Կոռուպցիայի նկատմամբ հանդուրժողականությունը խորն է
Հարցազրույց Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանի հետ
Ի՞նչ է կոռուպցիան հայաստանյան հասարակության համար: Որքա՞ն խորն են կոռուպցիայի արմատները կենցաղային եւ իշխանական բարձր մակարդակներում:
Արդեն վաղուց փորձագետների եւ ակադեմիական շրջանակների կողմից ընդունված է, որ հնարավոր չէ ուղղակիորեն չափել կոռուպցիան: Կարելի է պատկերացում կազմել կոռուպցիայի չափի մասին այնքանով, որքանով այն ընկալվում է հասարակության կողմից: Իհարկե, ուղղակի գծային կապ չկա կոռուպցիայի ծավալների եւ ընկալման միջեւ:
Չի կարելի ասել, որ եթե հարցվողների 90 տոկոսն ասում է, որ տվյալ ոլորտը կոռումպացված է, ապա այդ ոլորտի պաշտոնյաների 90 տոկոսը կոռումպացված են: Դա ճիշտ չէ: Բայց, միեւնույն ժամանակ, կան շատ լուրջ ուսումնասիրություններ, որոնք ցույց են տալիս, որ գոյություն ունի որոշակի կապ ընկալման եւ կոռուպցիայի ծավալների միջեւ. չի կարող պատահել, որ երկրում կոռուպցիայի ընկալումը լինի բարձր, իսկ ծավալները` ցածր:
Ուսումնասիրությունների արդյունքները ցույց են տալիս, որ մեզ մոտ կոռուպցիան շատ խորն է արմատացած, սակայն հնարավոր չէ խոսել կոնկրետ ծավալների եւ չափերի մասին. այդպիսի ուսումնասիրություններ Հայաստանում չեն կատարվել, եւ դա բավական բարդ եւ ծախսատար աշխատանք է: Անգամ մեթոդոլոգիական խնդիր կա. շատ դժվար է չափել, ասենք, թե որքա՞ն է կազմակերպությունը տուժում, եթե պաշտոնյան իր բարեկամին է նշանակում աշխատանքի: Կազմակերպությունը կարող է նույնիսկ շահել այդ պատճառով, բայց երեւույթը, միեւնույն է, կոռուպցիա է: Այսինքն` հնարավոր չէ հովանավորչության հետեւանքները չափել գումարային արժեքով: Ես հակված չեմ ասել, որ մենք ունենք կոռումպացված կառավարություն եւ մաքուր հասարակություն: Երկուսն էլ փոխկապակցված են:
Մեր ազգի մեջ շատ խորն է ոչ թե դրական վերաբերմունքը կոռուպցիայի հանդեպ, այլ հանդուրժողականությունը: Ես շատ եմ ուզում հատկապես սա տարբերակել: Ժողովուրդն ասում է` դե, բաշարում է, անում է, այսինքն` եթե թերակշռում է, մանրը չի վերադարձնում եւ այլն, դա հասարակությունը հանդուրժում է: Իհարկե, չի նշանակում, որ պաշտոնյաները պետք է ձեռքները ծալած նստեն եւ սպասեն, թե երբ պետք է ազգի ինքնագիտակցությունը բարձրանա, եւ մարդիկ դադարեն հանդուրժել այս երեւույթները:
Ո՞ր ոլորտներում է առավել շատ տարածված կոռուպցիան: Կա՞, արդյոք, կոռուպցիա բնական ռեսուրսների օգտագործման ոլորտում:
2010 թ. դեկտեմբերի 9-ին մենք հրապարակեցինք «Կոռուպցիայի համաշխարհային բարոմետրի» տվյալները: ԿՀԲ-ն աշխարհի տասնյակ պետությունների տնային տնտեսությունների ներկայացուցչական հարցում է մարդկանց` կոռուպցիայի ընկալման եւ փորձի վերաբերյալ:
Նշեմ, որ խոսքը ընկալման համաթվի մասին է: Մասնավորապես, հարցման միջոցով վեր են հանվել տվյալ երկրի բնակչության կողմից առավել կոռումպացված համարվող ոլորտները, վերջին տարիներին կոռուպցիայի մակարդակի փոփոխության վերաբերյալ կարծիքը, քաղաքացիների կողմից պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու տարածվածությունը եւ այլն:
Հայաստանում հարցումն անցկացվել է 2010 թ. հունիսի 10-ից 20-ն ընկած ժամանակամիջոցում «Գելափ Ինթերնեշնլի» ռուսաստանյան ներկայացուցիչ «Ռոմիր հոլդինգի» կողմից, որը հանրային կարծիքի ուսումնասիրություններ իրականացնող ռուսաստանյան հայտնի ընկերություն է:
