Նախագահի էպոսագետ թեկնածու. արտաքին քաղաքականություն, քարոզարշավ…
«Ի՞նչ լուրջ հարցեր կարող էին ծագել Վրաստանի և Հայաստանի միջև, որ Վրաստանի վարչապետ պարոն Իվանիշվիլին հենց այս պահին՝ նախագահի ընտրություններից առաջ, պետք է պաշտոնական այցով գար մեր երկիր: Ո՞վ կասի, թե Սերժիկ Ազատի Սարգսյանը որպես ինչ է ներկայանալու Վրաստանի վարչապետին՝ որպես նախագահ, թե որպես նախագահի թեկնածու: Ես, լինելով նախագահի թեկնածու, բազմիցս հայտարարել եմ, որ նախագահ դառնալուց հետո ճանաչելու եմ Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը, և Իվանիշվիլու այցը սխալ եմ համարում նաև այս համատեքստում:
Կոչ եմ անում Վրաստանի վարչապետին հրաժարվել հունվարի 17-ին իր պաշտոնական այցից Հայաստան, քանի որ դա մեր բոլորի կողմից կարող է դիտվել որպես միջամտություն մեր երկրի ներքին քաղաքական կյանքին»,- հայտարարեց նախագահի թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանն ասուլիսի ժամանակ:
Էպոսագետը Հայաստանի ներքին կյանքին միջամտելու փորձ է համարում նաև ՌԴ նախագահի հունվարին սպասվելիք այցը Հայաստան, քանի որ հենց Վլադիմիր Պուտինն է 2008 թվականին Սերժ Սարգսյանին նշանակել Հայաստանի նախագահ:
«Կոչ եմ անում ընկեր Վլադիմիր Պուտինին զերծ մնալ իր հունվարյան այցից Հայաստան: Նա կարող է գալ մեր երկիր ընտրություններից հետո»,- հայտարարեց Վարդան Սեդրակյանը:
Շարունակելով արտաքին քաղաքանության թեման՝ Վարդան Սեդրակյանը դեմքի լուրջ արտահայտությամբ ասաց նաև, որ նախագահ դառնալուց հետո ճանաչելու է ոչ միայն Արցախի, այլ նաև Նախիջևանի անկախությունը:
Խոսելով մոտակա քարոզարշավի մասին՝ Վարդան Սեդրակյանը «հիասթափեցրեց հանդիսատեսին». էպոսագետին հանդիպելու և նրա հետ մոտիկից շփվելու հնարավորություն կունենան միայն լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները, քանի որ նա իր քարոզարշավը սահմանափակելու է ասուլիսներ տալով և, բնականաբար, օգտագործելու է իրեն՝ որպես նախագահի թեկնածուի, տրամադրված եթերաժամանակը: Լրագրողների այն հարցին, թե ինչու Վարդան Սեդրակյանը չի ցանկանում իր քարոզարշավի ժամանակ անձամբ հանդիպել ժողովրդի հետ և, ինչու չէ, սեղմել տատիկների ձեռքերը, նախագահի թեկնածուն պատասխանեց, որ հիմա դրսում ցուրտ եղանակ է, բացի այդ՝ արդեն կա մեկը, ով այդ հարցում մասնագիտացած է, և ինքը չի պատրաստվում կրկնել ուրիշի գործողությունները:

Баллотирующийся на пост президента РА эпосовед о внешней политике и предвыборной кампании
«Какие серьезные вопросы могли возникнуть между Грузией и Арменией, если премьер-министр Грузии господин Иванишвили решил посетить нашу страну с официальным визитом прямо сейчас, до президентских выборов? Кто скажет, в качестве кого Сержик Азатович Саргсян должен встречаться с премьером Грузии – в качестве президента или кандидата в президенты? Я, будучи кандидатом в президенты страны, неоднократно заявлял, что перед избранием признаю независимость Абхазии и Южной Осетии, так что визит Иванишвили считаю неправильным в том числе и в этом контексте. Призываю грузинского премьера отказаться от намеченного на 17 января официального визита в Армению, поскольку для всех нас это может означать вторжение во внутреннюю жизнь нашей страны»,- заявил сегодня на пресс-конференции баллотирующийся на пост президента РА эпосовед Вардан Седракян.
Попыткой вмешательства во внутреннюю жизнь Армении эпосовед назвал и ожидающийся в январе визит президента России, поскольку, по его словам, именно Владимир Путин в 2008 г. назначил Сержа Саргсяна президентом Армении.
«Призываю товарища Владимира Путина воздержаться от январского визита в Армению. Он может приехать в нашу страну после выборов»,- отметил Вардан Седракян.
Продолжая внешнеполитическую тему, кандидат с серьзным видом заявил, что после избрания президентом признает независимость не только Арцаха, но и Нахичевана.
Говоря о предстоящей предвыборной кампании, Седракян «разочаровал публику»: возможность встречаться и тесно общаться с ним будут иметь только представители СМИ, поскольку свою агитационную кампанию кандидат решил ограничить лишь проведением пресс-конференций и использованием предоставленного ему эфирного времени. На вопрос журналистов, почему Вардан Седракян не хочет лично встречаться с людьми и, почему нет, пожимать руки старушкам, кандидат ответил, что сейчас холодно, кроме того, есть человек, который уже поднаторел в этом деле, и ему не хочется повторять чужие действия.