Իտալացիների արկածները Հայաստանում
«Ցավոք, ապագա չունի Հայաստանի նման մի երկիր, ուր իշխանություններն ի զորու չեն սաստելու նման ապշեցուցիչ ապօրինությունները»:
Արմինե Ֆիլիպյան (Իտալիա, ք. Պավիա)
Այս տողերի հեղինակը իտալացի բժիշկ Մարկո Լիոնելլոյի կինն է` Արմինե Ֆիլիպյանը: Իտալիայի քաղաքացիներն արդեն մի քանի տարի է` Հայաստանում հայտնվել են մի լաբիրինթոսում, որից ելքը չի երեւում: ՀՀ տնտեսական դատարանն անում է ամեն ինչ, որպեսզի շուտափույթ ավարտի Մ. Լիոնելլոյի սեփականությունը հանդիսացող, Վարդանանց 4 հասցեում գտնվող խանութը նրա ձեռքից խլելու գործընթացը: Դատավորները չեն էլ պատկերացնում, որ արդեն Եվրադատարանի համար փաստաթղթեր պատրաստող Մ. Լիոնելլոն հաղթելու է, եւ Հայաստանի կառավարությունը ստիպված է լինելու մեծ գումարներ վճարել: Նրանք դեռ չեն պատկերացնում, որ իրենց անօրինական վճիռները «փչվելու» են եւ, ի վերջո, ստիպված են լինելու ավարտել իրենց պաշտոնավարությունը` պետությանը ոչ միայն նյութական, այլեւ բարոյական վնասներ հասցնելու համար: «Մենք պատրաստ ենք այդ խանութը նվիրել որեւէ մեկին, թեկուզ պետությանը, մենք հիասթափված ենք, վիրավորված ենք Հայաստանից: Բայց ամեն ինչ անելու ենք, որ Հասմիկ Հովհաննիսյանը չդառնա այդ խանութի տերը»,- հեռախոսազրույցի ընթացքում ասաց Ա.Ֆիլիպյանը: Մ. Լիոնելլոյի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հակոբ Անդրեասյանն ասում է. «Դատավոր Մաթեւոսյանը իր անհիմն վճռի կատարման հարցում շահագրգռված է եւ օժանդակում է հակառակ կողմին: Նա ուզում է, որ Մ.Լիոնելլոյի Վարդանանց 4 հասցեում գտնվող խանութին տիրանա Հասմիկ Հովհաննիսյանը: Մ. Լիոնելլոն դիմել է ՀՀ տնտեսական դատարան` վճռի կատարումը հետաձգելու դիմումով, նշելով, որ «Հովհաննիսյանների գործողություններում առկա են քրեօրեն հետապնդելի արարքներ»: Բերելով տարբեր պատճառաբանություններ` դատարանը չի ցանկանում վերցնել ոչ Մ. Լիոնելլոյի, ոչ էլ նրա ներկայացուցչի դիմումները, որովհետեւ Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին օրենքի 22 հոդվածի 2-րդ կետի համաձայն ստանալով կողմի դիմումը` մինչեւ դրա ըստ էության քննությունը դատարանը պարտավոր է իր որոշումով կասեցնել կատարողական վարույթը: Իսկ դատավոր Ա.Մաթեւոսյանը շուտափույթ պետք է ավարտի իտալացիներին «քցելու» գործարքը:
Մարկո Լիոնելլոն եւ նրա կինը` Արմինեն, Հասմիկ Հովհաննիսյանի հետ ծանոթացել են 1996 թվականին Իտալիայի Պավիա քաղաքում: «Մեր ծանոթներն ասացին, որ Հայաստանից մի ուսանող աղջիկ կա, եկեք ծանոթացեք: Մենք էլ ուրախացած գնացինք: Նա գտնվում էր ծանր նյութական վիճակում: Իմ մեջ առաջինը տպավորվեցին նրա հնամաշ կոշիկները: Եվ ես ամուսնուս ասացի, որ պետք է օգնենք նրան: Տարանք մեր տուն: Նա դարձավ մեր տան անդամը: Ուր գնում` նրան տանում էինք: Հենց այդ ժամանակ էլ ամուսնուս հետ խորհրդակցելուց հետո որոշեցինք Հայաստանում խանութ բացել: Իսկ Հասմիկը կլինի մեր ներկայացուցիչը»,- պատմում է Արմինեն:
Երեւանում Մ.Լիոնելլոն ձեռք է բերում Վարդանանց 4 հասցեի 160 քմ տարածքը, այն դարձնում խանութ: Հասմիկ Հովհաննիսյանը Մ. Լիոնելլոյի տված լիազորագրով սկսում է կառավարել խանութը: 1996-1999 թթ. ընթացքում Լիոնելլոն Հայաստան է ուղարկել 250 հազար դոլարի ապրանք, շուրջ 100 հազար դոլարի կանխիկ գումար: Բոլոր փաստաթղթերը պահպանվում են նրա մոտ: Երբ Մ.