Ըստ հարցումների` առավել կոռումպացված են կրթության ոլորտը` 4.2 (5 նիշը` բացարձակ կոռումպացված), 4.1 ոստիկանությունն ու դատարանները: Շատ ոլորտներ, ինչպես, ասենք, դատախազությունը կամ բնապահպանության ոլորտը, չեն ներառվել: Սա հիմնականում պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ուսումնասիրությունն անցկացվել է 86 երկրներում, եւ դիտարկվել են այնպիսի ոլորտներ, որոնք համընդհանուր են եւ համասեռ բոլոր երկրների համար:
Բոլոր 86 երկրներում նույն պատկերացումն ունեն, թե ինչ է կրթությունը կամ ոստիկանությունը, իսկ դատախազության համակարգը կարող է տարբեր երկրներում տարբեր լինել: Ընտրվում են նաեւ այն ոլորտները, որոնց հետ բնակչությունն առավել հաճախ է շփվում: Օրինակ` բնապահպանության ոլորտի հետ ուղղակի շփումը համեմատաբար քիչ է:
Ինչ վերաբերում է կոռուպցիայի առկայությանը բնական ռեսուրսների օգտագործման ոլորտում, ապա իհարկե կա, բայց մենք չունենք կոնկրետ հետազոտություններ եւ հենվում ենք միայն մամուլի հրապարակումների եւ բացահայտումների վրա: Մինչ այժմ ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյաները, որ պատժվել են կոռուպցիոն հոդվածներով, հենց բնապահպանության նախարարությունից են` բնապահպանության վարչության պետը եւ նրա տեղակալը:
Սակայն, նույնիսկ բացահայտումները չեն կարող միանշանակ ցուցանիշ լինել, որովհետեւ որոշ ոլորտներում պայքարն ավելի ուժեղ է տարվում, մյուսներում` ավելի թույլ: Օրինակ` պաշտպանության նախարարությունը փակ կառույց է, եւ եթե քիչ են այնտեղ բացահայտումները, ապա դա դեռ չի նշանակում, որ այնտեղ քիչ է կոռուպցիան, իսկ եթե ավելի շատ են բացահայտումները գյուղապետարանների շրջանում, ապա դա էլ դեռեւս չի նշանակում, որ բոլոր գյուղապետարանները կոռումպացված են: Հնարավոր է, որ նախարարի աշխատակիցը իր կապերի շնորհիվ չի պատժվի, իսկ գյուղապետարանի աշխատակիցը կպատժվի: Սա էլ է պատճառներից մեկը, որ որպես ցուցանիշ ընդունվում է կոռուպցիայի ընկալումը եւ ոչ թե գրանցված դեպքերը:
Գործնականում ի՞նչ է նշանակում կոռուպցիայի դեմ պայքարը: Ինչպե՞ս են մղում այդ պայքարը պետությունը (Ազգային ժողովի Վերահսկիչ պալատ, նախագահի եւ վարչապետի վերահսկողական ծառայություններ, իրավապահ մարմիններ) եւ քաղաքացիները: Իրատեսակա՞ն է, արդյոք, կոռուպցիայի մակարդակ նվազեցնելը մեր երկրում:
Կա կոռուպցիայի դեմ պայքարի երեք բաղադրիչ` կանխարգելում, դեպքերի բացահայտում եւ հանրային աջակցություն: Գործնականում պայքարը, իմ կարծիքով, այն է, երբ այդ բոլոր բաղադրիչներն արդյունավետ կերպով ներգրավված են: Ես սա չեմ տեսնում մեզանում: Մեզ մոտ շեշտը դրվում է կանխարգելիչ միջոցառումների վրա, որոնք նախատեսում են օրենսդրական ակտերի կատարելագործում եւ այլն:
Մի տարբերակ է, երբ իշխանափոխություն է տեղի ունենում, եւ հաջորդ իշխանություններն ավելի մաքուր են: Սակայն, հաշվի առնելով մեր ազգի հոգեկերտվածքը` այս տարբերակը քիչ հավանական է: Մյուս ճանապարհը քաղաքացիական հասարակության կայացումն է, ժողովրդավարությունը, որի արդյունքում այդ երեւույթները վեր կհանվեն, եւ դրանց վերաբերյալ կլինի արձագանք եւ անհանդուրժողականություն: Երբ պաշտոնյան հասկանա, որ կոռուպցիայի պատճառով կարող է զրկվել պաշտոնից, այդ ժամանակ նա գուցե ավելի զգոն լինի: Եթե խոսքը լուրջ պայքարի մասին է, ապա, իմ կարծիքով, ամեն ինչ պետք է սկսվի նորմալ ընտրություններից:
Այդ ժամանակ պաշտոնյան կարող է կորցնել իր պաշտոնը, կարող է հեղինակազրկվել, եթե նշանակի կոռումպացված նախարար, քանի որ դա նվազեցնում է իր` նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու հնարավորությունը: Ես չեմ ասում, որ դրանով կոռուպցիան կվերանա, բայց դրանով սկիզբ կդրվի արդյունավետ հակակոռուպցիոն պայքարին, եւ այդ պայքարը կունենա լուրջ հիմք: Կա Սինգապուրի օրինակը:
Սինգապուրը ավտորիտար պետություն է, բայց վերնախավը որոշում է, որ պետք է մաքուր լինի եւ դա ցույց է տալիս իր օրինակով: Սա իշխող համակարգի բարի կամքն է, թեեւ ես կնախընտրեի, որ ոչ թե բարի կամք լինի, այլ ժողովրդի վերահսկողություն: Որոշ պաշտոնյաներ շատ են սիրում Սինգապուրի օրինակը բերել, բայց ես չեմ պատկերացնում, որ մեզ մոտ դա կգործի: Չեմ հավատում, որ բարձրաստիճան պաշտոնյան բանտ կնստեցնի իր բարեկամին` կոռուպցիայի մեջ ներգրավված լինելու պատճառով:
Ի՞նչ տեղ է զբաղեցնում Հայաստանը կոռուպցիայի վերաբերյալ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ի վերջին հաշվետու ժամանակաշրջանի զեկույցում: Արդեն քանի՞ տարի է, որ գործում է ՙԹրանսփարենսի Հայաստանը', եւ այդ ընթացքում ինչպե՞ս է փոխվել կոռուպցիայի հետ կապված իրավիճակը երկրում (կոռուպցիան պակասե՞լ է, ավելացե՞լ):
2001 թ. հոկտեմբերին կազմակերպությունը հավատարմագրվել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» (ԹԻ) համաշխարհային հակակոռուպցիոն շարժման կողմից որպես ազգային մասնաճյուղ: 2008 թ. փետրվարին կազմակերպությունը վերագրանցվել է որպես Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն (ԹԻՀԿ):
Հայաստանում կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը 2.6 է (որքան ցածր է ցուցանիշը, այնքան բարձր է ընկալվում կոռուպցիան): Մենք կիսում ենք 123-126-րդ տեղերը Մադագասկարի, Նիգերիայի եւ Էրիթրեայի հետ: Մենք ավելի քիչ կոռումպացված ենք ընկալվում, քան Բելառուսը, Սիրիան, Ադրբեջանը, Ֆիլիպինները, Զիմբաբվեն, Ուկրաինան, Ռուսաստանը: Ադրբեջանը կիսում է 134-142-րդ տեղերը: Ռուսաստանը` 154-163:
Նշեմ նաեւ, որ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ»-ը չի անցկացնում հարցումներ, այն վերցնում է այլ ուսումնասիրություններ եւ դրա վերլուծության հիման վրա ստանում է ցուցանիշներ: Հայաստանը 2003 թ.-ից է ներգրավված այս ուսումնասիրության մեջ:
Հայաստանի ԿԸՀ արժեքը շարունակում է իր դանդաղ հետընթացը: 2008-ից սկսել է վատանալ: Մինչ այդ էլ համաթիվը հուսադրող չէր` 3 էր, բայց տարբեր տարիների տատանվում էր` 2.9, 3.0, 3.1: 2008 թ. մենք չուզեցինք ասել, որ վիճակը վատանում է, որովհետեւ ընդամենը 0.1-ով իջավ, բայց հիմա ակնհայտ է, որ կա դանդաղ վատթարացում, եւ սա ունի իր բացասական միտումը. եթե վիճակը կտրուկ վատանար, ապա կձեռնարկվեին հստակ եւ շտապ քայլեր, իսկ եթե վիճակը դանդաղ է վատանում, անհրաժեշտ է որոշակի ժամանակահատված դիտարկել, որպեսզի վատթարացման պատկերն ակնհայտ լինի, իսկ դա ժամանակի կորուստ է:

Есть глубокая толерантность по отношению к коррупции
Тема интервью, представленных вниманию читателей ниже – коррупция в Армении и Азербайджане и возможные способы борьбы против нее.
