«Նորաշենը վրացական եկեղեցի է, բայց գնել են հայերը»,- ասում է վրացի հոգևորականը
Թբիլիսիի վրաց ուղղափառ Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու սարկավագ Էլիզբար Դիոկոնիձեն Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլուն և նրա թիմակիցներին քննդատող վրացի հոգևորականներից է: Նա հանդես է եկել ընդդիմության շարքերում և ձայն տվել Բիձինա Իվանիշվիլու ալյանսի օգտին: Էլիզբար Դիոկոնիձեն ասում է, որ իրեն որոշ հայեր հակահայ են համարում: Սակայն ինքը վստահեցնում է, որ հայ-վրացական բարեկամության ջատագովն է:
Հայ-վրացական հարաբերություններն ինչպե՞ս կգնահատեք:
Թբիլիսիում հայերի և վրացիների հարաբերությունները միշտ կանգ են առնում անեկդոտների վրա: Մենք հայերի մասին ենք անեկդոտներ պատմում, հայերը` մեր, և դրանից այն կողմ (նկատի ունեմ` դեպի վատը) մեր հարաբերությունները չեն գնում: Օրինակ` հային հարցնում են` ո՞ր ազգության մեջ ավելի շատ վատ մարդիկ կան: Ասում է` իհարկե, վրացիների մեջ: Ինչո՞ւ` հարցնում է վրացին: Ասում է` բոլոր վատ հայերը փոխել են իրենց ազգանունները և դարձել վրացի: Եվ վատ վրացիները շատացել են: Ոչ մի ազգություն չի սիրում, երբ ազգանուններն են փոխում: Թումանյանը դարձել է Թումանիշվիլի:
Դա ձեր իշխանությունների վարած քաղաքականության հետևանք է:
Մեր նախորդ իշխանությունների վարած քաղաքականությանը ես դեմ եմ եղել: Ներկայիս իշխանությունը նոր է սկսել, և, կարծում եմ, երբ երեխան ծնվում է, հարցնել, թե ինչպիսին նա կդառնա հետագայում, շատ վաղ է: Ով իմանա` ինչպիսին կդառնա: Ես լավի հույս ունեմ: Ես հարել եմ Ն. Բուրջանաձեի և Կ.Կուկավայի բլոկին: Նրանք ձայն տվին Իվանիշվիլիին: Մարդը (Իվանիշվիլին) շատ հարստություն ունի, միլիարդատեր է, նա չի մտնի Վրաստանի պետական բյուջեի գրպանը, ինչպես նախրոդ իշխանությունները` Սահակաշվիլին և Շևարդնաձեն, նա շատ ավելի փող ունի, քան Վրաստանի բյուջեն է: Իվանիշվիլին ասում է, որ ուզում է օգնել իր պետությանը, եկեք հնարավորություն տանք: Ես 100 օր եմ տվել: Երեք ամիս հետո կնստենք ու կզրուցենք: Եթե դուր եկավ նրա գործողությունները, լավ, եթե չէ` սուր կքննադատեմ: Յուրաքանչյուր մարդուց կարելի է Սահակաշվիլի ստանալ:
Հայկական եկեղեցին երկար ժամանակ կարգավիճակ չուներ Վրաստանում, դեռևս կան «վիճելի» համարվող եկեղեցիներ, որոնց հարցը այդպես էլ չի լուծվում: Ըստ Ձեզ` ինչպե՞ս լուծել այս հարցերը:
Հայկական եկեղեցին պետք է կարգավիճակ ունենա Հայաստանում: Վրացական եկեղեցիներ արտասահմանում էլ կան, օրինակ` Ավստրիայում, Անգլիայում, ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, որոնք վրաց կաթողիկոսությանն են պատկանում, հիմա գնանք Ֆրանսիայի նախագահից գումա՞ր պահանջենք:
Խնդիրը մեր կառավարությունում էր: Վրաստանում, ըստ Սահմանադրության, եթե 3 հոգի հավաքվի և մի անվանում տա իրենց հավատքին, կարող է կարգավիճակ ունենալ և գումար պահանջել պետբյուջեից: Հայկական եկեղեցին արդեն պետությունից պահանջում է ֆինանսավորում: Առնոլդ Ստեփանյանը, և ոչ միայն նա, ասում է` եթե դուք հատկացնում եք 25 մլն լարի ձեր բյուջեից վրաց եկեղեցուն, հայկական եկեղեցուն էլ հատկացրեք 5 մլն: Դա սխալ է: Մենք հիմա Ֆրանսիայում կամ Իսպանայում ունենք ուղղափառ վրաց եկեղեցի, գնանք Իսպանիայի թագավորից փող ուզե՞նք: Ինչո՞ւ պիտի Իսպանիան հոգա վրաց եկեղեցու ծախսերը: Կասեն` դուք ուզում եք աղոթել, խնդրեմ, մենք ձեզ չենք խանգարի, բայց ձեր աղոթելու համար նաև փո՞ղ տանք: Դա ընդունելի չէ: Ուրեմն եկեք հայկական եկեղեցին կոչենք վրացական, որովհետև վրացական կառավարությունը պետք է ֆինանսավորի:
Եթե նույն տրամաբանությամբ առաջնորդվենք, Վրաստանի կառավարությունը ֆինանսավորում է Վրաստանում գործող հայկական դպրոցները: Ուրեմն պետք է դրանք կոչել վրացական դպրոցներ, կամ չպետք է այլևս ֆինանսավորել:
Իմ եկեղեցին պետք է ես ֆինանսավորեմ, դպրոցը դա պետական հաստատություն է, իսկ եկեղեցին պետական կառույց չէ: Եթե դառնա պետական հաստատություն, ապա կպատկանի այն պետությանը, որտեղ գտնվում է:
Ինչ վերաբերում է «վիճելի» եկեղեցիներին, ապա դա պետք է պատմականորեն ապացուցել: Պետք է խաղաղ և հանգիստ ճանապարհով լուծել: Մենք էլ պատմաբաններ ունենք, դուք էլ, թող նստեն և պատմականորեն ապացուցեն: Ամեն ինչ գրելով կամ ասելով չէ, հիմա մենք կանգնենք ասենք, որ Ռուսաստանում այսինչ եկեղեցին մերն է: Մեզ կասեն` սպասեք, ապացուցեք, որ դա ձերն է:
Օրինակ` Նորաշենի վերաբերյալ ով կուզենա, ես մեծ հաճույքով փաստաթղթեր ցույց կտամ: Նորաշենը սկզբում հայկական չի եղել, բայց երբ Հայաստանն ու Վրաստանը միացան Ռուսաստանին, ռուս Էկզարխոսը մի քանի եկեղեցիներ փակեց և վաճառքի հանեց, դա 19-րդ դարի սկզբներին էր: Բնական է` ով փող ուներ, գնեց այդ եկեղեցիները, այդ ժամանակ էլ հայերը գնեցին Սուրբ Նորաշենը: Լավ է, որ մուսուլմաններին չի վաճառվել այդ եկեղեցին (այդ նույն Մեյդանում կա և հայկական, և վրացական, և կաթոլիկ, և բուդդիստական եկեղեցիներ): Հայերն ասում են, որ դա մերն է, մեր ուժերով է կառուցված: Ոչ, եկեք եկեղեցու ոճը նայենք, ցածր գմբեթներ, Մցխեթում նույնանման եկեղեցի ունենք, 6-րդ դարի կառույց է, կառուցող ճարտարապետները հունաստանում էին սովորել, և այդ եկեղեցիները ավելի շատ հունաբյուզանդական ոճով են կառուցված: Շենքը վրացական է, բայց գնել են հայերը: Պետք է, որ պատմաբանները և կրոնի պատմաբանները նստեն և զրուցեն, որովհետև դա պատմություն է:  Արդյո՞ք օրինական է վաճառվել Նորաշենը: Ստորագրել է Էկզարխոսը, ով վրացական պատրիարքական գահը ձևափոխել է, նա անօրինական է վաճառել մեր ունեցվածքը:
Ձեր կարծիքով` ինչո՞ւ են Ձեզ հակահայ համարում:
Առնոլդ Ստեփանյանն ուզում էր ինձ դատի տալ, որ ես հակահայ եմ: Ես Հավլաբարի մետրոյից դուրս եմ գալիս, իմ փողոցը սկսվում է հայկական թատրոնից: Ասացի` գնա Հավլաբար, Սաինգիլո Չիխե 5, այդ փողոցում 80 տուն կա, որից 3-ում են միայն վրացի ապրում, մյուսները հայ են, հարցրու այդ մարդկանց` ես հակահայ եմ, թե ոչ: Մենք միմյանց չենք հարցնում, երբ հարսանիք կա կամ թաղում, հարևանդ ամուսնացել է, վերջ, դու հրավիրված ես, մարդ է մահացել` գնում ենք:
Այն եկեղեցում, որտեղ ես եմ ծառայում` Սուրբ Երրորդությունում, իմ նախկին ուսանողը հայ է` Հայր Գերոգի Պողոսովը, ծնվել և ապրել է Վրաստանում, ավարտել է վրացական հոգևոր ակադեմիան, հիմա էլ Սուրբ Երրորդությունում է ծառայում: Հայր Քարդաշյանը մեկ ուրիշ վրացական եկեղեցում է ծառայում, քարոզ է կարդում վրացերենով: Գիտեք դա ինչ լավ է, որ ես այդպիսի լավ ընկեր ունեմ: Նախ նա իմ ընկերն է, հետո եմ ես նրա ազգությունը հարցնում: Առնոլդ Ստեփանյանը հետո հանդարտվեց: Ոչ Ստեփանյանին, ոչ Սահակաշվիլին, և ոչ մեկը հնուց ի վեր մեր ընկերությունը չի խաթարի: Մենք եղբայրներ են:
Ինչպիսի՞ հարաբերություններ ունեք հայ հոգևորականների հետ, շփում կա՞ ձեր միջև:
Նորմալ են: Ես անձամբ ծանոթ եմ 2-3 հոգևորականների հետ, երկու երիտասարդ ծառայողներ կան Հավլաբարի հայկական եկեղեցում: Երբ հանիպում ենք, բարևում ենք: Նրանք իրենց եկեղեցի են գնում, ես` իմ: Պատարագները նույն ժամերին են սկսվում և վերջանում, հետո և’ ես եմ տուն գնում, և’ նրանք: Եթե որևէ հարց լինում է, հանգիստ նստում, խոսում ենք դրանց մասին:
Իսկ նման դեպք եղե՞լ է, որ նստեք ինչ-որ հարցի շուրջ հանգիստ քննարկում անցկացնեք:
Իմ հետ չի պատահել, եթե լինի, ես միայն ուրախ կլինեմ, քանի որ ես հավատացյալ մարդ եմ: Ես հասկանում են իմ կրոնը, գիտեմ` ինչն է ճիշտ, ինչը` սխալ: Ինձ հաճելի կլինի` միասին նստել և զրուցել կրոնի, Աստվածաշնչի մասին: Ուզում եմ, որ հայ և վրացի ժողովրդները ապրել այնպես, ինչպես նախկինում ենք ապրել` ընկերաբար և հաշտ: Անեկդոտներից վերև չեք թռնի: Ընկերությունը հեշտ է խաթարվում, բայց շատ դժվար է հաստատել:
Et xeloqin aseq tox porzi hamar Vrazakan bolor yekexeziner@ mi pah hani vacharqi tekuz jri gnov u tesni te hayer@ nuynisk mek Vrazakan yekexezi kgnen? Axr ayd azgamol u tget Vraziner@ aynpisi sut en horinum vor havatal hnaravor che. Hayer@ nuynisk irenz yekexeziner@ chein karoxanum pahen u pahpanen, et inchu petq e Vrazakan yekexezi gnein u tirutyun anein urish zav u hogs chunein?
