59-ամյա Էդվարդ Գրիգորյանին Մարտունիում ճանաչում են Քարիմ անունով: Արցախում մի ավանդույթ կար. երբ նորածինները մահանում էին, մեծերը խորհուրդ էին տալիս ծնողներին երեխային օտար անուն տալ, որ մնացածները ողջ մնան:
Այսօր Քարիմը Մարտունի քաղաքում հայտնի խառատ է: Նա պատմում է, որ այդ արհեստը սովորել է խորհրդային բանակում, որտեղ աշխատել է թուջի ձուլարանում: Զորացրվելուց հետո Քարիմը մեկնել է Երեւան եւ երեք տարի աշխատել «Հայ Էլեկտրաշարժիչ» գործարանում, որտեղ էլ հմտացել է իր արհեստում:
«1975 թ. վերադարձա Երեւանից եւ աշխատանքի անցա Մարտունու Մեքենատրակտորային կայանում` որպես խառատ: 10 տարի աշխատելուց հետո մի ավտոտնակ վարձեցի ու սկսեցի աշխատել: Չանցած 5 տարի` սկսվեց Արցախյան շարժումը»,- հիշում է Քարիմը:
Ստորագրահավաքներին հետեւեցին ցույցերն ու միտինգները, որոնց Քարիմն ակտիվորեն մասնակցում էր: Զգալով, որ այդ ամենի վերջը պատերազմ է, սկսեց ծածուկ նռնակներ պատրաստել: Այդ մասին նա շուտով պատմեց լեգենդար Կոմիսարին` մարտունեցի Վլադիմիր Խաչատրյանին:
Տեսնելով, որ Քարիմը կարողանում է զենք սարքել, Վ. Խաչատրյանն առաջարկեց մեծ խմբաքանակի վրա աշխատել: Օմոնականներն արդեն Մարտունիում էին, երբ 5 հոգով հանձն առան նռնակներ ու այլ տեսակի զենք-զինամթերք պատրաստել եւ ուսումնական հրացանները ձեւափոխել մարտականի:
«Զենք դեռ պատանի ժամանակից էի սիրում, որսորդությամբ էի զբաղվում: Հետո էլ բանակում ծանոթացա մնացած զենք-զինամթերքին: Այդպես էլ սկսեցի զենքեր սարքել, բավականին հաջող էր ստացվում: Օմոնականները պարզելով, որ ես զենք եմ պատրաստում, խուզարկեցին իմ արհեստանոցը, բայց ոչինչ չգտան: Ինձ 3 օր Աղդամում հարցաքննեցին, ոչինչ չկարողանալով պարզել` բաց թողեցին»,- պատմում է Քարիմը:
Իր պատրաստած զենքն ինքն էր փորձարկում ու դրանով մարտերին մասնակցում: Զրուցակիցս հիշում է, թե ինչպես իր պատրաստած հրանոթով մասնակցեց Ղարադաղլուի, Խոջավենդի ազատագրմանը: Իսկ Մարտունու մատույցներում օրումեջ ընթացող թեժ մարտերից մեկի ժամանակ նրա աչքի առաջ զովեց իր աշակերտը:
1991 թ. Կոմիսարը Երեւանից ականանետ բերեց 5 արկի հետ: Քարիմը պատմում է, որ Կոմիսարին խնդրել է մեկը թողնել որպես նմուշ, որից հետո ինքը կփորձի կրկնօրինակը պատրաստել: Բայց այնպես է ստացվել, որ 5 արկն էլ օգտագործել են:
«Տեսնելով, որ այլ ելք չկա, ինքնուրույն արկ պատրաստեցի, փորձարկելու ժամանակ արկը պայթեց` դեմքս վնասելով: Երկու ամիս ստիպված էի Ստեփանակերտի հոսպիտալում բուժվել: Հենց դուրս եկա հոսպիտալից, հաջորդ օրը հանձն առա նոր զենքի ձեւափոխումը»,- ասում է Քարիմը` հավելելով, որ համապատասխան գիտելիքների ու փորձի բացակայությունը լրացնում էր բազմաթիվ փորձերով. օրինակ` ինչ-որ նոր ու անծանոթ դետալ պատրաստելիս համեմատում էր մեկ այլ զինամթերքի նույն դետալի հետ:
Ինքնաշեն զենքերի կարիք, Քարիմի հավաստմամբ, կար պատերազմի սկզբում, հետո արդեն ձեռք բերված զինամթերքը հիմնականում ձեւափոխում ու վերանորոգում էին:
Պատերազմի ընթացքում զինագործ դարձած Քարիմը զենք էր պատրաստում եւ ձեւափոխում ոչ միայն Մարտունու շրջանի ջոկատների, այլեւ հարեւան Հադրութի շրջանի տղաների համար:
Երբ Մարտունու ինքնապաշտպանական ջոկատի հրամանատար նշանակվեց Ավոն` Մոնթե Մելքոնյանը, Քարիմին նշանակեց զինագործ: Զինադադարից հետո նա որոշ ժամանակ որպես զինագործ ծառայեց ԼՂՀ պաշտպանության բանակում, ապա զորացրվեց ու շարունակեց իր արհեստանոցում աշխատել` որպես խառատ: Քարիմը խոստովանում է, որ չնայած խորհրդային բանակում ծառայել է, բայց պատերազմ ու մահ տեսել էր միայն մարտաֆիլմերում: Արցախյան պատերազմում նա այդ ամենը տեսավ ու զգաց սեփական մաշկի վրա:
«Սկզբում, իհարկե, դժվար էր մահ տեսնելն ու դրան համակերպվելը: Ամենաահավոր տեսարանը, թերեւս, Հադրութի ավտոբուսի վրա ադրբեջանցիների հարձակումն էր, երբ միաժամանակ հինգ զոհ եմ տեսել: Այդ օրվանից ինքս ինձ հանգստացնելու համար ասում էի, որ կռվում չամիչ չեն բաժանում»,- ասում է նա: Ապա ավելացնում է, որ մահից առավել սարսափելի է գերի ընկնելը:
Պատերազմի ամբողջ ընթացում Քարիմի ընտանիքն Արցախում էր: Ռմբակոծությունների ժամանակ նա կնոջն ու նորածին որդուն տեղափոխեց Մարտունու շրջանի Գիշի գյուղ: 1994 թ. վերջին մարտերն էին, երբ հրանոթի արկը պայթեց իրենց թաղամասի բլինդաժի մոտ, որից չորս մարդ զոհվեց, իսկ Քարիմի կինն ու երեխան վիրավորվեցին:
«Կինս` Իրինան, ծանր էր վիրավորվել, արկի բեկորները փայծաղն ու գլուխն են վնասել: Փայծաղը վիրահատեցին, իսկ գլխի հատվածում մանր բեկորներն այդպես էլ չեն հանել, ու այսօր էլ նա պարբերաբար գանգատներ է ունենում: Մեկուկես տարեկան որդիս` Մհերը, շատ չի տուժել, մի բեկոր է վնասել ոտքը, որն այդպես էլ չեն հանել»,- ասում է Քարիմը ու թեթեւ ժպտում: Այսօր որդին ողջ-առողջ ծառայում է բանակում, իսկ երբ մագնիսի կտորը մոտեցնում է բեկորից վնասված ոտքին, իսկույն կպնում է:

59-летнего Эдварда Григоряна в Мартуни знают как Карима. Сегодня он известный токарь. Этому ремеслу Карим обучился в советской армии, где работал в чугуноплавильне. После демобилизации уехал в Ереван и три года проработал на заводе “Армэлектродвигатель”, где и приобрел профессиональные навыки.
“В 1975 г. я вернулся из Еревана и устроился токарем на машинно-тракторную станцию в Мартуни. Через 10 лет арендовал гараж и устроил там собственную мастерскую. Не прошло и пяти лет, как началось Арцахское движение”,- вспоминает Карим. За сбором подписей последовали митинги и демонстрации, в которых Карим принимал активное участие. Почувствовав, что результатом всего это может стать война, он начал тайно изготавливать гранаты. Вскоре Карим рассказал об этом своему земляку – легендарному Комиссару Владимиру Хачатряну.
Убедившись в том, что Карим может создавать оружие, Хачатрян предложил ему начать работу над большой партией. Омоновцы уже были в Мартуни, когда они впятером взялись за изготовление гранат, других видов оружия и боеприпасов, а также за переделывание учебных ружей в боевые.
“Оружие я полюбил еще в юности, занимался охотой. Потом в армии ознакомился с другими видами оружия и боеприпасов. Так начал изготавливать оружие, получалось довольно удачно. Омоновцы, узнав, что я занимаюсь изготовлением оружия, устроили обыск в моей мастерской, но ничего не нашли. 3 дня меня допрашивали в Агдаме, но ничего не смогли выяснить и отпустили”,- рассказывает Карим.
Свое оружие он испытывал сам, использовал в боях. В 1991 г. Комиссар привез из Еревана гранатомет вместе с пятью снарядами. Комиссар попросил Карима оставить один снаряд в качестве образца, чтобы потом изготовить новые. Но получилось так, что все пять снарядов были использованы. “Видя, что другого выхода нет, я самостоятельно изготовил снаряд. Во время испытания снаряд взорвался, повредив мне лицо. Пришлось два месяца лечиться в степанакертском госпитале. Но сразу после выписки я приступил к изготовлению нового оружия”,- говорит Карим, отмечая, что нехватку соответствующих знаний и опыта восполнял многочисленными опытами.
По словам Карима, потребность в самодельном оружии ощущалась в начале войны, но потом стали добывать боеприпасы, которые переделывали и ремонтировали.
Когда командиром отряда самообороны Мартуни стал Аво – Монте Мелконян, он назначил Карима оружейником. После установления перемирия Карим некоторое время служил в Армии обороны НРК в качестве оружейника, потом демобилизовался и продолжил работу в своей мастерской уже в качестве токаря. Карим признается, что войну и смерть видел лишь в фильмах. Во время Арцахской войны он все это увидел воочию. “Сперва, конечно, трудно было видеть смерть. Самой страшной картиной стало нападение азербайджанцев на гадрутский автобус. Тогда я увидел сразу пять погибших. С того дня постоянно говорил себе, что на войне не изюм раздают”,- рассказывает Карим и добавляет, что страшнее смерти – плен.
На протяжении всей войны семья Карима оставалась в Арцахе. Во время бомбежек он перевез жену и новорожденного сына в село Гиши Мартунинского района. Во время последних боев 1994-го возле блиндажа в их квартале взорвалась артиллерийская мина. Погибли 4 человека, а жена и ребенок Карима получили ранения.
“Жена, Ирина, была тяжело ранена в селезенку и голову. Селезенку прооперировали, а мелкие осколки из головы так и не удалили, и сегодня она периодически жалуется на боли. Мой полуторагодовалый сын Мгер не очень пострадал – получил ранение в ногу, но осколок не вытащили”,- говорит Карим. Сегодня его сын жив-здоров, служит в армии.