Ճանապարհային ոստիկանությունը կարող է կյանքեր փրկել, բայց բիզնես է անում
ՀՀ ոստիկանությունը և դրա մաս կազմող ճանապարհային ոստիկանությունը պարբերաբար հայտարարում են, որ իրենց ուշադրության կենտրոնում է Հայաստանի ճանապարհներին մահացության վիճակագրությունը: Ապա, հղում անելով այդ վիճակագրության բարելավման վեհ նպատակի սպասարկման իրենց պարտականության վրա` ոստիկանությունը անակնկալ-արագաչափեր է տեղադրում հանրապետությունով մեկ և տուգանքների չափերը մեծացնում:
Այն, որ առանց դրա մասին նախազգուշացնող ցուցանակի արագաչափ տեղադրելը հակասումը է ոստիկանության կողմից ԱԺ-ին տրված խոստմանը, մենք արդեն խոսել ենք: Սակայն եկեք հասկանանք, որ միայն արագության գերազանցումը չէ, որ հանգեցնում է մահացու վթարների:
Մահացության հիմնական պատճառները
Ճանապարհների վրա մահերի (կամ ծանր մարմնական վնասվածքների) հանգեցրած վթարների հիմնական պատճառները բազմաթիվ են: Տարբեր երկրներում կատարած ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ արագության սահմանափակման գերազանցումը վթարի պատճառ է լինում վթարների ընդհանուր թվի ոչ ավել, քան 5-10 տոկոս դեպքերում: Օրինակ՝ 2011 թվականին ՌԴ-ում արագության գերազանցման պատճառով ծանր վթարների քանակը չի գերազանցել ծանր վթարների ընդհանուր քանակի 1,5 տոկոսը:
Այսինքն, եթե նույնիսկ ոստիկանությունը ամեն քայլափոխի արագաչափ, տեսախցիկ տեղադրի, միևնույնն է, ճանապարհներին զոհվածների քանակը համարյա չի պակասի:
Համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ մահացության քանակը կարելի է շեշտակիորեն պակասեցնել ամրագոտիների, որակյալ ճանապարհների (և ճանապարհային նշանների), ինչպես նաև մեքենաների տեխ. զննության միջոցով:
Այն, որ մեր երկրում խաչմերուկները, լուսաֆորները, ճանապարհային նշաններն ու գծանշումները շատ անհաջող են և հաճախ դառնում են խախտում կատարելու ու վթարվելու պատճառ, բոլորիս է հայտնի:
Հայտնի է նաև, որ վարչապետի նախաձեռնությամբ Հայաստանում մեքենաների տեխ. զննությունը, փաստացի, վերածվել է հարկատեսակի: Մուծիր գումարը, ստացիր կտրոնը, իսկ մեքենայիդ վիճակը ոչ ոքի չի հետաքրքրում… Կարող ես անգամ աշխատող արգելակներ, ղեկ կամ ամրագոտիներ չունենալ:
Բացի դրանից՝ ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ վարորդական վկայական ունեցող բազմաթիվ անձինք տեղյակ չեն երթևեկության կանոններից ու անվտանգության տեխնիկայից… Մարդիկ մեքենան վարում են ռեֆլեքսներով` հեծանիվի պես և ոչ օրենքներով:
Ամրագոտիները և սև ժապավենները
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ամրագոտիները կարող են փրկել մարդու կյանքը հետևյալ իրավիճակներում/հավանականությամբ.
1. Ֆրոնտալ բախում – առջևի նստածների կյանքը փրկելու հավանականությունը` 60 %, հետևի ուղևորներինը` 30 %,
2. հարված մեքենայի կողքից – վարորդի և բոլոր ուղևորների կյանքը փրկելու հավանականությունը` 45 %,
3. մեքենայի շրջում (գլխիվայր) – վարորդի և բոլոր ուղևորների կյանքը փրկելու հավանականությունը` 85 %:
Միջինում ծանր վթարների դեպքում ամրագոտիները փրկում են վարորդի և առջևի ուղևորի կյանքը շուրջ 65 տոկոս դեպքերում, իսկ հետևի ուղևորներինը` շուրջ 55 տոկոս դեպքերում:
Այսինքն, եթե մի պայծառ օր բոլորը սկսեն ամրակապված երթևեկել, ապա ճանապարհներին զոհերի քանակը (վրաերթները չհաշված) կպակասի շուրջ 60 տոկոսով:
Թեև, դեռ 1970-ականերից ԽՍՀՄ-ում, իսկ ապա Հայաստանում վարորդներն ու ուղևորները (այդ թվում` հետևի նստատեղի ուղևորները) պարտավոր են ամրագոտի կապել, ճանապարհային ոստիկանությունն ընդամենը մի քանի տարի առաջ է սկսել տուգանել չամրակապված վարորդներին:
Այնուամենայնիվ, ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ հաճախ վարորդները ամրագոտիների փոխարեն սև ժապավեններ են գցում ուսերին և դրանով բավարարում ՃՈ տեսուչների` ամրակապված լինելու պահանջը: Բացի այդ՝ ՃՈ տեսուչները, փաստացի, երբեք չեն հետևում, թե մեքենաների հետևի նստատեղերի ուղևորներն ամրագոտի կապե՞լ են, թե՞ ոչ:
Եթե փորձենք մոտավոր իրավիճակը պատկերացնել, ապա կարող ենք հանգիստ ասել, որ հանրապետությունում երթևեկող վարորդների և ուղևորների ավելի քան 80-90 տոկոսը ամրակապված չէ, այսինքն՝ վթարը 2.5 անգամ ավելի մեծ հավանականությամբ մահացու ավարտի կհանգեցնի… Սակայն դա ՃՈ տեսուչներին չի հետաքրքրում:
Իսկ ՃՈ-ն բիզնես է անում
Այսպիսի իրավիճակում ակնհայտ է, որ առաջին հերթին հարկավոր է վերականգնել մեքենաների տեխ. զննության ինստիտուտը, վարչարարությամբ պարտադրել, որ ձռմանը մարդիկ բացառապես ձմեռային անվադողեր օգտագործեն, խստացնել և ապակոռումպացնել վարորդական վկայական ստանալու գործընթացը, հետևել, որ վարորդներն ու ուղևորները ամրակապված լինեն և գոնե մի քիչ բարելավել ճանապարհների վիճակը:
Ակնհայտ է, որ այսպիսի գործառույթներ իրականացնելու դեպքում զոհերի ու վիրավորների քանակը կպակասի ընդհուպ 3 անգամ: Բայց ճանապարհային ոստիկանությունը դրա փոխարեն ջանք չի խնայում ամեն կերպ քաղաքացիներին տուգանելու համար… ՃՈ-ի` տուգանքներ հավաքելու առաքելությունը վերածվել է գերխնդրի, որի իրականացման համար ոստիկանությունը խաբում է ԱԺ-ին, իսկ ՃՈ-ն խաչմերուկներն ու փողոցները դարձնում է խախտումների դրդող (դրան մենք դեռ կանդրադառնանք):
