Իտալացիների արկածները Հայաստանում - 2
ՀՀ տնտեսական դատարանի վճռի հիման վրա հոկտեմբերի 8-ին աճուրդի կդրվի Իտալիայի քաղաքացի Մարկո Լիոնելլոյի` Երեւանի Վարդանանց 4 հասցեում գտնվող խանութը: ՀՀ տնտեսական դատարանի դատավոր Ա.Մաթեւոսյանը չընդունեց Մ. Լիոնելլոյի ներկայացուցիչ, փաստաբան Իվետա Բադալյանի դիմումները:
Փաստաբանը դրանցով պահանջում էր հետաձգել դատական ակտի կատարումը երեք ամսով: «Գտնում եմ, որ ներկայացված դիմումը պետք է վերադարձնել հետեւյալ պատճառաբանությամբ: Դիմումի հիմքերը հաստատող ապացույցների, ինչպես նաեւ Մ. Լիոնելլոյի կողմից տրված լիազորագրի բնօրինակները դիմումին չեն կցվել, իսկ ներկայացված պատճենները պատշաճ վավերացված չեն, ինչը չի համապատասխանում ՀՀ քաղդատօրի 54-րդ եւ 88-րդ հոդվածների պահանջներին»,- գրել է դատավոր Ա.Մաթեւոսյանը:
«Պարոն Մաթեւոսյանն անհիմն պատճառաբանություններով արդեն երրորդ անգամ վերադարձնում է մեր դիմումները եւ գործին ընթացք չի տալիս: Դիմումը վերադարձնելու մասին որոշման պատճառաբանությունն այն է, որ ես չեմ ներկայացրել դիմումի հիմքերը հաստատող ապացույցներ, իմ ներկայացրած լիազորագրի բնօրինակը դիմումին չի կցվել, ներկայացված պատճենը պատշաճ վավերացված չէ: Այդ պատճառաբանությունները լրիվ անհիմն են, քանի որ ես ներկայացրել եմ այն հայտարարության պատճենը, որը ուղարկվել է ՀՀ դատախազություն եւ ՀՀ ԱԱ նախարարություն: Եթե դատարանը հավաստի չի համարել հայտարարությունը ներկայացնելու փաստը, ապա այդ հարցը պետք է լուծվեր գործի ըստ էության քննության ժամանակ, իսկ մինչեւ գործի ըստ էության քննությունը դատավորը պարտավոր է կասեցնել դատական ակտի կատարումը: Ինչ վերաբերում է լիազորագրի պատշաճ լինելուն, ապա իմ կողմից նախօրոք պարոն Մաթեւոսյանին էր ներկայացվել լիազորագրի բնօրինակը, որը նրա կողմից ստուգվել է: Դիմումին կցվել է լիազորագրի պատճենը»,- պատմում է փաստաբան Ի. Բադալյանը: Տեղեկանալով Տնտեսական դատարանի մերժման մասին` Մ. Լիոնելլոն ֆաքսով Իտալիայի դեսպանատուն է ուղարկում իր ստորագրությամբ դիմումը եւ դեսպանատան աշխատակիցներին խնդրում այն ներկայացնել դատարան: Իտալիայի դեսպան Պաոլո Անդրեա Տրաբալցան ուղարկում է մի գրություն, որով դատարանին խնդրում է վերցնել Իտալիայի քաղաքացի Մ. Լիոնելլոյի դիմումը: Դիմումը եւ նրան կցված դեսպանի գրությունը դատարան է ներկայացրել դեսպանատան հյուպատոսական բաժնի աշխատակից Մարատ Մնացականյանը: «Դատարանում ինձ ասացին, որ չեն կարող ընդունել այդ ֆաքսը, որովհետեւ այն բնօրինակը չէ: Իսկ դա բնօրինակն էր, դեսպանատան ֆաքսով ստացված»,- մեր հանդիպման ժամանակ ասաց. Մ. Մնացականյանը:
Մ. Լիոնելլոն ստիպված փոստային արագացված առաքման ծառայությունով է ուղարկում իր դիմումը` կցելով անձը հաստատող փաստաթղթեր` երկու անձնագրի պատճենները, իր ստորագրությունները եւ դիմումը: Դատարանը, սակայն, անսասան է. Ա. Մաթեւոսյանն այդպես էլ չճկվեց, դիմումը չընդունեց:
Հարկադիր կատարողները խախտում են օրենքի բազում դրույթներ
