռևս չի կողմնորոշվել ընտրություններին մասնակության ձևաչափի հարցում:
Անգամ խորհդրարանական ընտրություններին ՀՀԿ-ից հետո ամենաշատ ձայներ ստացած ԲՀԿ-ն և նրա առաջնորդն են շարունակում այս հարցում պահպանել անորոշության ռեժիմը, ինչն ուղղակի նոնսենս է: Իրեն ժողովրդավարության արժեքների ջատագով համարող որևէ քաղաքական ուժ այս հարցը վաղուց արդեն իր համար պետք է հստակեցրած լիներ այն պարզ պատճառով, որ ժողովրդավարական արժեքներով առաջնորդվող ուժը թեկնածու առաջադրելու հարցը որոշում է ոչ միայն ու ոչ այնքան սեփական շարքերի ցանկությունները, քաղաքական դաշտում առկա ուժերի դասավորությունները հաշվի առնելով, այլ հիմվելով հանրային պահանջարկի վրա: Իսկ դա հնարավոր չէ անել` առանց այդ հանրության հետ առերեսվելու և անկեղծ երկխոսության մեջ մտնելու:
Այսինքն` բնական միջավայրում ԲՀԿ-ն երկմտելու, մանևրելու խնդիր չպետք է ունենար: Որովհետև հանրային ռեսուրսի վրա հիմնվելը նրան ձերբազատում է որևէ տեսակի կուլիսային գործարքների մեջ մտնելու գայթակղությունից: Եթե դա տեղի չի ունենում, նշանակում է կամ իրականում այդ քաղաքական ուժը չունի հանրային այն վստահությունը, որի շնորհիվ խորհդրարանում ձևավորել է մեծությամբ երկրորդ խմբակցությունը և որին վկայակոչելով դեռ ամիսներ առաջ հայտարարում էր, թե խորհդրարանական ընտրությունների պաշտոնապես հայտարարված արդյունքները չեն արտահայտում քաղաքական ուժերի նկատմամբ հանրային վստահության իրական պատկերը, կամ գնում է ոչ թե ընտրությունների, այլ ընդամենը բորսա` գործարք կատարելու: Ընդ որում` հարկ է նկատել, որ այս տարբերակները ոչ թե հակադրվում են միմյանց, այլ լրացնում, որովհետև իշխանության ձգտող ուժը միայն հանրային աջակցության պատրանք ստեղծելու դեպքում կարող է մտածել նման գործարքների մեջ մտնելու մասին, քանի որ միայն դա կարող է երաշավորել վերարտադրությունը նոր իշխանության ձևավորման համատեքստում: Հետևաբար երկու դեպքում էլ գործ ունենք հանրությանը և քաղաքական դաշտին խաբելու հետ:
Այս իմաստով ԲՀԿ-ն, ընդունի այդ փաստը, թե ոչ, շարունակում է գործել 2011թ. ստորագրված կոալիցիոն հուշագրի շրջանակներում և հանուն դրա: Այդ հուշագրով ԲՀԿ-ն պարտավորվել է աջակցել Սերժ Սարգսյանի վերընտրությանը: Բայց դրանով չի սահմանվել` ինչ ձևերով կամ եղականով դա անել, և ԲՀԿ-ն դա անում է յուրովի` նախընտրելով, հանրության սպասումները շահագործելով, մանիպուլյացիայի դիմելու միջոցը: Նման պարագայում մինչև վերջ նման անորոշության պահպաննումից հետո անգամ սեփական թեկնածուով հանդես գալու որոշումը ոչ մի լուրջ նշանակություն և ընտրությունների արդյունքների վրա էական ազդեցություն կարող է չունենալ:
Նախ` նման սպասողական, անհասկանալի վիճակի շարունակումը մինչև վերջ հասարակությանը և քաղաքական դաշտին պահում է արհեստական և ըստ էության, երկրորդական նշանակության հարցից` այլընտրանքային թեկնածուի առաջադրման հնարավորությունից կախվածության մեջ: Արդեն ամիսներ շարունակ ողջ երկրին մտահոգող միակ հարցը, ըստ էության, այն է, թե Գագիկ Ծառուկյանն առաջադրվելո՞ւ է, թե՞ ոչ` առանց հաշվի առնելու անգամ, թե որքանով է արդյոք բնական Ծառուկյանի առաջադրումն ինքնին որպես քաղաքական երևույթ, որքանով է այն անկախ կայացված որոշման արդյունք, որքանով է նա տեղավորվում նախագահի կերպարի մեջ և ընդհանրապես` ինչո՞վ է Ծառուկյանը տարբերվում Սերժ Սարգսյանից, Ռոբերտ Քոչարյանից, Լևոն Տեր-Պետրոսյանից, մնացած պոտենցիալ թեկնածուներից: Այսինքն` երկրի համար ամենաճակատագրական պահերին ողջ հասարակությունը կախվածության մեջ է մնում արհեստական օրակարգից` զրկվելով ռացիոնալ դատելու և կողմնորոշվելու, իր ընտրությունը հիմնավորելու ունակությունից, ինչպես նաև իմունիտետից:
