Արյան քաղցկեղով հիվանդ Նարեկը հավատում է, որ ինքը կբուժվի
6-ամյա Նարեկի մոտ դեռևս 3 տարի առաջ հայտանաբերվել է արյան քաղցկեղ: Նա անցել է բուժման կուսրը` 3 փուլերով, եղել է բժիշկների հսկողության տակ, սակայն հիվանդությունը կրկնվել է: Նարեկի մայրը` Նաիրիա Մարտիրոսյանը պատմում է, որ երեխայի մոտ սկսվել են սուր գլխացավեր: Ավելի ուշ պարզվել է, որ նրա մոտ կա թաքնված վարակ, որը անալիզը նախկինում ցույց չէր տվել:
Վերջերս Նարեկը Մոսկվայում ախտորոշում է անցել, որից հետո պարզվել է, որ Նարեկին շտապ անհրաժեշտ է ոսկրածուծի փոխպատվաստում: Իսկ այն սովորաբար կատարվում է հիվանդության շատ սրված դեպքում:
Այժմ երեխայի ընտնիքը սպասողական վիճակում է. պետք է անհրաժեշտ գումարը հավաքվի, որպեսզի կարողանան փոխպատվաստում անել, ինչը Հայաստանում հնարավոր չէ: Վիրահատությունը պետք է կատարվի արտասահմանում, որի համար անհրաժեշտ է առնվազն 120 հազար եվրո: Ն. Մարտիրոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ Նարեկի քույրիկները կարող են լինել նրա դոնորը. այդ հարցը լուծված է:
«Դու մենակ չես, տես, կան կողքիդ մարդիկ օգնող քեզ»
Դեռևս ամռանը ստեղծվել է «Դու հաստատ կապրես» նախձեռնությունը, որտեղ մի խումբ անհատներ միավորվել են պայքարելու Նարեկի փրկության համար: Նախաձեռնությունը տարբեր ակցիաների միջոցով փորձել է գումար հավաքել Նարեկի բուժման համար, հավքաված գումարի մեծ մասը ծախսվել է Մոսկվա գնալու և այնտեղ ախտորոշվելու համար:
Նախաձեռնության անդամները գրել են երգ և նկարահանել տեսահոլովակ, որի պրեմիերան կայացել է դեկտեմբերի 5-ին: Երգը կատարում է Էլիզաբեթ Ադիկյանը, իսկ գործիքավորումը կատարել է ԴերՀովան: Նախաձեռնության անդամները համոզված են, որ Նարեկը հաստատ ապրելու է, և նրա կյանքը կարող է փոխվել մի ակնթարթում:
«Նա հաստատ ապրելու ու պայքարելու մեծ ձգտում ունի իր մեջ անգամ այս տարիքում», - ասում է նախաձեռնության անդամ, լրագրող Հռիփսիմե Հովհաննիսյանը:
Հ. Հովհաննիսյանը նշում է, որ տեսահոլովակը ավելի շուտ էր պատրաստ, սակայն նրանք հույս ունեին, որ այս ընթացքում Նարեկի վիճակը կբարելավվի և սպասում էին Մոսկվայի ախտորշման արդյունքներին: Այժմ, երբ Նարեկին անհրաժեշտ է փոխպատվաստում, նախաձեռնության մասնակիցները փորձելու են շրջանառել տեսահոլավակը, դիմել տարբեր մարդկանց, որպեսզի անհրաժեշտ գումարը հավաքվի:
«Բաց աչքերը քո, դու մոտիկ ես երազանքիդ»
Այժմ Նարեկը շարունակում է բուժում ընդունել. ամեն օր գնում է հիվանդանոց ստուգման, դեղեր ընդունում, անցնում է քիմիաթերապիայի կուրս: Նրա մոր խոսքերով` պատրաստվում է փոխապատվաստմանը:
Միաժամանակ, երեխայի մոտ հաճախ են լինում սթրեսային վիճակներ. նյարդայանանում է պարբերաբար կրկնվող հիվանդանոցային այցելություններից, բուժումներից, հիվանդանոցի սպիտակ պատերից: Նաիրայի խոսքերով` Նարեկն արդեն հոգնել է. «Նրանց թվաց, թե արդեն վերջացնում ենք, բայց նորից սկսվում է»: Նարեկը գնում է նաև հոգեբանի մոտ, սակայն երեխան դրանից նույնպես նեղվում է:
Այնուամենայնիվ, թե ծնողները, թե նրա երկու ավագ քույրերը փորձում են ամեն ինչ անել, որպեսզի Նարեկի առօրյան հետաքրքիր անցնի: Տանը նրանք նկարում են, տարբեր խաղեր են խաղում, գրքեր կարդում, մուլտֆիլմեր դիտում, որը Նարեկը շատ-շատ է սիրում: Այդ կերպ նա կարողանում է որոշ ժամանակով մոռանալ հիվանդության մասին:
Սակայն Նարեկի մորն անհանգստացնում է այն հանգամանքը, որ երեխան չի կարողանում շփվել իր հասակակիցների հետ: Առաջ նա դպրոց էր գնում, որտեղ երեխաների միջավայրում իրեն լավ էր զգում, ուրախանում ու ոգևորովում էր, որ ինքն էլ է կարողանում մյուսներին հավասար ինչ-որ բան անել:
Նաիրան խոստովանում է, որ Նարեկը աշխույժ երեխա է, արագ յուրացնում է այն ամենը, ինչ իրեն բացատրում են: Իրենք էլ փորձում են ամեն ինչ անել, որպեսզի նա չնյարդայնա և հանգիստ լինի:
«Տա Աստված գումարը ստացվի: Երևի կգտնվեն բարեսիրտ մարդիկ, որ բուժումը լինի: Այստեղ բժշկի հետ խոսացի, ասաց, որ շանսեր կան իր մոտ, հույսեր կան, որ լավ է լինելու: Շատ եմ հավատում, որ լավ կլինի: Ինքն էլ այնքան հավատքով է, որ մտնում ենք եկեղեցի, հավատով աղոթում է, որ բժշկվի», - ասում է Նարեկի մայրը:

Больной лейкемией 6-летний Нарек верит, что вылечится
Три года назад у 6-летнего Нарека была обнаружена лейкемия – рак крови. Мальчик прошел курс лечения, находился под наблюдением врачей, однако болезнь повторилась. По словам матери Нарека Наиры Мартиросян, у ребенка начались сильные головные боли. Позже выяснилось, что сделанные ранее анализы не показали наличие у Нарека скрытой инфекции.
Недавно Нарек прошел обследование в Москве, которое показало, что ему требуется срочная пересадка костного мозга. А такая операция обычно делается в очень острых случаях.
В настоящее время семья находится в состоянии ожидания – необходимо собрать нужную сумму для операции, которую должны сделать за границей. Стоит она 120 тысяч евро. В беседе с “Hetq” Наира Мартиросян отметила, что донорами Нарека могут стать его сестры, этот вопрос решен.
“Ты не один, рядом с тобой есть люди, которые помогают тебе”
Летом была создана инициатива “Ты обязательно будешь жить”, в которую объединились люди, решившие бороться за спасение Нарека. С помощью различных акций инициатива попыталась собрать деньги на лечение мальчика. Большая часть собранной суммы ушла на поездку в Москву и прохождение там обследования.
Члены инициативы написали песню и сняли видеоклип, премьера которого состоялась 5 декабря. Песню исполняет Элизабет Адикян, аранжировку сделал ДерОва. Члены инициативы убеждены, что Нарек обязательно будет жить и что его жизнь может измениться в одно мгновенье.
Вошедшая в инициативу журналистка Рипсиме Ованнисян отметила, что видеоклип был готов раньше, но они надеялись, что за это время состояние Нарека улучшится, ждали результатов проведенного в Москве обследования. Сейчас, когда Нареку нужна пересадка костного мозга, члены инициативы намерены обратиться к разным людям, чтобы собраться нужную для лечения сумму.
“Открой глаза, твоя мечта так близко...”
Нарек продолжает лечение. Каждый день он едет в больницу, принимает лекарства, проходит курс химиотерапии. По словам матери, мальчик готовится к операции.
Вместе с тем Нарек часто испытывает стресс, нервничает из-за частых визитов в больницу, лечения, больничной обстановки...
Нарек устал, говорит его мама. Мальчик посещает также психолога, но это тоже его раздражает.
Несмотря на это, родители и две старшие сестры пытаются сделать так, чтобы Нарек интересно проводил свой день. Они вместе рисуют, играют в различные игры, читают книжки, смотрят мультфильмы, которые мальчик очень любит.
Наиру беспокоит, что сын не может общаться со сверстниками. Раньше он с удовольствием ходил в школу, радовался тому, что может делать что-то наравне с другими.
По словам матери, Нарек живой смышленый мальчик, он быстро усваивает то, что ему объясняют. Родители стараются сделать так, чтобы сын не нервничал, оставался спокойным.
“Дай Бог, сумма соберется, найдутся, наверное, добрые люди, и мы сможем начать лечение. Здесь врач сказал, что у Нарека есть шансы, есть надежда, что все будет хорошо. Я очень верю в то, что все будет хорошо. Нарек тоже очень верит. Когда мы идем в церковь, он молится о том, чтобы вылечиться”,- говорит мама Нарека.