2002թ. օգոստոսի 20-ին Տնտեսական դատարանը նույն օրը կայացրել է որոշում կատարողական վարույթ հարուցելու մասին, օգոստոսի 29-ին գրություն է ուղարկվում Իտալիա` Մ. Լիոնելլոյին, որում նշվում է, որ վերջինս որոշումը ստանալուց հետո 10-օրյա ժամկետում պետք է կատարի դատարանի պահանջները եւ հայտնի, հակառակ դեպքում բռնագանձումը կտարածվի Երեւանի նրան պատկանող խանութի վրա: Չստանալով Լիոնելլոյի պատասխանը, առանց ճշտելու գրությունը նրա կողմից ստանալու հանգամանքը` սեպտեմբերի 19-ին որոշում է կայացվում արգելադրված գույքը հարկադիր իրացնելու մասին: «Մինչեւ այդ` սեպտեմբերի 19-ին, գրությամբ հայտնել են Լիոնելլոյի խանութի ապրանքագիտական փորձաքննություն նշանակելու մասին: Փաստորեն մինչեւ իրացման որոշում կայացնելը, իրացում կատարելու գործողություններ են ձեռնարկվել: Արգելադրված գույքը հարկադիր իրացնելու մասին որոշումը կայացվել է պարտատիրոջ թելադրանքով, թե իբր պարտապանը չունի այլ գույք եւ եկամուտներ, ուստի բռնագանձումը պետք է տարածվի Վարդանանց 4 հասցեի խանութի վրա: Հովհաննիսյանների նպատակը Վարդանանց 4 խանութին տիրանալն է, եւ միտումնավոր բռնագանձումը տարածվել է այդ տարածքի վրա»,- ասում է փաստաբան Ի. Բադալյանը: Մ Լիոնելլոն, բացի Իտալիայում ունեցած գույքից եւ եկամուտներից, Գյումրիում ունի խանութ, որի արժեքը 30 հազար դոլար է գնահատված:
Այսպիսով, հոկտեմբերի 8-ին Մ. Լիոնելլոյի սեփականություն հանդիսացող Վարդանանց 4 հասցեում գտնվող 160 քմ խանութը կդրվի աճուրդի: Այն գնահատվել է 11 մլն 439 հազար դրամ: Ավելացնենք , որ 1996 թ. Մ.Լիոնելլոն այս խանութը ձեռք բերելու համար վճարել է 46 հազար դոլար: Թե ինչպես են անշարժ գույքի գործակալության աշխատակիցները հաջողացրել այդքան էժան գնահատել քաղաքի կենտրոնում գտնվող, արտակարգ վերանորոգված այդ տարածքը, այդքան էլ անհասկանալի չի լինի, երբ մի քանի օր հետո պարզվի, թե ով է դարձել խանութի տերը: «Մենք առայժմ չենք հրապարակում խանութի տիրոջ անունը: Օրենքը թույլ չի տալիս հրապարակել «գաղտնիքներ», որոնք կարող են խանգարել «ազնիվ եւ արդար» հիմունքներով անցկացվող աճուրդին: Համաձայն «Կալորիա» անշարժ գույքի գործակալության այս տարվա սեպտեմբերին տված եզրակացության` վերոնշյալ խանութի նվազագույն շուկայական արժեքը կազմում է 41 հազար 500 դոլարին համարժեք դրամ: 19.09. 02թ. գրությամբ հարկադիր կատարողը հայտնել է նաեւ, որ աճուրդը նշանակված է 08.10.02 թ.` խախտելով ՀՀ Քաղօրի 464 հոդվածով նախատեսված սակարկությունները կազմակերպելու եւ անցկացնելու կարգը եւ ժամկետները»,- ասում է Մ. Լիոնելլոյի ներկայացուցիչ Ի. Բադալյանը:
Ավելացնենք, որ այդ աճուրդի մասին որեւէ հրապարակում չի եղել, որը նույնպես օրենքի պարտադիր պահանջ է: Իսկ թե ինչու է Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունը աճուրդի դրել Մ. Լիոնելլոյի այս սեփականությունը, նախապես մշակված սցենարի մի մասն է: Դատական ակտերի վարչությունում կա մի գրություն, որտեղ նշված է, որ Լիոնելլոն Հայաստանում այլ սեփականություն չունի: Սակայն վերջինս ներկայացրել է Գյումրիում իր սեփականություն հադիսացող խանութի վկայականը: Մ. Լիոնելլոն առաջարկել է հենց այդ խանութը աճուրդի դնել: «Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին» օրենքի 44-րդ հոդվածը սահմանում է. «Պարտապանը իրավունք ունի առաջարկել իր գույքի վրա բռնագանձում տարածելու հերթականությունը»: Սակայն հարկադիր կատարողներին հրահանգված է կատարել իրենց ստացած հանձնարարությունը: Շղթան պետք է ամբողջական լինի, այն որեւէ տեղ չի կարող ընդհատվել: Կառույցը կուռ է, համակարգը` հղկված: «Արդարադատության» դեմ Հայաստանում խաղ չկա:
