ԱՊՊԱ-ն չի փոխհատուցում, ՃՈ-ն չի շտապում, մարդիկ էլ կարող են սոված մնալ
Ուղիղ երկու տարի է, ինչ Հայաստանում գործում է ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրությունը` ԱՊՊԱ-ն: Դրա ուժի մեջ մտնելուց առաջ եղան բազմաթիվ քննարկումներ, իսկ «Ժառանգություն» կուսակցությունը, նույնիսկ, Երևանում, Վանաձորում, Գյումրիում և Արմավիրում ավտոարշավներ կազմակերպեց ԱՊՊԱ-ի դեմ` պնդելով, որ դրա գին/փոխհատուցում հարաբերակցությունը թալանչիական է:
Թեև եղան բազմաթիվ բողոքներ առ այն, որ փոխհատուցումը իրական վնասից քիչ է, այնուամենայնիվ, ընդհանուր առմամբ, երկու տարվա փորձը ցույց տվեց, որ տուժողների մեքենաների վերանորոգումն իրականացվում է, հիվանդանոցային ֆորմալ ծախսերն էլ հոգում են:
Բայց եկեք հասկանանք, որ վթարների հետևանքով մարդիկ ունենում են ոչ միայն ավտոմեքենայի վերանորոգման և բուժման ծախսեր, այլև, այսպես կոչված, չստացված եկամուտներ: Այսինքն, եթե, օրինակ, մարդ մի ամիս պառկել է հիվանդանոցում (կորցրել է աշխատունակությունը) և չի ստացել աշխատավարձ/եկամուտ, ապա իր այդ չստացված եկամուտը փոխհատուցվում է միայն, եթե մարդը գրանցված աշխատող է և տեղեկանք ունի այդ մասին:
Չստացված եկամուտը չի փոխհատուցվում
Սակայն եթե քաղաքացին տաքսի է վարում կամ մեքենայով այլ կերպ գումար է վաստակում, և իր մեքենան այլ անձի մեղավորությամբ տեղի ունեցած վթարի հետևանքով որոշ ժամանակահատված հնարավոր չի եղել օգտագործել, ապա այդ ժամանակահատվածում քաղաքացու չստացված եկամուտը/աշխատավարձը ԱՊՊԱ-ն չի փոխհատուցում:
Գիտեք, եթե Հայաստանում այդ ժամանակահատվածը լիներ առավելագույնը մի քանի օր, ապա միգուցե և դա մեծ խնդիրներ չհարուցեր: Բայց երբեմն մարդ ստիպված է լինում ամիսներ սպասել, որ իր մեքենան հանեն ՃՈ տուգանային հրապարակից, ապա շաբաթներ սպասել, որ արտերկրից գան անհրաժեշտ պահեստամասերը և ապա ևս 1-2 շաբաթ սպասել, որ մեքենան վերանորոգեն: Արդյունքում կարող է ստացվել, որ վթարի մեջ մեղավորություն չունեցող անձը ընդհուպ մինչև կես տարի մնում է առանց ավտոմեքենայի:
Փաստորեն, եթե մարդու եկամուտը կախված է բացառապես մեքենայից (տաքսու վարորդների, առաքիչների և այլն), ապա վթարի մեջ ընկնելու պարագայում մարդ կարող է ընդհուպ մինչև կես տարի մնալ առանց եկամուտի աղբյուրի… Ու թեև «ավտոքաղաքացիական պատասխանատվություն» տերմինը ենթադրում է նաև վթարի հետևանքով չստացված եկամուտի փոխհատուցում, Հայաստանում այդ փոխհատուցումը մնում է վթարում մեղավորի վրա: Այսինքն՝ վթարի հետևանքով եկամուտ չստացած անձը պիտի մեղավորի դեմ դիմի դատարան և նրանից պահանջի իր մեքենայի հետ կապված չստացված եկամուտի փոխհատուցում, ինչը, համաձայնվեք, մեծ գլխացավանք է, որից ազատելու անվան տակ էին իշխանությունները ներմուծում ԱՊՊԱ-ն:
Բացի այդ, երբեմն մեքենային հասցված վնասը տասնյակ անգամներ քիչ է չստացված եկամուտից: Օրինակ, կարող մեքենայի վրա մի փոքր քերծվածք է եղել, բայց այն 2 ամիս կանգնում է ՃՈ տուգանային հրապարակում: Եթե այն տաքսի է, դրա վարորդը երկու ամիս անգործ է նստում և ունենում է, ասենք, 400 հազար դրամի չստացված եկամուտ, որը իրեն չի փոխհատուցվում:
Լուծումը տրիվիալ է
Իսկ խնդրի լուծումը պարզ է. ավտոապահովագրողների բյուրոն որոշում պիտի կայացնի, ըստ որի՝ տուժող-վարորդներին կտրվի համապատասխան փոխհատուցումը, իսկ ճանապարհային ոստիկանությունը պետք է զգալիորեն (շուրջ 10 անգամ) պակասեցնի վթարի հետևանքով մեքենաների փորձաքննության տևողությունը (դրանով իսկ մոտեցնի այն քաղաքակիրթ երկրներում այդ գործընթացի տևողությանը):
Տաքսիները
Վերջին տարիներին տաքսիստների վրա պետությունը բավականին ծանր բեռ է դրել: Դեղին համարները, գազի գնաճը, հարկերը և երթևեկությունը վերահսկող տեսախցիկների տուգանքները բավականին ծանր սոցիալական դրության մեջ են դրել թե անհատ, թե «սերվիսներում» աշխատող տաքսիստներին:
Եթե հաշվի առնենք, որ ԱՊՊԱ-ի վերոնշյալ թերությունից հիմնական տուժողները հենց տաքսիստներն են, ապա կհասկանանք, որ այդ մարդիկ ոչ միայն հազիվ ծայրը ծայրին են հասցնում և, ամբողջ օրը ճանապարհներին լինելով, բավականին քիչ են վաստակում, այլև ապահովագրված չեն ցանկացած պահին այլ անձի մեղավորությամբ վթարի պատճառով մի քանի ամսով անգործ մնալուց:

ОСАГО не компенсирует, ДП не спешит, а люди могут остаться без денег
Ровно два года прошло с того времени, как в Армении начало действовать обязательное страхование автогражданской ответственности – ОСАГО. После вступления в силу этого вида страхования против него были проведены многочисленные обсуждения и даже автомарши. Все противники ОСАГО утверждали, что установленное соотношение цены и компенсации является грабительским.
И несмотря на множество заявлений о том, что компенсация не покрывает реальный размер ущерб, двухлетний опыт показывает, что ремонт автомобилей осуществляется, а формальные больничные расходы оплачиваются.
Но давайте поймем, что вследствие дорожно-транспортных происшествий люди несут ущерб не только из-за ремонта автомобилей и прохождения лечения, но и неполучения доходов. То есть если человек пролежал месяц в больнице и не получил зарплату, то неполученный им доход компенсируется только в том случае, если он является зарегистрированным работником и имеет соответствующую справку.
Неполученные доходы не компенсируются
Но если человек работает таксистом или иным спобосом зарабатывает деньги на своей машине, которую на какое-то время бывает невозможно использовать по вине другого, то неполученный за это время доход (зарплату) гражданина ОСАГО не компенсирует.
Иногда людям приходится ждать месяцами, пока их автомобиль вывезут со штрафной площадки дорожной полиции, потому неделями, пока из-за границы доставят необходимые запчасти, еще 1-2 недели уходят на ремонт машины. В результате может получиться, что невиновный в аварии человек почти полгода остается без машины, а значит без работы.
И если доход человека зависит исключительно от автомобиля (это таксисты, поставщики и т.д.), то в случае ДТП они фактически могут по полгода не иметь источника дохода. И хотя термин “автогражданская ответственность” предполагает также компенсацию не полученных вследствие ДТП доходов, в Армении выплата этой компенсации возлагается на виновника аварии. То есть потерпевший должен обратиться в суд и потребовать возмещения неполученного им в результате аварии дохода, что, согласитесь, большая головная боль, с целью избавиться от которой власти и вводили ОСАГО.
Решение тривиальное
Проблема имеет простое решение: бюро автостраховщиков должное принять решение о том, что пострадавшим водителям должна быть выплачена соответствующая компенсация, а дорожная полиция должна существенно сократить продолжительность проведения экспертизы попавших в аварию автомобилей, приблизив ее к показателям, действующим в цивилизованных странах.
Такси
В последние годы государство стало для таксистов тяжелым бременем. Установка желтых номеров, рост цен на сжиженный газ, налоги, штрафы, выписываемые в результате изучения записей камер видеонаблюдения поставили в тяжелое социальное положение не только таксистов-частников, но и работников сервис-такси.
Если учесть, что основными пострадавшими от вышеуказанного недостатка ОСАГО являются именно таксисты, то можно понять, что эти люди помимо того, что с трудом сводят концы с концами, так как зарабатывают довольно мало, хотя и проводят весь день за рулем, еще и не застрахованы от потери работы на несколько месяцев из-за аварии, которая происходит по вине другого.