Մահվան վճիռն «իրագործվեց» 22 տարի անց
Ֆիզիկական ազատության մեջ ապրող մարդիկ, երբ տոնում էիք Նոր տարին և Սուրբ ծնունդը, հիվանդանոցում մահացավ Մանուկ Սեմերջյանը, ով 22 տարեկանում հայտնվել էր բանտում և մոտ 22 տարի անմարդկային տառապանքներ կրել անազատության մեջ: Նա մահապատժի դատապարտվածներից առաջինն էր, ով ողջ էր մնացել և հավատում էր, որ շուտով կվերադառնա կյանք, կապրի բոլորի նման, վերջապես կստեղծի իր ընտանիքը, կունենա սիրած զբաղմունք: Նրան այդ հնարավորությունը չտրվեց, թեպետ օրենքը թույլ է տալիս ցմահ դատապարտվածին 20 տարի պատիժը կրելուց հետո դիմել վաղաժամկետ ազատվելու համար: Ասեմ, որ 3 նախկին մահապարտ ևս արդեն հատել է պատժի կրման 20 տարվա շեմը, սակայն նրանց էլ ազատ չեն արձակում այս կամ այն պատճառաբանություններով:
Մահապատժի դատապարտվածները սովորաբար չեն խոսում բանտային պայմաններից, մեզ առաջին հերթին հուզում է արդարադատության իրականացումն այս երկրում: Սակայն Մանուկի մահը ստիպեց վերհիշել անկախ Հայաստանի առաջին տարիների բանտային տխուր ու դաժան համակարգը: Բայց միանգամից ասեմ՝ ոչ մի օրենք չի նախատեսում այնպիսի պատիժ, որի միջով անցանք մենք՝ զրկված մաքուր օդից, արևի լույսից, մարդավայել կերակրից: Մանուկը դարձավ 17-րդը, ում մահվան վճիռն այս կերպ իրականացվեց: Երբ մահապատիժը պետք է փոխարինվեր այլ պատժատեսակով, Մանուկը պատկերավոր ասում էր, որ դագաղի կափարիչը մի փոքր բացվել է, հույս է արթնացել, լույս երևացել: Սակայն մահապատիժը՝ գնդակահարության միջոցով փոխարինվեց ցմահ բանտարկությամբ, նույնն է թե՝ դանդաղ մահով: Ու Նոր տարվա գիշերը Մանուկի համար քարե դագաղի կափարիչը փակվեց ընդմիշտ:
Մանուկի հետ նույն խցում եղել եմ մոտ երեք տարի: Վեց-յոթ տարի կլիներ՝ մաքուր օդ ու արևի լույսի երես չէինք տեսել, 24 ժամ նույն խցում փակված, նույն դեմքերը, ուրիշ ոչինչ: ԵԽ-ին անդամակցելուց հետո մեզ առաջին անգամ զբոսանքի տարան: Այդ օրը հիշում եմ այսօրվա պես: Բնական լույսի տակ նայում էինք իրար ու սարսափում. բոլորս դեղին դեմքերով էինք, կաշի ու ոսկոր: Ու մենք կարող էինք հանգիստ, առանց գրիմի, սարսափ ֆիլմում նկարահանվել:
90-ականների կեսերին երկու տարի շարունակ խցում չենք ունեցել նույնիսկ հայելու մի փոքր կտոր, չէր թույլատրվում: Ալյումինե ամանների հատակներին էինք փորձում տեսնել մեր դեմքերի արտացոլանքը: Երբ երկու տարի անց ինքներս մեզ տեսանք հայելու մեջ, թվում էր՝ հայելուց նայում է նացիստական ճամբարներում տառապած մի անծանոթ: Ռոբինզոնի պես էինք ապրում, բայց նա գոնե օվկիանոսի մոտ էր ու ամեն օր ջուրն էր մտնում, իսկ մենք լողանալու հնարավորություն չունեինք: Լոգանքը շքեղություն էր, թույլատրում էին տարին մեկ անգամ կամ ավելի վատ՝ երկու տարին մեկ անգամ: Այս ամենի մասին մանրամասն դեռ կկարդաք իմ երկրորդ գրքում: Բայց մինչ այդ պատմեմ լոգանքի հազվադեպ շքեղ օրերից մեկի մասին: Եկան ասացին, որ իջեցնում են առաջին հարկում գտնվող բաղնիքը /եթե կարելի է այդպես կոչել/: Հանկարծ, չգիտես որտեղից, բաղնիքում մի կատու հայտնվեց: Հինգ տարի կլիներ, որ կենդանի չէի տեսել: Եվ ի՞նչ եք կարծում՝ ի՞նչ եղավ …վախեցա, հետ քաշվեցի: Ինքս էլ չզարմացա՝ ինչու այդպես արեցի: Հետո կամաց-կամաց մոտեցա մոխրագույն, բրդոտ կենդանուն, ձեռքս կամաց մոտեցրեցի ու սկսեցի շոյել: Ուրախացա…գտա այն ճեղքը, որտեղից կատուն էր ներս մտել: Փորձում էի անցքը մի կերպ լայնացնել, որպեսզի դուրս պրծնեմ դժոխքից: Հագուստս մոտս չէր, բայց դա չէր խանգարում ինձ, պատրաստ էի անգամ լրիվ մերկ դուրս գալ ազատություն:
Տառապանքների բույլը ամբողջական չի լինի, եթե չգրեմ մեր «մսով» ճաշի մասին: Որդերով լի ապուր էին տալիս, մեկ էլ` ռեժիմով շան ծեծ: Այս պայմաններում այնքան հեշտ էր չարանալը, մարդ մնալը՝ հերոսություն:
Այնինչ համակարգը պիտի 20 տարի աշխատեր վերականգնված մարդ հասարակություն վերադարձնելու ուղղությամբ: Համենայն դեպս, պատժի երեք նպատակներից երկրորդը ուղղման մասին է: Ի՞նչ ուղղում, եթե խնդիր է դրված՝ պարզապես գոյատևել:
Անցյալ տարվա վերջին ցմահ դատապարտյալների խնդիրները քննարկվեցին միջազգային համաժողովի ժամանակ: Հարազատներս բանտ էին ուղարկել համաժողովը լուսաբանող բոլոր հրապարակումները: Իմացա Մեծ Բրիտանիայի փորձի մասին, որտեղ ցմահ դատապարտյալն անցնում է A-D ճանապարհը, նա մոտիվացիա ունի՝ հայտնվել D-ում, որը մեր բաց ռեժիմն է, ավելին՝ Անգլիայում այս ռեժիմում նրանք ապրում են իրենց հարազատների հետ, աշխատում են, ապրում բնականոն կյանքով: Այսինքն՝ համակարգը մի յուրօրինակ քավարան է նախատեսում դատապարտյալների համար, երկար ժամանակ պատրաստում է լիարժեք ազատության: Լսեցի անգլիացի փորձագետի խոսքերը ամենակարևորի մասին. նա ասաց, որ կրկնահանցագործությունները գրեթե բացառվում են ազատություն ստացած ցմահ դատապարտյալների պարագայում:
Իսկ մեզ մոտ 20 տարի կողպեքի տակ պահում ենք մարդուն՝ զրկելով ամենակարևորից՝ մարդ մնալու հնարավորությունից, հետո... հետոն դեռ ոչ մեկը չի տեսել: Եթե Մանուկի օրինակով ենք դիտարկում՝ մահապատիժ ու ցմահ բառերի «մահ» արմատն իր սև գործն արեց: Ու մահապատժի վճիռն «իրագործվեց» 22 տարի անց: Հետևաբար օրենքից դուրս բերել դեռ չգործող այն նորմը, թե ցմահ դատապարտյալը կարող է 20 տարի անց դիմել ազատ արձակվելու համար: Միևնույնն է համակարգը դեռ չի գնում այդ քայլին:
Մարդիկ, կարծում եմ, որ շատ կարևոր է, որ մարդը, անկախ իր կատարած կամ չկատարած հանցանքից (դա միայն Աստված գիտի) ազատության մեջ հեռանա կյանքից, հեռանա մարդկանցից: Դա կարևոր է առաջին հերթին Ձեր՝ ֆիզիկական ազատության մեջ ապրողներիդ համար:

Смертный приговор был «приведен в исполнение» через 22 года
Люди, живущие на свободе, когда вы праздновали Новый год и Рождество, в больнице умер Манук Семерджян, который в 22 года оказался в тюрьме и почти 22 года терпел там нечеловеческие страдания. Из осужденных к смертной казни он был первым, кто остался жив и поверил в то, что скоро вернется к нормальной жизни, заживет как все, создаст, наконец, семью, займется любимым занятием. Но такая возможность ему не была предоставлена, хотя закон позволяет пожизеннно осужденным после 20 лет отбывания наказания обращаться для досрочного освобождения. Отмечу, что 20-летний срок заключения уже отбыли еще трое бывших смертников, однако их также по тем или иным причинам не освобождают.