Եթե ենթադրենք, որ Նորաշենը մինչևիսկ սկզբում եղել է վրացական եկեղեցի և հետո այն գնել են հայերը, ապա սա նշանակում է, որ ներկայումս այն հայկական եկեղեցի է, քանի որ հայերը հանդիսացել են բարեխիղճ գնորդներ (անկախ այն հանգամանքից, թե ով է վաճառել) Ընդհանրապես, շենքի ճարտարապետությունը կապ չունի նրա իրավատիրության հետ: Ներկայումս եկեղեցիներ կան անգամ բազմահարկ շենքերի հարաբաժիններում: Մոնրեալում առաջնորդանիստ եկեղեցին նախկին կաթոլիկ եկեղեցի է, որը գնել են հայերը, ապա վերաօծել: Նույն տրամաբանությամբ մի քանի տարի հետո կաթոլիկ եկեղեցին պիտի հետ ուզի իր նախկին եկեղեցին:
Ռ. Տեր Մինասյան
> Եթե ենթադրենք, որ Նորաշենը մինչևիսկ սկզբում եղել է վրացական եկեղեցի և հետո այն գնել են հայերը Պրն. Պապյան, ենթադրելու կարիչ չկա, քանի որ “Էկզարխատի մասին” այս խելոքի մտքերը հիմք չեն: Նորաշենի հայկականության մասին դեռ 15րդ դարի վկայություններ կան. եւրոպական ճանապարհորդների հուշեր...

"Норашен – грузинская церковь, но ее купили армяне",- говорит дьякон Элизбар Диоконидзе
Дьякон грузинской церкви святой Троицы в Тбилиси Элизбар Диоконидзе принадлежит к числу тех представителей грузинского духовенства, которые критикуют президента страны Михеила Саакашвили и членов его команды. Диокинидзе выступает на стороне оппозиции, он голосовал за Бидзину Иванишвили. По словам дьякона, некоторые армяне считают его противником армян, однако он является апологетом армяно-грузинской дружбы.
Как Вы оцениваете армяно-грузинские отношения?
В Тбилиси отношения между армянами и грузинами всегда заканчиваются анекдотами. Мы рассказываем анекдоты про армян, армяне – про грузин. Дальше этого (я имею в виду в худшую сторону) наши отношения не идут. Например, армянина спрашивают, в какой нации больше всего плохих людей. Среди грузин, говорит армянин. Почему? – спрашивают его. Потому что все плохие армяне поменяли свои фамилии и стали грузинами, вот плохих грузин и стало больше, ответил армянин. Ни одна нация не любит, когда меняют фамилии. Туманян стал Туманишвили.
Но это следствие политики, проводимой вашими властями.
Я был против политики, которую проводили предыдущие власти. Нынешняя власть только начала (проводить политику. – ред.). Когда ребенок рождается, трудно сказать, каким он станет в дальнейшем. Я надеюсь на лучшее. Я примыкал к блоку Бурджанадзе и Кукавы. Они отдали голоса за Иванишвили. Этот человек владеет большим состоянием, он миллиардер и не станет лезть в карман государства, как это делали предыдущие власти – Саакашвили и Шеварднадзе. У него денег больше, чем в бюджете Грузии. Иванишвили говорит, что хочет помочь своему государству. Давайте дадим ему такую возможность. Я дал ему 100 дней. Через три месяца мы сядем и поговорим. Если его действия понравятся – хорошо, если нет, то я подвергну его острой критике. Из любого человека может получиться Саакашвили.