Երկրորդ` ընդդմիադիր դաշտում բնականորեն թե արհեստականորեն հեգեմոնիա ձեռք բերած կուսակցության նման պահվածքը զրկում է ընդդիմությանը մտածել այլընտրանքային լուծումների կամ մոբիլիզացիոն սեփական ռեսուրսներն ավելի առողջ միջավայրում, տարածության մեջ ռեալիզացնելու հնարավորությունից: Այդ ռեսուրսն, իհարկե, չափազանց փոքր է: Հակառակ դեպքում Ծառուկյանի որոշմանը սպասելու փոխարեն նրանցից գոնե մեկնումեկը կփորձեր նախաձեռնողականություն դրսևորել և նույնիսկ քայլ կատարել ԲՀԿ-ին բերելու իր տիրույթ: Սակայն այս պահին էականը ոչ թե այդ ռեսուրսի մեծ ու փոքր լինելն է, այլ ինքնին առողջ այդ տիրույթի, դրա առկայության ցուցադրումը հասարակությանը` իբրև անկեղծության, իրական քաղաքական մշակույթի փոքրիկ, բայց գոնե հավատ ներշնչող հանգրվան:
Մինչդեռ հենց այդ առողջ հանգրվանի բացակայությունը կամ քաղաքական ուժերի կողմից դրա կարևորության անտեսումն է պատճառը, որ բոլորն սպասում են ընդհուպ Ծառուկյանի հոնքի շարժումներին: Իրավիճակն այն աստիճան է անլրջացել, որ, օրինակ, Ծառուկյանի` երկում լինել-չլինելու, տրամադրություն ունենալ-չունենալու հարցերն ավելի մեծ ռեզոնանս են առաջացնում, քան, ասենք, 2013թ. պետական բյուջեի բովանդակությունը կամ Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական զարգացումները:
Արդյունքում ստեղծվում է հակասական մի իրավիճակ. մի կողմից այդ ուժերը ԲՀԿ-ին մեղադրում են իշխանության հետ գործարքի մեջ մտնելու հակումների համար, բայց մյուս կողմից իրենք են իրենց քաղաքական հաշվարկները կառուցում Ծառուկյանի հետ գործարքի գնալու հույսերի վրա:
Սա թույլ է տալիս ենթադրելու, որ եթե անգամ Ծառուկյանը որոշի առաջադրել իր թեկնածությունը, ընդդիմադիր ուժերից շատերը նույն կուրությամբ, լուսանցքում չհայտնվելու նույն մտավախությամբ մտնելու են նրա դրոշի տակ` առանց խորապես վերլուծելու, թե որանով է այդ առաջադրումը բխում (կամ հակասում) Սերժ Սարգսյանի, իշխանության շահերից: Նախկին ընտրությունների փորձը ցույց է տալիս, որ ԲՀԿ-ն մշտապես հարմարվողական է եղել և, ըստ էության, ծառայել է միայն գործող իշխանության և կայացած խայտառակ ընտրությունների լեգիտմացմանը: Ինչո՞ւ պետք է հիմա նույնը տեղի չունենա: Չէ՞ որ դա ձեռնտու է թե Գագիկ Ծառուկյանին և թե Սերժ Սարգսյանին: ԲՀԿ-ի` երկրորդի կարգավիճակը պահպանելու դեպքում նրանք երկուսով շարունակում են ողջ քաղաքական դաշտը պահել իրենց մանիպուլյացիոն աքցանների մեջ և բացի դրանից` հիմքեր են ստեղծում 2018թ. նախագահական ընտրություններում ԲՀԿ-ի իրական հավակնությունների դրսևորման համար: Այսինքն` եթե անգամ ԲՀԿ-ն ինչ-որ պլաններ էլ ունի իշխանության գալու առումով, դրանք կապված են ոչ թե 2013-ի, այլ 2018-ի ընտրությունների հետ: Բացի դրանից` Սերժ Սարգսյանին բոլոր դեպքերում ձեռնտու է Ծառուկյանի նման անբովանդակ այլընտրանքը, քան Տեր-Պետրոսյանի, ՀՅԴ-ի նման գաղափարահեն ընդդիմությունը:
Մյուս կողմից հարց է առաջանում` իսկ ի՞նչ է փոխվելու, եթե Գագիկ Ծառուկյանն առաջադրվի և ինչ-որ հրաշքով հաղթի Սերժ Սարգսյանին: ԲՀԿ-ն գործող իշխանության կոնյուկտուրայի հոգեզավակն է. այն կրում է գործող իշխանության ամբողջ գենոֆոնդը: Ավելին, եթե ՀՀԿ-ն գոնե ձևականորեն պահպանողականություն է խաղում, ապա ԲՀԿ-ն ընդհանրապես որևէ գաղափարախոսությունից զերծ է:
Ըստ էության, ընդամենը տեղի է ունենալու նախագահի անձի փոփոխություն, և եթե դատենք այլակարծության բացակայության, անձնիշխանության այն ներքին մշակույթից, որ Ծառուկյանն ստեղծել է իր կուսակցությունում, գուցե շատ ավելի ողբալի վիճակում հայտնվենք, քան ունեցել ենք երբևէ: Այսինքն` այն, ինչին հույս ունեն ԲՀԿ-ի այլընտրանքայնությանը վստահելով հասնել ընդդիմադիր ուժերը և հատկապես ՀԱԿ-ը, լինելու է ոչ թե իշխանափոխություն, այլ իշխանության հանձնում նրա մի մասից մյուսին: Այսինքն` ընդդիմությունն ինքն իրեն դրել է մի այնպիսի փակուղում, երբ կամա թե ակամա լուծելու է իշխանության վերարտադրությունը, շանունակելով մնալ այն նույն կոտրած տաշտակի առջև, որից ազատվելու հույս ունեն ԲՀԿ կոչվող ոսկե ձկնիկի օգնությամբ: Այսինքն` քաղաքական դաշտն արդեն սկսել է գործել ոչ թե լավի ու վատի, այլ երկու չարյաց մեծագույնների միջև ընտրություն կատարելու տրամաբանությամբ:

Когда охотится ... золотая рыбка
Считанные дни остались до этапа выдвижения кандидатов на пост президента Армении, выборы которого пройдут в феврале будущего года, однако политическое поле, за исключением властных сил, пока не сориентировался в вопросе формата участия в выборах.
Даже партия "Процветающая Армения", получившая после Республиканской партии больше всех голосов на парламентских выборах, и ее лидер продолжают сохранять неопределенность в этом вопросе, что является нонсенсом. Любая политическая сила, считающая себя апологетом демократических ценностей, давно должна была уточнить для себя этот вопрос по той простой причине, что вопрос выдвиждения кандидата руководствующая демократическими ценностями сила решает не только и не столько с учетом желаний партийных рядов и раскладом сил в политическом поле, сколько с учетом общественного спроса. А это невозможно без установления откровенного диалога с обществом.
То есть в естественной среде у ППА не должно было быть сомнений и проблемы маневрирования. Потому что если за основу берется общественный ресурс, то это избавляет от соблазна вступить в какие-либо закулисные сделки. В противном случае данная политическая сила либо не пользуется доверием общества, благодаря которому сформировала в парламенте вторую по величине фракцию и ссылаясь на который несколько месяцев назад заявила, что официально объявленные результаты парламентских выборов не отражают реальную картину общественного доверия к политическим силам, либо она идет не на выборы, а на биржу для заключения сделки. При этом указанные варианты дополняют друг друга, так как только при наличии иллюзии общественной поддержки стремящаяся к власти сила может думать об участии в подобных сделках, поскольку в контексте формирования новой власти только это может гарантировать воспроизводство. Следовательно в обоих случаях мы имеем дело с обманом общества и политического поля.
В этом смысле ППА, признает она этот факт или нет, продолжает действовать в рамках подписанного в 2011 г. коалиционного меморандума. Этим документом ППА обязалась поддержать воспроизводство Сержа Саргсяна. Однако меморандумом не установлено, в каких формах и каким способом это должно быть сделано, а потому "Процветающая Армения" делает это по-своему, предпочитая прибегать к манипуляциям и эксплуатируя при этом ожидания общества. В такой ситуации даже решение выступить с собственным кандидатом, которое будет принято в условиях сохранения до конца неопределенности, не окажет существенного влияния на результаты выборов.
