Նոր կայք՝ Ադրբեջանում հայերի ջարդերի մասին ամբողջական տեղեկատվությամբ
Բաքվի, Սումգայիթի, Մարաղայի ցեղասպանությունների, Ադրբեջանում ու Արցախում 1987-1992 թթ. տեղի ունեցած այլ իրադարձությունների մասին մանրամասն և ճշգրիտ տեղեկատվություն այսուհետև հնարավոր կլինի գտնել KarabakhRecords.info կայքում: Այն ստեղծվել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի «Սովորական Ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակներում:
Նախագծի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը կայքի շնորհանդեսին նվիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ կոչ արեց վերոհիշյալ թեմաներին անդրադառնալիս նկարներ, վկայություններ, տեսանյութեր և այլ տեղեկատվություն վերցնել KarabakhRecords.info-ից, քանի որ դրա տեղեկատվությունը համապատասխանում է իրականությանը:
Կայքը հնգալեզու է, հիմնական տեղեկատվությունը ռուսերենով է: Կայքի աշխատակազմը պատրաստ է քննարկել նշված իրադարձություններին առնչվող բացառիկ նյութեր կայքում տեղադրելու ցանկացած առաջարկ։
Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը, ով ծնվել է Բաքվում, հիշեցրեց Ցեղասպանության կանխման և պատժի մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան, որում հստակ գրված է, որ ցեղասպանություն կամ գենոցիդ է համարվում ցանկացած կրոնական, ազգային, էթնիկական խմբի ամբողջական կամ մասնակի ոչնչացումը մեկ այլ խմբի կողմից, այդ խմբին ֆիզիկական կամ մտավոր վնաս պատճառելը, ինչպես նաև դիտավորյալ կերպով այդ խմբի կյանքի համար անհարմար պայմաններ ստեղծելը:
Լարիսա Ալավերդյանը ցավով նշեց նաև, որ Ադրբեջանի կազմակերպած ջարդերից տուժածների համար սոցիալական պաշտպանվածության որևէ նորմ չի գործում, անգամ Հայաստանում, քանի որ երկրի քաղաքական վերնախավը դեռ բավականաչափ չի զարգացել այդ գիտակցությանը հասնելու համար:

Новый сайт об армянских погромах в Азербайджане
Впредь подробную и точную информацию о геноцидах армян в Баку, Сумгаите, Мараге, а также о других событиях, происходивших в Азербайджане и Арцахе в 1987-1992 гг., можно найти на новом сайте KarabakhRecords.info. Сайт создан в рамках проекта "Обычный геноцид" Центра общественных связей и информации администрации президента РА.
На пресс-конференции, посвященной созданию сайта, руководитель проекта Марина Григорян призвала всех заинтересованных лиц при обращении к вышеупомянутым темам пользоваться теми фотографиями, свидетельствами и видеоматериалами, которые содержатся на сайте KarabakhRecords.info, так как вся эта информация абсолютно достоверна.
Сайт пятиязычный, однако основная часть информации представлена на русском языке. Редакция готова обсудить любое предложение о размещении на сайте эксклюзивных материалов, касающихся указанных событий.
Первый Защитник прав человека Армении Лариса Алавердян напомнила о том, что в Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него четко сказано: "под геноцидом понимаются действия, совершаемые с намерением уничтожить, полностью или частично, какую-либо национальную, этническую, расовую или религиозную группу как таковую: убийство членов такой группы; причинение серьезных телесных повреждений или умственного расстройства членам такой группы; предумышленное создание для какой-либо группы таких жизненных условий, которые рассчитаны на полное или частичное физическое уничтожение ее".
Лариса Алавердян также с болью отметила, что нормы социальной защиты для людей, пострадавших от погромов в Азербайджане, не действуют даже в Армении, так как политическая элита страны недостаточно развита, чтобы осознать необходимость этого.