В целом 20 тем освещаются в парных интервью специалистов из Армении и Азербайджана, которые проводятся и публикуются в рамках совместного проекта Исследовательского центра «Регион» (Армения) и Института мира и демократии (Азербайджан).
Интервью с исполнительным директором ереванского оффиса международной антикоррупционной организации Transparency International Варужаном Октаняном
Чем для армянского общества является коррупция? Насколько глубоко она пустила корни на бытовом уровне и в высших эшелонах власти? Что перевешивает в объемах и суммах?
Уже давно, экспертными и академическими кругами принято, что невозможно измерить коррупцию точным образом. Можно составить мнение о размерах коррупции по тому, как она воспринимается обществом. Конечно, нет прямой связи между объемами коррупции и ее восприятием. Если респонденты утверждают, что данная сфера на 90% коррумпирована, то из этого не следует что коррумпированы 90% чиновников данной сферы, это неправильно. Но, в то же время, есть довольно серьезные исследования, о существовании определенной связи между восприятием коррупции и ее объемами: не может быть восприятие коррупции высоким а ее объемы – незначительными.
Данные «Всемирного барометра коррупции» - опроса населения (домохозяйств) десятков стран, об их восприятии коррупции и непосредственном опыте столкновения с ней показывают, что у нас коррупция весьма глубоко укоренена, но нет возможности определить ее конкретные размеры и объемы: такие исследования в Армении не проводились, это довольно сложная и дорогостоящая работа.
Есть и методологическая проблема – очень трудно подсчитать вред от фаворитизма (кумовства или, иначе говоря, непотизма), как то: насколько страдает предприятие, если чиновник назначает на должность своего родственника (предприятие может и выиграть от этого) но само явление, тем не менее, является коррупцией. То есть, невозможно измерить явления непотизма в материальном, денежном выражении. Не склонен утверждать, что мы имеем коррумпированное правительство и честное население, оба явления взаимосвязаны.
В нашем народе, не то чтобы есть глубоко положительное восприятие коррупции, но есть снисходительная толерантность к явлению. Желал бы особо это подчеркнуть: если люди говорят «ну да, недовешивает, недодает сдачи – что ж, умеет, у него получается» - то это снисходительность к коррупции. Конечно это не означает, что должностные лица могут сидеть «сложа руки» и ждать, когда самосознание нации поднимется и общество перестанет терпеть такие явления.
В каких сферах более всего распространена коррупция? Есть ли коррупция в сфере использования природных ресурсов Армении?
9 декабря 2010 г. мы опубликовали данные «Всемирного барометра коррупции». Вновь отмечу, что речь идет об индексе восприятия. Данные ВБК – результат репрезентативного опроса, населения - домохозяйств десятков стран об их восприятии коррупции и опыте в этой области. В частности, посредстом опроса выявляются наиболее коррумпированные в восприятии сферы жизни, с точки зрения населения данной страны, их мнение об изменении уровня коррупции в их стране за последние годы, распространенность практики дачи взяток гражданами должностным лицам и т.п.
В Армении опрос проводился в 2010 г., в период с 10-го по 20-ое июня, холдингом «Ромир” (российским представителем Института Гэллап Интернешнл), который является известной российской компанией осуществляющей исследования общественного мнения. Восприятие коррупции в Армении, выделяет сферу образования как наиболее коррумпированную - индекс 4.2 (индекс 5 соответствует абсолютной коррумпированности), и сферу полиции и судов (4.1).
Многие сферы не были включены в опрос, например прокуратура и природоохранная сфера. Это, в основном, было обусловлено тем обстоятельством, что исследование проводилось в 86 странах и рассматривались сферы, общие и тождественные для этих стран. Во всех 86 странах имеется общее представление о том, что такое полиция или образование, а система прокуратуры может быть различна в разных странах. Также, выбираются те сферы жизни, с которыми население сталкивается наиболее часто. Так, с природоохранной сферой население сравнительно редко сталкивается. Что касается того, есть ли коррупция в сфере использования природных ресурсов Армении то конечно она существует но, у нас нет конкретных исследований на эту тему и мы можем опираться лишь на публикации и разоблачения в СМИ.