Во-первых, состояния ожидания и неопределенности держит общество и политическое поле в зависимости от искусственного и, по сути, второстепенного вопроса о возможности выдвижения альтернативного кандидата. Единственный вопрос, который на протяжении нескольких месяцев волнует всю страну, это будет Гагик Царукян баллотироваться или нет. При этом не учитывается, является ли естественным выдвижение Царукяна, в какой степени это результат независимо принятого решения, насколько он соответствует образу президента и вообще, чем Царукян отличается от Сержа Саргсяна, Роберта Кочаряна, Левона Тер-Петросяна, остальных потенциальных кандидатов. То есть в самые судьбоносные для страны моменты все общество оказывается в зависимости от искусственно созданной повестки, лишаясь как способности рационально рассуждать, ориентироваться, обосновывать свой выбор, так и своего иммунитета.
Во-вторых, подобное поведение партии, которая естественным или искусственным путем получила гегемонию в оппозиционном поле, лишает оппозицию возможности думать об альтернативных решениях, реализовать свои мобилизационные ресурсы в более здоровой среде. Конечно, этот ресурс очень невелик, в противном случае вместо того, чтобы ждать решения Царукяна, кто-нибудь из них попытался бы проявить инициативность и даже предпринять шаг к тому, чтобы привести ППА в ее поле. Однако в настоящий момент существенным является не величина этого ресурса, а демонстрация самого по себе здорового поля в качестве небольшого, но хотя бы внушающего доверие очага искренности и истинной политической культуры.
Между тем отсутствие этого здорового очага или игнорирование его важности политическими силами является причиной того, что все ждут от Царукяна малейших шагов, вплоть до движения бровью. Ситуация до того утратила серьезность, что вопросы о том, находится ли Царукян в стране, в настроении он или нет, вызывают больший резонанс, чем содержание госбюджета 2013 г. или происходящие вокруг Армении региональные и геополитические процессы.
В результате складывается противоречивая ситуация: с одной стороны эти силы обвиняют ППА в стремлени заключить сделку с властью, а с другой они сами строят свои расчеты в надежде на заключение сделки с Царукяном.
Это позволяет предположить, что если даже Царукян решит выдвинуть свою кандидатуру, то многие оппозиционные силы, исходя из того же опасения не стать маргинальными, встанут под его знамена, не проанализировав в полной мере, насколько это выдвижение вытекает или противоречит интересам Сержа Саргсяна и властей. Опыт предыдущих выборов показал, что ППА всегда приспосабливалась и, по сути, служила только действующей власти и легитимизации прошедших позорных выборов. Почему то же самое не может произойти сейчас? Ведь это выгодно и Гагику Царукяну, и Сержу Саргсяну. В случае сохранения статуса ППА как второй политической силы они вместе будут продолжать держать все политическое поле в тисках своих манипуляций, а также создадут основу для проявления реальных притязаний ППА на президентских выборах 2018 года. Так что даже если у ППА есть определенные планы относительно прихода к власти, то они связаны с выборами не 2013-го, а 2018-го года. Кроме того, во всех случаях такая бессодержательная альтернатива, как Царукян, Сержу Саргсяну выгоднее, чем идейная оппозиция в лице Тер-Петросяна и АРФ Дашнакцутюн.
С другой стороны напрашивается вопрос: а что изменится, если Гагик Царукян решит баллотироваться и каким-то чудо победит на выборах Сержа Саргсяна? ППА несет в себе весь генофонд действующей власти. Более того, если РПА хотя бы формально играет в консервативную силу, то ППА вообще лишена какой бы то ни было идеологии.
Фактически произойдет лишь смена личности президента. И если судить по той внутренней культуре единовластия и отсутствия инакомыслия, которую Царукян сформировал в своей партии, то мы можем оказаться в более плачевном состоянии, чем были когда-либо. То есть то, чего хотят добиться оппозициолнные силы и в частности Армянский национальный конгресс, возлагая надежды на альтернативность ППА, окажется не сменой власти, а передачей власти одной ее частью другой. Таким образом, оппозиция сама себя загнала в тупик, в котором вольно или невольно будет способствовать воспроизводству власти, продолжая оставаться у разбитого корытого, избавиться от которого она надеялась с помощью золотой рыбки под названием "Процветающая Армения". Иными словами, политическое поле уже начало руководствоваться не тем, что плохо и хорошо, а тем, чтобы выбрать из двух зол меньшее.