Կարծում եմ` քաղաքական քայլի անհրաժեշտություն չի լինի
Մեզ հետաքրքրում էր նաեւ, թե Իտալիայի դեսպան Պաոլո Անդրեա Տրաբալցան ինչպես է պաշտպանում իր երկրի քաղաքացու իրավունքները. «Ընդունելի չէ, երբ քաղաքական հարթության վրա ամեն ինչ լավ է, բարեկամներ են, բայց տնտեսական ոլորտում խնդիրներ են առաջանում: Հայաստանում, որտեղ փոքր ձեռնարկատիրության իտալական մոդելը հավանում են, նման դեպքեր են տեղի ունենում: Իտալիայի քաղաքացու հետ պատահած այս դեպքը պարզ է թվում: Իտալական կողմը Հայաստանում ինչ-որ ներդրում է կատարել` նպատակ ունենալով մի կողմից շահույթ ստանալ, մյուս կողմից` օգնել Հայաստանին աշխատատեղեր ստեղծել: Եթե այս դեպքում էլ Հայաստանի դատական համակարգը պատժի իտալացի ներդնողին, սա չի լինի առաջին դեպքը: Առաջինը իտալական ռեստորանի հետ կապված պատմությունն էր: Սա կարող է դառնալ շատ վտանգավոր եւ Հայաստանի համար բումերանգի նման մի բան կստացվի: Այստեղ այլ է իրավիճակը, իտալացի ներդնողին խաբելու փորձ է կատարվում: Դիմում եմ հայկական կողմին, որը իտալացի ներդնողի հետ բաժնետեր է. թող բավարարվեն նրանով, ինչ մինչեւ հիմա ստացել են: Եվ թող իրենց ցանկությունների մեջ շատ չխորանան: Ընդհանրապես, ինչքան շատ իրավաբաններ ընդգրկվեն այս գործի մեջ, այնքան ավելի շատ փողեր կծախսեն: Ավելի լավ կլիներ, եթե երկու կողմերը միանային եւ խաղաղ ճանապարհ գտնեին: Մ. Լիոնելլոն վերջերս է միայն դիմել մեզ: Իտալացին ժամանակին խնդիրները լուծելու համար ընտրել է Հայաստանի դատարանները: Մենք տեսնում ենք, որ փաստերը բավականին պարզ են: Չկասկածելով Հայաստանի դատական համակարգի աշխատողներին` կարծում եմ, որ քաղաքական քայլի անհրաժեշտություն չի լինի: Պետք է, փաստորեն, դիմենք ամենաբարձր ատյաններին: Հուսով ենք, որ մամուլի հրապարակումները ավելի ազդեցիկ կլինեն, քան մեր դիմումները բարձր ատյաններին»:
Հ. Գ. «Իտալացիների արկածները Հայաստանում» հոդվածի հրապարակումից հետո «Առավոտի» խմբագրություն այցելեց հայցվորը` Թելման Հովհաննիսյանը եւ ներկայացրեց հոդվածում բերված փաստերը հերքող գրություն եւ մի քանի փաստաթղթեր: Դրանք կհրապարակվեն եւ դրանց անպայման կանդրադառնանք:

Italian Adventures in Armenia 2
Based on the judgment of the Economic Disputes Tribunal of the Republic of Armenia, the store located at 4 Vardanants owned by Italian citizen Marco Lionello Street will be put up for auction on October 8, 2002. Judge A. Matevosyan of the Economic Disputes Tribunal has refused to accept appeals by Lionello lawyer Iveta Badalian.
