Միասնական թեկնածուն իմաստազուրկ և սխալ գաղափար է
Այս օրերին Հայաստանի քաղաքական օրակարգի թիվ մեկ հարցը նախագահի ընտրությունում ընդդիմության միասնական թեկնածուի հարցն է: ԲՀԿ-ն քաղաքական խորհրդակցություններ է անցկացնում ընդդիմադիր ուժերի հետ: Վարդան Օսկանյանը, ինչպես նաև ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչները բազմիցս ընդգծում են ընդդիմության միասնական թեկնածուի կարևորությունը: Նույնիսկ արդեն իր առաջադրվելու մասին հայտարարած Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նշել է, որ կարող է չառաջադրվի, եթե մինչև դեկտեմբերի 15-ը իրավիճակ փոխվի, և միասնական թեկնածու լինի:
Անշուշտ, շատ կարևոր է, որ ընդդիմադիր դաշտը գործի միասնականորեն և միավորի իր ուժերը: Սակայն եկեք տեսնենք` արդյոք նախագահի ընտրությունում միասնական թեկնածուի գաղափարը սպասարկո՞ւմ է ընդդիմադիր զանգվածների ուժերի միավորման նպատակը:
Ընտրազանգվածը
Հայաստանում ընդդիմադիր ուժերի օգտին քվեարկող ընտրազանգվածները բավականին տարբեր են: Եթե դիտարկենք, որ ԲՀԿ-ն ընդդիմադիր է, և հավատանք խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներին (մի կողմ դնենք բոլոր տեսակի կեղծիքները), ապա Հայաստանում ընտրողների կեսը իր ձայնը տալիս է ընդդիմությանը: Այդ ընտրազանգվածը բաշխված է ԲՀԿ-ի, ՀԱԿ-ի, «Ժառանգության» և ՀՅԴ-ի միջև:
Այդ ընդդիմադիր ընտրողները բավականին տարբեր են: Ոմանք ազգայնական են, ոմանք` լիբերալ, որոշ մասը ծայրահեղական է, մի մասը` ինտելեկտուալ, մի մասն էլ` պարզապես իշխանափոխություն ցանկացող, որոշ մասին էլ դուր է գալիս բարեգործությունը: Բացի դրանից՝ ընտրազանգվածի մի մասը չի սիրում նախորդ իշխանություններին, մի մասը արևմտամետ է, մի մասն էլ` ռուսամետ:
Ակնհայտ է, որ ոչ մի միասնական թեկնածու չի կարողանա սպասարկել այդ բոլոր խավերի ակնկալիքները և հավաքել այնքան ձայն, որքան կհավաքեն այդ խավերի հետաքրքրությունները առանձին-առանձին ներկայացնող թեկնածուները` միասին վերցված:
Այսինքն՝ եթե ԲՀԿ-ի, ՀԱԿ-ի, «Ժառանգության», ՀՅԴ-ի և «Ազատ դեմոկրատներից» առաջին կին թեկնածուները առանձին-առանձին մասնակցեն ընտրապայքարին, իրենք գումարային առումով ավելի շատ ձայն կհավաքեն, քան իրենցից որևէ մեկը` որպես միասնական թեկնածու:
Ընտրակարգը
Անշուշտ, դուք կարող եք հակաճառել` ասելով, որ նախագահական ընտրություններում պետք է, որ թեկնածունիրից հենց մեկը հավաքի 50 տոկոս ձայնից ավելի, և պետք է գտնել այն թեկնածուին, ով առավելագույն հնարավորություն ունի այդքան ձայն հավաքելու, իսկ մնացածները պետք է չառաջադրվեն և սատարեն այդ մի թեկնածուին, որ վերջինս հավաքի այդ 50 տոկոսը:
Սակայն այդպես չէ: Ինչպես հայտնի է, երբ նախագահի ընտրությունների առաջին փուլում թեկնածուներից ոչ մեկը չի հավաքում 50 տոկոսից ավելի ձայն, առավելագույն ձայն ստացած երկու թեկնածուն մրցում է երկրորդ փուլում:
Ակնհայտ է, որ եթե ընդդիմադիր թեկնածուները, առանձին-առանձին մրցելով, գումարային ավելի շատ ձայն հավաքեն, քան միասնական թեկնածուն, ապա այդ առանձին մասնակցությունը կփոքրացնի առաջին փուլում իշխանության թեկնածուի (Սերժ Սարգսյանի) հաղթելու հնարավարությունները:
Պատկերը
Այսպիսի սցենարի դեպքում, հավանաբար, Սերժ Սարգսյանը և ընդդիմության` առավելագույն ձայներ հավաքած թեկնածուն կանցնեն երկրորդ փուլ: Այստեղ խիստ կարևոր է, որ չկրկնվի 2003 թվականի նախագահական ընտրություների տխուր սցենարը, և բոլոր ընդդիմադիրները 2-րդ փուլում միաբերան սատարեն ընդդիմադիր թեկնածուին:
Դեպքերի զարգացման այսպիսի տարբերակի հիմնական առավելությունն այն է, որ ընդդիմադիր ուժերը հնարավորություն են ունենում մոբիլիզացնել իրենց ընտրազանգվածին առանձին-առանձին, իսկ վերջում միավորելով ուժերը, հասնել իշխանափոխության:
Այնուամենայնիվ, այս դեպքում անհրաժեշտ կլինի, որ ընդդիմադիրները դեմ նկատմամբ քարոզչությամբ չզբաղվեն և նախապես արդեն ունենան պայմանավորվածություն՝ երկրորդ փուլ անցած ընդդիմադիր թեկնածուին սատարելու մասին:

Единый кандидат – лишенная смысла ошибочная идея
В эти дни вопросом номер один политической повестки Армении является вопрос выдвижения оппозицией единого кандидата на президентских выборах. Партия “Процветающая Армения” проводит политические консультации с оппозиционными силами. Вардан Осканян, а также представители Армянского национального конгресса не раз подчеркивали важность выдвижения оппозицией единого кандидата. Даже Раффи Ованнисян, уже заявивший о намерении баллотироваться на пост президента, отметил, что если до 15 декабря ситуация изменится и будет выдвинут единый кандидат, он может отказаться от своего намерения.
Несомненно, очень важно, чтобы оппозиционное поле действовало сообща и объединило свои силы. Но давайте посмотрим, обслуживает ли идея выдвижения единого кандидата в президенты цель объединения оппозиционных сил.
Электорат
Избиратели, голосующие в Армении за оппозиционные силы, сильно отличаются друг от друга. Если допустить, что ППА является оппозиционной силой, и если верить результатам парламентских выборов (оставим в стороне всякого рода фальсификации), то половина избирателей Армении отдает свои голоса за оппозицию. Этот электорат поделен между ППА, Армянским национальным конгрессом, партией “Наследие” и АРФ Дашнакцутюн.
Голосующие за оппозицию избиратели различны. Одни – националисты, другие – либералы, какая-то часть – экстремисты, часть –интеллектуалы, часть – просто желающие смены власти, есть и такие, кому нравится благотворительность. Кроме того, часть электората не любит прежнюю власть, часть имеет прозападные настроения, часть – пророссийские.
Очевидно, что ни один единый кандидат не сможет обслужить ожидания всех этих слоев и набрать столько голосов, сколько наберут представляющие интересы каждого из этих слоев кандидаты вместе взятые.
То есть если первые женщины-кандидаты от ППА, АНК, “Наследия”, АРФД и “Свободных демократов” будут участвовать в предвыборной борьбе отдельно, то в сумме они наберут больше голосов, чем каждая из них в качестве единого кандидата.
Порядок выборов
Вы, конечно, можете возразить, заявив, что на президентских выборах необходимо, чтобы один из кандитдатов набрал больше 50% голосов и что нужно найти того кандидата, у которого наибольшие возможности собрать такое количество голосов. А остальные должны отказаться баллотироваться и поддержать этого кандидата с тем, чтобы он набрал необходимые 50%.
Но это не так. Как известно, когда в первом туре президентских выборов ни один из кандидатов не набирает больше 50% голосов, то получившие максимальное количество голосов два кандидата продолжают борьбу во втором туре.
Очевидно, что если оппозиционные кандидаты, соперничая по отдельности, наберут в сумме больше голосов, чем единый кандидат, то отдельное соперничество сократит шансы победить кандидата властей (Сержа Саргсяна) в первом туре.
Картина
При таком сценарии Серж Саргсян и набравший максимальное число голосов кандидат оппозиции, возможно, пройдут во второй тур. В этом случае очень важно, чтобы не повторился печальный сценарий президентских выборов 2003 г. и чтобы во втором туре все оппозиционеры единодушно поддержали кандидата оппозиции.
Основное преимущество такого развития события состоит в том, что оппозиционные силы получат возможность по отдельности мобилизовать своих избирателей, а в конце, объединив силы, добиться смены власти.
Тем не менее, в этом случае будет необходимо, чтобы оппозиционеры не занимались агитацией друг против друга и заранее достигли договоренности поддержать прошедшего во второй тур кандидата оппозиции.