Լիոնելլոն Հասմիկից պահանջել է վաճառված ապրանքների գումարը, որպեսզի դրանցով շարունակի ապրանքի առաքումը, վերջինս սկսել է տարբեր պատմություններ հորինել: Իտալացին որոշել է հրաժարվել Հասմիկի ծառայություններից: Հասմիկը դիմել է դատարան` ներկայացնելով փաստաթղթեր, թե իբրեւ խանութն իր սեփականությունն է: Սակայն դատաքննության ընթացքում Հասմիկ Հովհաննիսյանը հրաժարվել է իր այդ հայցից: Այս անգամ արդեն նրա հայրը` Թելման Հովհաննիսյանը, դիմելով դատարան հայտնում է, որ 1996 թ. Հասմիկ Հովհաննիսյանի հետ կնքված պայմանագրով պարտավորվել է իր միջոցներով կատարել Վարդանանց 4 հասցեում գտնվող խանութի վերանորոգման աշխատանքները, պայմանով, որ խանութի սեփականատեր Մ. Լիոնելլոն 1999 թվականի օգոստոսի 12 -ին հատուցի կատարած աշխատանքների ծախսը: Թ. Հովհաննիսյանը դատարանում հայտնել է նաեւ, որ նշված պայմանագրով պարտավորություններ իրականացնելու նպատակով 03.06.96 թ. «Գանձաքար-1» ՓՁ-ի հետ կնքել է կապալի պայմանագիր, որի գինը կազմել է 7 մլն 744 հազար դրամ: Այդ ընթացքում կատարվել են նոր շինարարական աշխատանքներ: Եվ դրանց համար հայցվորը` Թ.Հովհաննիսյանը ընդհանուր առմամբ ծախսել է 8 մլն: Պատասխանողի կողմից իր պարտավորությունները ժամանակին չկատարելու պատճառով եւ դրամի արժեզրկման հետեւանքով հայցվորը կրել է եւս 3 մլն 163 հազար դրամի վնաս: Արդյունքում հայցվորը դատարանին խնդրել է պատասխանողից գանձել 11 մլն 908 հազար դրամ: Դատարանը բավարարել է Թ. Հովհաննիսյանի հայցը: ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ տնտեսական գործերի պալատը տնտեսական դատարանի վճիռը թողել է անփոփոխ: Դատարանը Մ.Լիոնելլոյից այդ գումարը գանձելու համար որոշել է աճուրդի դնել Վարդանանց 4 հասցեում գտնվող խանութը: Հարկադիր կատարողները հոկտեմբերի 8-ին աճուրդով կվաճառեն Վարդանանց 4 հասցեում գտնվող նրա խանութը, որպեսզի Թ. Հովհաննիսյանին վերադարձնեն այդ գումարը: Փաստորեն այդ ձեւով Հ.Հովհաննիսյանն ուզում է տիրանալ խանութին:
Փաստաբանը նույնպես խաբել է իտալացիներին
Իտալիայի քաղաքացիները հիասթափված են, որովհետեւ նրանց խաբել է նաեւ իրենց շահերը ներկայացնողը` Արմեն Տեր-Տաճատյանը: 2001 թվականի հունվարից դատարանում նա էր պաշտպանում իտալացիների շահերը: «Ութ ամիս Արմեն Տեր-Տաճատյանը մեզ խաբել է, թե իբրեւ 49 հազար դոլարի հայցը հաղթել ենք,- պատմում է Արմինեն:- Առաջինը Մարկոն հասկացավ, որ Արմենը աշխատում է հակառակ կողմից: 1999 թվականի հոկտեմբերից մինչեւ այս տարի ամառ Արմեն Տեր-Տաճատյանին վճարել ենք 24 հազար 800 դոլար: Իսկ հետո պարզվեց, որ նա մեզ խաբում էր: Հասմիկը ոչնչացրել է 1998-99 թվականներին առաքված ապրանքների բոլոր թղթերը: Չգիտեմ, գուցե Հայաստանի Մաքսային ծառայություններում չկան այդ փաստաթղթերը, գուցե չեն գրանցել այդ ապրանքները, բայց մեզ մոտ կան բոլոր փաստաթղթերը, որ առաքել ենք: Մենք նաեւ հայթայթել ենք փաստաթղթեր, որոնք ապացուցում են, որ ապրանքը մտել է Հայաստան: Նշանակում է, Հասմիկը խանութի ապրանքները վաճառում էր առանց գրանցման, մաքսային եւ հարկային մարմիններին հարկ չտալու համար: Մենք դիմել ենք ՀՀ դատախազություն` նրա նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու համար: Ես զարհուրում եմ Հայաստանի դատական համակարգից: Սակայն իմ շահերը ես կպաշտպանեմ Ձեր երկրից դուրս: Արդարադատությունն այնտեղ հայկական չէ»,- ասաց Ա. Ֆիլիպյանը:
Կեղծված փաստաթղթերը` վճռի հիմք
