Արգենտինուհու կարծիքով` Հայաստանում կրթություն ստանալը դարձել է սոցիալական պարտադրանք
Արգենտինուհի Պաոլա Գևարան մշակութային շոկ է ապրել, երբ առաջին անգամ եկել է Հայաստան ու հասկացել, որ այստեղ 18-20 տարեկան աղջիկները հիմնականում մտածում են իրենց հարսանեկան զգեստի, ամուսնության մասին և աշխարհի մասին ունեն իդեալականացված պատկերացում` սեր և ամուսնություն:
«Կինը, բացի կին և մայր լինելուց, նաև շատ այլ բաներ կարող է ունենալ` մասնագիտություն, կարիերա և այլն», - ասում է նա:
Պաոլան ներկայիս Հայաստանը համեմատում է իր մայրիկի ժամանակվա Արգենտինայի հետ
Պաոլան առաջին անգամ Հայաստան է եկել 2005թ.: Նրա ամուսինը ճարտարապետ է և աշխատում է Հայաստանի օդանավակայանում: 2007թ. նրանք մեկնել են Արգենտինա, սակայն 2010-ին կրկին վերադարձել Հայաստան և մինչ օրս այստեղ են: Արգենտինացի ամուսինները տարբեր երկրներում են եղել, սակայն Արգենտինայից հետո Հայաստանն առաջին երկիրն է, որտեղ նրանք բնակություն են հաստատել:
Պաոլան և ամուսինը հայկական արմատներ չունեն, սակայն Արգենտինայի հայ համայնքի շնորհիվ ծանոթացել են բազմաթիվ հայերի հետ, որոնցից մի մասի հետ մտերիմ են: Արգենտինուհու խոսքերով` մինչ Հայաստան գալը ինքը գիտեր հայերի, հայ ազգության մասին, սակայն չէր ճանաչում Հայաստանը որպես երկիր:
Հայաստանում նրան մի շարք երևույթներ զարմացրել են: Առաջինը, որ առանձնացնում է Պաոլան, կնոջ դերն է Հայաստանում: Պաոլան կարծում է, որ այստեղ կնոջ դերը երկրորդական է, իսկ հասարակությունը շատ պահպանողական է: Նրա տպավորությամբ՝ այժմյան Հայաստանը նման է այն Արգենտինային, որտեղ ապրել է իր մայրը: Նա կարևորում է ամուսնությունը, ընտանիքը, սակայն կարծում է, որ կինը պետք է նախ և առաջ կայանա որպես հասարակության անդամ, ավելի շատ ներգրավված լինի հասարակական գործընթացներում, լինի իր հասարակության լիարժեք անդամը: Միաժամանակ, նա չի հասկանում տեղի հայերի այն մտածելակերպը, ըստ որի՝ եթե դիմացինն արտասահմանցի է, ապա նա կարող է տվյալ բանն անել, սակայն նույն երևույթն անընդունելի է, եթե անում է հայը, առավել ևս` կինը:
Պաոլան պատմում է, որ երբ առաջին անգամ եկել է Հայաստան, նկատել է, որ այստեղ շատ քիչ են ծանոթ իսպանական գրականությանն ու մշակույթին: Սկզբում նա իսպաներենի դասեր է տվել «Իսպանական կենտրոնում», այնուհետև, երբ երկրորդ անգամ եկել է Հայաստան, որոշել է իսպանախոսների ակումբ ստեղծել: Այստեղ կազմակերպվում են գրական քննարկումներ, երբեմն նաև՝ կինոդիտումներ: Այսպիսով, իսպանախոսների և իսպաներեն լեզվի սիրահարների համար ստեղծվում է գրական միջավայր: Ակումբը գործում է անվճար` ամիսը երկու անգամ և բաց է բոլոր ցանկացողների համար: Այստեղ կարելի է օգտվել նաև իսպաներեն գրականությունից:
Այժմ Պաոլան նաև գրականություն է դասավանդում Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանում, շուտով կդասավանդի նաև Երևանի պետական համալսարանում:
Երբ Պաոլային հարցրեցի, թե ինչ բացթողումներ է նկատել մեր կրթական համակարգում, նա նշեց, որ այս ոլորտում կազմակերպվածության, համակարգվածության պակաս կա: Նա համալսարաններում հանդիպում է ուսանողների, ովքեր չգիտեն, թե ինչու են այդտեղ եկել, որն է իրենց ուսման նպատակը:
«Դա նրանց համար կարծես սոցիալական պարտադրանք լինի, որ նրանք պետք է ունենան այդ դիպլոմը, կրթությունը, բայց մոտիվացիա չունեն կարիերա անելու», - ասում է Պաոլան:
Հայ ուսանողների մոտ նա նկատում է նաև տեքստի հետ աշխատելիս վերլուծական կարողության բացակայություն: Այսինքն` շարունակում է գործել խորհրդային շրջանից ժառանգված ձևը, երբ աշակերտները սովորում էին այն, ինչ գրված է տեքստում, բայց զերծ էին մնում իրենց սեփական կարծիքը, տեսանկյունը ներկայացնելուց:
«Երբ ուսանողներին հարցնում եմ` ո՞րն է քո կարծիքը այս տեքստի մասին, նրանք սկսում են կրկնել այն, ինչ գրված է տեքստում կամ տվյալ հեղինակի կարծիքը: Բայց ես ասում եմ` ոչ, ոչ, դու ի՞նչ կարծիք ունես, ինձ հետաքրքիր է քո կարծիքը», - ասում է Պաոլան:
Պաոլան խոստովանում է, որ սկզբում ուսանողները կաշկանդվում էին արտահայտել իրենց կարծիքը, սակայն ժամանակի ընթացքում այդ բացը լրացվեց:
Պաոլան նկատել է, որ իր ուսանողներին, իսկ նրանք մեծամասամբ աղջիկներ են, հիմնականում դուր է գալիս ռոմանտիկ գրականությունը: Նա ռոմանտիկ գրականության մեջ վատ բան չի տեսնում, բայց ուզում է, որ իր ուսանողներն այդ աչքերով չնայեն կյանքին: «Իրականում կյանքն իդեալական չէ և պետք է պատրաստ լինել ցանկացած իրավիճակի»,- ասում է Պաոլան:
Արգենտինուհու կարծիքով՝ սա 90-ականներին Հայաստանում տիրած մութ ու ցուրտ տարիների արդյունքն է նաև. այդ տարիներին ծնողներն ամեն ինչ արել են, որպեսզի հնարավորինս պաշտպանեն իրենց երեխաներին: Սակայն դա բացասական հետեւանք է ունեցել, քանի որ երբեմն նրան թվում է, թե այդ աղջիկներն այնքան պաշտպանված են իրենց ծնողների կողմից, որ կարծես թե կապ չունեն արտաքին աշխարհի հետ և իրենց միջավայրից դուրս գալու դեպքում բազմաթիվ խնդիրների կբախվեն:
Սակայն համեմատելով իր երկու այցերից ստացած տպավորությունները՝ Պաոլան նկատում է, որ իրավիճակը որոշակիորեն փոխվել է, բարելավվել:
Պաոլան զարմացել էր, որ Մարկեսի վեպը թարգմանված է ոչ թե բնագրից, այլ ռուսերենից
Պաոլան շատ է ցանկանում, որ Հայաստանում ստեղծվի թարգմանչության կենտրոն, կառույց, որը կզբաղվի թարգմանչական հարցերով և կաջակցի թարգմանիչներին: Առաջին մասնագիտությամբ լինելով թարգմանիչ` նա մեծ բաց է նկատում թարգմանության ոլորտում: Պաոլան շատ էր զարմացել, երբ տեսել էր, որ Գ. Մարկեսի «Հարյուր տարվա մենությունը» հայերեն թարգմանված է ոչ թե բնագրից, այլ ռուսերենից: Այդպիսի բազմաթիվ գրքեր կան: Իսկ միջնորդավորված թարգմանության դեպքում գրական ստեղծագործությունը մեծապես տուժում է:
Այժմ նա աշխատում է մի քանի նախագծերի վրա, որոնք կապված են գրականության և թարգմանությունների հետ: Իսկ դրանից բացի՝ Պաոլայի առօրյան անցնում է իր գրքերի, դասերի և ընկերների հետ:
«Ոչ մի առանձնահատուկ բան, պարզապես շատ եմ սիրում ժամանակն անցկացնել գրքերի աշխարհում», - ասում է Պաոլան:
Այն, ինչ կարող էր խորթ լինել եվրոպացու համար Հայաստանում, արգենտինուհու համար սովորական է
Հետաքրքիր էր իմանալ նաև, թե արդյոք արգենտինուհու համար հեշտ էր ինտեգրվել տեղի հասարակությանը: Պաոլան անկեղծացավ, որ ինքը որևէ խնդիր չի ունեցել, ամեն ինչ շատ հեշտ էր, որովհետև ինքը լատինական երկրից է: Իսկ դրա շնորհիվ տեղի հասարակությանը բնորոշ մի շարք առանձնահատկություններ, որոնք կարող են խորթ լինել եվրոպացիների համար, իր համար սովորական են: Ինչպես հայերի, այնպես էլ իր համար սովորական է, որ մարդիկ բարձր են խոսում կամ խոսելու ընթացքում ձեռքով հպվում են դիմացին: Արգենտինայում ևս կան բազմաթիվ չկազմակերպված հարցեր, մասնավորապես՝ խնդիրներ տրանսպորտի հետ կապված: Բացի դրանից` նա իրեն այստեղ շատ հանգիստ և ապահով է զգում, կարող է հանգիստ քայլել երևանյան փողոցներով` առանց վախի և մտահոգության: Նա համոզված է, որ իր աշխատանքը չէր կարողանա իրականացնել առանց մի շարք հայերի օգնության, ովքեր մեծապես աջակցել են իրեն:

По мнению Паолы Гевара, в Армении получение образования стало социальным принуждением
Впервые приехав в Армению, аргентинка Паола Гевара испытала шок, узнав о том, что здесь 18-20-летние девушки думают лишь о свадебном платье и замужестве, а представления о мире чересчур идеализированы и сводятся к любви и браку. "Женщина, помимо того, что она жена и мать, может иметь и многое другое – профессию, карьеру и так далее",- говорит Паола.