Այստեղ ակնհայտ է դառնում, որ ՃՈ-ն անակնկալ-արագաչափերը տեղադրում է հիմնականում ոչ թե կյանքեր փրկելու, այլ վարորդներից փող հավաքագրելու համար (իսկ տուգանքների գումարները գնում են ՃՈ արտաբյուջետային հիմնադրամ):

Дорожная полиция может спасать жизни, но вместо этого занимается бизнесом
Полиция РА и входящая в ее состав дорожная полиция периодически заявляют, что статистика смертей на дорогах Армении находится в центре их внимания. Затем, ссылаясь на свою обязанность по обслуживанию высокой цели улучшения этой статистики, полиция устанавливает по всей республике спидометры-сюрпризы и увеличивает размеры штрафов.
Основные причины смертности на дорогах
Причины аварий, приводящих к смертям (или тяжким телесным повреждениям) на дорогах, различны. Изучения, проведенные в ряде стран, показали, что превышение скорости является причиной аварий не более, чем в 5-10 процентах от их общего числа. То есть если даже устанавливать на каждом шагу спидометры и камеры видеонаблюдения, то число погибающих на дорогах почти не сократится.
Международный опыт свидетельствует о том, что количество смертей в результате ДТП можно существенно сократить благодаря ремням безопасности, качественным дорогам (и дорожным знакам), а также проведению техосмотра машин.
То, что в нашей стране перекрестки, светофоры, дорожные знаки и дорожная разметка очень неудачны и зачастую становятся причиной нарушений и аварий, знают все.
Известно также, что в Армении техосмотр автомобилей по инициативе премьер-министра превратился в вид налога. Плати сумму и получай талон, а состояние твоего автомобиля никого не интересует...
Кроме того, ни для кого не секрет, что многие имеющие водительские права лица не знают правил дорожного движения и не осведомлены о технике безопасности.
Ремни безопасности и черные ленты
Изучения показывают, что ремни безопасности могут спасти жизнь человека в следующих ситуациях:
фронтальное столкновение: вероятность спасения жизни передних пассажиров равна 60%, задних – 30%.
удар сбоку: вероятность спасения жизней водителя и всех пассажиров – 45%.
переворот машины: вероятность спасения жизней водителя и всех пассажиров равна 85%.
Во время ДТП средней тяжести ремни безопасности спасают жизни водителя и передного пассажира в 65%, задних – в 55% случаев.
То есть если в один прекрасный день все начнут ездить с застегнутыми ремнями безопасности, то количество жертв на дорогах (не считая наездов) сократится почти на 60%.
И хотя еще в 70-х годах в СССР, а затем и в Армении водители и пассажиры (в том числе сидевшие сзади) обязаны были пристегивать ремни безопасности, дорожная полиция лишь несколько лет назад начала штрафовать водителей, нарушающих это требование.
Тем не менее, ни для кого не секрет, что очень часто водители вместо ремня безопасности просто накидывают на себя черную ленту, тем самым удовлетворяя требование инспекторов ДП. А последние фактически никогда не следят за тем, пристегнуты ремни безопасности на сидящих сзади пассажирах или нет.
Если попытаться представить примерную ситуацию, то можно будет сказать, что более 80-90% водителей и пассажиров в нашей стране не используют ремни безопасности, в результате чего вероятность смертельного исхода в случае ДТП увеличивается в 2,5 раза. Однако инспекторов дорожной полиции это не интересует.
ДП занята бизнесом
В сложившейся ситуации очевидно, что в первую очередь необходимо восстановить институт техосмотра автомобилей, обязать водителей использовать зимой лишь зимние покрышки, ужесточить и декоррумпировать процесс получения водительских прав, следить за тем, чтобы водители и пассажиры были пристегнуты ремнями безопасности и хотя бы немного улучшить состояние дорог.
Очевидно, что в случае осуществления этих требований количество жертв и раненых сократится вплоть до трех раз. Однако вместо этого полиция не жалеет сил для того, чтобы штрафовать граждан. Миссия по сбору штрафов превратилась для ДП в сверхзадачу, ради выполнения которой полиция обманывает Национальное Собрание, а дорожная полиция использует перекрестки и улицы для провоцирования нарушений.
В результате становится очевидно, что спидометры-сюрпризы ДП устанавливает в основном не для спасения жизни людей, а для сбора денег с водителей (кстати, суммы штрафов идут во внебюджетный фонд ДП).