Ֆրանսահայ գործարար. «Բոլորն էլ գիտեն, որ Հայաստանում օլիգարխներն են իշխում»
«Փարիզյան սուրճի» նախկին սեփականատեր, ֆրանսահայ գործարար Վալերի-Աշխեն Գործունյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ ֆրանսահայերը հետեւում են Հայաստանում նախագահական ընտրությունների նախաընտրական ընթացքին:
«Մենք այստեղ ամեն ինչ գիտենք Հայաստանի ընտրությունների մասին: Դա ընտրություն չի լինելու, Սերժ Սարգսյանը նորից պիտի լինի նախագահ, քանի որ լուրջ մրցակից չկա: Վարդան Օսկանյանին արանքից հանեցին ու վերջ, այստեղ բոլորը գիտեն այդ մասին»,-ասաց Վալերի-Աշխեն Գործունյանը:
Գործարարի կարծիքով` ֆրանսահայերն իրենց խնդիրներով են զբաղված եւ սկսել են քիչ ուշադրություն դարձնել Հայաստանի խնդիրներին: «Հայությունը մի տեսակ հիվանդացել է, եւ դա ամեն տեղ է նկատվում: Հավատացեք, դա շատ վտանգավոր երեւույթ է մեր ապագայի համար»,-ավելացնում է Վալերի-Աշխեն Գործունյանը:
Նրա տպավորությամբ, այժմ սփյուռքի միակ խնդիրը Ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված քայլերն են: «Բոլորն էլ գիտեն, որ Հայաստանում օլիգարխներն են իշխում, ով հետաքրքրված է գիտի, որ երկրում ժողովրդավարություն չկա: Սփյուռքը մտածում է, որ հայաստանցիները պիտի իրենց երկիրը փոխեն, բայց Հայաստանի ժողովուրդն ի՞նչ է անում, ինքներդ լավ գիտեք»,-ավելացրեց Վալերի-Աշխեն Գործունյանը:

Валери-Ашхен Горцунян: "Все знают, что в Армении правят олигархи"
Бывшая владелица ереванской сети магазинов "Парижский кофе", предпринимательница из Франции Валери-Ашхен Горцунян в беседе с "Hetq" сказала, что французские армяне следят за процессами, предшествующими президентским выборам в Армении.
"Мы здесь все знаем о выборах в Армении. Это будут не выборы, Серж Саргсян вновь станет президентом, так как у него нет серьезного соперника. Вардана Осканяна убрали с дороги, и этим все закончилось. Здесь все об этом знают",- сказала Валери-Ашхен Горцунян.
По словам предпринимательницы, французские армяне заняты своими проблемами, поэтому стали меньше внимания уделять проблемам Армении. "Армянство как будто "заболело", и это наблюдается повсеместно. Поверьте, это очень опасное явление для нашего будущего",- добавила госпожа Горцунян.
Она также отметила, что в настоящее время единственной задачей Диаспоры является осуществление шагов по признанию Геноцида. "Все знают, что в Армении правят олигархи, что в стране нет демократии. Диаспора считает, что жители Армении должны изменить свою страну, но вы сами хорошо знаете, что делает народ Армении",- добавила Валери-Ашхен Горцунян.