Сегодняшнюю Армению Паола сравнивает с Аргентиной времен своей мамы
Впервые Паола приехала в Армению в 2005 году. Тогда ее муж- архитектор работал в аэропорту. В 2007-ом они вернулись в Аргентину, а спустя три года снова приехали в Армению и живут здесь по сей день. Супруги были во многи странах мира, но Армения стала первой страной, где они решили обосноваться.
У Паолы и ее мужа нет армянских корней, но благодаря армянской общине Аргентины они познакомились со многими армянам, а с некоторыми из них очень сблизились. До приезда в Армению Паола знала об армянах, но никаких сведений об Армении как стране не имела.
Здесь ее удивили многие явления и впервую очередь – второстепенная роль женщины и консерватизм общества. По словам Паолы, сегодняшняя Армения напоминает Аргентину времен ее мамы. Паола придает большое значение замужеству, семье, но вместе с тем считает, что женщина прежде всего должна состояться как член общества. Аргентинка также не признает бытующий в нашем обществе подход, согласно которому то, что могут позволить себе иностранцы, армяне, а тем более женщины, не имеют права делать.
Когда Паола впервые приехала в Армению, то заметила, что здесь мало знакомы с испанской литературой и культурой. Вначале она давала уроки испанского языка в испанском центре, а во время второго приезда решила открыть клуб для испаноязычных. Здесь организуются литературные обсуждения, кинопросмотры. Клуб действует бесплатно, дважды в неделю и открыт для всех желающих. Сейчас Паола также преподает литературу в лингвистическом университете им.Брюсова, а очень скоро у нее будут уроки и в Ереванском государственном университете.
Когда я спросила Паолу, какие недостатки она заметила в нашей образовательной системе, моя собеседница отметила нехватку организованности и скоординированности. В вузах она встречает студентов, которые не знают, с какой целью учатся.
"Для них это как бы социальное принуждение – они должны иметь диплом, образование, но у них нет мотивации делать карьеру",- говорит Паола.
У студентов она замечает и отсутствие аналитической способности работать с текстом. Вначале студенты затруднялись высказывать собственное мнение, но со временем смогли преодолеть свою скованность.
Паола заметила, что армянским студентам, большинство которых составляют девушки, очень нравится романтическая литература. Она ничего не имеет против этого жанра, но считает, что жизнь не идеальна и надо быть готовым к любым ситуациям.
Паола считает это явление результатом холодных и темных лет, которые были в Армении в 90-х годах. Тогда родители делали все, чтобы защитить своих детей, что привело к отрицательным последствиям, так как сейчас девочки теперь до такой степени защищены родителями, что не имеют реального представления о внешнем мире. И все же Паола говорит, что ситуация изменилась в лучшую сторону.
Паолу удивило, что в Армении роман Маркеса переведен не с языка оригинала, а с русского
Паола очень хочет, чтобы в Армении был создан переводческий центр, который будет заниматься проблемами перевода и помогать переводчикам. Будучи по своей первой специальности переводчицей, Паола замечает серьезные пробелы в этой сфере. Аргентинка очень удивилась, узнав о том, что роман Маркеса "Сто лет одиночества" переведен на армянский не с языка оригинала, а с русского. И таких книг очень много. А в случае опосредованного перевода литературное произведение сильно страдает.
Сейчас Паола работает над несколькими проектами, которые связаны с литературой и переводами. Весь ее день проходит в окружении книг, друзей, а также за занятиями со студентами. "В этом нет ничего удивительного, я очень люблю проводить время в мире книг",- говорит моя собеседница.
То, что в Армении может быть чуждо для европейца, для аргентинки привычно
Нам было интересно узнать, легко ли было аргентинке интегрироваться в местное общество. Паола заверила, что никаких проблем у нее не было, все происходило очень легко, так как она из латиноамериканской страны. Благодаря этому некоторые местные особенности, которые могут быть чужды для европейцев, для нее были обычным явлением. Для армян, как и для аргентинки, привычно, что люди разговаривают громко или в ходе разговора касаются руками собеседника. В Аргентине тоже много нерешенных вопросов, например, в сфере транспорта. Кроме того, здесь Паола чувствует себя защищенно, может спокойно, без страха ходить по ереванским улицам. Она убеждена, что не смогла бы осуществить свою работу без содействия многих армян, которые очень помогли ей.