Կանցկացվի բողոքի ակցիա` հարսին խոշտանգած սկեսուրի մեղմ դատավճռի դեմ
«Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ն, կարևորելով կանանց նկատմամբ բռնությունների դեմ պայքարը Հայաստանում, «Գենդերային հիմքով բռնության դեմ ակտիվության 16-օրյակ»-ի շրջանակներում իրականացնում է խոշոր հանրային միջոցառում «Ընտանեկան բռնությունը՝ որպես ամուր ընտանիքի հիմք» խորագրով:
Ակցիան նպատակ ունի հասարակության լայն շերտերին իրազեկել կանանց նկատմամբ բռնության տարածվածության և ընտանեկան բռնության 4 դեպքերի մասին և բարձրացնել այն հարցը, թե արդյոք ընտանեկան բռնությունը ազգային ավանդույթ է և մի երևույթ, որը պետք է մնա տան 4 պատերի ներսում:
Հաշվի առնելով նաև այն փաստը, որ նոյեմբերի 30-ին Արարատի և Վայոց Ձորի ընդհանուր իրավասության դատարանը կայացրել է դատավճիռ ընտանեկան բռնության զոհ Մարիամ Գևորգյանի գործով և որոշել Մարիամին դաժան խոշտանգումների և ծեծի ենթարկած սկեսուրի՝ Հայկանուշ Միքայելյանի հանդեպ բավականին մեղմ պատիժ սահմանել՝ ակցիան անդրադառնալու է նաև Մարիամ Գևորգյանի գործով վճռին՝ բարձրացնելով այն մտահոգությունը, որ ընտանեկան բռնության օրենքի բացակայությունը հանգեցնում է դժգոհության մեծ ալիք բարձրացնող նմանօրինակ դատավճիռների կայացմանը:
Միջոցառումը տեղի կունենա դեկտեմբերի 3-ին` ժամը 15:30-ին, Շառլ Ազնավուրի հրապարակում՝ «Մոսկվա» կինոթատրոնի դիմաց:

December 3 Public Event to Highlight "Domestic Violence" Issue in Armenia
The “Society Without Violence” NGO, stressing the importance of struggle against violence in Armenia, will organize a public event entitled “Domestic violence as a ground for a strong family” on December 3 in Yerevan.
The aim of the event, part of the “16 days of activism against gender-based violence” campaign, iss to aware public in large about violence against women and to present some cases of domestic violence. It also tends to rise the question whether domestic violence is a national tradition and a notion to be kept behind the family walls.
Taking into account the fact that the Court of First Instance of Ararat and Vayots Dzor found Haykanush Mikayelyan - the mother-in-law of domestic violence victim Mariam Gevorgyan, to be guilty but convicted her to rather lenient punishment, the action will address the final verdict of Mariam Gevorgyan’s case as well raising the concern that the absence of domestic violence law in Armenia results in such judgments.
The event will take place on Monday, December 3 at 15:30 in Charles Aznavour Square, in front of Moscow Cinema. The public is encourage to attend.