In her appeal, the lawyer requested that execution of the judgment be deferred for three months. "I find that that the appeal presented must be returned on the following grounds: The originals of the evidence confirming the grounds for the request, as well as the power of attorney signed by Marco Lionello, are not attached to the appeal, and the copies presented are not notarized in accordance with the requirements of the Articles 54 and 88 of the Civil Code of the Republic of Armenia" Judge Matevosyan wrote.
"This is the third time Judge Matevosyan has returned our appeals with groundless explanations and refused to institute court proceedings. The explanation for returning the appeal is that I have not presented evidence confirming the grounds for the appeal, the original of the power of attorney is not attached to the appeal, and the copy presented is not properly notarized. These claims are completely baseless since I presented a copy of the statement sent to the Office of the Prosecutor General and to the Ministry of National Security. If the court did not consider the fact of presenting the request to be credible, than that issue should have been resolved during an actual court hearing, and until the actual court hearing, the judge is obliged to suspend execution of the judgment. As for the power of attorney not being presented in the required way, I presented Judge Matevosyan with the original copy of the power of attorney, which he approved. A copy of the power of attorney was attached to the appeal," lawyer Iveta Badalian says.
When he learned of the Economic Disputes Tribunal's refusal to accept the appeal, Mr. Lionello, in Italy, faxed the appeal with his signature to the Italian Embassy here, asking the embassy to present it to the court. Italian Ambassador Paolo Andrea Trabalza sent a letter requesting that the court accept the appeal of Italian citizen Marco Lionello. The appeal and attached letter from the ambassador were delivered to the court by Marat Mnatsakanian, an officer of the consular division of the embassy.
"At the court I was told that they couldn't accept this fax as it was not the original, but it was the original, received by the fax at the embassy," Mr. Mnatsakanian told us.
Mr. Lionello was forced to send the appeal by a special delivery service, with identification documents, copies of two passports and his signature attached. The court, however, remained firm; Movsesyan still would not bend, he did not accept the appeal.
Executors of justice violate several legal requirements
On August 20, 2002 the Economic Disputes Tribunal decided to implement its decision on the same day, and on August 29th it sent a letter to Marco Lionello saying that within ten days of receiving the final judgment he must abide by the demands of the court, and inform the court, otherwise his entire Yerevan store would be subject to confiscation. Without checking if a reply had been received from Lionello, the court took a decision on September 19 on the obligatory liquidation of the seized property.
