Սերժ Սարգսյանի 2008 թ. նախընտրական ծրագրից
Ահա մոտենում է Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման առաջին ժամկետի ավարտը և, վերաառաջադրվելով նախագահի թեկնածու, ՀՀԿ առաջնորդը ցանկանում է ևս 5 տարի գլխավորել Հայաստանը` խոստանալով տանել այն դեպի «ապահով ապագա»:
Սակայն եկեք տեսնենք, թե որքանո՞վ է Սերժ Սարգսյանը կատարել 2008 թվականին ժողովրդին տված խոստումները, և, որպես օրինակ, վերցնենք գիտության ոլորտը:
Այսպիսով, նախագահի նախընտրական ծրագրում կարդում ենք.
«Անհրաժեշտ է ընդունել նոր օրենքներ, վերակառուցել գիտության և կրթության համակարգը, ստեղծել այնպիսի կառույցներ, որոնք հնարավորություն կտան համախմբել համայն հայության գիտական և մտավոր ներուժը:
Հենց այս խնդրի լուծումն է, որ դռներ է բացելու ապագա բոլոր զարգացումների համար: Նման ապագայի կառուցումը կախված է նրանից, թե որքանով մեզ կհաջողվի ստեղծել արդյունավետ, մրցունակ, ժամանակի պահանջներին համապատասխան գիտական-կրթական համակարգ: Իսկ դրա նախադրյալները մենք լիովին ունենք:
Միակ կայուն արժույթը ժամանակակից աշխարհում լինելու է գիտելիքը, հետևաբար հարստանալու հուսալի ճանապարհը լավ կրթություն ստանալն է»:
Համադրելով բավականին ճիշտ ու դիպուկ շարադրված այս գաղափարներն ու այսօրվա իրականությունը` կարելի է անել հետևյալ եզրակացությունները.
Սերժ Սարգսյանը ընդունում է, որ 2008 թվականին գիտության զարգացման համար բոլոր նախադրյալները կային:
ՀՀԿ առաջնորդը չի կատարել առնվազն գիտության ոլորտին վերաբերող իր խոստումները, քանի որ չի վերակառուցվել ոլորտը և ոչ մի գիտական (մտավոր) ներուժ չի միավորվել:
Ի հեճուկս այս 5 տարիներում հնչեցրած մտքերին ու գիտնականներին արված կոչերի` մինչև նախագահ ընտրվելը Սերժ Սարգսյանը գիտակցում էր գիտության կարևորությունը, իսկ ընտրվելուն պես, կարծես, մտքափոխ եղավ:
Նախագահն ընդունում է, որ գիտության ու կրթության վերակառուցումն է, որ պետք է դռներ բացեր ապագա զարգացման համար, իսկ քանի որ դա տեղի չունեցավ, ապա ապագա զարգացում չի լինի:

Из предвыборной программы Сержа Саргсяна 2008 года
Вот и истекает первый срок президентства Сержа Саргсяна. Лидер Республиканской партии Армении вновь выдвинул свою кандидатуру для участия в президентских выборах, так как хочет еще 5 лет руководить страной, обещая для нее “обеспеченное будущее”.
Но давайте посмотрим, насколько Серж Саргсян выполнил обещания, данные им народу в 2008 г. В качестве примера возьмем сферу науки.
Итак, в предвыборной программе президента мы читаем: “Необходимо принять новые законы, перестроить систему науки и образования, создать такие структуры, которые дадут возможность объединить научный и интеллектуальный потенциал всего армянства”.
Именно решение этих задач должно открыть двери для будущего развития указанных сфер. Построение такого будущего зависит от того, в какой степени нам удастся создать эффективную, конкурентоспособную, соответствующую современным требованиям научно-образовательную систему. А все необходимые для этого предпосылки у нас есть.
“В современном мире единственной стабильной ценностью станут знания, следовательно самый надежный путь обогащения – это получение хорошего образования”.
Сопоставив эти довольно точно и метко изложенные идеи с сегодняшней действительностью, можно придти к следующим выводам.
Серж Саргсян признает, что в 2008 году имелись все предпосылки для развития науки.
Лидер РПА не выполнил свои обещания, касавшиеся по меньшей мере сферы науки, так как не перестроил сферу и не объединил научный (интеллектуальный) потенциал.
В противоположность высказанным за эти пять лет мыслям и призывам к ученым Серж Саргсян до избрания президентом осознавал важность науки, но стоило ему занять этот пост, как он, видимо, пересмотрел свои подходы.
Президент признает, что именно перестройка науки и образования должна открыть двери для будущего развития этих сфер, но поскольку этого не произошло, то и в будущем развития не будет.