Ճանապարհային ոստիկանությունը կարող է կյանքեր փրկել, բայց բիզնես է անում
ՀՀ ոստիկանությունը և դրա մաս կազմող ճանապարհային ոստիկանությունը պարբերաբար հայտարարում են, որ իրենց ուշադրության կենտրոնում է Հայաստանի ճանապարհներին մահացության վիճակագրությունը: Ապա, հղում անելով այդ վիճակագրության բարելավման վեհ նպատակի սպասարկման իրենց պարտականության վրա` ոստիկանությունը անակնկալ-արագաչափեր է տեղադրում հանրապետությունով մեկ և տուգանքների չափերը մեծացնում:
Այն, որ առանց դրա մասին նախազգուշացնող ցուցանակի արագաչափ տեղադրելը հակասումը է ոստիկանության կողմից ԱԺ-ին տրված խոստմանը, մենք արդեն խոսել ենք: Սակայն եկեք հասկանանք, որ միայն արագության գերազանցումը չէ, որ հանգեցնում է մահացու վթարների:
Մահացության հիմնական պատճառները
Ճանապարհների վրա մահերի (կամ ծանր մարմնական վնասվածքների) հանգեցրած վթարների հիմնական պատճառները բազմաթիվ են: Տարբեր երկրներում կատարած ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ արագության սահմանափակման գերազանցումը վթարի պատճառ է լինում վթարների ընդհանուր թվի ոչ ավել, քան 5-10 տոկոս դեպքերում: Օրինակ՝ 2011 թվականին ՌԴ-ում արագության գերազանցման պատճառով ծանր վթարների քանակը չի գերազանցել ծանր վթարների ընդհանուր քանակի 1,5 տոկոսը:
Այսինքն, եթե նույնիսկ ոստիկանությունը ամեն քայլափոխի արագաչափ, տեսախցիկ տեղադրի, միևնույնն է, ճանապարհներին զոհվածների քանակը համարյա չի պակասի:
Համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ մահացության քանակը կարելի է շեշտակիորեն պակասեցնել ամրագոտիների, որակյալ ճանապարհների (և ճանապարհային նշանների), ինչպես նաև մեքենաների տեխ. զննության միջոցով:
Այն, որ մեր երկրում խաչմերուկները, լուսաֆորները, ճանապարհային նշաններն ու գծանշումները շատ անհաջող են և հաճախ դառնում են խախտում կատարելու ու վթարվելու պատճառ, բոլորիս է հայտնի:
Հայտնի է նաև, որ վարչապետի նախաձեռնությամբ Հայաստանում մեքենաների տեխ. զննությունը, փաստացի, վերածվել է հարկատեսակի: Մուծիր գումարը, ստացիր կտրոնը, իսկ մեքենայիդ վիճակը ոչ ոքի չի հետաքրքրում… Կարող ես անգամ աշխատող արգելակներ, ղեկ կամ ամրագոտիներ չունենալ:
Բացի դրանից՝ ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ վարորդական վկայական ունեցող բազմաթիվ անձինք տեղյակ չեն երթևեկության կանոններից ու անվտանգության տեխնիկայից… Մարդիկ մեքենան վարում են ռեֆլեքսներով` հեծանիվի պես և ոչ օրենքներով:
Ամրագոտիները և սև ժապավենները
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ամրագոտիները կարող են փրկել մարդու կյանքը հետևյալ իրավիճակներում/հավանականությամբ.
1. Ֆրոնտալ բախում – առջևի նստածների կյանքը փրկելու հավանականությունը` 60 %, հետևի ուղևորներինը` 30 %,
2. հարված մեքենայի կողքից – վարորդի և բոլոր ուղևորների կյանքը փրկելու հավանականությունը` 45 %,
3. մեքենայի շրջում (գլխիվայր) – վարորդի և բոլոր ուղևորների կյանքը փրկելու հավանականությունը` 85 %:
Միջինում ծանր վթարների դեպքում ամրագոտիները փրկում են վարորդի և առջևի ուղևորի կյանքը շուրջ 65 տոկոս դեպքերում, իսկ հետևի ուղևորներինը` շուրջ 55 տոկոս դեպքերում:
Այսինքն, եթե մի պայծառ օր բոլորը սկսեն ամրակապված երթևեկել, ապա ճանապարհներին զոհերի քանակը (վրաերթները չհաշված) կպակասի շուրջ 60 տոկոսով:
Թեև, դեռ 1970-ականերից ԽՍՀՄ-ում, իսկ ապա Հայաստանում վարորդներն ու ուղևորները (այդ թվում` հետևի նստատեղի ուղևորները) պարտավոր են ամրագոտի կապել, ճանապարհային ոստիկանությունն ընդամենը մի քանի տարի առաջ է սկսել տուգանել չամրակապված վարորդներին:
Այնուամենայնիվ, ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ հաճախ վարորդները ամրագոտիների փոխարեն սև ժապավեններ են գցում ուսերին և դրանով բավարարում ՃՈ տեսուչների` ամրակապված լինելու պահանջը: Բացի այդ՝ ՃՈ տեսուչները, փաստացի, երբեք չեն հետևում, թե մեքենաների հետևի նստատեղերի ուղևորներն ամրագոտի կապե՞լ են, թե՞ ոչ:
Եթե փորձենք մոտավոր իրավիճակը պատկերացնել, ապա կարող ենք հանգիստ ասել, որ հանրապետությունում երթևեկող վարորդների և ուղևորների ավելի քան 80-90 տոկոսը ամրակապված չէ, այսինքն՝ վթարը 2.5 անգամ ավելի մեծ հավանականությամբ մահացու ավարտի կհանգեցնի… Սակայն դա ՃՈ տեսուչներին չի հետաքրքրում:
Իսկ ՃՈ-ն բիզնես է անում
Այսպիսի իրավիճակում ակնհայտ է, որ առաջին հերթին հարկավոր է վերականգնել մեքենաների տեխ. զննության ինստիտուտը, վարչարարությամբ պարտադրել, որ ձռմանը մարդիկ բացառապես ձմեռային անվադողեր օգտագործեն, խստացնել և ապակոռումպացնել վարորդական վկայական ստանալու գործընթացը, հետևել, որ վարորդներն ու ուղևորները ամրակապված լինեն և գոնե մի քիչ բարելավել ճանապարհների վիճակը:
Ակնհայտ է, որ այսպիսի գործառույթներ իրականացնելու դեպքում զոհերի ու վիրավորների քանակը կպակասի ընդհուպ 3 անգամ: Բայց ճանապարհային ոստիկանությունը դրա փոխարեն ջանք չի խնայում ամեն կերպ քաղաքացիներին տուգանելու համար… ՃՈ-ի` տուգանքներ հավաքելու առաքելությունը վերածվել է գերխնդրի, որի իրականացման համար ոստիկանությունը խաբում է ԱԺ-ին, իսկ ՃՈ-ն խաչմերուկներն ու փողոցները դարձնում է խախտումների դրդող (դրան մենք դեռ կանդրադառնանք):