До сих пор, самыми высокими чинами, которые были осуждены по коррупционным статьям, были из аппарата Министерства по охране природы – начальник Управления по охране природы и его заместитель. Однако, даже такие разоблачения, не могут быть однозначными показателями, так как в одних сферах борьба против коррупции ведется сильней а в каких-то – слабей. Например, Министрство обороны является закрытой структурой, и если там мало разоблачений то это еще не означает, что там коррупция мала, и если больше разоблачений в сфере деятельности сельских общин, то это еще не означает что все сельские общины коррумпированы. Возможно, что благодаря своим связям, сотрудник министерства не будет наказан а сотрудник сельской общины будет. Это еще одна причина того, что за показатель берется именно восприятие коррупции а не зафиксированные, конкретные случаи.
Что на практике означает борьба с коррупцией, как государство и граждане ведут эту борьбу? Реально ли в нашей стране уменьшить объемы коррупции?
Есть три компонента борьбы с коррупцией – предупреждение, раскрытие дел (разоблачение) и общественное осуждение. Реальная борьба, по моему мнению, возможна лишь когда эффективно используются все три компонента. Я не наблюдаю этого в нашей стране. У нас делается акцент на предупредительные меры, которые предполагают усовершенствование законодательных актов и т.п. меры.
Реальная борьба, возможна если наряду с предупреждением будут и конкретные разоблачения. Но, здесь могут возникнуть вопрос: каким образом система будет сама себя разоблачать? Как бороться с системной коррупцией, где все звенья вовлечены в коррупционные сделки и, это является образом жизни самой системы. Есть вариант, когда происходит смена власти и новая власть бывает более честной. Но, принимая во внимание менталитет нашего народа, я не очень рассчитываю на этот вариант.
Другой путь – это становление гражданского общества, домократия, в результате чего, эти явления будут разоблачаться и по отношению к ним будут сильны общественный отклик и осуждение. Когда чиновник поймет, что он может лишиться должности из-за коррупции, возможно он будет более бдительным.
А если речь о серьезной борьбе то, по-моему, все должно начаться с проведения нормальных выборов. Тогда, чиновник может потерять должность и свой авторитет, если назначит коррумпированного человека на должность министра, ведь такие явления плохо отразятся на вероятности переизбрания президента. Я не утверждаю, что коррупция исчезнет но будет положено начало эффективной антикоррупционной борьбе, она будет иметь серьезный фундамент. Пример Сингапура: это государство авторитарного типа но, его элита решила быть честной и тем самым, показывает пример всему обществу. В данном случае, это добрая воля правящей системы но, я бы предпочел этой доброй воле, контроль самого народа. Некоторые наши чиновники очень любят, приводить Сингапур в качестве примера но, я не представляю что у нас это сможет работать. Я не верю что один наш чиновник отправит в тюрьму другого (своего родственника) по причине вовлеченности в коррупцию.
Какое место занимает Армения в отчете Трансперенси Интернешнл за последний отчетный период по коррупции? Сколько лет уже функционирует Трансперенси Армения и как за это время видоизменялась (уменьшалась, увеличивалась, перемещалась) коррупция в стране?
Наша организация в октябре 2001 г. была признана национальным филиалом международного антикоррупционного движения Трансперенси Интернешнл. В 2008 г. организация была перерегистрирована как антикоррупционный Центр Трансперенси Интернешнл. В Армении ИВК - индекс восприятия коррукции – 2.6 – (чем ниже индекс, тем выше восприятие коррупции). Мы делим 123 – 126-ые места с Мадагаскаром, Нигерией, Эритреей. Мы менее коррумпированы чем Беларусь, Сирия, Азербайджан, Филиппины, Зимбабве, Украина, Россия. Азербайджан делит 134-142-ые места, а Россия – 154-163-и. Отмечу, что Трансперенси Интернешнл не проводит свои собственные опросы, а берет существующие исследования и, на анализе их данных, получает свои показатели.
С 2003-го года Армения включена в эти исследования. Армянский ИВК медленно но верно, продолжает свое отступление, ухудшение началось с 2008-го года. И до того периода, показатель не был обнадеживающим (в среднем 3.0 , с колебаниями от 2.9 до 3.1). В 2008-ом, когда индекс упал «всего» на 0.1, мы не сказали себе что ситуация ухудшается и сейчас очевидно, что отрицательная тенденция налицо. Когда ситуация ухудшается скачкообразно, то принимаются специальные, экстренные меры а когда это происходит медленно то, требуется некоторое время для наблюдений и выяснения причин явления, в результате чего теряется время.