Осужденные к смерти обычно не говорят о тюремных условиях. Нас в первую очередь волнует осуществление правосудия в этой стране. Однако смерть Манука заставила вспомнить о печальной и жестокой тюремной системе первых лет независимости Армении. Сразу отмечу, что ни один закон не предусматривает такое наказание, через которое прошли мы, лишенные свежего воздуха, солнечного света, нормальной человеческой пищи... Манук стал 17-м, кому смертный приговор был приведен в исполнение в такой форме. Когда смертная казнь должна была быть заменена другим видом наказания, Манук образно сказал, что крышка гроба чуть-чуть приоткрылась, проснулась надежда, забрезжил свет...
Однако расстрел был заменен пожизненным заключением, иными словами, медленной смертью. И в новогоднюю ночь крышка каменного гроба закрылась для Манука навсегда.
Я находился с ним в одной камере три года. В течение 6-7 лет мы не выходили на свежий воздух, не видели солнца. 24 часа в сутки мы находились в одной и той же камере, видели одни и те же лица – и больше ничего. После членства Армении в СЕ нам впервые разрешили выйти на прогулку. Тот день я до сих пор помню очень отчетливо. Мы увидели друг друга при дневном свете и ужаснулись: желтые лица, кожа да кости... Мы могли бы без грима сняться в фильме ужасов.
В середине 90-х годов нам почти два года не разрешали иметь при себе даже маленькое зеркальце, поэтому отражение своих лиц мы пытались увидеть на дне алюминиевых мисок. Когда через два года мы увидели себя в зеркале, то нам показалось, что на нас смотрят побывавшие в нацистском концлагере незнакомые люди.
Мы жили так, как жил Робинзон. Но он хотя бы находился возле океана и мог каждый день заходить в воду. Для нас же душ был роскошью – купаться разрешали раз в год или даже раз в два года. Подробно об этом вы прочитаете в моей второй книге. А пока расскажу о том редком дне, когда нас повели купаться. Пришли и сказали, что нас ведут в баню на втором этаже. И вдруг откуда-то в душевой появилась кошка. Я лет пять не видел животных, поэтому сперва испугался и отскочил в сторону. Потом потихоньку подошел к серому мохнатому существу и начал его ласкать. Обрадовался... нашел щель, через которое кошка проникла в баню. Затем попытался расширить отверстие, чтобы выбраться из этого ада. Одежды у меня не было, но это меня не смущало. Я был готов выйти на свободу даже голым.
Рассказ о моих страданиях не будет полным, если я не напишу о «мясном» обеде, который нам давали. Кормили нас похлебкой с червями, да еще били, как собак. В этих условиях озлобиться было очень легко, остаться человеком было геройством.
Между тем система на протяжении 20 лет должна была пытаться вернуть в общество исправленную личность. Во всяком случае вторая из трех целей наказания – это исправление. Но о каком исправлении идет речь, если стоит задача просто выжить!
В конце прошлого года проблемы пожизненно осужденных обсуждались на международной конференции. Мои родные прислали в тюрьму все публикации, в которых рассказывалось об этой конференции. Я узнал о британском опыте, согласно которому пожизенно осужденный проходит путь A-D, у него есть мотивация – оказаться в D, который равнозначен нашему открытому режиму. Более того, в Англии при этом режиме осужденные живут вместе с родными, работают, живут нормальной жизнью. То есть система предусматривает для осужденных своего рода чистилище, длительное время готовит их к полноценной свободе. Я услышал слова английского эксперта о самом важном: он сказал, что в случае с выходящими на свободу пожизненно заключенными повторные преступления почти исключены.
У нас человека 20 лет держат под замком, лишая его самого важного – возможности остаться человеком. А потом... Потом не видел никто. Если судить по примеру Манука, то вынесенный ему смертный приговор был «приведен в исполнение» через 22 года. Следовательно из закона следует изъять недействующую пока норму о том, что посмертно осужденный через 20 лет может обратиться для освобождения. Все равно система пока не идет на этот шаг.
Люди, на мой взгляд, очень важно, чтобы человек, независимо от совершенного или не совершенного им преступления (это известно только Господу) уходил из жизни, от людей, находясь на свободе. Это важно в первую очередь для вас, обладающих физической свободой.