Այստեղ ակնհայտ է դառնում, որ ՃՈ-ն անակնկալ-արագաչափերը տեղադրում է հիմնականում ոչ թե կյանքեր փրկելու, այլ վարորդներից փող հավաքագրելու համար (իսկ տուգանքների գումարները գնում են ՃՈ արտաբյուջետային հիմնադրամ):

Armenia traffic police periodically declare that they are paying special attention to roadway fatality statistics.
Citing their readiness to do their utmost to decrease the number on traffic deaths, the cops are busily engaged in installing speed cameras here and there throughout the country. Consequently, the number of fines handed out to unaware motorists is on the uptick.
We have already spoken about the fact that the installation of speed camera without proper notification flies in the face of a promise made by the National Assembly.
But let’s get real for a moment and accept the fact that speeding isn’t the only factor leading to roadway fatalities.
Primary reasons for fatalities
There are numerous factors leading to roadway fatalities or serious traffic injuries. International studies have proved that speeding, on average, accounts for a mere 5-10% of road accidents. For example, going faster than the posted speed limit only accounted for 1.5% of all road accidents in Russia in 2011.
Thus, if the police install a speed camera every few meters, the number of road fatalities will not drop.
International experience shows that seat belts can drastically reduce the number of fatalities, in addition to well-maintained roadways and road signs. Annual inspections of the cars being driven is another way to cut down on accidents.
We all are aware that in Armenia traffic lights, signs and pavement markings at intersections are ill-planned and often cause violations and accidents.
As for auto inspections in Armenia, everyone knows that the prime minister’s initiative in this regard is just another way to collect taxes and fees.
May licensed drivers aren’t even aware of the “rules of the road” and safety measures to be followed. People drive by reflex, as if they were riding a bicycle, and not according to accepted norms.
Seat belts can save lives
Studies have shown that seat belts can save lives in the following situations
- Frontal crash – If seat belts are worn, passengers in the front have a 60% chance of surviving and rear passengers 30%.
- Sideways crash – There’s a 45% probability that the driver and all passengers will live.
- Rollovers – There’s an 85% probability that the driver and all passengers will survive.
In middle impact crashes, seat belts can save the driver and front seat passenger 65% of the time and rear passengers around 55%
In other words, if one fine day everyone started to wear seatbelts the number of road fatalities (not counting pedestrians hit by cars) would drop by some 60%
By law, drivers and passengers (front and rear) have been required to wear seatbelts as far back as the 1970s in the Soviet Union. The same law applied after Armenia’s independence. Bit Armenia’s roadway police only started issuing tickets to violators a few years ago.
Nevertheless, we all know that many drivers merely wrap the black belt over the chest without buckling it. This sleight of hand seems to satisfy roadway cops that the driver is “buckled-up”. Inspectors never seem to pay attention to passengers sitting in the rear, in contravention to the law.
In summing up, we can safely say that some 80-90% of motorists and their passengers do not attach their seatbelts. This translates into a 2.5 fold increase that an accident will result in fatalities. This doesn’t seem to worry road police in Armenia.
Road police are engaged in business
Given such a situation, it is of primary importance to reinstitute the proper auto inspections. Motorist should be obliged to use snow tires in the winter. Tests for a driver’s license need to be stricter and steps need to be taken to ensure that licenses aren’t issued just because an applicant bribes the instructor. The country’s roads could be better maintained as well.
If such measures are taken, including the monitoring of obligatory seatbelt use by all, the number of fatalities and injured could be decreased by a factor of three. Sadly, roadway police are more interested in handing out tickets left and right.
The mission of the cops to collect fines has become such a priority that they are even deceiving the National Assembly and intersections have been transformed into violation facilitators,
It all goes to prove that the unannounced installation of speed cameras by the roadway police is more about collecting money from motorists rather than saving lives.