Գանձասարի պարիսպը փրկելու հարցում սովորական մահկանացուների հույսը պետությունն է
Բոլորն էլ տրամաբանորեն հասկանում են, որ իրենցից՝ սովորական մահկանացուներից, այլևս ոչինչ կախված չէ, և այժմ Արցախի Վանք գյուղի Գանձասար վանական համալիրի պարսպի երեսպատումը պետք է դադարեցվի պետության, պետական իշխանավորների և օրենքների միջոցով: «Հետքի» հետ զրույցում այսպիսի կարծիք հայտնեց Պատմական հուշարձանները վերականգնող ճարտարապետների հայկական ասոցիացիայի անդամ, ՀՀ ճարտարապետների միության անդամ Մանուշակ Տիտանյանը:
13-րդ դարի վանական համալիրի պարսպի երեսպատումը 10-15 օր առաջ վերսկսել է արցախցի ռուսաստանաբնակ գործարար Լևոն Հայրապետյանը: Առաջին անգամ նա պարսպի երեսպատման աշխատանքներ սկսել էր իրականացնել 2011թ. ամռանը: Այն ժամանակ երեսպատման դեմ մեծ աղմուկ բարձրացավ լրատվամիջոցներում ու սոցիալական ցանցերում, և Արցախի կառավարությանն առընթեր Զբոսաշրջության վարչության և ՀՀ մշակույթի նախարարության ջանքերով երեսպատումը դադարեցվեց:
Դեպքի առթիվ 2011թ. հուլիսի 7-ին Գանձասար էին այցելել նաև Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն ու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը: 2011թ. հուլիսի 13-ի ասուլիսում Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող կազմակերպության երևանյան գրասենյակի ղեկավար, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը Գանձասարի երեսպատումը անվանեց հանցագործություն և անգրագետ հայրենասիրություն: Իսկ 2011թ. հուլիսի 15-ի մամուլի ասուլիսում Պատմական հուշարձանները վերականգնող ճարտարապետների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Գագիկ Սողոմոնյանը և նույն ասոցիացիայի փոխնախագահ Ստեփան Նալբանդյանը հայտարարեցին, որ Գանձասարի պարսպին ամրացված սալիկները քանդվելու են:
Սակայն Լևոն Հայրապետյանն օրեր առաջ վերսկսեց պարսպի երեսպատումը:
«Ինչ ասեմ, հասկացողին մեկ՝ չհասկացողին հազար ու մեկ: Անցյալ տարի, փաստորեն, կանգնեցվեց մի կերպ, մեծ ջանքերով, շատ բարձր մակարդակով: Էլ դրանից դենը մեր Հայաստանի քաղաքացին ի՞նչ կարող է անել: Հիմա արդեն չես իմանում՝ ինչ անես: Մնում է՝ մի հատ պատ վերցնես գլուխդ խփես»,- ասաց Մանուշակ Տիտանյանը:
Նա Լևոն Հայրապետյանին դատի տալու մեջ իմաստ չի տեսնում, քանի որ այդ գործարարի ձեռքը այսօր ոչ ոք չի բռնում: Մանուշակ Տիտանյանը ենթադրում է, որ երեսպատումը շարունակվում է նաև այս պահին:

Only the Government Can Halt Defilement of Gandzasar Monastery Walls
To halt the ongoing fiasco regarding the face tiling of the historic wall surrounding the Gandzasar Monasetry in Artsakh, Manoushak Titanyan, a member of the Association of Architects and Restorers of Historical Monuments and a member of the RA Association of Architects, says it’s up to the government and no one else.
The retiling of the walls of the 13th century monastery in the village of Vank started up again in earnest two weeks ago. The work is being financed by Russian-Armenian businessman Levon Hayrapetyan.
The work on the walls began back in the summer of 2011 and was widely covered in the Armenian press and social internet sites. Most opposed what Hayrapetyan was doing to the historic landmark.
After the uproar, the Artsakh Department of Tourism and the RA Ministry of Culture put a stop to the work.
Artsakh President Bako Sahakyan personally visited the monastery on July 7, 2011, accompanied by Artsakh Primate Barkev Martirosyan.
A few days later, Samvel Karapetyan, who heads the Research on Armenian Architecture NGO, stated that ““Ignorant patriotism” is what leads people to harm historic monuments.”
On July 15, 2011, Chairman of the Association of Architects and Restorers of Historical Monuments Gagik Soghomonyan declared that the tiles would be removed.
Evidently, Levon Hayrapetyan never heard the news.
Manoushak Titanyan believes it’s pointless to take Hayrapetyan to court because no one in government, whether Armenia or Artsakh, dare oppose him.