Долгое время армянская церковь не имела статуса в Грузии. До сих пор есть спорные церкви, вопрос которых так и не решается. Как Вы думаете, как будут решены эти вопросы?
Армянская церковь должна иметь статус в Армении. Грузинские церкви есть и за границей – в Австрии, Англии, США, Франции. И что теперь, идти к президенту Франции и требовать у него денег? Проблема заключалась в нашем правительстве. Согласно Конституции, если три человека соберутся и дадут название своей вере, то они смогут получить статус и потребовать денег из госбюджета. Армянская церковь требует финансирование от государства. Арнольд Степанян, и не только он, говорит: если вы выделяете из госбюджета 25 млн лари грузинской церкви, то 5 млн выделите армянской. Это неправильно. Тогда давайте назовем армянскую церковь грузинской, потому что финансировать должно грузинское правительство.
Если руководствоваться этой логикой, то правительство Грузии финансирует также действующие в стране армянские школы. Тогда их тоже нужно назвать грузинскими или перестать финансировать.
Мою церковь должен финансировать я. Школа – это государственное заведение, а церковь – не государственная структура. Если она станет государственным заведением, то будет принадлежать тому государству, в котором находится. Что касается "спорных церквей", то это нужно доказать исторически. Вопрос нужно решить спокойно, мирным путем. У нас тоже есть историки, пусть они сядут и докажут исторически. Например, всем желающим я с удовольствием покажу документы по Норашену. Изначально церковь Норашен не была армянской, но когда Армения и Грузия присоединились к России, русский экзархос закрыл несколько церквей и вынес их на продажу. Это было в начале 19-го века. Естественно, у кого были деньги, те и купили эти церкви. Именно тогда армяне купили сурб Норашен. Хорошо, что эту церковь продали не мусульманам (на том же Мейдане имеются армянская, грузинская, католическая церкви и буддистский храм). Армяне говорят: это наша церковь, построена нашими силами. Давайте посмотрим на стиль церкви. Сооружение грузинское, но купили его армяне. Необходимо, чтобы историки сели и обсудили, потому что это история. Законно ли была продана церковь Норашен? Подписал экзархос, который внес изменения в престол грузинского патриарха. Он незаконно продал наше имущество.
Как Вы думаете, почему Вас считают противником армян?
Арнольд Степанян считал меня противником армян и хотел подать на меня в суд. Я выхожу из станции метро на Авлабаре, моя улица начинается от армянского театра. Я сказал ему: пойди в Авлабар, на улице Саингло Чихе есть 80 домов, в трех из них живут грузины, в остальных – армяне. Спроси их, я настроен против армян или нет. Когда бывает свадьба или похороны, мы не спрашиваем друг друга: сосед женился – всё, ты приглашен, умер – все вместе идем туда. Арнольд Степанян потом притих. Ни Степаняну, ни Саакашвили, ни кому-либо не удастся помешать нашей идущей издревле дружбе. Мы – братья.
Какие отношения у Вас с армянскими священнослужителями? Вы общаетесь между собой?
Отношения нормальные. Я лично знаком с 2-3 священнослужителями, двое молодых служителей есть в армянской церкви в Авлабаре. Когда мы встречаемся, то здороваемся. Они идут в свою церковь, я – в свою. Если возникают какие-то проблемы, то мы встречаемся и спокойно их обсуждаем.
А были случаи, когда вы спокойно обсуждали какой-нибудь вопрос?
Со мной такого не было. Если бы было, то я бы только обрадовался, поскольку я человек верующий. Я понимаю свою религию, знаю, что правильно, что – нет. Как было бы приятно собраться вместе и побеседовать о религии, о Библии. Я хочу, чтобы армянский и грузинский народы жили так, как они жили раньше – в дружбе и согласии. Разрушить дружбу очень легко, восстановить – трудно.