Ո՞րն է խցանումների խնդրի լուծումը
Ինչպես հայտնի է, ցանկացած մունիցիպալ իշխանություն ունի տվյալ քաղաքի բնակիչների ազատ տեղաշարժման կարգավորման պարտականություններ: Դրանք արտահայտվում են թե՛ համապատասխան ճանապարհների (փողոցների, թունելների, կամուրջների) կառուցմամբ ու սպասարկմամբ, թե՛ հանրային տրանսպորտի ցանցի ստեղծմամբ և գործունեության ապահովմամբ:
Առաջին հայացքից հեշտ թվացող այս խնդիրը բավականին բարդանում է, երբ բնակավայրի բնակչության թիվը հասնում է միլիոնի (միլիոնների), ինչպիսին Երևանն է:
Իհարկե, Երևանում կան բազմաթիվ մագիստրալային փողոցներ, կառուցվում են նորերը, սակայն դրանք, բնականաբար, չեն բավարարում հանրության աճող պահանջները:
Երևանում կա շուրջ 200-250 հազար ավտոմեքենա և, անշուշտ, մեքենաների այդ ահռելի հոսքի անխցան ընթացքն ապահովելը, եթե նույնիսկ հնարավոր է, ապա շատ դժվար ու թանկ է:
Այնուամենայնիվ, Երևանի քաղաքապետարանը բուռն կերպով կառուցում է նոր ճանապարհներ, կամուրջներ, թունելներ, անցումներ և այլն… Առաջին հայացքից գործողությունները քիչ թե շատ ադեկվատ են ու համաչափ:
Բա ուրիշ ո՞նց
Խցանումների դեմ պայքարն ունի շատ ավելի մատչելի ու երկարաժամկետ լուծում. անել այնպես, որ մարդիկ թողնեն իրենց մեքենաները տանը ու երթևեկեն հանրային տրանսպորտով: Իհարկե, մեքենա ունեցողների մեծ մասին դժվար է համոզել, որ երթուղայինում, ներեցեք, ձի դարձած վիճակում երթևեկեն կամ տանից սովորականից մեկ ժամ շուտ դուրս գան, որ կանգառներում ժամեր անցկանելով՝ կարողանան երթուղային նստել: Բայց Երևանում դեռ կա տրանսպորտի մի տեսակ, որը ե՛ւ արագ է, ե՛ւ չի ոտնահարում ուղևորի արժանապատվությունը… մի բան էլ, ձմռանն այնտեղ տաք է, ամռանը` հով: Խոսքը, իհարկե, մետրոյի մասին է:
Այսպիսով, եթե ընդլայնվի մետրոպոլիտենի ցանցը, շարժակազմերը սկսեն ավելի հաճախ գնալ, ապա մարդիկ, իրոք, ցանկություն կունենան խնայելու իրենց նյարդերն ու բենզինի վրա ծախսվող գումարները և կերթևեկեն մետրոյով (աշխարհի բազում քաղաքների փորձը ակներև է): Հետևաբար, կպակասեն խցանումները, կնվազի նոր ճանապարհներ կառուցելու անհրաժեշտությունը ու դրանց վրա ծախսվող գումարները: Այսինքն, մեկ անգամ կառուցելով մետրոյի կայարաններ ու լավ զարգացած ցանց` կարելի է մասնակիորեն ազատվել խցանումների խնդրից ու ճանապարհաշինության համար գումարներ ծախսելուց:
Ակնհայտ է, որ մի քանի տարի հետո Երևանում համարյա ամեն ընտանիք կունենա մեկ մեքենա: Այդ պարագայում խցանումների դեմ պայքարն աստղաբաշխական միջոցներ կպահանջի: Բայց եթե երևանցիների մի զգալի մասին հնարավոր լինի մեքենայից տեղափոխել մետրո, ապա կհաջողվի խնայել այդ գումարները: Բացի այդ, մայրաքաղաքը կդառնա շատ ավելի մաքուր, քանի որ օդի աղտոտման հիմնական պատճառը հենց ավտոմեքենաներն են:
Մի պայծառ օր
Որպես եզրափակում՝ մնում է միայն հույս հայտնել, որ մի պայծառ օր երևանյան իշխանությունները կդադարեն պրիմիտիվորեն մոտենալ հարցին ու կհասկանան, որ (թեկուզ պետական միջոցների հաշվին) մետրոյի ցանցի զարգացումը, այլ դրական կողմերի հետ մեկտեղ, նաև զգալի միջոցներ խնայելու հնարավորություն է… Այսօր դրա փոխարեն արվում է հակառակը. կոնսերվացվում են խորհրդային իշխանության ժամանակ սկսված և անավարտ մնացած մետրոյի ենթակառուցվածքները (ինչպես, օրինակ, Աջափնյակի կայարանը լցվեց ավազով և մնաց Աբելյան փողոցի տակ):
Հ.Գ. Բացի այդ, քանի դեռ ճանապարհաշինությունից ահռելի «ատկատներ» են գալիս, մետրոյին անցնելը կհարվածի «ատկատ» ստացողների գրպաններին:

В чем решение проблемы "пробок"?