"Before then, September 19th, they sent a memo informing Lionello that an inventory of store merchandise had been taken. In fact, the process had begun before the decision to sell the property was made. The decision to liquidate the confiscated property was made at the direction of the creditor, who claimed that as the debtor had no other property or income, the store at 4 Vardanants should be subject to confiscation. The Hovhanessian's goal is to own the 4 Vardanants store, so that's why the store is going to be confiscated as well," says Iveta Badalian.
Marco Lionello, in addition to his property and income in Italy, owns a store in Gyumri valued at $30,000.
On October 8th Lionello's 160-square meter property at 4 Vardanants Street is to be put up for auction. It is valued at 11,439,00 dram (approx. $19,722). But Lionello paid $46,000 for the store in 1996. How the real estate company managed to put such a low price on a perfectly renovated store in the center of town would be hard to understand if we weren't about to find out who will become the store's new owner.
"We aren't publishing the new owner's name for the time being, the law doesn't allow us to publish 'confidential information' that could disrupt the 'honesty and fairness' of the auction. According to an appraisal done by the Kaloria Real Estate Agency last September, the minimum value of the store is the dram equivalent of $41,500. In a letter dated September 19, 2002, the executor announced that the auction was set for October 8, 2002, in violation of Article 464 of the Civil Code of Armenia, on the timing and procedure of conducting auctions," Badalian says.
No public announcement of the auction has been made, as required by law. And the reason the executors of justice put this particular property of Lionello's up for auction is part of a scenario planned in advance. There is a memo included in the court's decision that states that Lionello has no other property in Armenia, yet he presented the ownership papers of his store in Gyumri. Article 44 of the Law on Services to Insure the Execution of Judgments states "the debtor has the right to propose the order in which his property is seized." But the executors were instructed to follow the orders they had received. The chain must be complete; there cannot be any weak links. The structure is sound and the system functions perfectly. You can't fight "justice" in Armenia.
I don't think political steps will be necessary
We were also interested to know how Italian Ambassador Paolo Andrea Trabalza defended the rights of a citizen of his country.
"It is not acceptable that everything is fine on the political level, but problems arise in the economic field. In Armenia, where the Italian model of small business is admired, something like this took place. What happened to the Italian citizen seems clear. The Italian side made some investment in Armenia, aiming on the one hand to make a profit, and on the other to help Armenia create jobs. If in this case as well the Armenian court system punished the Italian investor, it is not the first time. The first was the story connected with the Italian restaurant. This can become very dangerous, and it will have a boomerang effect on Armenia. Here the situation is different, they are attempting to cheat an Italian investor. I appeal to the Armenian side, which is a shareholder along with the Italian investor- let them be satisfied with what they have already gotten. And let them not get carried away by their desires.
In general, the more lawyers are involved in the case, the more money will be spent. It would have been better if the two sides had gotten together and found a peaceful way out. Lionello appealed to us only recently. At the time, the Italian chose to solve his problems in the Armenian courts. We can see that the facts are very clear. Having no reason to suspect the representatives of the Armenian court system, I don't think political steps will be necessary. We must, in fact, appeal to the highest bodies. We hope that publications in the press will have more influence than our appeals."
P.S. After the publication of "Italian Adventures in Armenia" Telman Hovhanessian, one of the plaintiffs, visited Aravot's editorial office and presented a letter and some documents refuting the facts described in the article. These will be published, and we will certainly discuss them.
P.P.S. On October 8th the160-square meter property at 4 Vardanants Street owned by Italian citizen Marco Lionello was put up for auction. After a brief bidding session it was sold. We met with the buyer, Derenik Harutiunyan, after the auction. He is indeed a lucky man, for with no difficulty at all he has just bought a perfectly renovated store in the center of town for $18,500 (Lionello paid $46,000 for the store in 1996). He says he is a businessman, engaged in trade, and has now decided to operate a store in Yerevan. We have found out who the real owner of the store is, but for the time being we will refrain from making it public.