Ցմահ բանտարկության անտրամաբանականությունը
Անցյալ շաբաթ Երևանում գումարված միջազգային համաժողովի ընթացքում և Խորհրդարանում քննարկվել է ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձանց հարցը: Հիմնական հարցը, որ պետք է մեզ տանք, այն է, թե հավատում ենք արդյոք մենք անհատների արժեքին և վերադաստիարակման պոտենցիալի՞ն, թե՞ պարզապես պատժամիջոցին: Եթե մենք, այնուհանդերձ, հավատում ենք վերադաստիարակման գաղափարին, ապա ցմահ բանտարկությունը՝ որպես պատիժ, անտրամաբանական է, քանի որ այն անիմաստ է դարձնում վերադաստիարակումը:
Քրեական դատավճռի նպատակը կամ պատժելն է, կամ վերադաստիարակելը, կամ էլ երկուսը միասին: Ոչ ցմահ ազատազրկումը, ոչ էլ որևէ այլ պատիժ չեն վերացնում հանցանքի հետևանքները կամ վերականգնում զոհի կյանքը կամ առողջությունը: Մինչդեռ հանցագործության կանխումը և պոտենցիալ զոհերի պաշտպանությունը կարևոր նպատակ է պետության և դատաիրավական համակարգի համար, և դա այն նպատակը չէ, որին կարելի է հասնել պատիժների միջոցով:
Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ անհատները չեն մտածում, իսկ երբեմն նաև չեն իմանում պատասխանատվության չափի մասին հանցագործու­թյունը կատարելուց առաջ: Այսինքն՝ մի անձին պատժելով՝ մենք մյուսին ոչինչ չենք սովորեցնում, ինչի ապացույցն է այն հանգամանքը, որ մահապատիժը երբեք չի կանխել մարդասպանությունը: Նմանապես, ցմահ բանտարկությունը որևէ շարժառիթ չի ստեղծում բանտարկյալի համար ուղղվելու կամ փոխվելու դեպի լավը, քանի որ նա միևնույն է՝ մնալու է բանտում մինչև իր կյանքի վերջը:
Այս առումով հասարակության համար ավելի ձեռնտու և տրամաբանական լուծում է ուղղիչ միջոցառումների կիրառումը: Հայաստանն իրեն համարում է քրիստոնյա ժողովուրդ (տես ՀՀ Սահմանադրության 8.1 հոդվածը), իսկ Հիսուս Քրիստոսը սովորեցրել է գնահատել յուրաքանչյուր անհատին՝ իրեն նույնականացնելով այլ բանտարկյալների հետ (Մաթևոս 25):
Բացի դրանից՝ Հայաստանը փոքր բնակչությամբ և սակավ ռեսուրսներով փոքրիկ երկիր է, որի համար ամենամեծ հարստությունը մարդիկ են: Այս պայմաններում մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ որևէ ռեսուրս, այդ թվում՝ մարդկային ռեսուրս վատնելու ճոխությունը: Մենք այդքան հարուստ չենք, որ «ստեղծենք» նոր, ավելի լավ մարդկային ռեսուրսներ երկրի և հասարակության զարգացումն ապահովելու համար: «Զարգացած հասարակությունը կարող է սահմանվել որպես զարգացած անհատներից կազմված հասարակություն»[1]:
Այն մոտեցումը, ըստ որի` անհատը կամ լավն է, կամ վատը, սխալ է: Լավն ու վատը, օրինականն ու անօրինականը որոշվում են մեր վարքագծից ու մեր արարքներից: Բոլորս էլ ճանաչել ենք լավ մարդկանց, ովքեր իրենց կյանքում վատ արարքներ են գործել: Մենք ինքներս սխալվում ենք ու մեղքեր գործում: Եվ քանի որ բոլորս էլ այս կամ այն չափով մեղսագործ ենք, մենք գնահատում ենք ներողամտությունը:
Ցմահ բանտարկությունը չի կանխում հանցագործությունը, բացառում է անձի ուղղումը, մերժում է ներողամտությունը և նսեմացնում անհատի արժեքը: Չնայած անհատի վերադաստիարակության և ուղղման գաղափարի վրա կառուցված այլընտրանքային համակարգի ներդրումը կպահանջի որոշակի ջանքեր, այլ երկրներում կան գործող մոդելներ, որոնք կարող են հարմարեցվել հայաստանյան իրականությանը, և անտրամաբանական ու բարոյապես սխալ կլիներ չաշխատել այս բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ:
[1] Ամարթիա Սեն, նոբելյան մրցանակակիր տնտեսագիտության ոլորտում. «Զարգացումը որպես ազատություն», 1999թ.

The Lack of Logic of a Life-Sentence
Last week at the National Assembly and at an International Conference held in Yerevan the issue of persons sentenced to life imprisonment was discussed. The basic question that we need to ask is whether we believe in the value of individuals and the potential of rehabilitation, or in simple punishment. If we do believe in rehabilitation then a life-sentence is illogical because it precludes rehabilitation.
The goal of a criminal sentence is either to punish or rehabilitate or both. Punishment for life does not erase the crime or repair the victim, and no punishment can. While preventing crime and protecting potential victims is a valuable state pursuit, often tied to rule of law, it is not a pursuit achieved through punishment.
Statistics show that individuals do not consider, or even know, the punishment for a crime before they commit it, so punishing one person does not teach another person anything: the death penalty has never stopped murder. Likewise, a life-sentence does not motivate a prisoner to become a better person because there is no reason to become a better person – the prisoner will be in prison for life.
Considering this, it is more logical and more beneficial for society to pursue rehabilitation. Armenia identifies itself as a Christian nation; consider our Constitution, Art. 8.1. Jesus Christ taught the value of each individual, even identifying Himself with prisoners (Matthew 25).
Also, Armenia is a small nation in a small country with no resources more valuable than the human resource which is our population. We do not have the luxury of wasting any resource, including individuals; we are not wealthy enough to forgo attempting to create productive individuals that can contribute to our society’s future development. The accepted definition of a developed society is a society made-up of developed individuals.[1]
The concept that individuals are either good or bad is false. It is our conduct, our acts, that are either good or bad, legal or illegal. We all know good people who have done bad things. We ourselves are guilty of our own mistakes. And because none of us is without sin we value forgiveness.
A life-sentence does not prevent crime, precludes rehabilitation, precludes forgiveness and fails to value individuals. Although an alternative system which promotes and assesses rehabilitation will require effort, models exist in other countries which can be adapted to Armenia, and it is illogical and morally wrong not to pursue such reform.