Как известно, любая муниципальная власть имеет обязательство по регулированию свободного перемещения жителей данного города. Эти обязательства выражаются как в строительстве и обслуживании соответствующих дорог – улиц, туннелей, мостов, так и в создании и обеспечении работы сети общественного транспорта. Эта легкая не первый взгляд проблема усложняется, когда число жителей населенного пункта достигает миллиона, как в случае с Ереваном, или нескольких миллонов. В Ереване, разумеется, есть многочисленные магистрали, строятся новые, но они не удовлетворяют растущим потребностям граждан.
В столице Армении зарегистрировано 200-250 тысяч автомобилей, и обеспечение бепрерывного движения этого огромного потока если даже возможно, то очень трудно и дорого. Тем не менее ереванская мэрия строит новые дороги, мосты, туннели, переходы и так далее. Действия, на первый взгляд, более или менее адекватные и соразмерные.
А как еще?
Борьба с заторами на дорогах имеет более доступное и продолжительное решение: нужно сделать так, чтобы люди оставили свои машины дома и начали передвигаться на общественном транспорте. Конечно, большую часть владельцев машин будет трудно убедить ехать скрюченными в маршрутных такси или раньше выходить из дома на работу, чтобы, прождав час на остановках, сесть на транспорт. Но в Ереване есть вид транспорта, который и быстро работает, и не унижает достоинство пассажира. К тому же летом там прохладно, а зимой – тепло.
Речь идет, конечно же, о метро. Таким образом, если сеть метрополитена будет расширена, а составы начнут курсировать чаще, то у людей действительно появится желание пользоваться метро, чтобы сохранить свои нервы и расходуемые на бензин деньги (опыт многих крупных городов мира очевиден). И тогда "пробки" сократятся, уменьшится и необходимость строить новые дороги и выделять на это средства. То есть путем создания широкой сети станций метрополитена можно будет частично решить проблему заторов и расходов на строительство дорог.
Очевидно, что через несколько лет почти каждая семья в Ереване будет иметь одну машину. В этом случае борьба с пробками потребует астрономических сумм. Но если у значительной части ереванцев появится возможность пересесть с автомобиля на метро, то можно будет сэкономить эти суммы. Кроме того, воздух в столице станет чище, поскольку основной причиной его загрязнения являются именно автомобили.
В один прекрасный день...
В качестве послеслования остается лишь выразить надежду, что в один прекрасный день власти Еревана перестанут подходить к вопросу примитивно и поймут, что развитие сети метрополитена (хотя бы за счет государственных средств), наряду с другими положительными сторонами, дает возможность сэкономить значительные суммы. Сегодня происходит обратное: начатое в советские годы и оставшееся незавершенным строительство инфраструктур метрополитена консервируется (например, станция Ачапняк была засыпана песком и осталась под улицей Абеляна). P.S. Но пока от дорожного строительства поступают огромные откаты, переход на метро нанесет удар по карману тех, кто получает эти суммы.