Դատարան ներկայացրած փաստաթղթերով վերանորոգման աշխատանքները կատարել են «Գանձաքար-1» ՓՁ-ն եւ անհատ ձեռներեց Սամվել Մկրտչյանը: «Գանձաքար-1» ՓՁ-ն պետռեգիստրում գրանցված չէ: Գրանցված չէ նաեւ անհատ ձեռներեց Սամվել Մկրտչյանը: Այս փաստաթղթերը կեղծվել են ինչ-որ մեկի կողմից եւ դատարանի խնդիրն էր նաեւ սա պարզել: Եթե պետռեգիստրում նման կազմակերպություն գրանցված չէ, ինչպե՞ս է դատարանը վճիռ կայացրել` հիմք ընդունելով փաստաթուղթը: Այն, որ խանութի վերանորոգման գումարները վճարել է Մ. Լիոնելլոն, հաստատում են հենց Հասմիկ Հովհաննիսյանի` իր իսկ ձեռագրով Մ. Լիոնելլոյին գրած նամակները եւ այդ ժամանակահատվածում «Միդլենդ Արմենիա» բանկի փոխանցումների թղթերը: Այն, որ Հ. Հովհաննիսյանն ընդունակ է կեղծիքների, ապացուցում է մեկ փաստ եւս: Մեր ձեռքի տակ է Իտալիայի «Ստեֆանո Սերապյան ֆոնդի» ղեկավար Արտավազդ Սերապյանի նամակը (Ֆոնդը օժանդակություն է ցույց տալիս աղքատներին եւ մուրացկաններին): Նամակին կից կա տեղեկանք, որտեղ նշված է, որ ֆոնդը Լենինականում ծնված Հասմիկ Հովհաննիսյանին իր դիմումի համաձայն երկու անգամ օգնություն է ցուցաբերել: Առաջին անգամ 1996 թվականին` մեկ միլիոն 200 հազար իտալական լիրա, երկրորդ անգամ` 1998 թվականին` երկու մլն 800 հազար իտալական լիրա: Իսկ իր դիմումով Հ. Հովհաննիսյանը օգնություն է խնդրել իբրեւ լենինականցի, երկրաշարժից տուժած: Նշենք, որ Հասմիկ Հովհաննիսյանի ծննդավայրը Կոտայքի մարզի Թեղենիք գյուղն է, բնակության վայրը` Երեւանը:

Italian adventures in Armenia
"Unfortunately, a country like Armenia, where the government is unable to restrain such astounding unlawfulness, has no future".
Armine Philipian (Pavia, Italy)
Marco Lionello, your wife Armine and H. Hovhannissian
The author of these lines is Armine Philipian, the wife of an Italian doctor, Marco Lionello. These citizens of Italy have for several years now found themselves in a maze in Armenia and there seems to be no way out. The Economic Disputes Tribunal of the Republic of Armenia is doing everything in its power to quickly complete the process of depriving Marco Lionello of his property - a store located at 4 Vardanants Street. The judges can't even imagine that Lionello, who has already prepared all the necessary documents to appeal to the European court, will prevail and that the government of Armenia will be obliged to pay large amounts of money. They can't yet imagine that their unlawful verdicts will burst, and, in the end they will be forced to retire for causing not only material but also moral damage to the state. "We are prepared to donate this store to anybody, even to the state. We are disappointed in Armenia and feel insulted. But we will do our utmost to prevent Hasmik Hovhannissian from becoming the owner of the store", said Armine Philipian during a telephone conversation. Lionello's representative, lawyer Hakob Andreassian says, "Judge Matevosian is interested in carrying out his groundless verdict and favors the other side. He wants Hasmik Hovhannissian to become the proprietor of the store located at 4 Vardanants Street. Mr. Lionello appealed to the Economic Disputes Tribunal of the Republic of Armenia to defer the execution of the verdict because the Hovhannissians committed felonious acts that deserve criminal prosecution". Under various pretexts, the court has not accepted for consideration either Lionello's or his representative's appeals, because in accordance with Article 22, point 2 of the Law on the Obligatory Execution of Writs, the court is obliged after receiving an appeal from one of the parties to reverse the execution of the court order. But Judge Matevosian must quickly finalize the deal of "ripping off" the Italians.
Marco Lionello and his wife Armine Philipian met Hasmik Hovhannissian in 1996 in the Italian city of Pavia. "Our friends told us that there was a student from Armenia, come and make her acquaintance. And we gladly went. She was in a strained financial situation. Her worn out shoes struck me first. And I told my husband that we must help her. We took her to our house. She became a family member. Wherever we went we took her with us. That was when, after we talked it over, my husband and I decided to open a store in Yerevan. And Hasmik would be our representative", recalls Philipian.
In Yerevan, Lionello purchased the 160 square-meter premises at the address 4 Vardanants Street and converted it into a store. He authorized Hasmik Hovhannissian to manage the store. From 1996 to 1999, Lionello sent to Armenia goods worth $250,000 and about $100,000 in cash. He has kept all the documents. When Lionello asked Hasmik Hovanissian to send money for the goods sold in order to continue sending goods she began to make up different stories.
The Italian decided to decline Hovhannissian's services. She then went to court and presented documents alleging that the store was her property. But during the court proceedings, Hovhannissian abandoned her statement of claim. And now her father Telman Hovannissian has appealed to the court claiming that in accordance with a contract signed with Hasmik Hovhanissian in 1996, he undertook the job of repair work in the store at 4 Vardanants street at his own expense, on the condition that Marco Lionello, the proprietor of the store, would reimburse him for the cost of the work performed on August 12 1999. Telman Hovhannissian also informed the court that in order to meet the obligations of this contract, on June 3, 1996 he signed a sub-contract with the Gandzasar small enterprise in the amount of AMD 7,744,000. Over the course of time new construction work was done for which plaintiff Telman Hovhannissian spent a total of AMD 8 million. Because of the defendant's failure to carry out his obligations on time, and the devaluation of the Armenian Dram, the plaintiff suffered additional losses of AMD 3,163,000. As a result, the plaintiff asked the court to recover from the defendant AMD 11,908,000. The court granted Telman Hovannissian's appeal. The Civil and Economic Chamber of the Court of Appeal left the decision of the Economic Disputes Tribunal in force. The court decided to put the Vardanants Street store up for auction in order to seize this amount from Lionello. The mandatory executors will put the store up for auction on October 8, 2002 to return the money to Telman Hovhannissian. In reality, Hasmik Hovhannissian hopes to take possession of the store in this way.
The lawyer deceived the Italians as well
The Italian citizens are disappointed because they were also deceived by their representative, Armen Ter-Tachatian, who had defended their interests in court since January 2001. "For eight months Armen Ter-Tachatian lied to us, alleging that we had won the suit for $49,000 in damages", says Philipian. " Marco was the first to realize that Armen was working for the other side. We paid Armen Ter-Tachatian $24,800 between October 1999 and last summer. But later it became clear that he had deceived us. Hasmik destroyed all the documents on the goods sent in 1998-1999. I don't know, perhaps the tax department doesn't have these documents, or perhaps they did not register these goods, but we have all the papers on what we sent. We have also obtained documents proving that the goods entered Armenia. This means that Hasmik sold the products in the store without registration to avoid paying taxes and other dues to customs and tax authorities. We appealed to the Office of the Prosecutor to bring a suit against her. I am outraged by the justice system in Armenia. However, I will defend my interests outside your country. The justice there is not Armenian." Philipian.
Counterfeited documents as the base for the verdict
According to documents presented to court, the repair work was performed by the Gandzakar - 1 small enterprise and by private entrepreneur Samvel Mkrtchian. Gandzakar - 1 is not registered at the State Registry. Entrepreneur Samvel Mkrtchian is not registered either. Someone forged these documents. The court's task is to clear up this question as well. If the business is not registered at the State Registry, how did the court arrive at a verdict that hinged on these documents? The fact that Marco Lionello paid the money for the repair work is confirmed by Hasmik Hovhannissian's handwritten letters to Marco Lionello and by payment orders (statements) of the Midland Armenia bank.
There is something else that proves that that Hasmik Hovhannissian is capable of forgery. We have in our possession a letter from Artavazd Serapian, chairman of the Stefano Serapian Fund (the fund renders assistance to the poor and to beggars). Attached to the letter is a certificate stating that the Fund twice rendered assistance to Hasmik Hovhannissian, born in Leninakan, in accordance with her written request. The first time in 1996 in sum of 1,200,000 Italian Liras, the second time - 2,800,000 Italian Liras. In her written request Hovannissian asked for assistance as a resident of Leninakan and a victim of the 1988 earthquake. We must point out that Hasmik Hovhanissian was born in the village of Teghenik in the Kotayk marz. Her place of residence is Yerevan.